Van i> aan D. DANSLES BIJ ROBBEN Astérixque CURSUSSEN FRANS Aphrodite Heel Heukelom betrokken bij het Hèükel Gemèükel BEL VOOR MEER INFO 013 - 528 24 57 - 521 70 07 an9 Stijldansen - Streetdance - Country Line Dancing jaar9 H.S.V. De Rietvoorn AGRO CLEANING i Schepens Tweewielers min. 3 jaar Havo Frans beginners/conversatie: privé-lessen Tel. 06 12 14 23 15 Fax 013 5132986 TIP: Vanaf half september in Oisterwijk Industrieweg 21b, 5066 XJ Moergestel Komende week Sponsoren voor de ToerMeell! Computer-trainingen PROF7LZ Kleinste kern met het origineelste evenement Snel en vakkundig uw terras of gevel reinigen? Bel: Agrocleaning Swinkels Moergestel b.v. Tel. 513 3284 of 06-53354149 Huidverzorgingsinstituut Voor een vakkundig en vriendelijk advies... V7S4 Geachte pater Raaijmakers, beste Theo, WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 - 25e Jaargang - Nr. 1108 Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave/redactie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. (013) 513 2268: Fax (013) 513 2871, E-mail: buro76@wolmail.nl Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond^ Schoolstraat 5 MOERGESTEL M Tel. 013-513 1474 J Rootven 35, Moergestel, Tel. 013-513 2221 Wij werken op afspraak! A Word, Excel, Access. Exact, Internet Powerpoint, Intro PC, Websites, E-commerce, op elk niveau! Tel. (013) 5136460 of 06-20906922 DE FIETSSPECIALIST 17 i Het mag zelfs in Oisterwijk of bij ’t Stokske rege nen, maar tijdens die mis op Maria Hemelvaart heeft het ter plekke nog nooit geregend. Nou, dit jaar was de zomer weer typisch Hollands: het regenrecord werd bijna gebroken. Maar inderdaad, op 15 augustus bleef het droog. Het aardige van dat gebeuren achter de Mariakapel is, dat het zo informeel is. Mensen nemen zelf hun stoeltjes mee, gaan in het gras zitten of blijven staan. Er wordt gezon gen, gebeden en er heerst een devote stem ming, alsof dat zo elke dag gaat. Heel gewoon. Maar eigenlijk heel bijzonder! Wat ook bijzonder is, is dat de mensen alles zelf regelen: de opbouw van het altaar, de geluids installatie, de stoeltjes, de bloemen. Daar hebben wij als pastor geen bemoeienis mee. “Dat gaat allemaal vanzelf”, zeiden ze ons. Blijkbaar krij gen mensen in het bos iets van kaboutertjes! Beste Theo, dit zijn zo de eerste indrukken uit Moergestel. Ik zou nog veel meer kunnen schrijven, maar ik moet het hierbij laten. Anders wordt het stuk te lang. Ik wens u alle goeds toe, u zelf en de kinderen voor wie u werkt. Met vriendelijke groeten, Theo Schepens, pastoraal werker Tot nu toe heb ik vooral in het onderwijs gewerkt. Het pastoraat is heel wat anders. Toch is de overgang niet zo groot, omdat ik door mijn werk regelmatig met het pastorale veld in aanraking kom. Daarnaast ben ik vele jaren als vrijwilliger (met een theologische opleiding) in Berkel zeer actief geweest en ik 1998 heb ik gedurende een half jaar de feite lijke pastorale leiding gehad over de Willibror- dusparochie in Berkel, toen de pastoor met sabbatverlof was. Ik deed daar toen al alles wat een pastoraal werker kan en mag doen. Maar goed, een bisschoppelijke benoeming is toch wat anders en Moergestel was volstrekt onbekend voor mij. Ik kende niemand, toen ik er kwam (op één stel na). En dat is juist een van de belangrijkste dingen in het pastoraat: dat je de mensen kent. Het begint al bij namen. Die zijn in Moergestel heel anders dan in Berkel- Enschot. Neem nou Op ’t Hoog. De koster heet zo, een van de vrijwilligers die ’s ochtends in het Parochiecentrum waarneemt, heet zo en ook de eerste die sinds ons aantreden overleden is, heet met haar meisjesnaam Op ’t Hoog: mevrouw Corrie Maton-op ’t Hoog. Een andere veel voorkomende naam is Ketelaars. En zo zijn er nog een paar, u kent ze wel. En de moei lijkheid is dan, om erachter te komen wie van wie is, of wie via wie bij wie hoort. En dan moet je alle namen zien te onthouden. Dat lukt maar langzaam aan. Zo heb ik Annie al een keer Riet genoemd en Hans met Henk aangespro ken. Maar gelukkig begrijpen de mensen dat het niet allemaal meteen zonder fouten kan en ver beteren ze me. Wat mij tijdens de eerste gesprekken ook verteld werd, was dat er op 15 augustus al tijd een openluchtmis is achter het kapelle tje aan de Oisterwijkseweg. En het bijzondere daarvan is, dat het dan altijd droog is. Op zondag 27 augustus wordt er op het Dronge- lens kanaal gevist om de de Klaorebeker. Deze wedstrijd telt mee voor het algemeen klasse ment. Er wordt gevist van 9.00-12.00 uur en bij deze wedstrijd is het aas vrij, dit betekent dus dat er met vers de vase gevist mag worden. Opgave uitsluitend telefonisch tot daags voor de wedstrijd bij: Jan Rokven, tel. 513 3122 of Hans van Esch, tel0499-571189. Van der Pas treedt op als woordvoerder van het Hèükel Gemèükel en daarmee min of meer als woordvoerder van de hele Heukelomse gemeenschap. Bijna iedereen is bij de organi satie van dit gratis evenement betrokken. Voor bezoekers uit de regio is het feest een uitgelezen kans kennis te maken met de bewoners en het leven op het platteland. Omdat Heukelom zich door middel van dit feest voor jong en oud wil presenteren, zitten er veel plaatselijke elementen in. Een aanspre kend voorbeeld daarvan is het Rad van Avontuur, De prijzen die daarmee te winnen zijn, zijn allemaal van Heukelomse bodem. Aardbeien, tegoedbonnen voor asperges, champignons, bloemen, kippen, konijnen... Een ander voorbeeld. Een van de aardigheid jes voor kinderen is een dierentuintje. Alle bewoners van dat tuintje zijn afkomstig van de Heukelomse boeren, burgers en buitenlui. Zou er een prijs uitgeloofd worden voor de origineelste benaming van een evenement, dan Sinds 1 juli ben ik in Moergestel benoemd als pastoraal werker. Direct al na dat eerste solli citatiegesprek ben ik naar de bibliotheek van Moergestel gegaan en vond daar oude afleve ringen van ’Moergestel-Nieuws’ van de laatste twee jaar. Het hoofd van de bibliotheek was zo aardig die aan mij af te staan. En in die oude afleveringen kwam ik de brieven tegen die u daar regelmatig in publiceert. Daarna heb ik nog veel over u horen vertellen en ik ben een keer een avond bij uw moeder op bezoek geweest. Als je bij haar bent, vliegt een uur voorbij. Zoals zij kan vertellen over u! Zodoende weet ik het een en ander over u en uw werk. Geweldig, wat u allemaal doet. Dan voel ik mij een beetje beschaamd over het gemakkelijke leven dat wij hier in Nederland hebben. Toen ik die brieven van u las, dacht ik: ik ga die man schrijven. We heten allebei Theo - dat geeft al iets vertrouwds - en we werken allebei in Gods wijngaard, zoals men dat bijbels pleegt te zeggen. En zoals u uw rondzendbrieven in ’Moergestel-Nieuws’ laat publiceren, zo zal ik mijn brief aan u op dezelfde wijze schrijven: een open brief dus. Ik ben in 1946 geboren in Geertruidenberg. Nou is een geboorte op zich al een wonder, maar dat ik het allemaal overleefd heb, al helemaal. De dokter gaf mijn ouders weinig kans, dat ik het er levend vanaf zou brengen. “Die haalt het niet”, zie hij. Direct werd toen de kapelaan gewaarschuwd en ik ben onder de kraan’ gedoopt. Een geval van nooddoop dus. Na drieëneenhalve maand woog ik zes pond en mocht ik van de dokter voor het eerst naar buiten. Ik werd toen naar de kerk gebracht en de rest van het doopritueel werd toen aan mij voltrokken. Ik bleek taaier dan gedacht. Nog geen 400 inwoners telt Heukelom, de kleinste kern van Midden-Brabant. Maar feesten kunnen ze er. Voor de tweede keer in drie jaar tijd organiseert deze kleine gemeenschap, onderdeel van de gemeente Oisterwijk, het Hèükel Gemèükel. Dit grote evenement wordt gehouden op zondag 27 augustus vanaf 13.30 uur op een weiland langs de weg van Berkel- Enschot naar Oisterwijk. “Wij organiseren dit om onze kleine gemeenschap levend te houden”, aldus Ad van der Pas. In Geertruidenberg heb ik maar vier jaar gewoond. Mijn vader kreeg een paar keer een andere baan en als gezin verhuisde je dan mee. Zodoende heb ik daarna nog in Sassenheim en in Bussum gewoond, maar op mijn twaalfde ben ik weer naar Brabant gekomen. Op dit moment woon ik in Berkel- Enschot, al 24 jaar. Ik ben gehuwd met Irene Soons en we hebben wij twee kinderen, een dochter van 17 en een zoon van bijna 19 jaar. Sinds 1 juli werk ik dus als pastoraal werker in Moergestel, samen met een priester, Harry van den Tillaart. Beiden hebben wij een deeltijd- benoeming gekregen. Pastor Van den Tillaart is daarnaast nog (deeltijd)pastoor in Boxtel en ik ben daarnaast als docent verbonden aan de Theologische Faculteit in Tilburg. Daar geef ik het vak godsdienst- en pastoraalsociologie. Datzelfde vak geef ik ook in Bovendonk, het seminarie voor ’late roepingen’ in Hoeven (vlak achter Etten-Leur), maar daar hoef ik alleen op tien zaterdagmiddagen per jaar te zijn. en uw terras of gevel wordt weer z.g.a.n. zou Heukelom hoge ogen gooien. ’Hèükel’ staat voor Heukelom. Da’s duidelijk. ’Gemèükel’ is een van die talrijke Brabantse dialectwoorden met een zeggenskracht die het Nederlands niet heeft. In ’gemèükel’ zit zoveel gevoel, dat Van der Pas een paar zinnen nodig heeft om het uit te leggen. Het komt erop neer dat ’gemèükel’ staat voor ’gemoedelijk onder elkaar iets organ iseren, lekker gemakkelijk en ongecompliceerd, niks officieels, maar toch met een duidelijke lijn erin’. Het Hèükel Gemèükel vindt plaats in en om een tent langs de weg van Berkel-Enschot naar Oisterwijk. Daar is parkeergelegenheid in overvloed. Aan jong en oud is gedacht. De jeugd kan onder andere ponyrijden en zich op een springkussen uitleven. Er zijn optredens van zeven dweilorkesten. Er is straat theater en paalhangen. Een publiekstrekker is de kame lenrace die, garandeert Ad van der Pas, op een diervriendelijke manier zal verlopen. Omdat heel de Heukelomse gemeenschap bij het even ement is betrokken, kan het publiek ook ken nis maken met Heukelomse Mie. Dit is een reuzin van vier meter hoog. Ze verbeeldt al het eigene en het goede van deze kleine, maar uiterst levenskrachtige kleinste gemeenschap van Midden-Brabant. We kennen elkaar niet. We hebben elkaar althans nooit ontmoet. Maar ik heb al wel veel over u gehoord en gelezen, meteen al bij het sollicitatiegesprek dat ik eind maart met twee leden van het parochiebestuur had. Toen werd mij verteld, met een zekere trots, dat er in het laatste weekend van augustus voor u werd ge fietst. En ze zeiden, dat daar altijd erg veel mensen aan mee deden. Het leek erop, alsof iedereen meedeed. Altijd leuke aanbiedingen Kerkstraat 21Oisterwijk. Tel. 5217326 E-mail: Profileschepens@hetnet.nl Ruim 75 jaar fietsplezier! Eigen parkeerplaats via Vloeiweg ’s-Maandags gesloten

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 1