9 roetjes [STRMElLiNDiSl Pu F J Af De stieren van Paul Ceulemans H.S.V. de Rietvoorn Meldert - Moergestel, een verbintenis PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 JUNI 2000 43, 3320 Hoegaarden, België. wr kx 1 Verschillende schrijvers hebben zich momen teel verenigd in een schrijverscollectief om alle wetenswaardigheden van St.-Ermelindis in boekvorm uit te geven. Het boek is te bestel len bij het Secretariaat Meldert 2000, Postbus op zal lezen. Nou ja mischien nog een paar keer maar niet vaak meer en dat vindt ik en mijn klas (graaf van Ursel gr.5) niet leuk. Dar van deze brief en u zelf u De pastoor van vroeger onze menneer Herman vande Broek. Dus de groetjes van mijn klas en ik zelf. En nog veel geluk. Geschreven door: Roel van de loo”. Petra Bekkers en Stefanie van Velthoven. “Beste Pastoor. Wij zingen in koor: Het is jam mer dat u gaat. En ons verlaatGroetjes”. Sanne en Helmi van groep 8. Graaf van Ur sel. “v.d. broek onze pastoor heeft alle missen die wij hebben meegemaakt hebben in onze kerk naar voren gebracht, bij Ons vormsel heeft hij ons gevormd. Wij vinden het jammer dat hij weg gaat, ja iedereen moet ooit met pen sioen. Met onze nieuwe pastoor hebben wij al kennis gemaakt toen de pastoor zijn arm ge broken had. De nieuwe pastor zal zijn plicht hier ook wel vervullen Joost. H.J. 4. Lieve pastor van de Broek waar om ga jij weg Ik vond het net zo leuk met jou. Waarom blijf je niet even. Ik heb nog een vraag, waarom staan die steigers daar Dit was mijn laatste vraag. Daarom zeg ik nu doei doei. Van Joost”. Daan. “Hoi pastoor. Ik vindt het jammer dat u verstrekt bij de kerk, maar u komt toch wel eens kijken. Maar u heeft het al die jaren goed gedaan. Nauw doei, groetjes van Daan” Hartverwarmende teksten en tekeningen van de schoolkinderen. In deze editie hebben wij er een aantal moeten uitzoeken voor plaatsing. De keuze is willekeurig en beslist niet eenvou dig geweest. De rest is te bewonderen na de afscheidsdienst van Pastor van den Broek in de Kerk. Mevr. R. Rommen - v.d.Berg. “De bejaarden zullen hem erg missen”. Zijn opgeruimde ka rakter sprak de mensen erg aan en een van zijn grote kwaliteiten was zeker de stervensbege leiding. Iedereen roept hier ook over. John Wagener. Nog maar een vijftal jaren als verpleegkundige op de Reuselhof bewonderde in Pastor van den Broek dat hij zich zo gemak kelijk aan iedereen kon aanpassen of het nou zieke -, gezonde -, oude - of jonge mensen wa ren. Maar indien nodig kon hij ook erg serieus zijn. een groot aantal festiviteiten, zoals de recent gehouden tentoonstelling (van 27 mei tot 12 juni), de plechtige Eucharistieviering met ope ning van de reliekschrijn op 3 september, ge volgd door een historische stoet door het dorp met zo’n 400 figuranten en op 21 t/m 29 okto ber volgt de slotevocatie in de St.-Ermelin- diskerk. Ondergetekenden hebben het initiatief opge- Het komende weekeinde exposeert Paul Ceu lemans (29) zijn nieuwste werk in zijn atelier aan de Moergestelseweg in Oisterwijk. De kunstenaar komt even thuis na een half jaar dicht bij zijn onderwerp, de stier, gewerkt en geleefd te hebben in het binnenland van Span je. Het resultaat van zijn verblijf in Spanje is een nieuwe serie waterverfschilderijen, bron zen beelden en droge naald etsen waaruit een stier naar voren komt die verrassende kanten van zichzelf laat zien. De vele schetsen en tekeningen werkte Paul Ceulemans begin dit jaar uit tot bronzen beel den. In dit ruimtelijke werk komen vooral de krachtige bewegingen van de stier tot uitdruk king. Niet zelden was Ceulemans getuige van speelse activiteiten die de stieren ontplooiden wanneer ze zich alleen waanden. De kracht metingen tussen de stieren onderling zorgden regelmatig voor spannende momenten waarin korte heftige bewegingen en luide kreten in stofwolken spectaculaire scènes opleverden. Paul Ceulemans keek z’n ogen uit en moest ook al eens op de vlucht voor een stier die tijdens een partijtje serieus sparren over een muurtje en voor zijn voeten werd geworpen. Het atelier van Paul Ceulemans ligt aan de Moergestelseweg in Oisterwijk in een voorma lig schoolgebouw tussen het Kinderparadijs en de Shell benzinepomp. De ruimte is op vrij dag 23, zaterdag 24 en zondag 25 juni gratis toegankelijk van 14.00 tot 18.00 uur. De kun stenaar is op deze tijden zelf aanwezig. Op in ternet is een permanente expositie van zijn werk te zien op http://home-3.worldonline.nl/ ceulp. Daarnaast neemt Paul Ceulemans deel aan de Zomersalon van FAXX in Tilburg, Dunantstraat 1, met groot schilderij (1,60 x 2 m). Op zondag 25 juni a.s. is de traditionele wed- strijd om het koningsvissen gepland. Dit concours wordt gehouden op het Blekven. Er wordt gevist van 8.30u tot 11.30u. Opgave tot daags voor de wedstrijd bij: Jan Rokven, tel. 513 3122 of Hans van Esch, tel. 0499-521189. vat om te bezien of er vanuit Moergestel be langstelling bestaat om op 3 september in alle vroegte per bus af te reizen naar Meldert om daar de plechtigheden en festiviteiten bij te wonen. Zonder zich nu al uit te kunnen spre ken over kosten, die daaraan voor deelnemers verbonden zijn, is het interessant te vernemen of U belangstelling heeft. U kunt zich daartoe in verbinding stellen met: Noud Smits, De Hoefkens 21, tel. 513 1694 of met Jan Picok- rie, Pastoor Janssenstraat 14, tel. 513 3194. In verband met de tijd en afspraken met een busonderneming is het gewenst zo spoedig mogelijk te reageren. U wordt dan verder van de ontwikkelingen op de hoogte gehouden. Mevr. J. Peeters - Hultermans. Zag hem eens voor haar op de knieën gaan. “Ik zee nog tegen um: Stao op ti is hier ginnen biechtstoel”. Dhr. B. Meeuwis. Herinnert de scheidende pastor het beste bij ziekte of overlijden. Hij begeleide iedereen altijd heel eerbiedig en net jes en daar kunnen nog velen een puntje aan komen zuigen. Mevr. G. Smits - Laarakkers. Zit bij de zie- kengroep en zegt veel van hem geleerd te heb ben. Hij deed ook altijd leuk met alles mee wat er ook te doen was. H.J. 4. “Beste pastor. Ik heb gehoord dat je af scheid neemt. Ik vind het erg. maar u mag het weten of u weg gaat of niet. Ik doe veel voor je”. Lars. Hertog Jan gr. 4. “Ik heb gehoord dat U weg gaat. Waar gaat U naar toe En wie komt er in de kerk En wie gater mee Margot. Groep 6 Bienekebolders. “Beste pas toor. U was een goeie pastoor. Toen U je 65 ja rig jubileum vierde heb ik de balonnenwed- strijd gewonnen Ik vind het niet leuk dat je weg gaat. Ik vond de missen die u gaf erg leuk. Ik heb bij u ook mijn communie gedaan. Ik zit nu in groep 6 van de bieneke bolders. Groeten Margot”. Nathalie Witlox en Femke de Laat. “Meneer pastoor. Uw was een goede pastoor de vormsel dag in den Bosch was heel leuk, en de rondlei ding in het klooster was ook leuk, wij vonden u een goede pastoor” Lucinda Hertog Jan 4. “Beste pastoor. Ik vind het jammer dat u weg gaat. Ik vond het net zo leuk dat u er was. Maar u komt toch wel op mijn Communie Groetjes Lucinde”. Robbert Hertog Jan 4. “lieve Pastoor, ik vind het niet leuk dat je weg gaat daarom schrijf ik jouw een brief en ik hoop dat de steigers (stij- gers) snel weg gaan, en dat de kerk weer leuk word en dat weer heelveel mensen koomen. Van Robbert”. Marjolein. “Lieve pastoor heriner je je nog dat wij onze oren dicht hielden voor de bel Mar jolein”. Roel. “Hoi mensen uit Moergestel, jullie we ten denk ik al dat de pastoor weg gaat. Dat be tekent dat Hij nooit meer een gebed in de kerk In het kader van het zogeheten St.-Ermelin- disjaar, dat op 18 maart van start ging met het planten van een St.-Ermelindisboom heeft onder meer de plaatselijke heemkundekring, samen met anderen, het initiatief genomen tot Het is altijd goed om oude vriendschapsban den, die in de loop der tijd enigszins verwa terd zijn, weer opnieuw aan te halen. Er is daarvoor altijd wel enige aanleiding te vinden. Zo ook ten aanzien van de oude band die er bestaat tussen Moergestel en Meldert. Op 3 september 2000 wordt in Meldert de re liekschrijn van St.-Ermelindis geopend. Een traditie die zich maar om de vijftig jaar mag voltrekken. In juni 1950 was een afvaardiging van Moergestel daarbij aanwezig. Tijdens een plechtige Eucharistieviering, die om 10 uur begint, zal kardinaal Danneels op 3 september a.s. in de St.-Ermelindiskerk in Meldert dus de reliekschrijn openen. In de vijftiger jaren heeft pastoor H. van den Boogaard geprobeerd in Moergestel de ver dwenen bedevaart ter ere van St.-Ermelindis nieuw leven in te blazen. Een muziekgezel schap uit Meldert kwam zowaar naar Moerge stel om op het landgoed De Hooge Braaken een toneelspel op te voeren, waarbij het leven van de heilige werd uitgebeeld. Het tegenbe zoek, dat onder leiding van pastoor Van den Boogaard gebracht werd, heeft hem naar alle waarschijnlijkheid verrijkt met een relikwie van Sint Ermelindis (onlangs - in het kader van de restauratie van de toren - was het re liekschrijn in de kerk van St.-Jans Ont hoofding te bezichtigen). Er is destijds een broederschap opgericht, waarvan veel Moer- gestelse gezinnen lid waren. Dein 1902 opge richte zuivelfabriek droeg de naam van St.- Ermelindis. Ermelindis wordt omstreeks 550 geboren in het gehucht Odunca (Ter Donk) in Lovenjoel. Haar familie is nauw verwant met de eerste hertog van Brabant, Pepijn van Landen. Haar ouders willen, dat ze huwt met een man van stand, maar erg onder de indruk van het prille christendom kiest Ermelindis voor een leven in armoede en zuiverheid. Ze trekt zich terug in Bevekom, voelt zich ook daar onveilig en trekt naar het moerassige Meldert. Daar leeft ze als kluizenares, trouw aan haar belofte van zuiverheid, armoede en gebed. Op 29 oktober van het jaar 600 overlijdt Ermelindis in Mel dert. Waar men 48 jaar later haar graf op wonderlij ke wijze terugvindt, wordt een kapel en later ook een kerk gebouwd. Haar gebeente wordt in een schrijn geplaatst en tot op de dag van vandaag in de kerk van Meldert bewaard. De vlucht en het leven van Ermelindis wordt samen met de wonderlijke ontdekking van haar graf 14 eeuwen lang doorgegeven van ge neratie op generatie, van streek tot streek. Op veel plaatsen in binnen- en buitenland wordt Ermelindis vereerd en aangeroepen, onder meer tegen koorts, lamheid en oogpijn.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 7