1 VOOr dft n AFSCHEID •Si*«onc willen voortzetten, al was het maar om de tijd van het definitieve vertrek uit te stellen, maar helaas, alles is eindig. Wij kunnen niet anders dan de goede wensen van onze Herder in dank aanvaarden en hem hetzelfde toewensen. Toch willen wij stiekem hopen dat hij als voorgan ger in de Eucharistie (vaak) wil invallen wen dat wij dan van zijn welsprekendheid in een goede preek mogen genieten Wij zullen hem missen en wensen hem een gelukkige en geze gende toekomst HF Precies twee jaar geleden hebben wij als pu- bliciteits-commissie een extra nummer van Moergestel Nieuws gewijd aan het meervou dig jubileum van Herman Jozef van den Broek. Nu neemt hij afscheid van onze en zijn parochie en zou men geneigd zijn het gehele nummer van toen te herdrukken; het geheugen is in deze tijd zéér kort. Toch heb ben wij gemeend dit iets anders in te vullen. Vertrek geeft immers de neiging tot reflec tie, terugkijken op het verleden; min of meer kritisch. Ook komt de vraag naar de verdere voortgang in zicht. Hoe gaat de scheidende verder, hoe wij Voelen wij ons verlaten Zijn wij nu wezen In deze geest hebben wij een interview gehad met de vertrekkende pastor wat hieronder volgt. Dhr. A. Dirkx. Is een van de oudste koorleden en kent pastor van den Broek al jaren. Hij was altijd heel erg trots over de goede koren in de parochie en stak dat ten opzichte van collegea- pastores ook niet onder stoelen of banken. Op het St. Cecilia-feest complimenteerde hij altijd de koorleden en dit werd ook altijd zeer ge waardeerd. Mevr. A. Schoenmakers - v. Dorst Heeft een lange en fijne samenwerking met hem achter de rug. Altijd in een leuke sfeer en “als hij no dig was, dan was het er ook”. Dhr. T. v.d. Dussen. Heeft ook positieve erva ring in de samenwerking met de pastor. Vooral was hij erg sterk in het samenstellen van tek sten voor de diverse vieringen. Tijdens een Is- raël-reis speelde de maag en ingewanden van beiden op tijdens de beklimming van de Si- naï-berg. Vermoedelijk iets verkeerd gegeten en achter een grote kei was de pastor vrij snel weer “de oude” met dhr. v.d. Dussen op de uit kijk. Dhr. C. Schoenmakers. Heeft Herman Jozef ervaren als een mens die ook van gezelligheid hield en een wijntje liet hij zich ook best wel- Nu stopt u als pastoor van onze parochie, wat waren de beweegredenen en wat gaat u nu doen? Ja...ik heb nog veel vitaliteit, zodat sommige mensen wel eens zeggen (of denken): je kunt nog wel een tijdje mee... Maar na zoveel jaren, is het goed, dat er eens andere mensen naar deze parochie kijken. Bovendien hebben we nu nog precies het geluk van opvolging gehad... Al is mijn gezondheid prima... ik ben wel ze ven en zestig jaar. Een leeftijd, om het toch wat rustiger aan te doen en dat wil en kan ik niet als pastoor van deze parochie. Ik kan en wil het wel in een andere functie, waarvoor ik nu net nog niet te oud ben. Daarom heb ik voor vijf jaren een taak op me genomen bij het Bu reau voor Huwelijk en Gezin van het bisdom en bij de zusters van Schijndel (beide voor zes tien uren). Verdwijnt u helemaal uit het zicht? De eerste paar maanden ben ik echt even weg voor herbezinning en een vakantie, dan kom ik voorlopig weer terug in mijn huis aan de Stappen. Ik hoop mettertijd voor een senioren flat in aanmerking te komen... Ik blijf dus in woner van Moergestel, maar ik hoop, dat alle mensen met alle vragen, die met de parochie te maken hebben naar de nieuwe pastores gaan. In principe ben ik niet meer beschikbaar voor Pastor van den Broek gaat afscheid nemen van de Parochie St. Jans Onthoofding per 30 juni 2000. Na 27 jaren in Moergestel gaat hij het wat rustiger aan doen maar dat mag ook wat hij is al twee jaar de pensioengerechtigde leef tijd voorbij. Hij blijft nog wel actief bij het Bis dom, bij de zusters van Schijndel en indien echt nodig in onze Parochiekerk. Alom vin den de parochianen het jammer dat hij weg gaat maar kunnen zijn stap best begrijpen maar hopen dat hij nog vele jaren in ons midden zal blijven wonen. Velen zullen hem missen maar met het nieuwe duo Pastor Harry van den Til- laart en Pastor Theo Schepens “op de bok” is. de continuïteit in de parochie voorlopig weer een aantal jaren geregeld. Wij hebben een aan tal bejaarden, basisschool leerlingen en paro- chie-medewerkers om een korte reactie ge vraagd bij dit afscheid en laten dit hieronder volgen. Hoe kijkt u op zeven en twintig jaren Moer gestel terug? Na zoveel jaren heb ik het gevoél helemaal bij Moergestel te horen. Het is mijn thuishaven geworden. Daarom blijf ik er ook graag wonen na het afscheid als pastor. Ik denk, dat ik el ders dat thuisgevoel niet meer zal krijgen. Mensen van Moergestel zijn vriendelijk en ge moedelijk en het dorpsleven is levendig. Als ik b.v. in Schijndel zou gaan wonen en er zou iets te doen zijn, waarom zou ik gaan kijken? Is er hier iets te doen dan wil ik er graag bij zijn denk ik. Het is een goede tijd geweest met veel ontwikkelingen met name ook in het parochie leven. Welke zijn volgens u de belangrijkste ontwik kelingen geweest? Ik beperk me maar tot het parochieleven en denk dan aan allerlei ontwikkelingen. Vooreerst is de parochie bestuurlijk democra tischer geworden: meedenken en mee beslis sen kreeg gestalte in de parochievergadering, in het bestuur en bij allerlei gelegenheden (zo als rond beleidsplannen) door iedereen, die daar maar belangstelling voor had. In de vieringen van de kerk zijn de ont wikkelingen groot geweest. Twee zaken vallen duidelijk op: het functioneel deelnemen van allerlei mensen aan de vieringen, hun grote betrokkenheid en gegroeide bekwaamheid- (Het kan nu bestaan, dat parochianen onmid dellijk bij uitval van de pastor voor kunnen gaan in een viering: dat zou dertig jaar geleden ondenkbaar zijn geweest.) Het tweede wat op valt is de intensiteit van de vieringen. Soms zijn er diepe ervaringen van verbondenheid met de Heer en met elkaar. Het liturgische gevoelen bij de kerkgangers van vandaag is sterk gegroeid. In de k a t e c h e s e zijn de ontwikkelingen van dien aard, dat bij de voorbereiding van de sacramenten (doopsel; enz.) parochianen geheel zelfstandig en bekwaam te werk gaan. Dat heeft mij tot grote vreugde gestemd. Het diakonaal denken: de kerk zien als zorgende en dienen de gemeenschap. Dat denken is in de voorbije jaren beter ontwikkeld. Er zijn groepen geko men, die op deskundige wijze pastorale zorg aan mensen besteden. Organisatorisch staan allerlei mensen klaar voor hand- en span diensten en een van de heerlijkste dingen, die gebeurd zijn is de bouw van het parochiecen trum, als ontmoetingsplaats voor tal van paro chianen. Dit gebouw is zeker zo belangrijk, als het kerkgebouw. Nu zijn dat allemaal nogal positieve ontwik kelingen. Zijn er ook negatieve? Ja helaas zijn die er natuurlijk ook. Als ik weer aan liturgie denk....dan zie je een geweldi ge daling van het aantal regelmatige deelne mers. Dan zie je ook bij bepaalde vieringen dat mensen, die niet gewend zijn, om naar de kerk te komen, een zwakke betrokkenheid tonen. - - het parochiewerk. Alleen in nood kunnen de pastores eens komen praten. Dit klinkt een beetje streng, maar ik wil geen achterommetje spelen en mijn nieuwe collega’s niet in het vaar water zitten. Nog iets? Och nog zoveel, maar we moeten het niet te lang maken... Ik wens iedereen alle vrede en alle goeds toe in het persoonlijke leven en de parochie nieuwe groei en bloei en de Goede Geest! Eigenlijk zou je dit onderhoud nog eindeloos Huwelijksvieringen b.v geven soms weinig diepte-ervaring door rondlopende amateurfo- tografen, spelende kinderen (zo’n viering is voor kinderen nl. gewoon vervelend, dus geef ze eens ongelijk....) en naar mijn smaak weinig stemmige Engelstalige muziek (waarvan de tekst soms klare onzin is: zoals I don’t know how to love him...). Ik voel me in deze wel eens onbegrepen. Als ik aan katechese denk, dan maak ik me ook wel eens zorgen om de ontstellende onwetendheid ten aanzien van geloofszaken, die je bij sommige mensen kunt aantreffen. Geen wonder, dat catechese hoofd aandachtsveld is voor het beleid van de komen de jaren. Ook merk je wel eens, dat sommige mensen nooit weten, wat er speelt in de paro chie en sommige maatregelen, die genomen moeten worden vanwege het priestertekort, niet snappen... Dit stelt de parochie voor de taak, om zorg te dragen voor goede publiciteit. Hoe denkt u zou de toekomst zich moeten of kunnen ontwikkelen? Ik las eens in een boek: de toekomst is ook niet meer, wat die geweest is... Je kunt er niet zo trefzeker wat over zeggen. Ik vermoed, dat de kerkelijke betrokkenheid voorlopig niet zal toenemen. Er zijn zoveel tegenwerkende fac toren in onze samenleving....(materialisme, in dividualisme), die slecht zijn voor kerkontwik- keling. Maar toch denk ik, dat er een duidelij ke kerngroep zal blijven. En die zal door op rechte geloofsbeleving en betrokkenheid op medemensen aan aantrekkingskracht winnen. De toekomst van onze eigen parochie ziet er goed uit, nu wij ons mogen verheugen in twee part-time pastores, die bezieling en leiding wil len geven aan onze plaatselijke geloofsge meenschap. Geloof maar, dat ik daar persoon lijk heel blij mee ben! Ik denk, dat het goed is, dat de parochie waakt over haar eigen i d e n t i t e i t. Even heeft het fusiemonster om de hoek gekeken: samengaan met Oisterwijk...Niet doen! is mijn advies. Samenwerking is een an dere zaak, dan samengaan. Parochieleven moet iets behouden van: dichtbij. Er is al zoveel af standsbediening in onze samenleving, dat el kaar kennen, van elkaar leren, elkaar helpen, elkaar ondersteunen in de parochie een groot goed is, dat bewaard moet blijven. gevallen. Zijn nieuwe auto ziende ontlokte Cees Schoenmakers de opmerking dat hij mis schien naar het Paus-schap had gesolliciteerd omdat de auto overeenkomsten met de paus mobiel vertoonde. Mevr. J. van Dal - Ketelaars. Het heeft haar altijd verbaasd dat de scheidende pastor zoveel wist van de maatschappelijke veranderingen. Discussiepunten wist hij op een goede manier om te buigen en bruikbaar te maken voor de mis-viering. Hij stond steeds open voor de in breng van de jeugd bij vieringen en liet hen daarin zoveel mogelijk vrij. Hij kon dan ook goed omgaan met “jeugdige teksten”. Dhr. A. Wolfs. De scheidende pastor kon een geheel onafhankelijke positie innemen en te gelijkertijd kans zien om mensen te stimule ren. Ook vrijheid geven aan mensen en toch het gevoel achterlaten dat hij op de hoogte is en met zachte hand de zaken op de rails hou den. Ook een van zijn grote verdiensten was dat hij inhoudelijk en boeiend kon schrijven. Mevr. M. v. Zon - v.d. Wouw. Is al een aantal jaren koster op de Reuselhof. Zij vindt het heel jammer dat pastor v.d. Broek weggaat. Hij was altijd opgeruimd en vriendelijk en zij had er een goede vriendschap mee. Wel was haar op gevallen dat hij een hekel had aan ‘nep bloe men! in de kapel. Hij zette ze ook altijd uit het zicht want hij moest die i rotzooi! [niet. “Er zijn toch zoveel mooie en echte bloemen” zei hij dan. Mevr. M. Antonis - v. Hoof. “Hij was steeds een graag geziene gast op de Reuselhof tijdens het koffiedrinken na de H. Mis-viering”. Zij zullen hem ook missen vooral om zijn opg- ruimde karakter en plezierige omgang met ouderen. Mevr. A. v. Brunschot - v. Eindhoven. Vond hem altijd een ‘komische kwajongen'maar dan in de goede zin van het woord. Altijd in voor een praatje en een geintje. “Hij was ook altijd correct en modern gekleed. En dat hij pastor was, was hem niet aan te zien”. Mevr. G. Hoosemans - v. Summeren. Heeft met haar man 57 jaren de kapel op de Oister- wijkseweg verzorgd en veel met van den Broek te maken gehad. Die samenwerking is haar al tijd goed bevallen. - f MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 JUNI 2000 PAGINA 6 AFSCHEID VAN DE PASTOR

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 6