Mooiste eigen traditie op folklorefestival 1 mm» Aphrodite 1 VADERDAGMENU Nech Fes ti LET OP: NIEUWE KAART 21 juni in deze krant r ertands Zangvereniging ’Crescendo’ Schepens Tweewielers AGRO CLEANING 'iva! Moergestelse gastvrijheid op zondag 18 juni TIP: PHQF7LT Huidverzorgingsinstituut|r\ r“ SCOOR VOOR VADER... Snel en vakkundig* uw terras of gevel reinigen? Bel: Agrocleaning Swinkels Moergestel b.v. Tel. 513 3284 of 06-53354149 WOENSDAG 14 JUNI 2000 - 25e Jaargang - Nr. 1101 vervolg op pagina 5 R ESTAURANT frisse slasoorten Heldere runderbouillon met ruim garnituur MOERGESTEL aardbeiencoulli's Kopje kocca of thee met friandise uit eigen patisseriekeuken Paul Monique Horsten Tot ziens! Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave/redactie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. (013) 513 2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond.1 IS JUNI 2000 Rootven 35, Moergestel, Tel. 013-513 2221 Wij werken op afspraak! 70 Schoolstraat 5 NX 1 MOERGESTEL EW J Tel. 013-513 1474 J Industrieweg 21b, 5066 XJ Moergestel ZONDAG 18 JUNI: Nederlandse Folklore Dag Tilburgseweg 2, 5066 BV Moergestel Tel. (013) 513 6570 DÉ FIETSSPECIALIST T7EF bedje van sinaasappelsaus In de loop van deze week wordt door de leden van ’Crescendo’ het donateursgeld opgehaald. Voor deze steun en bijdragen willen wij U hartelijk danken! Met truffel gemarineerde zalm op een Huisgemaakt vanilleijstaartje op een spiegel van Altijd leuke aanbiedingen Kerkstraat 21, Oisterwijk, Tel. 5217326 E-mail: Profileschepens@hetnet.nl Ruim 75 jaar fietsplezier! Eigen parkeerplaats via Vloeiweg 's-Maandags gesloten OPTOCHT (zeer fotogeniek) Opstelling: vanaf 11.00 uur op de Industrieweg. Route: Oisterwijkseweg, Rootven, St. Jansplein, Raadhuisstraat. Vertrek: 12.15 uur. Deelnemers in volgorde van de opstelling: 1Muziekvereniging Prinses Juliana Moergestel (’de hèrmenie voorop’, wil de Brabantse tradi tie). 2. Gilde St.-Joris Moergestel. 3. De drie nieuwe reuzen Gèèselse Ermelindis, Heukelom- se Mie en Peer Paorel, Heer van Oosterwijck. De Oisterwijkse reus is in het gezelschap van muziekgroep De Mènnekes. 4. De Friese reus Greate Pier met begeleidingsgroep. 5, De Vlaamse mirlitonfanfare De Vreugdebroeders uit Wetteren met de reuzen Mieleke en Tavia. 6. Gilde St. Catharina Moergestel. 7. Reus Gigantius uit Maastricht met begeleidings groep. 8. Moergestelse rommelpotgroep. 9. Reuzengroep van de figuren van een kaartspel I Bij mooi weer is buiten dineren mogelijk Het is frappant dat juist nu te kunnen vaststellen omdat de laatste jaren ’m bepaalde kringen aan Brabanders toegedichte eigenheden als gastvrij heid en gemoedelijkheid ’m twijfel worden getrokken. De Moergestelse gemeenschap laat zien dat beide karakteristieken nog degelijk bestaan, levend en wel. Daarmee maakt Moergestel een goede beurt bij een groot publiek. Niet alleen omdat de deelnemers werkelijk uit alle delen van het land en uit Vlaanderen komen. Ook omdat overal vandaan bezoekers worden verwacht. Het is immers de eerste keer dat dit festival wordt gehouden. Daarbij komt dat volkscul tuur momenteel heel erg in de belangstelling staat. 2000 Is het Jaar van de Volkscultuur. De eerste Nederlandse Folklore Dag is ’m Moergestel terecht gekomen door de goede contacten tussen het Nederlands Centrum voor Volkscultuur ’m Utrecht en WieKentKunst. Deze Moergestelse culturele organisatie heeft het voortouw genomen in de organisatie waaraan een klein half jaar is gewerkt. Bij het organiseren heeft WieKentKunst van alle kan ten hulp gekregen. Gesteld kan worden dat ’m Moergestel geen moeite teveel is geweest. He is ondoenlijk om alle namen die bij de organisatie betrokken zijn te noemen. Maar een aantal mag niet onvermeld blijven. Toen de organisatie besefte dat bij gastvrijheid ook iets te eten hoort, zei Rinus Denissen van de Jumbo: “Ik doe broodjes met beleg.” Het bedrijf Mariën Colsultancy deed er de appels bij. Eerder al zorgden de kasteleins binnen de bebouwde kom er voor dat de kelen van de deelnemers kunnen worden gesmeerd. Voor de ’afwatering’ staan er twee toiletwagens. Deze worden beheerd door vrijwilligsters. Andere vrouwen smeren broodjes of zetten... Zo zijn nog veel meer voorbeelden te geven. Het zijn voorbeelden van wat er aan vrij willigerswerk komt kijken bij de voorberei ding en om de dag vlot te laten verlopen. Zeer groot is de inzet (in totaal 30 mensen) van spreid over het St. Jansplein en de Kerkstraat tot aan het grasveld. Te zien zijn onder andere: kantklossen, het breien van beurzen, het maken van mosterd, manden, kaarsen, touwvlechten en bestek maken. ST. JANSPLEIN Hoofdpodium: Optredens van 12 dans- en muziekgroepen. Enkele hoogtepunten zijn: de Grunninger Dansers, de Wieringer Sanghers (58 personen), kinderdansgroep de Rappe Klump- kes, multiculturele dans- en muziekgroep Piet Hein, dansers van de Indonesische eilanden Timor en Molukken. Oud-Hollandse spelletjes: Actieve presentatie door De Vrolijke Houtworm van tien his torische, typisch Nederlandse spellen als spiegel- tekenen, sjoelen in een haakse bak, kegelen en hammen. Tien spelletjes en tien oefenspellet jes. Iedereen kan deelnemen aan het voor de vijfde keer gehouden Nederlands Kampioen schap. Voor de winnaar is er een beker. Achttien scouts uit Moergestel bemannen als vrij- Buurtvereniging Heivelden en van Carnavals vereniging De Dors(t)vlegels. Zij tekenen voor iets zeer belangrijks: het omleiden van het ver keer en het verwijzen naar parkeerplaatsen. Een man die niet onvermeld mag blijven is verder Cees van Dijk van het gelijknamige ver huurbedrijf Ook de gemeente Oisterwijk en Ondernemend Moergestel zijn zeer bereid willig geweest. Voeg daarbij de gezelschappen uit Moergestel die gratis optreden (gilden, mirlitonfanfare, rommelpotgroep, Reuzin Ermelindis, de har monie) en gesteld kan worden dat Moergestel klaar is om voor de naar verwachting duizen den bezoekers de mooiste eigen traditie ten toon te spreiden: de gastvrijheid van een mooi Brabants dorp. HET PROGRAMMA Om 13.30 uur op het St. Jansplein door burge meester Y. Kortmann, wethouder van cultuur mevrouw A. Depmann, een vertegenwoordiger van WieKentKunst en mevrouw I. Strouken, directeur van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur. Kabeljauw in een kreeftenjus of Eendenborstfilet met een en uw terras of gevel wordt weer z.g.a.n. uit Turnhout (B). 10. Een folkloristische dans groep. 11. Reuzengroep die een dorpsgemeen schap voorstelt, onder wie een burgemeester, een pastoor, een gendarme, een metselaar... uit Turnhout (B). 12. Gilde St.-Sebastiaan en Barbara Moergestel. 13. Reus Jas de Keistamper uit Boxtel met begeleidende groep. 14. Reus Sjtuf (Christoffel) uit Roermond met begelei dingsgroep en muziekgroep. 15. Gilde St.-Joris en St.-Sebastiaan Berkel-Enschot (thuis in Heukelom). 16. Reuzen Valuas en Guntrund uit Venlo met schutterijgroep en muziek. 17. Mirli tonfanfare De Klomp uit Moergestel. REUZENTENTOONSTELLING Na afloop van de optocht worden de reuzen ten toongesteld langs het Rootven en bij de kruis ing Kloosterlaan-Raadhuisstraat. Bij de reuzen staan vertegenwoordigers aan wie vragen kun nen worden gesteld. Om 17.00 uur trekken de reuzen in een optocht terug over het Rootven en de Oisterwijkseweg. LIVING HISTORY Twee groepen die geschiedenis naspelen. Een origineel in harnassen geklede riddergroep voert riddergevechten op. Wasvrouwen demon streren het doen van de was zoals dat tot in de jaren vijftig gebruikelijk was. De wasvrouwen zijn afwisselend op zowel het grasveld achter de kerk als op het St. Jansplein te vinden. AMBACHTENMARKT Presentatie van 15 authentieke ambachten ver- Meer dan zestig vrijwilligers. Gratis belegde broodjes en gratis fruit voor de meer dan vijfhonderd deelnemers. Een gift van een Moergestelse winkelier en een plaatselijk ondernemer. Twee gratis consumpties voor alle deelnemers. Een gift van de Moergestelse horeca. Op de eerste Nederlandse Folklore Dag op 18 juni in Moergestel draait alles om traditie. De mooiste traditie die Moergestel aanstaande zondag zelf inbrengt heet gastvrijheid.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 1