10 Folkorefestival is hoogtepunt van het jaar van de volkscultuur i Uadoshop i Wenskaarten met envelop nu slechts KERKTOREN Hallo Hallo KEES BEDANKT!!! Nedi Festi Wim van Alphen vraagt schoolverlaters en scholieren voor vakantiewerk ival De schouders onder een muzikaal monument Fototentoonstelling ’t Kwartierke Betaalrekening van de Rabobank. Wilt u beschikken over extra financiële ruimte? Loop dan eens bij ons binnen. Rabobank Nicky Sven 1e Keer geslaagd... Krediet op Betaalrekening. Altijd geld achter de hand. prachtig kristal aanloopt bijvoor beeld. Daarom is er Krediet op Er zijn van die momenten dat u snel extra geld nodig hebt. Als u bij een antiekwinkel ineens tegen rabobank.nl Nationaal evenement in Moergestel Groetjes, Carina P.S. Heeft de chocoladebol gesmaakt? Volle grond tuinbouwbedrijf Wij willen jullie BEDANKEN voor de lege flessen. De opbrengst was fl. 199,80. Dit bedrag zullen wij storten op GIRO 777 voor de ramp in Enschede. Rootven 10, MOERGESTEL Tel. 513 18 89, Fax 513 21 06 Broekzijde 9, Moergestel Tel. 06 28 27 47 28 Rabobank Moergestel Raadhuisstraat 9, Moergestel Tel. (013) 513 63 73 I erlands gestel niet onopgemerkt blijven. Een van de deelnemende groepen is de dansgroep Bunga Melati. Deze groep zet zich door middel van zang en dans en een klederdrachtenshow in voor het behoud van de Indonesische cultuur. Een andere groep, luisterend naar de oer-Neder- landse naam Piet Hein, heeft een intrigerende mix gevonden tussen Nederlandse folkloris tische dansen en dansen uit het Caribische gebied. Op een internationaal folklorefestival in Frankrijk gingen zij met deze spannende en gewaagde combinatie met de eer strijken. Volgende week: de Vikingen komen naar Moer gestel. De Nederlandse Folklore Dag op zondag 18 juni in Moergestel is het hoogtepunt van het Jaar van de Volkscultuur. Dit ’jaar’ loopt van juli 1999 tot juli 2000. Op het eind en het begin van het nieuw millennium worden Nederlanders op uiteenlopende manieren in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de volkscultuur. Er zijn boeken verschenen, studies verricht en congressen georganiseerd. Nu het Jaar van de Volkscultuur ten einde loopt, wil het organiserend Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht afsluiten met een evene ment waarop een dwarsdoorsnede is te zien van het vele dat Nederland op het gebied van levende folklore nog te bieden heeft. Onder dit motto start Muziekvereniging Prinses Juliana een grootse actie met de bedoeling voor langere tijd een goede basis te leggen voor een gezonde financiële positie. Een commissie uit het bestuur en versterkt met personen uit de Moergestelse gemeenschap is het laatste jaar al druk doende geweest met het opzetten van een gedegen plan om de verenigingskas structureel te versterken. Daartoe is een sponsoractie ont- wikkeld waarbij niet alleen de Moergestelse bevolking maar ook het bedrijfsleven van onze gemeenschap wordt betrokken. Onze fiere toren, ons grootste en oudste mon ument, zal over enige tijd weer trots boven ons dorp uit pieken. Maar Moergestel heeft nog een monument, een muzikaal monument, in de al bijna een eeuw bestaande Muziek vereniging Prinses Juliana; onze harmonie! En dit monument mag toch niet uit onze gemeenschap verdwijnen? Hoe u er aan mee kunt helpen dat onze har monie haar niet weg te denken taak in onze gemeenschap kan blijven vervullen, wordt u de komende weken duidelijk gemaakt o.a. via huis-aan-huis-publicaties, persoonlijk gerichte schrijvens of brieven aan uw directie en... ook via Moergestel TV. Let op de komende uitzen ding, donderdag 25 mei. ’t Was een ware happening! In het weekend van 12 en 14 mei draaide alles om de toren. Een weekend waarin Moergestel zich weer eens van zijn beste kant liet zien! Heel velen waren op een of andere manier actief betrokken bij het vergaren van de benodigde financiën voor onze toren. En dat is heel goed gelukt, ook al zijn we er nog niet. In het paro chiecentrum heerste een gezellige drukte en de stemming was opperbest. Nog steeds komen er envelopjes binnen en ook de verkoop van de boekjes gaat voorlopig nog gewoon door. De Open Torendag zondag was zonder meer een groot succes. De hele middag door was het gezellig druk in de kerk en heel wat personen waagden zich tot boven in de toren. HEEL VEEL DANK o.a. aan de KPJ aan de Harmonie Prinses Juliana aan Hans Kerkhof aan Slijterij In den Korenmaaier aan J. van Laarhoven aan Paul Spapens aan Ad Wolfs Adr.Zn. aan de Hoornblazers aan Martien Oerlemans aan Hans van Brunschot aan kinde ren van Graaf van Ursel en Hertog Jan voor hun tekeningen aan Mevr. Hoffmans aan Annie van Ooit aan ALLE BRIEFBEZORGERS aan Jack van Velthoven aan medewerkers MTV aan me dewerkers parochiecentrum aan Ton van Els- dingen aan Jan Vriens aan Hans Festen aan Jaap Drubbel aan Lian Kocx aan Piet van letsel aan Ireen Stieger aan Kees van Gils aan Fried Ooien aan Kees Schoenmakers aan Bernard van Dijk aan ALLE COLLECTANTEN en vooral: HEEL VEEL DANK AAN ALLE GULLE GEVERS! U krijgt er straks weer een mooie toren voor terug. Omdat er (gelukkig) nog steeds wat gelden binnen komen kunnen we nog geen definitieve eindstand geven. T.z.t zullen we u laten weten wat de totale opbrengst is geworden. Wegens omstandigheden was er 1 mei geen expositie van ’t Kwartierke in de openbare bib liotheek in Moergestel te vinden. Onze excu ses hiervoor. Gelukkig mochten we deze ten toonstelling van de bibliotheek toch nog laten zien en mag deze een week langer blijven hangen. Ze blijven te zien tot vrijdag 26 mei. Kom zeker even kijken het is de moeite waard. Je hebt zeker wel gemerkt dat het steeds gezel liger wordt bij ’t Kwartierke en alweer organi seren we een aantal nieuwe activiteiten. Zo is er vanaf donderdag 18 mei een schaakcur sus met een professionele schaakleraar. De kosten bedragen slechts fl 15,- voor 6 lessen inclusief het materiaal. Elke donderdag van 15.30 uur tot 17.00 uur. Behalve met Hemel vaartsdag. Jong geleerd is oud gedaan. De leef tijd is vanaf 6 jaar. Je kunt je hiervoor inschrij ven bij ’t Kwartierke maar uiterlijk tot woens dag 24 mei en vol is vol, dus kom eens kijken als je dat leuk vindt. Een andere nieuwe activiteit is de popbus. Dit is een bus vol met instrumenten. Er zijn twee muziekanten die je helpen bij het maken van je eigen popsong. Vrijdag 26 mei kun je ken nis komen maken met de popbus. De leeftijd is van 10 tot en met 16 jaar en de entree bedraagt fl 5,-. Als er genoeg animo voor is komt er nog een vervolg op. Daar moet je je wel voor inschri jven want er zijn maar een beperkt aantal plaat sen voor beschikbaar. Meer informatie hierover krijg je op vrijdag 26 mei. DISCO Zoals ondertussen wel bekend is het zaterdag 27 mei weer disco. Kom gezellig dansen en/of kletsen, onder het genot van leuke muziek en ’n lekker glaasje drinken, ’t Begint om 19.00 uur en is om 22.00 uur afgelopen. Je moet wel 11 jaar of ouder zijn. De entree is fl. 2,50. Tot zater dag! Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Ütrecht had deze manifestatie van de cultuur van het dagelijks leven overal in Nederland kunnen houden. De culturele organisatie Wie- KentKunst die het evenement mee organiseert, prijst zich gelukkig dat de keuze op Moergestel is gevallen. Moergestel krijgt daarmee een cul tureel feest met landelijke uitstraling. Een van de redenen waarom de eerste Nederlandse Folklore Dag naar Moergestel komt, is het opvallend grote aantal uitingen van volkscultuur in dit dorp. Drie gilden, dauwtrappen, een rommelpotgroep, dweil- orkestjes en mirlitonfanfare De Klomp zijn daar voorbeelden van. Eind vorig jaar vestigde WieKentKunst de aan dacht op zich door met het idee van de mil- lenniumreuzen te komen. Dit idee is overigens broederlijk door tientallen vrijwilligers uit de drie kernen uitgewerkt. Een optreden van tien tallen reuzen is hét hoogtepunt van de Neder landse Folklore Dag op 18 juni. DAGELIJKS LEVEN Volkscultuur is de cultuur van het dagelijks leven. Daarom is de enorme populariteit van het mooie kapelletje langs de weg van Moergestel naar Oisterwijk ook een vorm van volkscul tuur. Het branden van kaarsjes is een van die tradities die onbewust de ondergrond zijn van het dagelijks denken en handelen. Het door geven van gewoonten en gebruiken van gene ratie op generatie wordt traditie genoemd. Gewoonten en gebruiken op hun beurt zitten opgeslagen in het collectieve geheugen van een samenleving. Dat Moergestel nog zoveel uitin gen van volkscultuur kent, betekent dat dit dorp behoorlijk zichzelf is gebleven. En dat weer is een van de factoren die een gemeenschap sterk maakt. Voor tradities, folklore en volkscultuur bestaat een groeiende belangstelling. Daar zijn meer dere redenen voor aan te voeren. Een belangrijke is dat volkscultuur niet meer alleen gaat over oude gewoonten en gebruiken, maar ook over trends, stads- en massacultuur, de cultuur van jongeren en autochtonen. Dat laatste aspect zal tijdens de Nederlandse Folklore Dag in Moer- St0MERij. ^^Wedingi PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 24 MEI 2000 MOERGESTEL 5 WWW. 18 JUNI 2000 Geld is geen probleem

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 5