Cultuurcentrum gaat door; fl. 100.000,- voor restauratie toren 25e Aphrodite 1= TIP: Kapsalon Aksent in handen van nieuwe eigenaar Heemkundekring vreest voor Pastoorspaadje... AGRO CLEANING c JAARGANG Schepens Tweewielers H+^ Industrieweg 21b, 5066 XJ Moergestel ZATERDAG 27 MEI: Bazar Hogar San Pedro Snel en vakkundig uw terras of gevel reinigen? Bel: Agrocleaning Swinkels Moergestel b.v. Tel. 513 3284 of 06-53354149 Belastingstelsel Geld voor de kerk Huidverzorgingsinstituut - Raadsvergadering 18 mei jl. Cultuurcentrum Voor een vakkundig en vriendelijk advies... Altijd leuke aanbiedingen PROFIL? Eigen parkeerplaats via Vloeiweg de fietsspecialist s-Maandags gesloten i Oisterwijk, 19-05-2000 SvdK y Rootven 35, Moergestel, Tel. 013-513 2221 Wij werken op afspraak! Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst. Uitgave/redactie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. (013) 513 2268. Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond^ Ad van den Oord (GroenLinks): Hangplek voor verenigingen... opleverde, werd door een enkele fractie afgedaan met de kreet “gelukkig zijn sprookjes niet waar”. Er werd niet ingegaan op het feit dat de uitwer king van een sprookje weliswaar fictief en daar door wellicht ongeloofwaardig" is, maar dat de kern van het verhaal meestal wél op waarheid berust. College van Burgemeester en Wethouders, Postbus 10101, 5060 GA Oisterwijk Moergestel WOENSDAG 24 MEI 2000 - 25e Jaargang - Nr. 1098 Grote beslissing - weinig gevolgen Na 29 jaar met veel plezier in het kappersvak bezig te zijn geweest moet ik helaas gedwon gen afscheid nemen. Problemen met mijn rug noodzaken mij om de zaak over te geven. De gevolgen voor de klanten zullen geen veranderingen inhouden. Alles gaat op dezelfde voet met dezelfde mensen verder. Bij deze stel ik u alvast (en volgende week kunt u in ’Moergestel-Nieuws’ met hem kennis maken) de nieuwe eigenaar van Kapsalon Aksent voor. Het is de heer Arjan Biesen die samen met het huidige team van Kapsalon Aksent vanaf 1 juni a.s. voor u klaar zal staan. Graag wens ik Arjan, mijn medewerksters en alle klanten het allerbeste toe en bedankt voor het fijne contact in de afgelopen jaren... Bedankt!!! Peter Scheffers Afgelopen week stuurde Heemkundekring ’De Kleine Meijerij’ een zgn. open brief aan het college van en W van Oisterwijk. Reden daar van is de op handen zijnde activiteiten rond de zuidzijde van het St. Jansplein. Onderstaand geven wij de inhoud van de brief weer. De raadsvergadering van 18 mei jl. kende een grotere opkomst dan te doen gebruikelijk is. De belangstellenden waren afgekomen op de discussie over het cultuurcentrum. Verder stonden ook een voorstel tot het vaststellen van uit gangspunten voor de heffing van de gemeentelijke belastingen, het beschikbaar stellen van fl. 100.000,- ten behoeve van de restauratie van de toren van de Moer- gestelse kerk St.-Jans Onthoofding en een voorstel tot het nemen van een voor- bereidingsbesluit voor het Brameco-terrein op de agenda. baar moet zijn. Het idee dat aan de Raad werd voorgelegd is dat in de opinie van Algemeen Belang niet. Verder is de stem van de burger niet in voldoende mate gehoord en is er nog geen zicht op de lasten die de gemeente diezelfde burger straks in rekening gaat brengen. En daarom, en niet omdat de partij vindt dat de cul turele verenigingen geen recht zouden hebben op nieuwe, adequate huisvesting, kon Algemeen Belang niet instemmen met het voorgelegde ver volgtraject. Zij diende namens Algemeen Belang twee moties in: De ene motie hield in, dat er sprake moest zijn van alternatieven, waarbij gekozen moest kunnen worden uit een nieuw te bouwen cultuurcentrum of het opknappen c.q. aanpassen van de bestaande lokaties. Mevrouw Hulskes wilde daarover een raad plegend referendum, zodat de bevolking zich over die keuze kon uitspreken. Die motie kreeg geen steun van de overige fracties. De tweede motie behelsde het aan de gemeente houden van het pand De Lind 42, het his torische gebouw “In de Drye Swaentjes”, dat een bestemming moest blijven houden voor de Heemkunde-kring. Die motie kreeg slechts steun van haar eigen fractie en van de frac tie van Groen Links. Met het verweer van mevrouw Hulskes was Algemeen Belang nog niet uitgepraat over het cultuurcentrum. Fractievoorzitter Noud Smits vuurde nog een kanonskogel op het college af. In zeer beeldende taal gaf hij een “aangenomen discussie” over het cultuurcentrum, zoals die zich in de burelen van B&W zou kunnen hebben afgespeeld, weer. Hierin ontpopte wethouder Rakhorst zich als financieel en moreel adviseur van het college, waarin de tegenwerpingen van de andere wethouders (hoe maken we de burger duidelijk waarom het zo duur is? spoort dit wel met het gemeentelijk beleid?) behendig werden omgezet in argu menten vóór het cultuurcentrum. Het ’sprook je’, dat Smits meteen de bijnaam ’Noud Grimm’ en uw terras of gevel wordt weer z.g.a.n. Geacht College, Naar verluidt wordt conform de stedenbouw kundige visie «Zuidzijde St.-Jansplein Moerges tel» de mogelijkheid gecreëerd tot bouw van wooneenheden nabij Den Boogaard. Ter ontsluiting van het binnengebied voor de eventueel te bouwen wooneenheden wordt gedacht aan het realiseren van een authentieke doorbreking van het Pastoorspaadje. Heemkundekring «De Kleine Meiierij» maakt bij dezen ernstige bezwaren tegen een mogelijke aantasting van dit met stenen geplaveid dorps- paadje, dat van groot cultuurhistorisch belang is. Historische achtergrond: Het paadje dateert van 1856 en gaat terug naar een verzoek van de toenmalige pastoor Van Doorn aan bisschop Mgr. Zwijsen: «Er wordt mij enen gelegenheid aangeboden om eenen voetpad te maken naar de Kerck achter de huizen door de hoven, zodat ik van mijn huis kan komen op den kerckhof zonder door de straten te passeren, welke dikwijls nat en mor sig zijn». Mgr. Zwijsen antwoordt, dat zo’n ver zoek dient uit te gaan van het kerkbestuur en aangezien voornoemde pastoor voorzitter was van het kerkbestuur werd er vanuit die insteek een hernieuwd verzoek gericht aan de bis schop, die daarop zijn goedkeuring verleende. In het kader van de Cultuurhistorische Inven tarisatie van de Provincie Noord-Brabant is in 1991 een Rapport van het Monumenten Inven tarisatie Project verschenen, waarin voomoemd Pastoorspaadje wordt aangemerkt als van cul tuurhistorisch belang. «Het uit 1856 daterend, met stenen geplaveid dorpspaadje, omgeven door hoge heggen, lopend vanaf het koor van de kerk (zuidzijde) naar de oude pastorie aan de Postelstraat (nr. 15). Het paadje leidt door de achtererven van de huizen aan de Postelstraat en verloopt vanaf de kerk in zuidwaartse rich ting om na een bijna haakse bocht in oostelijke richting naar de pastorie te gaan.» De gemeenteraad van de toenmalige gemeente Moergestel heeft voomoemd paadje de status van gemeentelijk monument toegekend. Het bestuur van Heemkundekring «De Kleine Meijerij» roept bij dezen in Uw herinnering haar geuite bezorgdheid ten aanzien de wijze waarop in 1999 de toog van de oude beukenpartij aan de Postelstraat, als toegang naar het Pastoors paadje, door onoordeelkundig handelen «ver minkt» is geraakt en hoe het voormalige Vun- derpaadje door bouwactiviteiten aan de Vonder- hof zijn natuurlijk verloop heeft verloren. Wij spreken de hoop uit, dat U alles in het werk zult stellen om het Pastoorspaadje in zijn oude status te handhaven en geen aanzet zult geven tot ontsluiting van het binnengebied waarmee de aantasting van dit oude pad een feit wordt. Kopie van deze brief hebben wij doen toekomen aan de voorzitter van de Monumentencom missie. Wij zijn graag bereid - indien gewenst - U nader te informeren. In afwachting van Uw reactie, verblijven wij, met de meeste hoogachting, A. A.M. Smits voorzitter, Th. de Reus, secretaris Na het cultuurcentrum kwam de herziening van het belastingstelsel aan de orde. In de afgelopen maanden is een werkgroep bezig geweest het belastingstelsel van de gemeente te herzien. Dit had tien voorstellen opgeleverd, die nu door de Raad moesten worden goedgekeurd. Met negen voorstellen (waaronder hand having van het beleid m.b.t. de toeristen-, parkeer- en hondenbelasting) werd zonder al te veel tegenwerpingen ingestemd, alleen de wijziging omtrent het rioolrecht stuitte op verzet. Op dit moment is het zo dat er een koppeling is tussen het te betalen tarief en het waterver bruik. Naarmate je meer water verbruikt, betaal je meer. In het nieuwe systeem wordt deze kop peling losgelaten. De kosten van de riolering (je betaalt de gemeente niet voor het vuile water, maar voor de infrastructuur van de riolen) zouden dan verhaald worden middels een vast bedrag aan rioolrecht en een gebruikerstarief van de OZB. De meningen verschilden over hoe veel en welke huishoudens er hierdoor op achteruit zouden gaan. De meeste fracties zagen de een- en tweepersoons huishoudens de dupe worden, ondanks de mogelijkheden (kwijt schelding, huursubsidie) die men heeft om de verhoogde belasting te kunnen opbrengen. Omdat ook binnen enkele coalities verdeeld heid bestond, kwam het uiteindelijk wat be treft het rioolrecht op een hoofdelijke stem ming aan. Het voorstel werd met 14 tegen 7 stemmen verworpen, wat betekent dat het oude systeem voorlopig gehandhaafd blijft. In deze vergadering kwamen twee agenda punten die expliciet met Moergestel te maken hebben onder de hamer. Beide werden met instemming begroet en zonder bezwaren aange nomen. Ten eerste wordt er fl. 100.000,- beschik baar gesteld ten behoeve van de restauratie van de toren van de kerk. De restauratie, het herstellen van voegwerk en het vervangen van enkele natuurstenen ornamenten, is belangrijk voor de gehele gemeente en de Raad had het kerkbestuur al eerder toegezegd te bezien of ook van gemeen tewege geld beschikbaar kon worden gesteld. Tijdens deze Raadsvergadering werd het voorstel om uit de pot voor stads- en dorps- vemieuwingsprojecten fl. 100.000 voor de restauratie van de kerk te bestemmen officieel bekrachtigd. Tenslotte werd een voorbereidingsbesluit genomen omtrent het plan “Korenschuur” op het Brameco-terrein. Dit is noodzakelijk om medewerking te kunnen verlenen aan het plan “Korenschuur”. De bouwvergunning en vrij stelling aan Woningstichting St. Joseph om 23 woningen en 20 appartementen te bouwen was al eerder afgegeven, maar het voorbereidings besluit was nodig uit juridische overwegingen, namelijk om te kunnen beslissen op de be zwaarschriften die na het publiceren van de bouwvergunning en de vrijstelling zijn bin nengekomen. Ook dit werd zonder problemen aangenomen en hiermee werd wat begon als een enerverende avond toch in harmonie afge sloten. Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 Daniëlla Hulskes (Algemeen Belang): Laat bevolking keuze maken... Burgemeester Kortmann begon de vergadering met het verzoek een minuut stilte in acht te nemen voor de slachtoffers van de ramp in Enschede en meldde dat ook de gemeente Oisterwijk zijn steentje zal bijdragen. Indien noodzakelijk zullen brandweerlieden van de Regionale Brandweer Midden-Brabant, waar toe ook onze gemeente behoort, naar Enschede afreizen. Ook particuliere initiatieven, zoals dat van basisschool De Coppele die volgende week in de kern Oisterwijk een collecte houdt, worden (financieel) ondersteund. Het agendapunt waarin een vervolgtraject moest worden vastgesteld voor het cultuurcentrum in de kern Oisterwijk verliep volgens een van tevoren verwacht patroon. De PvdA, VVD, D66, Gemeente Belangen en het CDA hadden begrip voor de bezwaren die door verschillende verenigingen zijn geuit, maar waren unaniem van mening dat het cultuurcentrum er toch zo snel mogelijk moet komen. De argumenten die daarvoor werden aangedragen varieerden van de vaststelling dat de verenigingen slecht zijn gehuisvest en een nieuw onderkomen moeten krijgen en het idee dat verenigingen in één centrum elkaar kunnen versterken tot de moti vering dat op de vrij te komen lokaties al con tingenten voor woningbouw gepland zijn. Waar Nico Kersten (PvdA) het cultuurcen trum omschreef als het “bruisend hart van het culturele leven in onze gemeente” vreesde Ad van den Oord (Groen Links) echter voor een “hangplek waar verenigingen worden ver plicht met elkaar de tijd door te brengen” en waar behalve de muziekschool en de biblio theek de nieuwe bewoners mogelijk allemaal heimwee houden naar hun eigen plek. Bovendien, zo stelde hij, heeft het college bij dit voorstel inhoudelijke argumenten onder geschikt gemaakt aan financiële argumenten en Van den Oord vroeg zich hardop af hoe groot de werkelijke bereidheid van de vereni gingen werkelijk is om zich in het cultuurcen trum te vestigen. Groen Links stemde uiteindelijk wel in met het voorstel, omdat de gevoelde noodzaak om de culturele verenigingen goede huisvesting te bieden in dit voorstel tenminste gedeeltelijk ver wezenlijkt wordt. Algemeen Belang was een andere mening toegedaan en ging lijnrecht tegen de coali tiepartijen in. Daniëlla Hulskes zette uiteen waar het volgens AB is misgegaan. Ze maakte duidelijk dat Algemeen Belang in beginsel niet tegen een cultuurcentrum is en dat de culturele verenigingen recht hebben op goede huisves ting, maar dat een cultuurcentrum wél betaal- Kerkstraat 21, Oisterwijk, Tel. 5217326 v E-mail: Profileschepens@hetnet.nl Ruim 75 jaar fietsplezier!

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 1