M44/ nr In gesprek met Kees Schoenmakers Gijs Restaurant Auberge De Man I TV MA1 J Elke donderdag: MTV-avond! speciaal menu 'Manneke Gijs' fl. 1O,- fl. 54,- pp ’Ik ben van de toren gaan houden’... Krachtige bouillon met seizoensgroenten Vanilleijs met aardbeien en lange vingertjes Om dit te vieren, serveren wij H gedurende de maand mei een Dit menu wordt aangeboden per tafel (2 personen) inclusief een fles Tokay Pinot Blanc (Dopf Irion) voor 30 April 2000 is onze zoon geboren. Sint Jansplein 7, 5066 AR Moergestel, Tel. 013-513 4100, Fax 013-513 3340 Per tafel (2 personen) krijgt u een zelfde fles wijn mee naar huis om, net als wij, na te genieten... Oplevering t MOERGESTEL-NIEUWS’- WOENSDAG 10 MEI 2000 Open dag PAGINA 7 Wat gaat er gebeuren? Uilenkast De toekomst Betrokken Asperges op Brabantse wijze bereid of Asperges in combinatie met zalm en peterseliebroodkruim Bliksemactie Restauratie 'De Toren van ons dorp'. l 1 ”S TvE Hij is een van de zeven leden van het parochie bestuur en is in die functie belast met bouwza ken. In dat parochiebestuur hebben verder zit ting: pastor van den Broek als voorzitter, Piet van Hazendonk als vice-voorzitter, Ron Hermus als secretaris, Loet van Dam als penningmeester en verder Lian Kocx-Jonkers en Jeanne van Roessel-van den Bijgaert. Het restauratiecomité bestaat uit: Piet van lersel voorzitter, Hans Festen, Lian Kocx, Irene Stieger, Jaap Drabbel, Fried Colen en Kees van Gils. De verwachting is dat half juli het werk aan de buitenkant van de toren zal zijn afgerond, zodat de steigers kunnen worden afgebroken. Het werk aan de binnenkant gaat dan nog door. Eind september begin oktober zal het gehele werk zijn geklaard. In allerlei kranten was ’t te lezen: de kerktoren van Moergestel wordt gerestau reerd. Inmiddels staan er al steigers om de toren en is het werk begonnen. Een op 23 november van ’t vorig jaar opgericht comité is druk doende om de voor de restauratie benodigde gelden bijeen te brengen. Dat comité heeft daartoe ook een heel mooi uitgevoerd en zeer lezenswaardig boekje “De toren van ons dorp” laten uitkomen, geschreven door Paul Spapens en Ad Wolfs (Adr.Zn). Dat boekje is op verschillende plaatsen in ons dorp te koop voor de prijs van f 10,- (aanrader). De man die dat comité heeft opgericht is Kees Schoenmakers. gemaakt, een bouwkundige tekening en een inspectierapport. Op grond van dit rapport werd een restauratieplan opgesteld. Dit plan werd besproken met de gemeente Oisterwijk en met Rijksmonumenten. Er rolde een kosten plaatje uit van vijf ton. Grof gezegd wordt door Rijksmonumenten twee ton, door de gemeente Ois-terwijk één ton en door de parochie ook één ton gefourneerd. De overgebleven ton zal moeten binnenkomen door sponsorgelden en bijdragen uit de gemeenschap. Op zondag 14 mei is er dan een restauratie- manifestatie in en om de kerk. Er wordt een tentoonstelling ingericht; met deskundige uitleg van Paul Spapens wordt een rondgang gehouden in de kerk; door maximaal veertig personen, die zich van te voren hebben kun nen opgeven, kan de toren worden beklom men, met deskundig commentaar van Kees Schoenmakers; Hans Festen zal ’t orgel be spelen en uitleg geven over ’t orgel. Ook hier over kunt u elders in dit blad meer lezen. Tenslotte zij nogmaals gewezen op het boek je “De toren van ons dorp”, financieel moge lijk gemaakt door de Rabobank Moergestel en geschreven door Paul Spapens en Ad Wolfs. Het boekje is op verschillende plaat sen in het dorp te koop. Het bevat een schat aan informatie over de toren, is prachtig uit gevoerd en met de aankoop (f 10,—) levert u bovendien nog een bijdrage aan het herstel van de toren. brengen van de toegangspartij, met name het bovenlicht. Tijdens de restauratie zal het kerkorgel worden afgedekt. Organist Hans Festen heeft voor na de restauratie een onderhoudsbeurt voorgesteld voor het orgel (pijpen schoonmaken, stemmen, etc.). Die zal voor f 20.000,- door een erkende orgelbouwer (de fa. Vermeulen) worden uit gevoerd, niet medewerking van Hans Festen, waardoor geld wordt bespaard. Een nauwkeurige beschouwen van de toren zal het ook zijn opgevallen dat de spits van de toren uit het lood staat, zelfs meer dan een halve meter. Er zijn drie theorieën voor het ontstaan hier an: - ’t kan zijn ontstaan door inwerking van de natuur op het houtwerk; aan één kant is het hout misschien sneller gedroogd, waardoor de constructie is kromgetrokken; - een andere theorie is, dat de spits wellicht met opzet tegen de wind in is gezet; - het zou tenslotte ook nog een timmer- mansfoutje kunnen zijn geweest. Het kan in ieder geval geen kwaad. Er wordt dan ook niets aan gedaan, sterker nog: het kan niet eens. Het meeste werk gaat zitten in het uitkappen en opnieuw aanbrengen van zo’n dikke 600 voegwerk aan drie zijden van de toren (niet de kerkzijde). Hoewel bij de restauratie van twintig jaar geleden, die overigens veel omvattender was, dat voegwerk ook vernieuwd werd, blijkt dat met name aan de zuidwestelijke kant het voegwerk van slechte kwaliteit is. Er is in 1979 een voegspecie aangebracht, die te hard was in relatie tot de zachtere bakstenen. Dat voeg werk kon niet ademen, vocht kon daardoor niet worden afgevoerd en bleef in de stenen zit ten, die vervolgens bij vorst kapot klapten. Dat vocht is bovendien verantwoordelijk voor de groene uitslag van de toren. Direct na het aan brengen van de steigers zal door inspectie wor den bepaald welk soort specie moet worden gebruikt bij de restauratie. Men zou kunnen opperen: hadden ze dat twintig jaar geleden niet meteen goed kunnen doen? Kees Schoenmakers antwoordt daarop, dat men toentertijd een andere zienswijze had en dat de toren toen met de beste bedoelingen is gerestaureerd naar de inzichten die men toen had. Omdat het oude voegwerk te hard was, zijn, zoals al is vermeld, stenen kapot gegaan. Deze stenen moeten vervangen worden. Men is dus op zoek gegaan naar identieke stenen. Uitvoerder Alex Smetsers van de firma van Breemaat uit Oirschot, die het werk gaat klaren, heeft bij een opkoper in Spoordonk een partij oude stenen gevonden, die de goede maat hebben. Ze zijn afkomstig van het ges loopte station in Boxtel. De stenen zijn inmid dels accoord bevonden door het bouwbureau. Vervolgens moeten ook 10 ornamenten van witte Belgische kalksteen (uit de buurt van Brussel) worden vernieuwd. Veel ornamenten zijn door weersinvloeden aangetast. Dat betekent niet automatisch dat de construc- tiviteit dan ook aangetast is. Wanneer dat wel het geval is, moet het ornament worden ver vangen. Er zijn nog een aantal andere zaken, die bij de restauratie zullen worden meegenomen: - Binnen in de toren zullen enkele draagbalken van de klokkenzolder worden hersteld. - De leibedekking van de torenspits zal worden nagekeken, er is een aantal leien kapot. - De beide dakkapellen van de spits zullen wor den vernieuwd. Saillant detail hierbij is, dat de uilenkast die in het verleden op verzoek van de Vogelwacht is geplaatst, daar verwijderd gaat worden. Er wil geen uil meer nestelen sinds de toren elke avond in floodlight staat. Uilen houden niet zo van licht. “Het uiltje is elders een uiltje gaan knappen’ zegt Kees Schoenma kers lachend. De kast zal in de toren worden verplaatst, maar het is nog niet duidelijk waar de kast zou moeten komen. Vervelend was ook dat het gaas aan de achterkant van de galmgaten was kapotgeknipt, waardoor kauwtjes en dui ven in de toren konden komen. Die konden daarna vaak de uitgang niet meer terugvinden en stierven de hongerdood. Een heleboel rom mel is het gevolg. In september 1998 werd door zes jongens van de KPJ op een zaterdag meer dan 70 zakken vuil uit de toren verwijderd. Kees Schoen makers gekscherend: “Men heeft eens voor gesteld alle duiven en kraaien maar te dopen; van alle gedoopten komt immers 90% niet meer in de kerk”. - Mede door de uitwerpselen van de vogels is er ook klein ongedierte in de toren gekomen. Al het houtwerk zal daarom door chemische behandeling (bespuiting) tegen boktor en ande re insecten worden beschermd. - Kauwtjes zitten ook veel op de buitenkant van de toren en brengen schade aan door uitwerpse len. Daarom zullen ook vogelwerende voorzie ningen worden aangebracht. - De uurwerken gaan er tijdelijk af, waarna het bladgoud zal worden nagekeken. - De verlichting, die in 1979 op de uurwerken (lampjes op de wijzers) is aangebracht, heeft bijna nooit gewerkt, als gevolg van de activiteit van vogels. Nu de toren ’s avonds toch in flood light staat, is die verlichting niet meer nodig en zal daarom nu worden verwijderd. - Op grond van verordeningen van de ARBO- wet, zal ook de lange ladder binnen in de toren worden vervangen door een trap met een leun ing en zullen maatregelen worden genomen om de toren gemakkelijker, maar vooral veiliger te beklimmen. - Bij de vorige restauratie is voor f45.000,- het kleine torentje, dat op de achterkant van het kerkschip staat, vernieuwd. In dat torentje hangt een klokje, dat eigenlijk een doopklok- je is, maar dat in de volksmond het “Angelus- klokje” is gedoopt. Na, de restauratie heeft dit klokje maar een of twee keer geklingeld en is daarna, waarschijnlijk tengevolge van een een voudige elektrische aandrijvingsfout, vast gelopen. Hoewel het heen klimmen naar dit klokje (door opbouw van steigers) meer gaat kosten dan het herstel zelf, zal ook deze fout wor den hersteld, waarna het dagelijkse Angelus luiden weer door dit klokje kan worden ver zorgd. Niet in het bestek opgenomen, maar een wens voor de toekomst is het in oude staat terug- I Teneinde u de toren wat beter te laten kennen en u op de hoogte te brengen van alles wat gaat gebeuren bij de restauratie, hadden we een gesprek met Kees Schoenmakers. Hoewel hij zelf zegt dat ’t om de toren gaat en niet om hem, mag een nadere kennismaking met de man, die ten nauwste betrokken is met die restauratie, niet ontbreken. Kees Schoenmakers (57) is indertijd begon nen als timmerman, heeft zich vervolgens in de bouwwereld opgewerkt en zich door studie verder bekwaamd. In 1978 werd hij bouwkun dig projectleider van de gemeente Tilburg en werd daar belast met onderhoud en reno vatie van door de gemeente Tilburg aange kochte woningen. Dertien jaar geleden (hij was toen 44) werd hij ernstig ziek en moest een chemokuur onder gaan. Als gevolg daarvan ging hij met inva liditeitspensioen. Hij is inmiddels weer genezen en voelt zich voor 100% gezond. Die periode van ziekte, waarin hij naar zijn zeggen veel steun heeft gehad van pastor van den Broek, heeft toch een bepaalde uitwerking op hem gehad. Zijn leven is er door verrijkt en hij heeft een andere kijk op het leven gekregen. Nu hij weer genezen is, verricht hij voor enkele dagdelen per week werkzaamheden voor een architectenbureau. Per 1 januari 1998 is hij bovendien op verzoek van pastor van den Broek en Piet van den Meij- denberg laatstgenoemde opgevolgd als bouw kundige van het parochiebestuur. Wie zou dus beter kunnen vertellen over alles, wat te maken heeft met de restauratie? Toen hij aan zijn taak begon, wist hij nog niet zo veel van de toren. Nu hij er ten nauwste mee betrokken is, doet ’t hem wel wat. Van de constructie van de kerk toren gaat zijn timmermanshart luider kloppen. Hij wil precies weten wat de achtergronden zijn en is echt van de toren gaan houden. Aan het begin van dit artikel kon u lezen dat één ton van de benodigde vijf ton, die voor de restauratie moet worden gefourneerd, opge bracht zal moeten -worden door sponsorgelden en bijdragen uit de gemeenschap. Daartoe zal op vrijdag 12 mei, van 18.00 tot 21.00 uur in Moergestel een bliksemactie worden gehouden, waarbij vrijwilligers huis aan huis bijdragen voor de toren gaan ophalen. Medewerking zal worden verleend door de harmonie, een ge- luidswagen rijdt rond en er zal letterlijk van de toren worden geblazen. Zie verder elders in dit blad en zie ook de brief, die de torencommissie huis aan huis heeft verspreid. Vergeet die brief a.u.b. niet! Elk jaar wordt door de Monumentenwacht een inspectie gehouden van toren en kerk, hetgeen uitmondt in een rapport. Bij de inspectie van 1997 werden gebreken geconstateerd, die noopten tot een nadere inspectie. Die is uit gevoerd in samenwerking tussen de toenmalige bouwkundige van het parochiebestuur Piet van den Meijdenberg en Tinie van Spank van het Bisschoppelijk bouwbureau. Er zijn foto’s Rijk geïllustreerde brochure van de hand van Paul Spapens en Ad Wolfs Adr.Zn. De opbrengst van het boekje (44 pagina's) komt ten goede aan de restauratie van de kerktoren. Te koop bij Kadoshop Broers, Drogisterij Kemps, Rabobank Moergestel, Bibliotheek en Parochiecentrum. 4 8 Moergestel restaureert roonumelrt

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 7