4^4^ LUI Tientallen vrijwilligers zijn op 12 mei in Moergestel in touw Dauwtrappen begin Moergestelse Jaarmarkt 23e Moergestelse JAARMARKT Poirters 4-^4. 44/M? KERKTOREN Zondag 7 MEI 2000 Tijdens de Jaarmarkt 7 mei zijn wij OPEN F 4 Dorpsfeest trekt veel bezoekers uit de regio Beste Moergestelnaren Fiets - 3 - daagse 17, 18 en 19 Mei 2000 Het behoud van het oudste en hoogste monument van Moergestel kost geld. Op vrijdag 12 mei wordt een beroep gedaan op de Mo srgestelse gemeenschap. van 11.00 tot 18.00 uur Mode voor het hele gezin! MODEHUIS Huis-aan-huis geldinzameling voor restauratie toren Moergestel restaureert zijn oudste monument PAGINA 7 Moergestel, bedankt! Gratis entree! Volop gratis parkeerruimte! Met 250 kramen de grootste Jaarmarkt van Midden-Brabant en de beste standwerkers 1 van Nederland! Heel HARTelijk bedankt voor jullie gulle gaven voor de Nederlandse Hartstichting. Het bedrag van fl. 3.475,50 is overgemaakt. Gegarandeerd dat hier goed werk mee kan worden verricht. Marijke Russ van Mook en Mieke de Laat-Kennes Oisterwijkseweg 43, Moergestel Tel. (013) 513 2268 MQERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 3 MEI 2000 Wij willen enkele jonge mensen speciaal bedanken voor hun inzet om van deur tot deur te gaan voor dit goede doel. Fantastisch! Wij hopen dat in 2001 meer jongeren volgen, zeker nu de heer A. Habraken van de Oisterwijkseweg, na meer dan 20 jaar collectant te zijn geweest, het wat rustiger aan wil doen. Mijnheer Habraken, nogmaals HARTelijk bedankt! De toren is het oudste monument van Moergestel. Het hoogste monument van ons dorp is hard toe aan een opknapbeurt. Dat kost handenvol geld. Vrijdag 12 mei wordt geprobeerd dat geld bijeen te brengen. In de aanloop besteedt ’Moergestel-Nieuws’ elke week aandacht aan deze actie. Het gaat hard met de steigerbouw rond de toren van Moergestel. Dat betekent dat de restauratie binnen korte tijd ter hand wordt genomen. Het zeer noodzake lijk werk voor het behoud van dit oudste, belangrijkste en hoogste (rijks-)monu- ment van Moergestel kost 504.000 gulden. De inwoners van Moergestel worden gevraagd een bijdrage te leveren. Op vrijdag 12 mei zijn tientallen vrijwilligers in de weer om huis-aan-huis voor een donatie aan te kloppen. De vrijwilligers halen tussen 18.00 uur en 21.00 uur op elk adres de envelop op die deze week (van maandag 1 mei tot en met vrijdag 5 mei) huis-aan-huis is verspreid. Deze envelop is goed herkenbaar door het door de kunstenaar Het geweldige collectanten team willen wij ook HARTelijk bedanken voor hun inzet. Ondanks, helaas, een wijk door omstandigheden niet is bezocht, hebben jullie een groot bedrag bijeen gebracht. Moergestel blijft in de top 50 van de meest gulle gemeenten van Nederland!! Hans van Brunschot ontworpen logo. Dit ’ken teken’ staat ook bij dit artikel in Moergestel- Nieuws afgedrukt. In de envelop zit om te beginnen een brief waarin het hoe en waarom van de restauratie en een toelichting op de kosten worden gegeven. De restauratie spitst zich toe op het opnieuw voegen van een groot deel van het metselwerk. Zonder deze ingreep zou het monument zeer snel verder aftakelen. De werkzaamheden kosten 504.000 gulden. Het rijk betaalt twee ton. De gemeente Oisterwijk verstrekt een subsidie van een ton. Ook de parochie stelt een ton ter beschikking. AUTOMATISCH Rest een bedrag van 104.000 gulden. Het restau- ratiecomité vraagt de inwoners van Moergestel voor dat bedrag te tekenen. Dat tekenen kan ook letterlijk worden genomen. Naast de brief van het restauratie-comité met de toelichting, zit in de envelop een eenmalige machtiging. Hierop kan een bedrag worden ingevuld dat dan automatisch van de rekening wordt afgeschre ven. De machtigingskaarten worden op vrij-dag 12 mei tussen 18.00 uur en 21.00 uur huis-aan- huis opgehaald. Natuurlijk kan aan een van de tientallen vrijwilligers ook geld worden mee gegeven. De nooit eerder vertoonde actie in Moergestel richt zich 2.500 huishoudens. Iedereen zal weten wat er gaande is omdat de Moergestelse harmonie Prinses Juliana musicerend door de straten zal trekken. Verder wordt door middel van een geluidswagen aandacht voor de huis- aan-huis-inzameling gevraagd. Voorafgaand aan deze actie is het bedrijfsleven al afzonder lijk benaderd. SPONTANE REACTIES Bijzonder is dat Moergestelnaren die het dorp hebben verlaten zich de restauratie aan hebben getrokken. Een van hen die spontaan 50 gulden opstuurde was de nu in Veldhoven woonachtige Harrie Verschoor, die in 1946 als jong leraar naar Moergestel kwam om les te gaan geven op de jongensschool. In de jaren dat hij hier voor de klas stond, bouwde Verschoor (79) een sterke band op met Moergestel. Hij prijst zich gelukkig met de vele vrienden die hij in het dorp nog heeft. organiseren, werden ze geïnspireerd door het fenomeen van de vele dauwtrappers in het dorp. “Wij wilden van dat gebruik iets meer maken”, herinnert Van Dijk zich het begin van de Moergestelse jaarmarkt. Dauwtrappen is een van de Brabantse tradities die is blijven bestaan. Lang geleden trokken de stedelingen op de ochtend van Pinksteren of Hemelvaart de velden in. De oorsprong daar van is zeer oud en vermoedelijk terug te voeren op het inhalen van de lente. “Wanneer ik vroeger met de fiets weg was geweest en in naderde weer Moergestel, dan was de toren die me het eerst verwelkomde. Ik zwierf graag door de omgeving. Raakte ik de weg kwijt, dan was de toren mijn baken. Toen en nu, de toren betekende voor mij alles. De toren is Moergestel. Het is noodzakelijk dat dit prachtige monument voor het nageslacht behouden blijft. Ik hoop dat iedereen dat vindt en net als ik een bijdrage aan het restauratiefonds zal le veren.” Op de eerste zondag van mei lopen nog steeds (en weer steeds meer) mensen te voet vanuit Tilburg en omgeving naar Den Bosch. In de vroege ochtend onder weg horen ze hier en daar de klanken van rondtrekkende muziekgezelschappen zoals harmonieën. Deze zijn, net als de wandelaars naar de St. Jan, aan het dauw trappen. Dit zeer oude gebruik was de aanleiding van de Moergestelse jaarmarkt die op zondag 7 mei van 10.00 uur tot 17.00 uur voor de 23-ste keer wordt gehouden. In het karakteristieke centrum van dit sfeervolle dorp staan meer dan tweehonderd kramen. Met een beetje goed weer trekt dit evenement al gauw twintigduizend bezoekers. “Het is elk jaar bomvol in ons dorp”, zegt Kees van Dijk, voorzitter van De Dors(t)vlegels en namens deze carnavalsvereniging organisator van de jaarmarkt. De bezoekers komen uit heel de regio. Elk jaar worden het er meer, terwijl een jaarmarkt toch niet iets exclusiefs is voor Moergestel. Waaraan is dit succes te danken? Van Dijk denkt dat het onder meer te maken heeft met de gratis entree en het aanbod van vermaak voor iedereen. Op het centrale St. Jansplein bijvoorbeeld staat een keur aan kinderver- maak. Een steeds terugkerend succesnummer is het standwerkersconcours. Overal staan terrassen. Van alles en nog wat is er te koop. Maar het werkelijke onderscheid van deze jaar markt zijn de optredende harmonieën en hofkapellen. Los van de jaarmarkt strijken elk jaar zeker tien van deze muziekgezelschappen in Moergestel neer. Ze komen uit alle plaatsen uit de omgeving. Om de een of andere reden is Moergestel al sinds jaar en dag in trek als plaats waar de muziekgezelschappen al dauwtrap- pend heengaan. “Het grote aantal cafés, de gezelligheid van ons dorp”, zouden redenen kunnen zijn, meent Van Dijk. Eenmaal in Moergestel gearriveerd wordt plaatsgenomen aan een koffietafel en wordt een glaasje bier gedronken. Per traditie spe len de groepen op de jaarmarkt, die door deze spontane optredens iets heel eigens, iets absoluut ongedwongen Brabants heeft. De oorsprong van de jaarmarkt komt ook voort uit het dauwtrappen. Toen de leden van car navalsvereniging De Dors(t)vlegels 23 jaar geleden het idee kregen om ’iets’ te gaan De voorbereidingen voor het eerste lustrum van de Moergestelse Fiets-3-daagse lopen volop. De routes zijn uitgezet en de koffie besteld. Fiets ook mee en schrijf vandaag nog in. De voorinschrijving loopt tot uiterlijk 14 mei. Lever hiervoor het inschrijfgeld, fl. 7,50 per per soon en voor kinderen tot en met 10 jaar fl 3,00, te samen met een briefje met uw naam, adres en geboortedatum in bij Franky van Boxtel, De Aanstede 16 Moergestel, tel. 513 3103. Tot ziens aan de start! w

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 7