ft Iedereen op z’n paasbest. I Hanengekraai en klokkengebeier KERKTOREN ft A 1 CC 55 Nieuws van de Infowinkel 1 Rabobank Rabobank Moergestel, Raadhuisstraat 9,Tel. (013) 513 63 73 Wij wensen u gezellige paasdagen. r MISSIE ONTWIKKELING VREDE J|F/ O a Op 21 april (Goede Vrijdag) en 24 april (tweede paasdag) zijn onze kantoren gesloten. Zaterdag 22 april zijn wij normaal geopend. Ook de avondopenstelling vervalt. De geldautomaten zijn wel 24 uur per dag beschikbaar. Dinsdag 25 april zijn we u graag weer van dienst. De toren van Moergestel wordt gerestaureerd VASTENACTIE Moergestel restaureert zijn oudste monument n| LX* V - 1 tichting uderen_//toergestel Bingo Reuselhof Biljarten 55 PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 19 APRIL 2000 t Deze prachtige prent kon tot diep in de jaren ’60 van de vorige eeuw in veel Moergestelse huizen worden aangetroffen. Het is een roman tische weergave van het bidden van het Angelus. Een toren is niet compleet zonder haan. Dat is een zeer oude traditie die in de negende eeuw in zwang is gekomen. Een van de oudste afbeeldingen van een met een haan bekroonde toren staat op het befaamde wandtapijt van Bayeux in Frankrijk. Gevoeglijk mag worden aangenomen dat de vijf eeuwen oude toren van Moergestel van meet af aan een haan heeft gehad. Dit dier staat daar niet zomaar, het is een en al Bij AOW-gerechtigden met een jonge partner met eigen inkomsten worden deze inkomsten op de toeslag gekort. Sinds 1 juli 1996 wordt daarbij onderscheid gemaakt tussen inkom sten uit arbeid (zoals een baan) en inkomsten in verband met arbeid (zoals een VUT- of WAO- uitkering). Bij inkomsten uit arbeid wordt een gedeelte vrijgelaten. Inkomsten in verband met arbeid worden volledige gekort. Op het moment is er een hoger beroep proce dure gaande die meer duidelijkheid moet gaan geven over de rechtvaardigheid van de volledi ge korting van de inkomsten in verband met arbeid. In afwachting van de uitkomst van deze pro cedure worden AOW-gerechtigden die in een zelfde inkomenpositie verkeren, aangeraden om bij de Sociale Verzekeringsbank een herzie ning van de AOW-toeslag te vragen. Bij een afwijzing van dit verzoek dient vervolgens een bezwaarschrift en eventueel nog een beroeps schrift te worden ingediend. Dit is nodig om de periode van terugrekening zo lang mogelijk te maken. Deze informatie staat vermeld in het maan delijkse info folder van het advocatencollec tief, wat gevestigd is te Tilburg in de Koren- bloemstraat 86, tel. 463 63 95. Indien u hulp wenst bij het opstellen van een bezwaar- of beroepsschrift dan kunt u zich wenden tot het kantoor van het advocaten collectief tijdens het gratis spreekuur op maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Goed onderwijs voor kinderen in Oeganda. Soroti 1996: 6.000 kinderen gaan naar school. Soroti 1999:118.000 kinderen gaan naar school! Sinds de Oegandese overheid gezinnen een tegemoetkoming in het schoolgeld geeft, gaan steeds meer meisjes en jongens naar school. Een prima ontwikkeling! Behalve dan dat er door die snelle groei een tekort aan alles is... De snelle groei van het basisonderwijs sinds het van kracht zijn van de UPE-wet (Universal Primary Education) veroorzaakt een aantal bij zondere problemen. Een van de problemen is dat de landelijke overheid bij lange na niet in staat blijkt de verantwoording voor het basison derwijs te kunnen dragen. Deze taak is daarom overgedragen aan regionale overheden, die op hun beurt de hulp van de kerken inriepen. De organisatie BERP (Basic Education Rehabili tation Programme), die werd opgericht door overheid, kerken, ouders en leerkrachten, heeft een gedegen plan gemaakt om het onderwijs in het Soroti-district te verbeteren en daardoor de ontwikkelingsmogelijkheden van de kinderen in dit deel van Oeganda te vergroten. Helemaal bovenaan de spits van de toren van Moergestel is een luikje te zien. Via dit luikje kon men destijds vanuit de spits bij het haantje komen. Tegenwoordig wordt dat veel te gevaarlijk gevonden en wordt een hoogwerker ingeschakeld. Om bij het luikje te kunnen geraken, moet vanaf de klokkenzolder via een paar kip- penladdertjes tot in het puntje van de spits worden geklommen. Op de klokken zolder staat de torenbezoeker oog in oog met drie enorme klokken. De toren is het oudste monument van Moergestel. Het hoogste monument van ons dorp is hard toe aan een opknapbeurt. Dat kost handenvol geld. Vrijdag 12 mei wordt geprobeerd dat geld bijeen te brengen. In de aanloop besteedt ’Moergestel-Nieuws’ elke week aandacht aan deze actie. symboliek. De belangrijkste is dat de haan de overwinning op het kwaad tot uitdrukking brengt. Een haan kondigt met zijn gekraai als eerste aan dat de duisternis (=het kwaad) wordt verdrongen door het licht (=God). De haan tri omfeert over de nacht, de duivel. Door zijn plaats daar boven op de toren weert hij het kwade af van de kerk, van de parochie, van de Moergestelse gemeenschap. In tegenstelling tot de restauratie van 1979/1980 hoeft de trouwe waker daar op vijftig meter hoogte tijdens de aanstaande restauratie niet opgeknapt te wor den. DRIE KLOKKEN Ook de klokken en de klokkenstoel zijn in puike conditie. Zeker aangaande die klokken stoel is dat iets bijzonders. De klokken hangen in deze ’stoel’, die een schitterend staaltje van middeleeuwse timmermanskunst is. De hon derden jaren geleden gemaakte stellage wordt door middel van doken (houten pinnen) en smeedijzeren nagels bij elkaar gehouden. De drie klokken zijn op 26 november 1949 ingezegend door bisschop Mutsaerts. De traditie wil dat een ongewijde klok in de macht van de duivel komt. Die gooit ze uit de toren en laat ze verdwijnen in de klokput, waarvan er ettelijke in Brabant zijn: onder meer in Dommelen, Veldhoven, Westerhoven, Borkel en Steensel. De nieuwe klokken kwamen in de plaats van de oorspronkelijke die door de Duitsers in 1943 zijn geroofd. De historische klokken uit 1754, 1782 en 1877 verdwenen in de smeltkroezen van de Duitse oorlogsindustrie. De drie klokken hebben als bijnaam de ’man- nenklok’ (de zwaarste), de ’kinderklok’( de lichtste) en daar tussenin de ’vrouwenklok’. Ging het luiden er vroeger ambachtelijk aan toe door het sleuren aan het klokkentouw, tegen woordig heeft kosteres Corrie op ’t Hoog in de sacristie drie elektrische knopjes tot haar beschikking. Sinds de restauratie van 1979/1980 heeft Moergestel ook een Angelusklokje, maar dat werkt helaas niet meer. In verband met de aanstaande restauratie gaan er stemmen op dit klokje te restaureren. Het Angelusklokje roept drie maal daags op tot gebed. (in samenwerking met K.B.O.) Voor alle ouderen vanaf 50 jaar. Op woensdag avond 19 april wordt er in de recreatiezaal van de Reuselhof weer een bingoavond georgan iseerd. Er zijn weer waardevolle prijzen te ver dienen tegen een lage inzet. Aanvang 19.30 uur. Wij verwachten een groot aantal deelnemers. Bij binnenkomst gratis koffie. Onze binnencompetitie is afgesloten. De beker is uitgereikt aan Gerrie Oerlemans als eerste. Tweede werd Wim de Laat en derde werd Wim Bierings. Wij hebben de dag afgesloten met een gezellig babbeltje en een lekkere kop erwtensoep. Wij komen hier nog op terug in ons verslagje in het groene boekje. w

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 5