Wéér feliciteren wij een ondernemer met een nieuwe Combi-automaat: Schoonmaak kerk GASTOUDERS Aphrodite Restauratie kerktoren hard nodig (013) 513 1576 s v dL Éi F mderopvdrig Weer een geheel nieuwe collectie damestassen. Rabobank RESTAURANT y Deze automaat staat voor maximale betaalservice, snelheid en veiligheid. Welke ondernemer kunnen wij binnenkort feliciteren? Aphrodite lederwaren en byouterieën Keuze uit meer dan 500 modellen! Steeds meer ondernemers bieden hun klanten de mogelijkheid te pinnen. Vandaag wensen wij ’La Commandite’ veel plezier met deze moderne vorm van betalen. De Combi-automaat is aan de ene kant een pinautomaat, aan de andere kant een chipknip. Zijn er nog mensen die graag mee willen werken aan de schoonmaak van de kerk? a.s. Maandag en dinsdag (10 en 11 april) zijn zij van harte welkom. We beginnen ’s morgens om 9.00 uur. Tot dan! Corry op ’t Hoog Schoolstraat 5 5066 EC Moergestel Moergestel Voegen aangetast door de tand des tijds De toren van ons dorp, het oudste, het grootste, het hoogste en het mooiste monu ment van Moergestel, moet worden gerestaureerd. Zo op het eerste gezicht is het net alsof er niets aan de hand is. Het vier eeuwen oude, vijftig meter hoge gebouw staat fier overeind. Maar schijn bedriegt. Wie wil enkele dagen per week tegen vergoeding een baby opvangen? Kapotgesprongen stenen zijn onder meer te zien meteen rechts om de hoek op ongeveer drie meter hoogte. Een ander gevolg is dat de voe gen letterlijk uit hun voegen barsten. Ook dat is op verschillende plaatsen goed te zien. Het probleem waarmee de toren te kampen heeft, komt onder andere voort uit een natuurlijk verouderingsproces. Elk gebouw heeft daarmee te maken. Nu ingrijpen is noodzakelijk omdat de slechts toestand van de voegen het begin is van een algehele onttakeling. aan vooral de zuid-west-kant (in de richting van de molen) zeer slecht is. Dit voegwerk was al hersteld tijdens de restauratie van 1979/1980. Het probleem is dat dit voegwerk te hard is, in relatie tot de zachte baksteen. Het voegwerk kan niet ademen. Daardoor kan het vocht niet naar buiten. De stenen blijven te vochtig en klap pen kapot bij vorst. Een voor iedereen waarneembaar gevolg van doorweekte stenen is de groene uitslag van de toren. Kees Schoenmakers, bouwkundige van het parochiebestuur, wijst naar boven. Aan de zuid- west-kant, op de hoek van de toren tegenover slager Ketelaars en bakker Van Hulten, zijn op een hoogte van ongeveer drie meter kapotte stenen te zien. Nog hoger, boven het uurwerk, is het voegwerk dusdanig aangetast dat de ste nen eruit dreigen te vallen. Aangetast voegwerk, dat nu is het euvel waaraan het monument lijdt. Ingrijpen is hoogst noodza kelijk. Op 1 mei wordt begonnen met het bouwen van circa negenhonderd vierkante meter steiger. Alleen de kerkzijde van de toren blijft steigervrij omdat daar restaureren niet nodig is. Naar schatting zeshonderd vierkante meter, ongeveer een derde deel van het totaal, moet opnieuw worden gevoegd. Hier en daar worden natuurstenen ornamenten vernieuwd. Is in het geval van de natuurstenen sprake van een naturlijk proces, met het voegwerk is wat anders aan de hand. Onderzoek naar de staat van de toren in 1997 wees uit dat het voegwerk zoekt in Moergestel Het Gastouderbureau van ét, PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 5 APRIL 2000 H U M A N I T A S STICHTING

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 5