Nieuwe wind in Cool kids on the block kinderkleding Hennep jeans beter voor milieu dan katoen Zijn spijkerbroeken slecht voor het milieu? Laten we eens kijken naar de stof waar ze van gemaakt zijn: katoen. De kindercollectie van dit voorjaar en deze zomer is geïns pireerd op het leven in de grote stad en het leven op straat. New York is dan ook de perfecte locatie om daar de fotosessies voor de zomermode te schieten. JIL I MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 22 MAART 2000 PAGINA 16 foto's: Hennes Mauritz. Trends in spijkergoed gezet op straat Katoenplantages bedekken 5% van het oppervlak van de aarde (dat is 34 miljoen hectare). Het gewas gebruikt veel water. Zeker in ontwikkelings landen die al een gebrek aan water en vruchtbare grond hebben, betekent dat er dan minder voedsel verbouwd kan worden. Bij de katoenteelt wor den heel veel bestrijdingsmiddelen gebruikt, namelijk 25% van alle be strijdingsmiddelen wereldwijd. Biologisch verbouwde katoen is er In de globale belijning van de collec tie is hier en daar wat bijgeschaafd en aangepast. Deze is veel soberder ge worden, strikter en minimaler. Elke vorm van bombast of overdaad is ge schrapt; het resultaat is een vlotte maar toch verzorgde kledinglijn voor I BL amper. Nog maar 0,08% van alle ka toen op de wereld is biologisch. Het is niet makkelijk om over te gaan op biologische landbouw want het ver eist investeringen en je moet nieuwe technieken leren. De meeste jeans- producenten hebben geen verstand van biologische landbouw en ze zijn niet zo betrokken bij ecologisch ver antwoorde productie. Er zijn jeansfabricanten die wel een milieubeleid hebben, maar zonder vastgestelde doelen of tijdschema’s voor verbeteringen! Hennep jeans kunnen een alternatief zijn voor ka toen omdat hennep een veel sterker gewas is dat je makkelijk kunt ver bouwen zonder veel bestrijdingsmid delen te gebruiken. jongens en meisjes van twee tot-acht tien jaar. Meer kleur Opvallend is de toevoeging van meer kleur. Roze, fuchsia en oranje wor den gecombineerde met zachtere tin ten. Het overgrote deel van de collec tie houdt zich evenwel aan een sober maar fris kleurenpalet: lichte pastels in linnen (zalm en lichtblauw), ecru, wit en een variatie aan grijzen. Als je na veel spitwerk in evenzo veel jeansshops eindelijk een broek gevonden hebt die lekker zit, is de kans groot dat de pijpen veel te lang zijn. Daar maken de meeste jeansdragers geen pro bleem van. Ze slaan ze om naar binnen of zelfs naar buiten, af hankelijk van het 'gevoel' van de dag! Trendy en bovendien ontzet tend gemakkelijk. Wanneer je over een willekeurige straat in een willekeurige stad loopt, zie je overal omgeslagen spijkerpijpen. De Dubbster collectie staat onder in vloed van skateboard en hiphop. De belijning is strak en grappig en de de tails zijn praktisch. De kledinglijn laat de jeugd vrij om zich prettig en comfortabel in te bewegen, een van de belangrijkste onderdelen tijdens het ontwerpen van kinderkleding. De meest gebruikte en opvallendste stof fen zijn microfibre en denim. De kle ding is hoofdzakelijk uitgevoerd in grijs, beige en denimblauwen. Originals Om anderen te laten zien dat zij toch echt de originele jeans droegen, be gonnen jeanspuristen hun pijpen be gin jaren negentig opeens om te slaan. Om de originele broeken te vinden, zochten ze rommelmarkten in stad en land af. De run naar die ori ginele exemplaren is ondertussen zo groot dat er bedragen van 5000 dollar per stuk voor wordt neergeteld. Vooral Japanners zijn tuk op red lis ting. De laatste jaren zijn er ook broe ken met nieuwe red listing verkrijg baar. Naam: Dionne Leeftijd: 16 jaar Doet: Opleiding sociaal peda gogisch werk 'Ik ben gek op kleding en als ik met een nieuwe broek thuis kom, roept mijn moedert ga toch naar een kleermaker, die kort die broek zo voor je in. Maar ik vind het leuk staan. Een broek die én mooi zit en de goeie lengte heeft, kan ik nooit vinden omdat ik vrij klein ben. Vroe ger was dat een probleem, maar gelukkig is het nu heel gewoon om de pijpen om te slaan dus dat pro bleem is er niet meer.' Meiden en jongens Minimaal belijnde jurken tot onder de knie in organza’s en zijdes, subtiel geborduurd met kleine en/of grote bloemen. Het beeld blijft romantisch, maar dan in een moderne stijlversie. Zoals bij de jassen en lange broeken in een grijze shantung met kleine bloemenborduursels. Of bij een bi- color jurkje, de scheidingslijn tussen de twee kleurvlakken geaccentueerd door een strook witte bloemetjes. Voor de jongens zijn in de collecties bermuda’s, hemden en debardeurs. Goed doen Als je al besluit om de pijpen om te slaan, doe het dan goed! Niet zo maar Niet dat hier nu sprake is van een nieuwe trend want bijna alles in de mode is immers al een keer in een iets andere uitvoering gezien. Zo ook met de omslag van de spijkerbroek. Marlon Brando deed dit al in de film ’The wild one’. Daar zie je hem als stoere motorrijder, de pijpen van z’n jeans twee keer opgerold. Elvis deed het ook. En die werd weer voorge gaan door dè uitbeelder van dè cow- Het algemene beeld is uni; bedruk kingen komen nauwelijks voor. De creativiteit zit ‘m in details. De kno pen, de vorm van de kraag of een ori ginele sluiting. De basisstof is linnen, aangevuld met katoen maar er zitten ook enkele meer technische stoffen in de zomerlijn verwerkt. Gewaxed linnen bijvoorbeeld, of gekreukt ka toen voor vestjes, broeken en lange rokken. boy John Wayne. Die galoppeerde in de western Stagecoach al aan het eind van de jaren dertig met opgerol de spijkerbroeken door de prairie. een beetje omslag maar een goede 10 centimeter. Want er moet natuurlijk wel wat te zien zijn. Een ander kleurtje bijvoor beeld. en vooral - daar is het om be gonnen - de ’red’ of ’white listing’, de rode of witte draad, die aan de zelfkant is meege weven. De authen tieke jeans uit de jaren vijftig heb ben allemaal zo’n gekleurde draad in de pijp. Het is een teken dat de stof nog op een oud en smal formaat weefgetouw is gefabri ceerd. Een nieuwe wind waait door kin- derkledingland. Scapa bewijst dat ze op de pols van de tijds geest zit wanneer je kijkt naar de ontwikkelingen in de kleding voor kinderen. Comfort, duur zaamheid en draagbaarheid staan daarbij hoog in het vaan del. t r F

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 16