Aandacht voor de reuzen in Franstalige Belgische krant ’t Références pour les géants d’Ath ’Style’ vier maanden actief Rabobank Onheus bejegend door het gemeentebestuur of door de ambtenaren? Hb Op de foto Mariëlle Brok en Miranda Koster. Wij wensen u een prettige carnaval. ’Onze neven’ worden ze in België genoemd: Gèèselse Ermelindis, Heukelomse Mie en Peer Paorel, Heer van Oosterwijck. in zijn nog prille bestaan is dit illus tere reuzendrietal uit Moergestel, Heukelom en Öisterwijk al behoorlijk populair bij de zuiderburen. Het Franstalige regionale dagblad Le Courier de 1’ Escaut heeft er op 30 januari een heel artikel inclusief een foto aan gewijd. Ath noemt zichzelf de ’reuzenhoofdstad’ van België. Omdat er veel reuzenkennis aanwezig Wij gaan ook carnaval vieren. Daarom zijn we op maandag 6 en dinsdag 7 maart van 09.00 tot 12.00 uur geopend. Natuurlijk kunt u 24 uur per dag gebruikmaken van de geldautomaten. is in Ath een internationale reuzenmanifesta tie en de reuzen van Moergestel, Heukelom en Öisterwijk zullen daarbij aanwezig zijn. ’Neven’populair bij zuiderburen ak in Zaltbommel maar Moergestel leek hen toch geschikter. Vandaar de ombouw. Nieuws gierig geworden ging MN er eens een kijkje nemen en kennismaken met de nieuwe uit baters van dit zo historiekrijke winkelpand. Bedenk dan dat er overal wel eens iets fout gaat. Maak echter uw bezwaren kenbaar en geef ze niet in roulatie in het roddelcircuit, daar wordt niemand wijzer van. Maak gebruik van de officiële klachtenregeling van de gemeente Öisterwijk, denk niet ’ze luis teren toch niet naar ons, ze doen toch wat ze zelf willen’. Die tijd is voorgoed voorbij. Neem de proef op de som! De spelregels voor het indienen van een klacht vindt u vanaf heden op de website van Commu nicatie 2000. U vindt daar ook de mogelijkheid om de enquete inzake uw zienswijze over de gemeente in te vullen. KLIK: www.do.nl/communicatie2000/ en alles zal u duidelijk worden. Dit blad verschijnt in de streek waarin Ath ligt en met dat stadje is als gevolg van het geslaagde reuzenproject een bijzondere band ontstaan. Dat weer verklaart waarom er aan de drie nieuwe reuzen aandacht is besteed. 0 C'- In het artikel in Le Courier de 1’ Escaut wordt uitvoerig ingegaan op onder meer de ligging van de gemeente Öisterwijk, het ontstaan en de uitvoering van het reuzeninitiatief, de verk laring van de namen van de drie reuzen en de rol die Ath heeft gespeeld. Het leuke artikel kent overigens een merkwaardige ’verschrijving’: Heukelom heeft ineens 4.000 inwoners, ter wijl bij de burgerlijke stand op het gemeente huis toch slechts 400 Heukelommers bekend zijn. Op de Al lokatie Kerkstraat 2 zijn Mariëlle en Arjan Brok vorig jaar oktober begonnen met het opbouwen van een nieuw bedrijf. Men was al een zeven-tal jaren bezig met een bloemenza- BOOGSCHIETEN Afgelopen zaterdag 19 februari j. 1. heeft een aan tal van 18 jeugdige “Robin Hoods“, onder bege leiding van ervaren volwassen handboogschie- ters, hun kunsten op het gebied van pijl en boog met elkaar bestreden. Niet op elkaar, maar natuurlijk op een bord met vakken. Hopelijk hebben jullie veel plezier beleefd, de vrijwilligers in ieder geval wel! AGENDA Donderdag 9 maart: film Zaterdag 11 maart: kookmiddag Zaterdag 18 maart: bingo Zaterdag 25 maart: disco-avond Men voert een collectie bloemen en planten in zo mogelijk meest ruime zin des woords dus ook bruids- en grafwerk horen hier dan bij. Aan verwante artikelen zoals potterie en keramiek zie men er ook. Daarnaast is men bezig met de opbouw van een dierenassortiment zoals ham sters, konijnen, schildpadjes en vijvervissen en planten. Buiten en tevens achter de winkel is men een afdeling tuinaankleding aan het opzetten. Langzamerhand wil men ook voor de vogelliefhebber in ons dorp een gespecialiceerde voerlijn gaan inrichten zodat men niet steeds buiten het dorp hoeft te gaan winkelen. Mariëlle Brok zit al veel langer in dit vak en het is wel haar hobby geworden in de loop van de tijd. Wij van ’Moergestel-Nieuws’ wensen haar en haar partner heel veel succes met de opbouw van dit nieuwe bedrijf. is, zijn de initiatiefnemers tot het reuzenpro ject in Heukelom, Moergestel en Öisterwijk daar te rade gegaan. Deze kennismaking beviel zo goed dat vertegenwoordigers van Ath aan wezig zijn geweest bij de ’geboorte’ van de reuzen op 27 december 1999 in Moergestel. Nu zijn de drie kernen die samen de gemeente Öisterwijk vormen weer aan zet: op 1 oktober PAGINA 5 Rabobank Moergestel, Raadhuisstraat 9,5066 AP Moergestel,Tel. (013) 513 63 73 Öisterwijk est une charmante petite ville de 27 000 habitants, située dans le Brabant néertandais, a l’est de la grosse ville industrielle de Tilburg. Oisterwijkseweg 43, Moergestel Tel. (013) 513 2268 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 1 MAART 2000 dans la langue de Vondel par Anne- ?>'urie De Kuyssche-Lowagie, guide touristique d’Ath. Ce groupe de visi teurs s’en retouma absolument en thousiasme, plus convaincu que ja mais de la pertinence de son projet. Trois nouveaux géants La naissance de trois nouveaux géants, Heukelomse Mie Gèè selse Ermelindis et Peer Paorel, Heer van Öisterwijk eut lieu lors La géante - renommée athoise Bien embouchées, les trompettes de la renommée athoise dans le monde du gigantisme résonnèrent a l’occasion de la naissance de ces nouveaux géants. La recommanda- tion d’Ath dans le chef du fabricant de paniers d’osier d’Oudenaarde, le Gouyasse a trois cousins a Öisterwijk. seiller a la ville, panicipèrent a la naissance des nouveaux géants. aujourd’hui, avec l’arrivée des trois nouveaux), 1 600 en Belgique, 1 000 en Espagne, 10 en Autriche, 5 en Al- lemagne, 50 en Angleterre, 150 en France, 25 au Portugal, 150 en Italië et qu’il s’en trouve également en Amérique Latine. Le fait qu’Ath se qualifie de Ca- pitale des Géants qu’elle peut s’enorgueillir de plus de 500 ans d’histoire gigantesque et qu’elle est en mesure d’aligner une petite trentaine de géants extrêmement vi- vants, impressionne. beaucoup nos voisins des Pays-Bas. Intemationalement parlant, Ath possède la un atout extrêmement im portant Dans une société de crois- sance du temps libre, d’enrichisse- ment global de la population, de di minution des distances, de dévelop- pement culturel croissant de multi plication des échanges intemaüo- naux, de construction européenne. de recherche d authenticité, de raci- nes, de rites et dïdentité, cel atout dolt êue jcué au maximum par U ci- té des géants. Le produit authentique et origi nal, l’histoire et le savoir-faire, Ath les possède, de même que les spécia- listes du gigantisme, scientifiques et de terrain. Bientót sera inaugurée le musée-vitrine du gigantisme. Reste certes a perfectionner le multilinguisme et a amplifier encore les relations intemationales de la vil le et des Athois échanges scolaires, ...i,,u linmiittinues folkloncmes. Effe compleet uit m’n bol.” ISTERWIJK (17 000 habi- I I tants), Moergestel (6 000 habi- VZ tants) et Heukelom (4 000 ha bitants) sont les trois communes qui en font partie. Öisterwijk est une pe tite ville typiquement néerlandaise un tourisme important, avec des di- zaines d’hötels, s’est déveioppé autour de multiples petits lacs, de la forêt et de dunes. Moergestel et Heu kelom sont des communes a caractè- re rural. Ce petit coin a connu naguère un folklore de géants qui s’est éteint dans les années 1950. Souhaitant ré- habiliter cette tradition, la Fonda- tion Millenium Öisterwijk vit le jour et se donna notamment pour but de recréer ce folklore disparu. La Fon- dation Millenium Öisterwijk fut voulue par la municipalité pour fê- ter le passage du millénaire. Le président, Joop van Lier, est un ancien cadre d’une multinationa le de Tilburg. L’argent de la fonda- tion provient de la ville et de spon sors privés. I* jongerenwerk moergestel FOLKLORE Naissance de trois géants néerlandais

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 5