HELP NU DE BRANDWEER EENS UIT DE BRAND! BRANDWEER ZOEKT VRIJWILLIGER(S) 10 Meest gestelde vragen en antwoorden over de vrijwillige brandweer VRIJWILLIGER (M/V) lk wil Vrijwilliger (m/v) bij de brandweer worden? Bij de brandweerpost in de kern Oisterwijk of in de kern Moergestel DAN BELT U DE BRANDWEER! Het is veiliger dan autorijden OOK DAN BELT U DE BRANDWEER! Je leert er wat van Niet iedereen kan het aan Meer dan blussen Meer weten? Geen brandweerman zonder brandweervrouw (of andersom) Maar ook als een vliegtuig neerstort, er vindt een ontploffing plaats, bomen waaien om of dieren raken in nood, Technische hulpverlening is minstens zo belangrijk De brandweer roept vervolgens zijn "vrijwilligers" op. Mensen, die net zoals u gewoon aan het werk zijn. Ze hebben een draagbaar oproepapparaat bij zich. Zij laten meteen alles en iedereen in de steek als hun "pieper" gaat. Want vanaf dat moment telt letterlijk elke seconde. Als ergens bij u in de buurt brand uitbreekt, of er is een ernstige aanrijding, een auto raakt te water, of een tankauto met gevaarlijke stoffen slaat om, Denkt u het aan te kunnen? 9. Kan ik nog meer cursussen volgen? Dit is afhankelijk van de mogelijkhe den en de behoeften van het korps. Wie brandweer zegt, denkt allereerst aan "blussen". Maar de brandweer doet meer. Veel meer. Natuurlijk, blussen blijft een voorname taak. Blussen met water, schuim of andere blusstoffen. Het blus sen van een schoorsteenbrand is een klein klusje waar de brandweer zijn hand bij wijze van spreken niet voor omdraait. Met als resultaat dat de mensen die het overkomt reusachtig dankbaar zijn dat die vrijwilligers binnen een paar minuten voor de deur staan. Maar er zijn ook andere branden. Denk eens aan bos en hei. Denk eens aan bedrijven, opslagplaatsen, loodsen, silo's. Maar ook aan treinen en tankauto's met brandbare of andere gevaarlijke stoffen. Denk eens aan de rookontwikkeling die er vaak bij optreedt. Waardoor het zicht minder wordt. Waarbij er met zoge naamde ademluchtmaskers gewerkt moet worden. Ook daar werken brand- weervrijwilligers. Ook voor u, als u in nood verkeert. Trouwens u kunt het zelf ook. Na een goede opleiding en steeds weer oefenen. Want aan brandbestrijding is niets gevaarlijks zeggen we bij de brandweer altijd. "Als je maar weet wat je doet". Vaak is er van brand geen sprake. Wie anders dan de brandweer zou u uit uw auto moeten halen als u daarin bekneld zit? De brandweer Oisterwijk, met zijn brand weerposten in de kern Oisterwijk en de kern Moergestel, zoekt voor de beide posten brandweer- vrijwilligers (m/v). Denkt u nu niet na het lezen van deze informatie, wat een eisen, 'dit lukt mij nooit'. Het lijkt heel veel doch als u een echte brandweerman of -vrouw bent, wilt u niet meer anders! Wat erg belangrijk is, uw partner en/of gezin en uw eventuele werkgever moeten achter uw keuze staan! Brandweerman of brandweervrouw, wie heeft dit niet als kind willen worden? Kan ik dat wel worden en wat moet ik hiervoor doen? Burgemeester Kortmann geeft het sein voort het begin van de campagne die de brandweer aan meer vrijwilligers moet helpen. De training die u bij de brandweer krijgt komt u vaak in het dagelijks leven ook heel goed van pas. Want u leert om te gaan met zeer moderne gereedschappen. U leert veel over chemische stoffen. U leert veel over gevaren die bepaalde situaties kenmerken, u leert gevaarlijke situaties het hoofd te bieden maar ook maatregelen te nemen ter voorkoming van ongelukken. U leert ook om in teamverband te wer ken, om elkaar te beschermen om in te grijpen waar dat nodig is. U leert ook het een en ander over moderne verbindings methoden. Eerste hulp bij ongelukken is ook zo'n aspect van belang. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Je leert er ook wat voor elkaar over te hebben. 1. Is het gebruik van bril of contactlenzen bezwaarlijk? Dit hoeft niet altijd een bezwaar te zijn; het is uiteraard afhankelijk van het gezichtsvermogen, dat bij keuring wordt vastgesteld. 3. Welke karaktereigenschappen zijn van belang? Goede manieren, gevoel voor orde en netheid, besluitvaardigheid, moedig zonder roekeloos te zijn, verantwoor delijkheids- en maatschappelijk besef. 4. Kan een vrouw bij de brandweer komen? Graag zelfs, mits zij aan de eisen vol doet kan ook een vrouw als vrijwillig ster bij de brandweer in dienst treden. 6. Moet mijn eventuele werkgever ook akkoord gaan met de aanmelding? Ja, want brandweermensen kunnen ook nodig zijn tijdens de werkuren. 8. Welke opleidingen moet men volgen, en wie betaalt dat? Minimaal de opleiding brandwacht en brandwacht 1e klas. Deze opleidingen worden door de brandweer betaald. 10. Wanneer volg ik deze cursussen? Meestal worden deze cursussen in de avonduren gegeven. Om vrijwilliger bij de brandweer te wor den is de volgende informatie belangrijk: INFORMATIE. Bent u geïnteresseerd geraakt in de brandweer? Neem dan contact op met de brandweercommandant, Cor Kivits, schriftelijk bij Postbus 10101 5060 GA Oisterwijk, of tele fonisch onder nummer 06 537 702 71. Meer weten? Kom even naar de oe fenavond van de brandweer, vanaf 19.30 uur ben je welkom. Voor de post kern Moergestel op maandag avond en voor de post kern Oister wijk op dinsdagavond. Of neem contact op met de comman dant brandweer Cor Kivits, schriftelijk bij Postbus 10101 5060 GA Oisterwijk, of telefonisch onder het nummer 0653770271. Neem contact op met de brandweer commandant Cor Kivits. Schriftelijk bij Postbus 10101 5060 GA Oisterwijk, of telefonisch onder het num mer 0653770271. Er wordt te vaak vergeten welke belang rijke rol de partner en het gezin van de brandweerman vrouw spelen. Ze moe ten er achter staan dat hun man, vader, vrouw of moeder vrijwilliger bij de brand weer is. Een vrijwilliger kan overdag wor den weggeroepen. Ook 's-nachts. Ook op zondag. Dan komt het wel eens slecht uit. En juist op die momenten moet iedereen achter de vrijwilliger staan. En als hij of zij dan moe thuis komt, mis schien een heleboel narigheid heeft mee gemaakt, dan moet de vrijwilliger thuis ook goed worden opgevangen. MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 16 FEBRUARI 2000 PAGINA 7 U beeft vragen. Vanzelfsprekend. De meest gestelde vragen hebben we hieronder weergegeven en meteen beantwoord. We hopen, dat u er een goed inzicht door krijgt in het werk en de mogelijkheden van de vrijwillige brandweerman of -vrouw. We reke nen op u. Net als u op ons mag reke nen. 5. Speelt het woon/werkadres een rol? Er is momenteel alleen een behoefte aan mannen en vrouwen die op door deweekse dagen van maandag t/m vrijdag van 07.30 tot 17.30 uur voor alarmeringen beschikbaar zijn. Wonen en werken bij voorkeur binnen de gemeente en de woning of het werkadres mag niet te ver van de brandweerpost liggen. Wie twee brandweerlieden met adem luchtmaskers op, een als een fakkel bran dend huis binnen ziet gaan om er kin deren te redden, bewondert hun moed maar vraagt zich af of het geen gekken werk is. De vrijwillige brandweerman ziet dat anders. Als je weet watje doet, is het niet gevaarlijk. Je moet weten wanneer je er wel en wanneer je er niet meer in kunt. Pe moderne apparatuur en vooral de voortdurende oefening maken dat je zo weinig mogelijk gevaar loopt. We hebben geen behoefte aan lefgozers. Die brengen je in gevaar. Nee je moet altijd je kop erbij houden. Weten wat je doet. Dan is het werk van de brandweervrij- williger bij lange na niet zo gevaarlijk als het er uit ziet. 2. Mag een vrijwillige brandweer man een baard dragen? Nee. Ook te grote bakkebaarden of snor zijn niet toegestaan bij het gebruik van persluchtmaskers. Lange haren bij mannen en vrouwen zijn alleen toegestaan als ze volledig onder een brandweerhelm zijn op te bergen. 7. Ben ik verzekerd? Ja, u bent verzekerd tegen de gevol gen van ongevallen volgens het gestelde in de rechtspositieregeling van de gemeente. De premie daarvoor wordt door de gemeente betaald. Diploma's: Zijn niet echt vereist. Voor kandidaten met MBO, HBO en ma- Want er is geen brandweerkorps in Ne derland waar de vrijwilligers geen dikke vrienden zijn. En ook de partners en an dere gezinsleden doen mee in de club. Eén grote familie is het. Overal. Vrienden en vriendinnen door dik en dun, die el kaar bijstaan wanneer dat nodig is. Elkaar laten delen in het wel en wee. Iets voor u misschien. In een tijd waarin dat de samenleving er eerder harder dan vriendelijker op wordt. Vereisten: 1. Te allen tijde, op elk moment van de dag, maar vooral tijdens de doorde weekse dagen van maandag t/m vrij dag van 07.30 t/m 17.30 uur beschik baar zijn voor opkomst bij alarmerin gen. 2. Leeftijd 18 tot en met 35 jaar. 3. Onbesproken gedrag (dus geen straf blad). 4. Enorme dosis enthousiasme, met in teresse in alle werkzaamheden van de brandweer. 5. Goed in teamverband met anderen kunnen samenwerken. 6. Goede lichamelijke conditie. 7. Bereidheid tot het volgen van cursus sen. (deze worden door de brandweer betaald). 8. Positieve instelling stressbestendig stevig in je schoenen staan. 9. Geen last van claustrofobie of hoog tevrees. Als u dit eerste diploma heeft, moet u om allround brandweerman/vrouw te zijn de opleiding "Brandwacht 1e klas" gaan vol gen. Dit is een opleiding waar u alle as pecten leert van de technische hulpver lening door de brandweer zoals nodig bij verkeersongevallen. Dat is wederom een opleiding van ongeveer 3/4 jaar, 1 avond in de week van 2 a 3 uur les. Bij voldoen de aanmeldingen en de beschikbaarheid voor het volgen van de cursus overdag kunnen deze brandweeropleidingen in enkele maanden gevolgd worden. Colofon Deze pagina werd samengesteld door de vrijwillige brandweer in samenwerking met de gemeente Oisterwijk. avond van ongeveer 2 a 3 uur per twee weken, of beter nog elke week, bij de brandweerpost Oisterwijk op de dinsdagavond of bij de post Moergestel op de maandagavond. heersing, een sportieve instelling, een goed verstand, een absolute hekel aan paniek en bravoure, en de bereidheid zich dienstbaar te maken. Voor hun technische taken krijgen ze te maken met hypermoderne apparatuur, moderne verbindingsmiddelen, uitge kiende, veilige en beschermende kleding, andere uitrustingsstukken en snelle voer tuigen. Alles is er. Alleen uw plaats als vrijwilliger is nog open. Omdat zij, mensen zoals u, zo toegewijd zijn, is de brandweer altijd al enkele minuten na alarmering ter plaatse. Onwillekeurig denk je dat vrijwilligers "amateur brandweerlieden" zijn. Niets is minder waar. Hun training is zwaar. Hun taak is precies dezelfde als bij beroepsbrandweer mensen. Het enige verschil is dat hun brandweertaak geen dagtaak is. Gelukkig maar. In deze pagina komt u meer te weten over die vrijwilligers, die ook voor u klaarstaan. Zoals u straks misschien ook voor anderen klaar zal staan als u zich als brandweerman of-vrouw heeft opgegeven! Vrije tijd: Hoeveel vrije tijd kost u de brandweer eigenlijk? Om brandweerman/vrouw te kunnen worden dient u eerst het diploma 'Brand wacht’ te halen, waarin alle basis- han delingen worden behandeld. Dit is een opleiding van ongeveer 3/4 jaar, 1 avond in de week van 2 a 3 uur les. Daarnaast minimaal 1 verplichte oefen- nagementopleidingen zijn er doorgroei mogelijkheden in de leidinggevende functies bij de brandweer. De behaalde brandweerdiploma's maken het mogelijk om beroepsbrandweerman of -vrouw te worden. Keuring: U krijgt een volledige check-up, waarbij uw conditie wordt gepeild op diverse aspecten, zoals: cardiogram, met inspan- ningstest (fietsen) en beoordeling van de herstelperiode na de inspanning; longin- houdcontrole; lichamelijk onderzoek; cholesterol en vetdikte meting; uitge breide medische vragenlijst; ogen- en gehoortest; controle op suiker-ziekte, e.d. Wie anders zou de ravage na trein ontsporingen uiteen moeten rafelen om slachtoffers te redden. Wie anders zou in die duizend en een ongevallen die zich voordoen de helpende hand moeten bieden? Techni sche hulpverlening is de naam waaronder al dat “niet-bluswerk" valt. Dat daarvoor een redelijke technische vaardigheid nodig is hoeft verder niet te worden toegelicht. Daarom is het niet alleen voor handar beiders geschikt werk. Ook hoofdarbeiders die de handen uit de mouwen kunnen steken zijn meer dan welkom. Wat al die brandweerlieden gemeen hebben is een grote mate van zelfbe- De inspanning die door een brandweer mens moet worden geleverd is niet ge ring. De wekelijkse training, de bijbehorende studie en als u eenmaal brandwacht bent, de 'Uitruk". In een meestal zeer korte tijd wordt dan een topprestatie van u verlangd. Bijna altijd gaat het om een race tegen de klok. Mensen in nood. En... geen situatie is hetzelfde. Het is dan ook voor uw eigen veiligheid en die van de andere brandweerlieden, dat we bij zonder strenge eisen stellen aan de brandweerman of -vrouw. We noemen er enkele: De brandwacht moet in staat zijn tot lang staan, hard en soepel kunnen lopen, kruipen, klimmen, springen, evenwicht bewaren, zware lasten dragen. Hij of zij moet het werk verrichten bij hitte, koude en soms met natte kleding, zelfs in de vrieskou. Bovendien kan hij of zij in contact komen met chemische stof fen. Hij of zij moet een helm, stofbril, gas- of ademluchtmasker kunnen dragen en voorts kap- of lieslaarzen. Bij de uitoefening van de functie moet hij of zij psychische stresssituaties kunnen ondergaan en daarbij rustig en welover wogen handelen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 2000 | | pagina 7