Schoonmaakbedrijf Berkelmans komt onvoldoende van de grond Het kan verkeren uS ANTWOORDBON Giant XtC DS 1: uitgeroepen tot mountainbike van het jaar! I f' J. Groter is niet altijd óók beter, Noud Smits .m/v, leeftijd Ondergetekende tel, Adres wil komen praten over de mogelijkheden voor werk bij Schoonmaakbedrijf Berkelmans. Deze bon bezorgen op het adres Burgemeester Poortstraat 32. Ook kan telefonisch contact worden opgenomen op nummer 5132667 of 06.54371723 (mobiel) Nijpend personeelstekort in Moergestel vergadering het fabrieksgebouw voor de som van 4.000,te kopen van het kerkbestuur. Rekening houdend met een eventuele uitbrei ding werd tevens besloten tot aankoop van een perceel grond, gelegen achter de fabriek. Chr. van de Wouw, Gos van de Wouw en A. Wolfs. De pastoor kreeg het fiat van de bisschop om het fabrieksgebouw te laten realiseren door het kerkbestuur, met dien verstande dat de deel nemers jaarlijks 5% interest moesten betalen van de bouwsom en het gebouw kon van jaar tot jaar van het kerkbestuur gehuurd worden. Het onderhoud van de fabriek kwam voor rekening van het kerkbestuur. Op 12 maart 1911 pas werd er een directeur benoemd in de persoon van W. van Hoofd. Tot dan toe hadden de personeelsleden A. Ketelaars Pzn., H. van de Wouw A.zn. en Joh. Vriens de zaak gerund, waarbij de administratie verzorgd werd door de pastoor en secretaris C. Ketelaars. Op 19 augustus 1912 werd het naast de fabriek gelegen perceel grond aangekocht dat diende voor de realisering van de directeurswoning. Op 6 december 1915 besloot de Algemene Leden- time medewerkers van harte welkom zijn, doch ook met mensen die van dit werk een fulltime kostwinning zouden willen maken komt het bedrijf graag in contact. Is het contact eenmaal gelegd dan zijn Geert en Hermien ervan overtuigd dat er samen wel uit gekomen wordt. Zij voelen zich in staat om mensen voor het werk enthousiast te maken en met voorkeuren voor werktijden kan in de praktijk best rekening worden gehouden. Als ze eerst maar eens willen komen praten... AvdW Op 29 april 1902 schrijft deken/ pastoor Jhr. L. van Rijckevorsel van Kessel aan bisschop Wilhelmus van de Ven (1892-1919) een brief, welke gezien mag worden als de aanzet om te komen tot oprichting van een boterfabriek in Moergestel. Moergestel 29 April 1902. Pastoor Van Rijckevorsel heeft dus de aanzet gegeven om te komen tot de oprichting van de Coöperatieve Zuivelfabriek. In het begin traden ongeveer 59 veehouders toe tot de coöperatie en zij hadden gezamenlijk 227 koeien. De berei ding van de boter, welke tot dan toe plaats vond op de boerderij en waarin de boerin een wezen lijk aandeel had, verplaatste zich naar de fab riek, omdat het thuis op de boerderij bereiden van boter onvoldoende lonend was en men duidelijk streefde naar kwaliteitsverbetering. Het bestuur van de eerste Coöperatieve Zuivelfabriek, die op 2 december 1902 van start ging, bestond uit burgemeester E.J.M.J. Maeijer, voorzitter; C. Ketelaars, secretaris en de leden Zo’n vier jaar geleden leken ze het zo mooi voor elkaar te hebben. Geert Berkelmans (34 jaar) en zijn vrouw Hermien Buter droomden van een eigen schoonmaakbedrijf, dat het werken op de schoenfabriek overbodig zou maken. Er werd geïnvesteerd in moderne hulpmiddelen en de eerste klanten dienden zich aan. Met uitbreid ing van de klantenkring dachten zij zich onafhankelijk te kunnen maken van de loondienstverhouding. Die uitbreiding leek en is geen enkel probleem; aan de vraag kan echter niet worden voldaan door personeelsgebrek Van alles hebben zij er aan gedaan om dit pro bleem op te lossen, maar naast het echtpaar hebben zich nog maar twee personeelsleden aan het bedrijf verbonden en dat is veel te weinig om een volwaardig onafhankelijk schoonmaakbedrijf te zijn. Deze publicatie is de zoveelste poging om hierin verandering te krijgen. Het is haast om er moedeloos van te worden; zoveel werk voorhanden maar niet kunnen uitvoeren door gebrek aan menskracht. De aard van de branche brengt met zich mee dat vooral part- Met de transportfiets werden de ’roomkannen’ naar ’den Boterweg’ gebracht. De inhoud van de brief luidt als volgt: Monseigneur, Sinds eenigen tijd heb ik getracht de boeren van Moergestel er toe te krijgen om eene onderlinge boterfabriek op te richten. Dit zou zeker een groot materieel voordeel opleveren. Maar behal- ven het materieele zou er ook veel moreel voordeel in liggen, onder anderen dit, dat ik van de jongens en meisjes kon te huis houden van hunnen wekelijkschen gang naar Tilburg, iets dat dikwijls tot veel ontstichtends aanleiding geeft. Ik heb hen reeds aangeboden een bandfabriek voor hen te zetten waarvan de kosten dan langzamerhand door hen zouden worden afgelost. Bestuurlijk vonden er nog al wat veranderin gen plaats, zowel in de persoonlijke invulling van bestuursleden als in de beleidsmatige sfeer. Op 3 oktober 1927 werd door het bestuur besloten “met de melk langs de deur te gaan”. Er zou dus gevent gaan worden. In het begin van 1928 trad burgemeester E. Maeijer terug als voorzitter en hij werd opgevolgd door burge meester J.H. Bardoel. In de jaren 1929 en 1930 werden enige belangrijke beslissingen genomen: De statuten werden gewijzigd; er werd besloten tot opheffing en ontbinding van de Vereniging tot Verbetering der Zuivelbereiding “St. Ermelindis”, gevestigd te Moergestel en om deze te vervangen en eerdergenoemde verenig ing voort te zetten en tevens werd de Coöpe ratieve Zuivelfabriek “St. Ermelindis” G.A. te Moergestel opgericht. Het nieuwe bestuur was als volgt samengesteld: Burgemeester J.H. Bardoel, voorzitter, Chr. van de Wouw, secretaris en verder de leden J. Burgers, F. van de Meijdenberg en J. Roozen. Belangrijk was verder het besluit om in plaats van de huidige fabriek te verbouwen een com plete nieuwe fabriek te doen verrijzen alsmede een nieuwe inventaris aan te schaffen. Het daarvoor benodigde kapitaal werd aange trokken via een lening bij de plaatselijke Boe renleenbank, waarvan de Vereniging sinds 20 januari 1913 lid was en daarnaast zagen indi viduele boeren “het wel zitten met de toekomst van de fabriek” en besloten ook tot het ver strekken van een geldelijke lening. Dat het besturen soms in “het bloed” zit mocht blijken uit de wisseling van de wacht van vader op zoon: F. van de Meijdenberg, sinds 1922 bestuurslid, trad terug ten gunste van zijn zoon A. v.d. Meijdenberg en J. Burgers, vanaf 1929 bestuurslid, trad terug en zijn zoon F. Burgers volgde hem als zodanig op. Inmiddels hadden ook de geestelijke adviseurs “van stoel gewisseld”: Pastoor/deken Jhr. L. van Rijckevorsel van Kessel werd opgevolgd door pastoor Jos Janssen en in 1947 kwam pas toor J.H. van den Boogaard. In de loop der jaren waren allerlei ontwik kelingen in de techniek op de voet gevolgd en deze vonden dan hun vertaling in de aanschaf van diverse machines die het productieproces vereenvoudigden maar daarnaast ook in grote mate bijdroegen tot verbetering van de kwaliteit, zoals onder meer een nieuwe karn-kneder; een ontijzeringsinstallatie en een grotere koelma chine. Voor het afleveren van “zindelijke” melk werd het gebruik van melkteems verplicht gesteld en er werden melkcursusssen gegeven, die afgesloten werden met een examen waarvoor men een diploma/getuigschrift kon behalen. De eerste directeur, W. van Hoofd bleef tot 1912 en werd opgevolgd door H. van Beeren- donk (1912-1922). Van 1923 tot 1925 zwaaide F. van de Ven de scepter en vanaf 1 december 1925 tot het moment dat de Coöp. Zuivelfabriek “St. Ermelindis” G.A. in het fusieproces deel ging uitmaken (1963) van de Campina Melkunie (ZuidMelk) aan het Wilhelminapark te Tilburg was Johan Prinssen de zeer geziene directeur. Laatstgenoemde stierf in 1999,101 jaar oud! Het “nieuwe” fabrieksgebouwdat dateerde van 1931, stopte in 1963 met de productie van boter, pap etc. en werd ingenomen door Dieetvlees- warenfabriek “Nistria”(in afwachting van nieuwbouw) en later door Houtepen, waarna het in 1995 werd gesloopt om plaats te maken voor woningen. De mogelijk vooruitziende blik van pastoor/- deken L. van Rijckevorsel sprak weliswaar van twee woningen en hij zal daarbij ongetwijfeld aan een andere constructie gedacht hebben, maar “bewoning” van het voormalige complex van “St.-Ermelindis” aan de Boterweg werd een feit. Na de teloorgang van “onze boterfabriek” met zijn heerlijke “goei boter”, zijn romige vla zowel in chocolade- als vanillesmaak, zijn onvol prezen melksoorten, was het wel even wennen toen we producten betrokken van de C.T.M. We hadden - zo was alom te horen - duidelijk aan kwaliteit ingeboet. De vele innovativiteiten die Giant dit jaar in zijn gamma heeft doorgevoerd, heeft het bedrijf uit Lelystad al de eerste prijs opgeleverd. Tijdens de high-end MTB- en Race-beurs Bike Motion, koos het publiek de XtC DS 1 tot ‘Mountainbike van het Jaar’. Van 22 tot en met 25 oktober werd in de Jaar beurshallen in Utrecht voor de vierde keer Bike Motion Plus gehouden. Het publiek kon hier alle nieuwtjes en ontwikkelingen van bijna alle fabrikanten voor 2000 ontdekken. Tevens kon men stemmen op een twintigtal genomineerde racefietsen en mountainbikes die meedongen naar de titel. Het publiek dat dit jaar in grote getale op Bike Motion Plus afgekomen was bleek al goed op de hoogte te zijn van Giant’s revolutionaire veersysteem. Opvallend hierbij was dat Giant een grote publiekstrekker bleek te hebben in de XtC DS 1. Met deze fiets brengt Giant een uniek veersysteem op de markt dat afrekent met het hinderlijke energieverlies waar alle huidige suspension systemen mee te kampen hebben. Met opvallende voorsprong ging het merk dan ook met de titel ‘Beste Mountainbike van het Jaar’ naar huis. Het veersysteem dat onder de noemer NRS (No Resonance System) op 4 modellen beschik baar is, werd in juni 1999 in Big Bear, California, voor het eerst aan de pers gepresenteerd. In samenwerking met multi-Wereld Kampioen Formule 1 Renault Sport (de formule 1 tak van Renault), Giant’s afdeling Product Develop ment, en het professionele mountainbike team van Giant, is na 2,5 jaar deze technologie ontwik keld. Het NRS-veersysteem voor volledig geveerde mountainbikes is het allereerst dat in staat is alle energie van de berijder om te zetten in snelheid. Dus geen energieverlies meer als gevolg van een onnodig werkende achtervering. Dit is het eerste veersysteem dat veert als het moet veren, en dat niet veert als het niet hoeft. Met het NRS-systeem heeft de XtC van Giant de eigenschappen en snelheid van een hardtail (ongeveerde fiets) en de voordelen van een full suspension (controle, comfort, razendsnelle afdalingen). Bij Vogels Fiets Sport uit Moergestel is deze pri jswinnende mountainbike vanaf medio decem ber verkrijgbaar. Om je in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het ultieme NRS- veersysteem van Giant, organiseert Vogels Fiets Sport op zaterdag 18 december a.s. van 10.00 tot 16.00 uur bij Cafe Restaurant ’t Stokske in Moergestel een testrit op een uitgezet bosparko ers. Gedurende 20 minuten kan iedereen de grote voordelen van het NRS-veersysteem testen. Een gratis kopje koffie en de testfietsen staan voor je klaar. Zoon Fons van directeur Johan Prinssen op een scooter vóór de melkfabriek, waarop de tekst ’Coöperatieve Zuivelfabriek ’St.-Ermelindis’ GA. zichtbaar is. Dit heeft echter niet het noodige enthousiasme gaande gemaakt. Met een stoomfabriek zou het, geloof ik, beter gaan. Voor een stoomfabriek zou het gebouw 3000.00 kosten en de inventaris ruim 3000.00. Den inventaris zou ikzelf betalen en die kosten zouden mij dan langzamerhand worden afgelost. Het gebouw zou ik graag voor rekening van de kerk zetten zonder aflossing. De kerk zou dan jaarlijks 5% van het uitgegeven geld trekken. Als ik nu die 3000.00 tegen 3% vinden kan, heeft de kerk daarvan jaarlijks 60 voordeel. Zou onverhoopt de boterbereiding in dat gebouw ooit ophouden dan ware het nog in te richten tot 2 woningen en in dat geval zou de kerk nog wel ongeveer hare 3% terugmaken. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn. Van Uwe D.H.W. de onderd. D°. L. v. Rijckevorsel v. Kessel Pastoor 1 li l'i PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS’- WOENSDAG 15 DECEMBER 1999 A -*"•***••> :niw»imi-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 9