RONDOM DE KERK Over het orgel en de orgelmuziek KERSTMIS VROEGER EN NU Jiri Leden van het Parochiebestuur op bezoek bij Jan Hoosemans De Moergestelse toren ‘Wat betekent Kerstmis voor jou?’ -Act JU- 'xz<. MOERGESTEL-NIEUWS’- WOENSDAG 15 DECEMBER 1999 AW Hb H.F. Om daarover wat te weten te komen zal men terecht moeten bij wat oudere mensen. Een bezoekje aan de Reuselhof levert dan hele goede resultaten op. Onder het genot van een heerlijk kopje koffie komen de tongen vrij snel los. Kerstmis Kerst is een leuke dag Waar je veel mag En het is helemaal wit en nat nu nog even in bad Ik ben schoon, hoe vind je dat? In de kerstboom hangen ballen, om ze lekker te laten vallen. Mickey en Eric, gr. 5 Kerstmis Wat vind ik van Kerstmis? Wat doe ik met Kerst mis? Kerstmis vind ik een leuke gebeurtenis, ‘s Kerstmis Met kerst hebben de meeste mensen een kerstboom. Het is een leuke gelegenheid. Het zijn vrede-dagen. Je versiert de boom. Want op die dag is Jezus geboren. Meestal ga je naar de kerk. Peter en Bart, gr. 5 Kelley, gr. 4 Hertog Jan Redactie: Ton van Elsdingen Hans Festen Jo van Os V». Ireen Stieger Peter Verheijen J i Ad Wolfs -jj Harrie van Boxtel slot danken wij de kinderen en de directeu ren voor hun bereidwilligheid. P.V. eerste plaats het aanvullen van de kaarsen en het financiële beheer daarvan, maar belang rijk was ook het klein onderhoud, het zomoge lijk voorkomen van diefstal en vandalisme. Dit laatste ging wel eens ten koste van zijn nacht rust. Was Jan afwezig dan nam Bernadina zijn taak over, bovendien nam zij het schoonhou den van de kapel voor haar rekening. Met pijn in het hart droeg hij onlangs zijn taak over aan zijn schoonzoon Tonny van Elderen. Echt afscheid kan hij van “zijn" kapel niet ne men- hij is ermee vergroeid. Jan is nu 79 en geniet van een welverdiende rust in de Reu selhof. Enige leden van het Parochiebestuur zochten het echtpaar daar onlangs op om met een at tentie de dankbaarheid van de parochie tot uit drukking te brengen voor zijn jarenlange werk voor de kapel, waarmee niet alleen hij en zijn vrouw vergroeid zijn maar ook de gehele Moer- gestelse gemeenschap. Verschil in klank Registers zijn de rij pijpen die dezelfde klank kleur voortbrengen. Weliswaar zijn bijna alle orgelpijpen fluiten, doch zoals de blokfluit en de dwarsfluit van kleur verschillen, zo zijn ook bij de orgelpijp door bepaalde vormverande ringen verschillen in kleur te realiseren. Bo vendien gaan niet alle registers uit van dezelf de basistoon. Er zijn er die een of meer octa ven hoger klinken dan de toon van de piano en er zijn registers die zelfs een toon lager klin ken. Alles bij elkaar dus grote verschillen in klank. Als er dan ook nog een verdeling van de stemmen is over twee handklavieren en een voetklavier (pedaal) dan zijn er vele mogelijk heden van muziek maken. Maar dat is nu juist het fascinerende van het orgel. PAGINA 21 Avonds doen wij bij ons thuis een kerstmaal eten. Daarna de cadeautjes uitpakken. In het donker tussen de lampjes vieren we Kerstmis. Met Kerstmis zijn er vaak mooie dingen met lampjes. Dus Kerstmis is leuk en mooi, 's Och tends eten we kerstbroden en we vieren ‘s mor gens dus gewoon verder. Floris Kruijssen, gr. 7 Een andere mogelijkheid is, het lied of koraal eenvoudig weer te geven en daarna variaties op deze melodie te maken. Het is vooral op deze manier dat de Franse componisten uit de zeventiende eeuw hun ‘Noëls’ (kerstliederen) schreven. De kerstliederen die zij gebruikten waren de gewone volksliederen, zoals wij onze kerstliedjes kennen. Deze variaties waren zo kunstig en fraai dat het volk meer naar de Nachtmis kwam voor de muziek dan voor de dienst. Er ontstond daardoor zoveel onrust in de kerk dat de Aartsbisschop van Parijs, met name Balbastre - organist van de St. Clothilde - verbood deze muziek nog langer in de kerk ten gehore te brengen. En nog steeds klinkt deze muziek zeer feestelijk, zeker ook op ons orgel. Ook Nederlandse componisten hebben kerst- liedvariaties voor het orgel geschreven, b.v. Sweelinck en ook hedendaagse componisten voegen zich hierbij. Kerst 1e kerstdag: Mijn tante (Saskia), oom (Rinie) en mijn neef (Michel) komen eten en blijven slapen. O ja, Riet, de buurvrouw van het oude huis komt ook. Papa kookt dan. We gaan laat naar bed. 2e kerstdag: We gaan naar opa en oma Op 't Hoog. Daar komt heel de familie naar toe. We gaan dan altijd bij oma eten, want iedereen blijft daar eten. Dan gaan we naar opa en oma Mols. Wat vind ik van Kerstmis? Ik vind het heel gezellig, want je ziet iedereen weer. Hanneke Mols Kerstmis Ik vind het altijd leuk als het kerstmis is, dan kun je de boom versieren. Meestal komt er ook nog sneeuw. We mogen ook de stal maken en versieren. Dat is altijd leuk. Wij doen altijd de beeldjes in de stal: Maria, Jozef, Jezus, de schapen, de herder, de drie koningen. Wij vie ren kerstfeest, omdat Jezus wordt geboren. We gaan ‘s avonds naar de kerk. We zingen ook liedjes, 's Avonds drinken we warme chocola demelk. Groetjes, Lieke en Nicole, gr. 5 Als lid van de werkgroep publiciteit en daar naast hulporganist van onze parochie, wil ik mijn bijdragen, zeker voorlopig, richten op het orgel en de orgelmuziek. Het orgel van onze parochiekerk is geen histo risch instrument. Wel is het, daterend van 1961, door de Fa. Vermeulen uit Weert op his torische gegevens gebaseerd. Het was kape laan Barenbrug die indertijd de aanzet gaf een orgel te laten bouwen dat zoveel mogelijk leek op de instrumenten die J.S. Bach bespeelde. In Saksen, rond Leipzig, werkte in die tijd de orgelbouwer Godfried Silbermann, en ook nu nog zijn daar veel orgels die door hem zijn ge bouwd en door Bach, met wie hij goed be vriend was, zijn gekeurd en ingespeeld. Zelf heb ik jaren geleden zo'n orgel mogen bespe len in Rötha. Dit instrument was nog in origine le staat omdat er, gelukkig, geen geld was voor 'modernisering'. Het aantal en de soort regis ters komen vrijwel geheel overeen met ons or gel. Kerstmis Met Kerstmis wil ik dat mijn oma's nog leven en dat ze de laatste kerst van de eeuw meema ken. Het eten lekker te vinden en mee helpen koken op eerste kerstdag. Want op tweede kerstdag gaan we gourmetten en ik hoop dat niemand in de familie ruzie maakt. En dat er geen mensen met elkaar in Nederland op de vuist gaan. En dat iedereen even stil staat bij de doden in andere landen. •w. '7^' tBhdwL Jvj dLtwtyy- Kerstmis Ik vind kerstmis zo leuk, omdat: je dan met je hele gezin om de tafel zit. Wij spelen dan een spel en als je op een bepaald vakje komt mag je een cadeautje pakken. En met pakjesavond gaan wij meestal gourmetten en dat is super- gezellig. Doei! Jolien v.d. Meijdenberg Variaties Men kan zodoende drie melodieën tegelijk spe len, het trio: de melodie in de ene hand, de begeleiding in de andere hand, en een bas partij in het pedaal. Soms wordt ook wel de melodie in het pedaal gespeeld waarbij de handen voor de begeleiding zorgen. Op deze manier kan men een lied of psalm duidelijk her kenbaar ten gehore brengen. Het zijn vooral liederen en psalmen uit de Lutherse (protes tantse) eredienst die zo zijn bewerkt omdat in de Katholieke kerk ‘tot voor kort’ in het Grego riaans in de dienst werd gezongen. Het meest bekend zijn de koralen van Bach en Buxtehu de, maar b.v. ook Brahms heeft koralen ge schreven en ook modernere componisten heb ben zich met deze muziek bezig gehouden. Vanaf 1942 - 57 jaar lang, onafgebroken - had de Hr. Jan Hoosemans de zorg voor het ka- pelleke aan de Oisterwijkseweg, hierin bij gestaan door zijn vrouw Bernadina Hoose- mans-van Summeren. “Als je het goed wil doen", zegt Jan, “moet je het als een eigen bedrijfje beschouwen. Nor maal ging ik er drie maal per dag naar toe, maar 's zomers vaak 5 maal". Dit vond plaats naast zijn normale dagtaak die hij in dienst van Carol Schade had. Zijn zorg behelsde op de Met Kerstmis kwam er voor de tweede wereld oorlog meestal wat extra lekkers op tafel want het was toch een groot feest waar weken naar uitgekeken werd. Voor de een was dat ananas met slagroom voor de ander betekende het een extra lekker stukje vlees van het eigen ge slachte varken tijdens de maaltijden. Naar de kerk gaan was heel normaal maar om zo maar drie missen achter elkaar te volgen was toch een hele zit om dan nog maar niet te spreken over de grote afstanden die men meestal te voet af moest leggen voordat men in het 'durp was. Men hoefde dan 's-middags niet naar het lof of de Heilige Familie. Als men in die dagen ook nog misdienaar was betekende dat soms ook zes of negen missen dienen op een dag. Men deed dat graag want dan hoefde men thuis ook niet ‘aan te vatten' omdat broers of zusters die taak overnamen. Men had echter wel het geluk dat het twee vrije dagen waren en er minder en minder hard ge werkt hoefde te worden. De kostschoolgangers waren deze dagen ook altijd thuis en genoten dan met volle teugen van het minder strakke regime wat er thuis heerste ten opzichte van de kostschool. Lekker met z'n allen bij de loeiende 'platte buiskachel' met een kop warme chocolade melk en eigen gemaakte koek was dat toch wel het einde. Ook eigengemaakt worstenbrood was een traktatie. Sterke drank was er wel maar daar werd mondjesmaat gebruik van gemaakt want dat was een hele uitgave en paste niet in ieders budget. Voor jongelui was dat trouwens helemaal uit den boze. Men ging ook wel eens buurten of buurters kwamen op bezoek en dan was een gezellige boel met de nodige sterke verhalen. Een kaart je leggen kwam ook regelmatig voor. Van een kerstboom had men in die dagen nog geen weet want dat is pas veel later, ruim na de oorlog, in zwang gekomen. Wel de kerst stal, meestal een eigengemaakte, had ieder jaar weer zijn vaste plek in de 'goei kamer'. Men genoot met volle teugen van het feest want men had geen andere mogelijkheden. Het was ook weer snel voorbij en ook al omdat de da gen zo kort waren. Om kort te gaan; luxe kende men toen niet en nu wel. Dat is zo langzamerhand gegroeid tot wat het heden ten dage is. Men vraagt zich echter wel af of de mensen genieten van deze overvloed. Wordt er soms niet te veel wegge gooid van wat overblijft van de overvloedige maaltijden Dat gebeurde vroeger zeker niet. Geniet men ook zo intens van het overvloedig gebodene wat niet te vergelijken valt met het weinige in vroegere jaren Sommige ouderen betwijfelen dat maar als zij Kerstmis doorbren gen bij de kinderen of familie genieten zij ook van de rijk gevulde tafel maar of dat 'genieten' hetzelfde genieten was als toen levert soms wel eens een gefronst voorhoofd op. Daarmee wil men niet zeggen dat men graag terug zou wil len naar die 'goeie ouwe tijd'. Want zo goed was die goede oude tijd niet altijd en die hoeft zeker niet terug te komen. Men heeft het nu veel beter met al die voorzieningen. De kerk gang is vooral bij de jongeren terug gelopen en dat vinden de ouderen wel ‘eens jammer maar daar kunnen zij ook niets aan verande ren. Wat meer belangstelling voor elkaar zou echter wel goed zijn en meer passen in deze tijd want voor de 'ouwetjes' is dat heus wel wennen. Sinds de sloop van de silo’s van de Boeren bond (Brameco) is de monumentale gestal te van onze Moergestelse toren nog beter tot zijn recht gekomen. De naar de ’Aller hoogste’wijzende vinger van de kerk is van uit de wijde omtrek goed zichtbaar en zeer karakteristiek. Echter, de tijd knaagt aan ons monument. Zoals de mens in deze tijd zijn leven weet te verlengen, zo wordt dat van monumenten in deze moderne tijd steeds meer verkort, als we tenminste niet bijtijds de nodige maatregelen nemen.Wat normaal weer en wind al doen, wordt door onze ma nier van leven nog eens sterk bevorderd. Met name zure regen en andere verontreinigin gen tasten oude bouwwerken snel aan. Al hoewel onze toren minder gevoelig is dan b.v. die van de St. Jan in Den Bosch, ook hier zijn sommige delen erg kwetsbaar. Nu zult u zeggen dat onze toren pas gerestau reerd is, maar dat is intussen meer dan twintig jaar geleden. Zo snel gaat de tijd!! In het Brabants Dagblad van 12 november hebt u kunnen lezen dat nieuw onderhoud heel erg nodig is. Het is de bedoeling dat er ko mend voorjaar begonnen wordt met de werk zaamheden. Wat is het geval? Uitgebreide inspectie door de bouwkundige dienst van het Bisdom heeft nogal wat slechte stukken aan het licht gebracht. Is er dan inder tijd niet goed gerestaureerd? Zeker wel, doch delen die toen nog in goede staat waren zijn intussen slecht geworden; denk b.v. aan de natuurstenen ornamenten. Verder hebben weer en wind hun werk gedaan en zijn het vooral de delen aan de westkant van de toren die behandeling behoeven. Daar naast blijkt dat de toen gebruikte specie bij het voegen bepaalde (niet voorziene) schadelijke nevenwerking heeft op de oude stenen. Ook bij inwendige inspectie zijn, vooral bij het houtwerk weliswaar geen ernstige mankemen ten geconstateerd, maar wel zodanige afwij kingen gevonden dat behandeling nu, grotere reparaties in de toekomst kan voorkomen. Re paraties en conserveringen die, als de steigers toch rond de toren staan, vrij eenvoudig en goedkoper uit te voeren zijn dan later via de smalle inwendige toegang (wenteltrap). Alles bij elkaar redenen genoeg om het weer groots aan te pakken zodat we er de komende vijfentwintig jaat weer mee vooruit kunnen. U hoort er binnenkort meer over. H.F. Dat vroegen wij aan de kinderen van de Moergestelse basisscholen. Wordt daar te genwoordig op school nog aandacht aan be steed? Waar liggen dan accenten? Wat pik ken kinderen daarvan op? Kunnen ze dat ook weergeven in een tekst of een tekening? Met deze vragen benaderde de redactie de directeuren van de scholen. Zij waren graag bereid hun medewerking te verlenen. De kin deren hebben enorm hun best gedaan en het was voor de redactie dan ook moeilijk om een keuze te maken. Het resultaat is een gevarieerde bloemlezing van teksten en te keningen, de moeite waard om gelezen en bekeken te worden. Oordeelt u zelf maar.Tot JK Vind kecsZm'5 heel aezelLj. WanZ dan i'e oe kees^tcem. Cp i’e lead cajeauties onder de kerstboom Cn q/sje ^sJouched het/ rn°3~Je een cac)raatie pakken. Ln Wft doen soms gourmetten gourmetten <s o/Zjd heel ge Zei tg Cl nde de. -^ritlerrab ykuxn j<>A<wvae*xazt in m torn de ■en.-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 21