POPPENTHEATERFESTIVAL VOOR IEDEREEN IN MOERGESTEL Gratis festival in eigen dorp, buitenkans voor Moergestelnaren TIENTALLEN GRATIS VOORSTELLINGEN TUSSEN KERSTMIS EN NIEUWJAAR n I Hoe aan kaartjes te komen? PROGRAMMA-OVERZICHT KINDERVOORSTELLINGEN PROGRAMMA-OVERZICHT VOORSTELLINGEN VOLWASSENEN ’Poppencarrousel’ op donderdagavond: aan rader voor volwassenen 20.00 uur, 20.45 uur en 21.30 uur: De i i PAGINA 17 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 15 DECEMBER 1999 Dinsdag 28 december Scoutinggebouw D’n Donk 12.30 uur: voorstelling door de Bevergroep St. Jan Asielzoekerscentrum Oisterwijk 14.30 uur: ‘De reis om de wereld'. (Stokpoppen) Het poppentheaterfestival is een gratis even ement. Vanwege de aard van de voorstellin gen en de soms beperkte speelruimte, is het aantal bezoekers per voorstelling beperkt. Daarom is het voor de organisatie noodzake lijk om met kaartjes te werken. Dat geldt voor zowel de kinder- als de volwassenen voorstellingen. Deze gratis kaartjes kunnen dagelijks vanaf 11.00 uur worden opgehaald bij het informatiecentrum in Den Boogaard. Het gaat dan om kaartjes voor optredens op die dag. Woensdag 29 december Den Boogaard 20.00 uur: Bram Wiersma. Programma bij het ter perse gaan nog niet bekend. Donderdag 30 december Carrousel Verzamelen om 19.30 uur in Den Boogaard. Den Boogaard 23.00 uur: afsluiting van het poppentheaterfesti val door Jan Smeets. Hij brengt 'vuurwerk - gedichten’ van Frederico Garcia Lorca. REGIONAAL Tijdens dit millenniumfestival speelt Schrijvers uit Oisterwijk in haar eigen theater De Witte Lelie een thuiswedstrijd. 'Repelsteeltje’, een voorstelling van anderhalf uur voor kinderen, staat gepland op donderdag 30 december om 14.30 uur. De Tejoos (vader en zoon Andriessen) komen uit Tilburg. Eveneens op 30 december, maar nu om 13.15 uur en in Moergestel, brengen ze in café D’n Brouwer een 'Variété met marionetten'. Jeanne van Midde uit Goirle, bekend van haar poppentheater *t Schellinkje’, maakt op dinsdag 28 december om 14.30 uur met stokpoppen een 'Reis om de wereld’ in de het Oisterwijkse asielzoekerscentrum. Dinsdag 28 december Den Boogaard 20.00 uur en 21.15 uur: 'Cultuur uit de verdwe nen dorpen’. Door het Wrt-Russische Poppen theater Batleika. Deze avond wordt verzorgd door de Wit-Rus Ivan Kirchuk en zijn medespelers Juri Pavlovski en Juri Dimitriev. Als universitair etnograaf heeft hij de volkscultuur van zijn land bestudeerd. Zo leerde hij oude culturele uitingen als verhalen vertellen, muziek maken en poppenspel kennen en waar deren. Kirchuk heeft zich ten doel gesteld deze oude waarden te behouden. Zijn programma heet dan ook ‘Cultuur uit de verd wenen dorpen'. Het poppentheater is door geestelijken naar Wit-Rusland gebracht. In het eerste deel van zijn optreden 'brengt hij oude religieuze verhalen. In deel twee komt het pop pentheater van het volk aan bod. Humor staat voorop. Kirchuk gebruikt 25 poppen. Hij heeft een geweldige stem. Tijdens de voorstelling zingt hij oude liederen. Café De Brouwer 13.15 uur en 15.30 uur: Hocus Popcus'. Door theater Pom-pon. Speelduur 1 uur. a.l. Een gevarieerd kinderprogramma. De voorstelling bestaat uit muziek, goochelen, poppenspel en voor oudere kinderen ook wedstrijdjes. De ‘alleenspeler’ Fred Elink Schuurman speelt korte scènes, afgewisseld door goochelen voor het scherm. Vandaar de titel Hocus Popcus'. Café De Brouwer 13.15 uur en 15.30 uur: 'De blinde minstreel’. Door Poppentheater Ellen Kreulen. Speelduur 1 uur. a.l. Bewerking van een oud Chinees verhaal met veel muziek. Als de oude keizer ontdekt dat zijn zoon van zes maanden blind is. laat hij hem in het bos te vondeling leggen. De dieren verzorgen hem. De góden geven hem een instrument. Als achttien jarige gaat hij als minstreel op zoek naar de mensen. JAN VIOOL Het poppentheaterfestival wordt georganiseerd door de Moergestelse culturele organisatie WieKentKunst. Meer in het bijzonder tekenen voor de organisatie Hennie van Schooten en Jan Smeets Beiden hebben in het verleden een paar keer poppentheaterfestivals georganiseerd. Hennie van Schooten is voorzitter van WieKentKunst. Jan Smeets is consulent theater en literatuur van het Centrum voor Amateurkunst Noord-Brabant in Tilburg. Hij is ook de schrijver van ‘De Florentijnse Seerenaode’, een avontuur van Jan Viool. Arnoldus van Sommere zoals hij eigenlijk heette, leefde van 1842 tot 1928. Hij was een zouaaf en straatmuzikant in de tijd van Mie de Fiedel en ‘derre meens'. Piet Heerkens, de man van het Tilburgs volkslied, schreef over hem een mooi gedicht. En nu inspireerde de Tilburgse volksheld Jan Smeets tot een poppenspel in het Tilburgs dialect. ‘De Florèntijnse Serenaode’ is donderdagmorgen 30 december om 10.45 uur te zien in zorgcentrum De Vloet in Oisterwijk en ‘s avonds vanaf 20.00 uur in café *1 Centrum in Moergestel. Woensdag 29 december Basisschool De Bienekebolders. 12.30 uur: voorstelling door de kinderen van de Bienekebolders. De kinderen van alle 9 groepen van deze scholen presenteren het resultaat van een speciaal poppen project De bezoeker kan zeer uiteenlopende leuke dingen omtrent poppen en theater verwachten Het thema is Oud Nieuw. De allerjongsten hebben dat thema onder meer uitgewerkt met een tentoon stelling van robots (=de toekomst). Oudere groepen hebben poppen gemaakt van recycle-materiaal. Er zijn zeven voorstellingen van poppenspel. Den Boogaard 14.15 uur: ‘Kouland’. (Objecttheater). Door Poppentheater Maatje 90. Speelduur 40 minuten. Van 3 tot 7 jaar. In Kouland krijgen alledaagse voorwerpen een eigen leven. Ergens staat een koelkast. Twee bib berende dames lopen in een koud land. De vriendinnen dragen dikke winterjassen. De mouw van een jas komt tot leven. Een damestasje begint te praten. De koelkast maakt muziek. Waar gaan de twee dames naar toe? Naar koud of warm? Café De Brouwer 20.00 uur, 20.45 uur en 21.30 uur. Truus de Kanter. Bewegingsspel met poppen. Programma bij het ter perse gaan van 'Moergeste-Nieuws' nog niet bekend Maandag 27 december Den Boogaard 20.45 uur: Karel ende Etegast. Door Karei van Ransbeeck met zijn Poppentheater De Spiegel (Vlaams). Karei ende Elegast is muziek-poppentheater voor volwassenen. Het gaat over een eeuwenoud ver haal over politiek en macht en eerlijkheid en ver raad in een actuele en 'milieubewuste' vormgeving. Fantasie en werkelijkheid slaan een brug naar het heden. De tekstbewerking van dit eeuwenoude ver haal is van de Vlaamse tekstdichter Wannes van de Velde. Tijdens de voorstelling wordt gezongen door drie professionele zangeressen. Zij zorgen voor de stemmen van de zeer bijzondere poppen. De professionele poppenspeler Karei van Ransbeeck, een van de grote namen van Vlaanderen, heeft de schitterende poppen gemaakt van 'gerecycleerde' materialen. Een ridder heeft een baard van platic bezemharen. Een vergiet, een kunststof kan en een kunststof beker leenden zich uitstekend voor het maken van poppenlichaampjes. Den Boogaard 22.15 uur: ‘De goochelende vos’. Door Poppentheater Maatje 90. Dit zeer bijzondere spel wordt gespeeld met body- puppels. Dat zijn mensgrote poppen, verbonden aan het lijf van de speler die als een schaduw achter de pop aanwezig is. 'De goochelende vos’ is het best te omschrijven als variété-programma voor volwassenen. Er worden twee acts van ieder een kwartier gebracht. La Paulet is een levensgrote kip die een muzikale stripteaseshow ten beste geeft. Hoxy Foxy is een charmante vos die met zijn sluwe streken het publiek betovert. Café De Veerkes 20.00 uur, 20.45 uur en 21.30 uur: Jan Klaassenspel. Door Ellen Kreulen. Op een poppentheaterfestival mag een klassiek/tra- ditioneel Jan Klaassenspel niet ontbreken. Dit wordt gebracht door de poppenspeelster Ellen Kreulen, die haar mooie vak uitoefent onder de volgende spreuk: 'De kracht van poppen, al zijn ze nog zo klein, kan soms groter dan die van mensen zijn.' Het verhaal dat ze vanavond speelt gaat over de gestolen ring van Katrijn. De politieagent wil er niet naar zoeken. Jan Klaassen wel... Café De Schouw 14.00 uur en 16.15 uur: ‘Op zoek naar geluk'. (Handpoppen). Door Poppentheater Cassiopeia. Speelduur 1 uur. Vanaf 4 jaar. In een land hier ver vandaan leeft een geluksvogel. Wanneer iemand zich ongelukkig voelt, gaat hij voor het raam zitten en zingt een lied. Op een dag komt een ongelukkige draak in het land. Hij ontvo ert de geluksvogel. Het geluk verdwijnt uit het tand. De dappere Koen gaat proberen de geluksvogel terug te halen. Elke avond zijn er voorstellingen voor vol wassenen. Deze voorstellingen zijn ook geschikt voor oudere kinderen. Een aanrader voor volwassenen is de donderdagavond. Deze avond is een gelegenheid bij uitstek om in groepsverband (vrienden, familie, buren, collega’s) een hele avond op een bijzondere manier van poppentheater te genieten. Op donderdagavond wordt op vier verschil lende lokaties een carrousel gehouden. Er zijn vier verschillende voorstellingen. De deelnemers aan de carrousel verzamelen zich om 19.30 uur in Den Boogaard. Uit de aanwezigen worden drie groepen geformeerd. Onder leiding van een kenner van poppentheater gaan de groepen naar drie verschillende lokaties in Moergestel. Dat zijn: café De Brouwer, café 't Centrum en café De Veerkes. In elk café is een verschillende voorstelling. Heeft een groep een voorstelling gezien, dan gaat het naar het volgend adres waar een volgende voorstelling wordt gegeven. Onderwijl is er natuurlijk alle gelegenheid tot het drinken van een glas. De verschillende voorstellingen zijn overigens ook op eigen gelegenheid te bezoeken. Zie daarvoor het programma. De carrousel eindigt voor iedereen om 22.15 uur in Den Boogaard met het professionele poppenspel 'De goochelende vos’. Tot besluit van deze avond draagt Jan Smeets rond 23.00 uur 'vuurwerkgedichten' voor van Frederico Garcia Lorca. Donderdag 30 december Café De Brouwer 13.15 uur en 15.30 uur: ‘De goede fee met elfje Elf. Marionettentheater De Tejoos. Speelduur 50 minuten, a.l. Vader en zoon Andriessen uit Tilburg brengen een sprookjesachtig verhaal. De hoofdrollen zijn weggelegd voor de goede fee. heks Frieda en tien elfjes. De elfjes móeten morgen dansen. Maar of dat lukt...? Scoutinggebouw D’n Donk 14.15 uur en 17.00 uur: ‘Pinokkio'. (Handpoppen). Door Poppentheater De Kleine Zon. Speelduurl uur en een kwartier. Vanaf 5 jaar. Pinokkio is een bewust levend jongetje. Hij moet kiezen tussen verschillende waarden. Liefde voor zijn vader, of geld van een ander. Eerlijk zijn of liegen. Pinokkio maakt een reis door de computer. Hij belandt in de maag van een walvis. Daarin zit zijn vader gevangen. Opnieuw moet hij kiezen... De Witte Lelie, Oisterwijk 14.30 uur: ‘Repelsteeltje'. In gelijknamig pop pentheater door Tineke Schrijver. Speelduur anderhalf uur. a.l. Er dreigen grote problemen in het land. De schatk ist raakt leeg. Koning Boris is ten einde raad. Net op tijd hoort hij van een meisje. Ze heeft gouden han den. Zal dat meisje het land kunnen redden? Café De Schouw 14.00 uur en 16.15 uur: Wintertenen’, (Handpoppen). Door Poppentheater Jodokus. Speelduur 50 minuten. Van 4 tot 9 jaar. De sneeuwpop van opa is met de noorderzon vertrokken. Het haantje van de toren is ook al foet sie. Opa gaat op zoek. Voor niemand bang vindt hij de weg naar Winterland. Ben je ook nieuwsgierig hoe dit afloopt? Neem sjaal en wanten mee want het wordt klappertanden...! Scoutinggebouw D’n Donk 14.15 uur en 17.00 uur: “De koning is uit logeren gegaan’. (Schimmenspel met live muziek). Door Muzipo. Speelduur 45 minuten. 4- 8 jaar. Eigens bij een paleis staat een prinsesje te wacht en op haar vader, de koning. De koning is uit logeren. Hij wilde eens even niet regeren. Het prins esje weet niet dat de koning verdwaald is. Hij krijgt hulp van de dieren. Daarom komt hij veilig thuis. De koning heeft nog nooit zoveel avonturen meege maakt. Van maandagavond 27 december tot en met donderdagavond 30 december wordt in Moergestel dit millennium afgesloten met een poppentheaterfestival. Het gratis toegankelijke evenement maakt onderdeel uit van de millenniumfestiviteiten in de gemeente Oisterwijk. Bijna alle voorstellingen zijn in Moergestel. Voor de Moergestelnaren is dit gratis evenement dan ook een buitenkans van de eerste orde. Op het festival met spelers uit binnen- en buitenland worden ook voorstellingen gegeven door pop penspelers uit de regio. Ze komen uit Tilburg, Goirle en Oisterwijk. Heel bijzonder is De Florèntijnse Seerenaode, een poppenspel in het Ttlburgs dialect over de Tilburgse volksheld en straatmuzikant Jan Viool. In de week tussen Kerstmis en nieuwjaar zijn op elf plaatsen in Moergestel en op drie plaatsen in Oisterwijk 22 verschillende voorstellingen te zien. Veel van deze voorstellingen worden verschillende keren gebracht zodat een zo groot mogelijk aantal liefhebbers de kans krijgt iets mee te pikken van dit gratis festival. De voorstellingen overdag zijn toegespitst op de jeugd, ‘s Avonds komen de vol wassenen aan hun trekken. Per voorstelling is plaats voor ongeveer honderd bezoekers. Tijdens het festival is in cultureel centrum Den Boogaard aan het Sint Jansplein een informatiecen trum ingericht. Overdag beginnen de voorstellingen rond 12.30 uur. De laatste voorstellingen van het middagprogramma zijn om 17.00 uur. De optredens in de avonduren beginnen telkens om 20.00 uur. Vanaf 11.00 uur kunnen hier kaartjes worden opgehaald voor de voorstellingen van die dag. Bezoekers van buiten Moergestel kunnen reserveren onder telefoonnummer 013-5131665. Onder dit nummer is ook informatie verkrijgbaar over de voorstellingen. INTERNATIONAAL Deze voorstellingen zijn slechts een greep uit het grote aanbod, waaronder theater van profession als uit het buitenland. De openingsvoorstelling op maandagavond 27 december om 21.00 uur in Den Boogaard wordt verzorgd door de Vlaming Karei van Ransbeeck. Hij komt naar Moergestel met het marionetten- en muziektheater Karei ende Elegast. De tekst is door Wannes van de Velde gschreven. Een dag later maakt in Den Boogaard om 20.00 uur de Rus Ivan Kirchuk met zijn theater Batleika zijn opwachting. Met de Rus mee spelen Juri Pavlovski en Juri Dimitriev. De overige voorstellingen zijn zeer divers, worden verzorgd door spelers uit alle delen van het land met behulp van de meest uiteenlopende technieken. Twee uitersten zijn levensgrote ‘bodypuppets’ (30 december, 22.15 uur in Den Boogaard) en (30 december, 21.30 uur in café De Veerkes in Moergestel) een traditioneel Jan Klaassenspel. Café ‘t Centrum Florèntijnse Serenaode (Jan Viool). Door Poppentheater Jé Jé met medewerking van Tom van Boxtel en Agnes Koelemlj. Jan Viool was eind vorige eeuw en begin deze eeuw een zwerver en straatmuzikant in Tilburg. In zijn tijd was hij een zeer populaire figuur. Daarvoor was hij zouaaf, een soldaat die voor de paus vocht voor het behoud van de kerkelijke staat. Het door Jan Smeets geschreven poppenspel vertelt het ver haal in het Tilburgs dialect van zijn tocht naar Italië waar hij een gevecht aangaat met Heintje de Dood. Het poppenspel bestaat uit zeven verhalende gedichten die worden gezongen door Tom van Boxtel en Agnes Koelemij. Aula Stanislaus 14.00 uur en 16.15 uur: 'Mag ik meedoen?’. (Handpoppen) Door Poppentheater Marag. Speelduur ruim 50 minuten. Vanaf 4 jaar. Morgen is koning Balthasar jang. Elk jaar trakteert hij alle kinderen op een piepkleine verrassing. Margriet gaat alvast het paleis versieren Paultje. een popje, wil graag meedoen. Hij is zo nieuws gierig naar het kadootje van de koning dat hij meteen naar het paleis wil komen. Maar eerst moeten ze nog een nachtje slapen en dan gebeurt er iets.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 17