De reuzen worden geboren in Moergestel ervogg Inwoners van Moergestel laat uw stem horen, kom naar ’t wijkbezoek! Treintaxi gaat voortaan ook naar Moergestel Maandag 20 december in den Boogaard L.R. F.E.V.I.O.R. Evalueren Jozef en Maria bij de Trappistinnen Folder Wanneer Kosten Eerste keer In gesprek blijven De avond zelf Je vereniging van ouders en verwanten van mensen mei een verstandelijke hand Jan van den Hurk en Hennie van Schooien, leden van de werkgroep WieKentKunst, bren gen Gèèselse Ermelindis naar De Nieuwenhof. De commissie wordt bemenst door de peet vader en peetmoeder die elke reus heeft. Dat zijn in Moergestel Martien Oerlemans en Corry Hurkmans, in Heukelom Ad van de Pas en Ans Vugs en in Oisterwijk Henk Berben en Carrie Groenland. Burgemeester Kortmann is de ’toeziend voogd’. Alles is er op gericht om de reuzen nog lang te laten leven in Moergestel, Heukelom en Oisterwijk. .6e ,1e .6e ,7e ,2e ,2e ,8e Medio 2000 wordt de uitbreiding van de trein taxi geëvalueerd. Afhankelijk van de resultaten zal worden besloten deze vorm van dienstverlening voor Moergestel al dan niet voort te zetten. „4e „8e „9e ...le „2e 10e SAMENWERKING Maar deze verhalen verhalen óók van de unieke samenwerking en wederzijdse hulp waardoor „le „le ...2e „3e „4e .4e .8e ,9e De VOGG heeft op 19 december haar sfeervolle kerstviering in het Trappistenklooster in Berkel- Enschot Het is hoogstwaarschijnlijk de laatste keer dat wij daar te gast kunnen zijn. De ker stviering begint om 1800 uur Na deze viering is de koffietafel in Cafe Concordia Burg. Brendersstaat. in Berkel-Enschot. belooft een gezellige avond te worden. Wilt u het een en ander nog even doorlezen, haal dan een folder op het station, bij de gemeente bij de balie van’voorlichting’ of op het servi cepunt van de gemeente in de bibliotheek in Moergestel. Met ingang van 1 december ajl. rijdt de Treintaxi voortaan ook van het station in Oisterwijk naar Moergestel. In het bestuursaccoord van 1999-2002 van de gemeente Oisterwijk wordt voorgestaan het verzorgingsgebied van de treintaxi uit te brei den tot en met Moergestel. De diensten van de treintaxi worden verzorgd door Transvision,een dochteronderneming van de NS. Een rit van de trein naar Moergestel en van Moergestel naar de trein gaat F 7,50 kosten Dat komt omdat u de Treintaxi soms deelt met Wilt u weten wat Moergestel in de komende periode tegemoet kan zien; wat er in de pen zit voor uw woonomgeving of heeft u suggesties, kritiek misschien en op- of aanmerkingen aan het adres van uw gemeentebestuur? Kom dan op maandag 20 december naar de Postelzaal in Den Boogaard. Om 20.00 uur is het hele col lege van burgemeester en wethouders aanwezig om naar u te luisteren en om uit leg te verschaffen. Alle bewoners van Moergestel zijn welkom tijdens deze speciale avondbijeenkomst Dit eerste ’wijkbezoek’ begint om 20.00 uur. De zaal is om 19.30 uur open. De toe gang is uiteraard gratis en de koffie of thee staan klaar. Boxtel 31 oktober, dressuur Boudewijn Hopstaken, King, B Liesbeth Broers, Lapasja, Ml Liesbeth Broers, Kyra, Ml Esther Broers, Evelyne, Ml Schijndel 7 november, springen Paul Donkers, Norcorde, B Dennis van Mensvoort, Lady, L Paul Donkers,k Maestro, L Nijnsel 14 november, springen Paul Donkers, Norcorde, B Renee Dirkx, Milona, B Dennis van Mensvoort, Joyce, M Oirschot 14 november, dressuur Boudewijn Hopstaken, King, B Geertje Roefs, Narco, L Liesbeth Broers, Lapasja, Ml Helma Bierens, Lavinia, Ml Esther Broers, Evelyne, Ml Best 21 november, dressuur Boudewijn Hopstaken, King, B Oirschot 21 november, springen Renee Dirkx, Milona, B Debbie Donkers, Nadine, B Paul Donkers, Norcorde, B Paul Donkers, Maestro, L Dennis van Mensvoort, Joyce, M Frans Burgers, Myra, M Moergestel 28 november, dressuur Boudewijn Hopstaken, King, B Sonja Broers, Lapasja, L Geertje Roefs, Narco, L Jacqueline Mulders, Quarel, Ml Esther Broers, Evelyne, Ml De geboorte vindt plaats in het bijzijn van onder anderen burgemeester Y. Kortmann van de gemeente Oisterwijk en een aantal gen odigden uit België. België is de bakermat van de uit Nederland grotendeels verdwenen reuzencultuur. De Belgische genodigden zijn behulpzaam geweest bij het tot stand brengen van de drie nieuwe reuzen van Moergestel, Heukelom en Oisterwijk. Onder hen de laat ste reuzenmaker van België, een gepensioneerd mandenvlechter die nog de middeleeuwse kunst verstaat van het van wilgentenen vlechten van de rompen van reuzen. De buitenlandse gasten zijn in Moergestel op uitnodiging van de Stichting Millenniumvie ring Oisterwijk. Deze stichting heeft de reuzen financieel mogelijk gemaakt. De reuzen zijn een oorspronkelijk Moergestels initiatief. Het idee is aangedragen door de culturele werkgroep WieKentKunst onder voorzitterschap van Hennie van Schooten. Deze werkgroep deed het vorig jaar voor het eerst van zich spreken tij dens een manifestatie waarop Moergestelnaren op veel verschillende locaties lieten zien hoe zij kunstzinnig bezig zijn. WieKentKunst wil elk jaar iets cultureels organiseren. Dit jaar komt de werkgroep met twee initiatieven uit de bus. Naast de reuzen tekent WieKentKunst ook voor het poppen theaterfestival waarover elders in dit kerstnummer van ’Moergestel-Nieuws’ meer informatie staat. voor u. Het college luistert en beantwoordt indien dat maar enigszins mogelijk is uw vra gen en opmerkingen. De sectorhoofden zijn er om vragen die niet meteen beantwoord kunnen worden,’ zo snel mogelijk de gemeentelijke organisatie in te leiden. Óp korte termijn kan de vraagstelier antwoord worden gegeven. Van de avond wordt ook een zakelijk verslag ge maakt. Dat verslag is op verzoek verkrijgbaar. U kunt het ook lezen in het Servicepunt van de gemeente in de openbare bibliotheek in Moergestel en bij voorlichting in het gemeen- tekantoor in Oisterwijk. Het college rekent op uw komst. U bent van harte welkom op 20 december 20.00 uur in de Postelzaal in den Boogaard. GEDENKWAARDIG De geboorte van de reuzen is tevens het offi ciële begin van de millenniumfestiviteiten in de gemeente Oisterwijk en van het pop pentheaterfestival. Tijdens dat festival, dat duurt tot en met donderdagavond 30 decem ber, zijn de reuzen dagelijks te zien in Den Boogaard. De geboorte van de reuzen op 27 december is rond 20.30 uur afgelopen. Dan gaat het in een optocht met muziek en kinderen met lampionnen van De Nieuwenhof naar Den Boogaard. Voor de vrijwilligers uit de drie kernen is de geboorte een gedenkwaardig moment omdat in de figuren maanden werk is gaan zitten. Bij het aankleden van de poppen en het maken van de koppen dienden zich telkens nieuwe problemen aan. Om daar slechts één voorbeeld van te geven: Gèèselse Ermelindis is afgeleid van het beeld van de heilige Ermelindis in de kerk van Moergestel. Omdat het heiligenbeeld met een boek is toegerust, kreeg ook de reuzin een boek. Deze ’versiering’ bleek zo zwaar dat een inge nieuze constructie moest worden bedacht om te voorkomen dat het boek af zou breken. De vrijwilligers kunnen zo tientallen verhalen vertellen. Afgevaardigd voor de kringafkamping op 19 december en 2 januari zijn: Boudewijn Hop staken met King, Geertje Roefs met Narco. Liesbeth Broers met Lapasja, Helma Bierens met Lavinia en Esther Broers met Evelyne. Ruiter en amazones: veel succes en van haru proficiat allemaal met de behaalde prijzen! PAGINA 11 De afgelopen maanden heeft 'Moergestel-Nieuws' wekelijks aandacht besteed aan de komst van de reuzen. Het illustere drietal is klaar; het staat op het punt om geboren te worden. Aflevering 14 in de serie ’De reuzen komen’ is dan ook de laatste. Eind dit jaar verschijnt een boekwerkje waarin deze artikelen aangevuld met nieuwe informatie en met veel foto’s zijn opgenomen. Het boekwerkje is tussen Kerstmis en Nieuwjaar verkrijgbaar in Den Boogaard tijdens het poppentheaterfestival. 4e le 2e Dit wijkbezoek wordt het eerste in een reeks. De wijkbezoeken zijn bedoeld om rechtstreeks van u te horen welke onderwerpen u bezig houden in de kern Moergestel. Daarnaast ma ken burgemeester en wethouders meteen van de gelegenheid gebruik om u te informeren over ideeën, plannen en concrete maatregelen die u in uw dorp in de komende période tege moet kunnen zien. PEETOUDERS Voor de reuzen en de reuzenvrijwilligers is met al dat officiële vertoon de kous niet af. Momenteel wordt gewerkt aan het instellen van een commissie die de reuzen gaat beheren. Deze commissie draagt er onder meer zorg voor dat de reuzen op belangrijke momenten in de drie kernen van de partij zijn en dat zij deze ker nen ook daarbuiten vertegenwoordigen. Burgemeester en wethouders willen graag nog beter in gesprek raken en blijven met de inwon ers. Vaak kan het ontbreken van voldoende achtergrondkennis begrip voor eikaars doen en laten in de weg staan. Ook de sectorhoofden uit de ambtelijke organisatie zullen aanwezig zijn tijdens de bijeenkomst. Een prima manier om precies te weten te komen wat u als inwon er van Moergestel van belang vindt. Zij zorgen er samen met de medewerkers binnen de ambtelijke gemeentelijke organisatie voor dat vragen, opmerkingen en suggesties niet op de stapels blijven liggen. Dit eerste wijkbezoek begint om 20.00 uur met een korte over het doel van de avond. Dat neemt de burgemeester voor zijn rekening. Daarna komen alle wethouders korte tijd aan het woord. Elk vanuit hun eigen werkgebied leggen zij Moergestel onder de loep en vertellen u wat u in de komende maanden kunt verwachten. Uiteraard is er ook ruimschoots tijd ingeruimd De Treintaxi is een lokaal en klantgericht ver voer van en naar de ruim 100 stations in Ne derland. De Treintaxi rijdt 7 dagen per week van de eerste tot en met de laatste trein. andere mensen, die ook F 7,50 betalen Het Treintaxi-biljet is te koop aan het NS-loket of bij de verkoopautomaten van de NS. DezeTreintaxibiljetten zijn in alle Treintaxi- steden te gebruiken. Maandag 27 december, 19.30 uur is voor tientallen vrijwilligers uit Moergestel, Heukelom en Oisterwijk een belangrijk moment: op die dag, op dat uur worden de reuzen Gèèselse Ermelindis, Heukelomse Mie en Peer Paorel, Heer van Oosterwijck geboren. De eer valt Moergestel te beurt. Plaats van handeling is de kapel van De Nieuwenhof, zoals de appartementen voor zusters in het oude gedeelte van het Moergestelse klooster Stanislaus heten. dit bijzondere reuzenproject werd gekenmerkt. Gesteld kan worden dat de drie reuzen er zijn gekomen dank zij een eendrachtige samen werking van inwoners van Moergestel, Heuke lom en Oisterwijk. Over en weer zijn vriend schappen ontstaan. De vrijwilligers zijn trots op dit aspect, dat zeker ter sprake zal komen tij dens het dopen van de reuzen. Na de geboorte op 27 december in Moergestel, worden ze op de eerste dag van het nieuwe millennium om 13.00 uur gedoopt in Oisterwijk. Ook dat wordt weer een bijzondere plechtigheid. Het unieke daarvan wordt toch wel gekenmerkt door een bijzondere zitting van de gemeenter aad in een van de feesttenten op De Lind in Oisterwijk. Tijdens deze raadsvergadering onder voorzitterschap van de burgemeester, worden de reuzen officieel ingeschreven in het ’doopreg ister’ van de gemeente Oisterwijk. Vanaf dat moment horen Gèèselse Ermelindis, Heukelomse Mie en Peer Paorel, Heer van Oosterwijck er officieel bij. Tijdens beide plechtigheden en tijdens het festival in Den Boogaard is een brochure verkrijgbaar. In dit boekwerkje met veel foto’s staat te lezen hoe de drie nieuwe reuzen en zijn ontstaan en worden de culturele en historische achtergronden gegeven van de reuzen in binnen- en buiten land. MOERGESTEL-NIEUWS’- WOENSDAG 15 DECEMBER 1999 Op het moment is het alleen voor inwoners van de kern Oisterwijk mogelijk gebruik te maken van de Treintaxi als voor -en natransport voor de trein. Dit gaat nu ook gelden voor de inwoners van Moergestel.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 11