50% KORTING’. kinderschoenen Poppentheater”mateloos boeiende volkskunst Speciaal koud/warm Kerstbuffet f 25,- p.p. HERENSCHOENEN 20% KORTING! Itew poppentheaterfestiva Divers PANTOFFELS nu 30% i KORTING! In de ban van Big Brother Stars SOS-HULPCENTRALE 544 1 544 Rootven 35B - Moergestel -TeL/Fax: (013) 513 3152 zat. uur Burg. Bardoelstraat 32 Moergestel ZONDAG12DEC^PEN OPEN: ma’ Vm vr- van 12.00- 18.00 uur ^120^0-16.00 Millenniumfestival in Moergestel en Oisterwijk Grand Mère rundvleessalade Tomaat gevuld met crabsticksalade Gerookte paling Kruidenboter Heeft u behoefte aan een gesprek met iemand die écht naar u luistert? Bel dan naar de D’NDUYPIO 5066 GB MOERGESTEL Graag tijdig bestellen! 013-513 3297 83 TT I PAGINA 9 DAMESSCHOENEN Tineke Schrijver brengt op donderdag 30 december om 14.30 uur in haar theater De Witte Lelie de vorostelling ’Repelsteeltje’. Het ’straatgebeuren’ waarover Smeets het heeft, heeft zeker ook betrekking op de kermis. Geen kermis vroeger zonder een poppenkast waarin Jan Klaassen en Katrijn hun leuke rollen had den. Omdat poppenkast een ’straatgebeuren’ was, dus iets van het gewone volk, vond het pas na de Tweede Wereldoorlog onder een beperkt aantal mensen erkenning als serieuze kunst vorm. Momenteel is er nog steeds geen oplei ding voor, wat niet wil zeggen dat de profs en de amateurs niet iets indrukwekkends neer zetten. W1EKENTKUNST MOERGESTEL ALLEEN GROTE MATEN V/A 44T/M 60 v/a deze datum ontvangt u bij aankoop een leuke kerstattentie. Tevens zijn er leuke aanbiedingen! PartyService Van maandagavond 27 december tot en met donderdagavond 30 december wor den in Moergestel en Oisterwijk deze twintigste eeuw en dit tweede millennium afgesloten met een poppentheaterfestival. De millenniumwisseling inspireert velen overal ter wereld tot bijzondere feesten. Temidden van al dat grootschalig spektakel heeft poppentheater iets fijns omdat het vermaak op de menselijke maat is. “Het is volkskunst die iedereen mateloos boeit”, zegt Jan Smeets, mede-orga- nisator van het festival dat zich grotendeels in Moergestel afspeelt. Een paar voorstellingen worden in Oisterwijk gegeven. beuren”, aldus Smeets, consultent theater en li teratuur van het Centrum voor Amateurkunst Noord-Brabant in Tilburg. Samen met de Moergestelse culturele organisatie WieKent- Kunst tekent hij voor de organisatie van het poppentheaterfestival met tientallen voorstellin gen voor jong en oud. Smeets (53) kan bogen op een zeer rijke ervaring als organisator van poppentheaterfestivals en als poppenspeler. Waarom is dat zo? Om daarop een antwoord te kunnen geven, legt Smeets een verband met de voorgeschiedenis van het poppentheater. “Voor de Tweede Wereldoorlog was dat een straatge- MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 8 DECEMBER 1999 ook in hun voorkomen, zijn gratis. “Het algemene publiek is nog steeds niet bereid te betalen voor een poppentheater-voorstelling”, aldus Smeets. Omdat het door WieKentKunst georganiseerde festival een onderdeel is van de millennium feesten, kunnen zelfs grote namen uit België, Wit-Rusland en Nederland naar Moergestel worden gehaald. Het gaat hierbij om profs die elk seizoen volle zalen trekken en over de wereld reizen. Het merendeel van de poppenspelers is evenwel amateur, waarbij moet worden aangetekend dat hun kwaliteit zó goed is, dat dikwijls het onderscheid tussen amateur en prof nauwelijks te maken is. Deze categorie die in Moergestel en Oisterwijk haar opwachting maakt, heeft grotendeels Brabantse wortels. Volgens Smeets telt Brabant 14 poppenspelers, van wie er slechts één al pop- penspelend in zijn onderhoud kan voorzien. Poppentheater De Witte Lelie speelt in de per soon van Tineke Schrijver tidjens het millen niumfestival zelfs een thuiswedstrijd in Oister wijk. De Tejoos (vader en zoon Andriessen) komen uit Tilburg. Wanneer het gaat over de regio Midden-Brabant mag Jeanne van Midde niet ontbreken. Deze Goirlese heeft net als Tineke Schrijver in Oisterwijk een eigen the ater. Jeanne van Midde is bovendien betrokken bij de voorbereiding van het poppentheater dat gebracht gaat worden door de leerlingen van de openbare basisschool Bienekebolders in Moer gestel en door de Moergestelse scouts. Met recht en reden zegt Jan Smeets dan ook: “Pop pentheater staat heel dicht bij de mensen.” Gevuld ei Roompaté Gerookte zalm Kipjuweel Ardennerham Meloen Bistrosalade Gemarineerde varkensfilet metjachtsaus Sinaasappelbavarois Verse fruitsalade Stokbrood Met poppentheater is iets merkwaardigs aan de hand. Smeets mag dan op grond van ervarin gen wel zeggen dat het “iedereen mateloos boeit”, in het Nederlandse culturele circuit met grote ’C’ is voor poppentheater slechts een mar ginale rol weggelegd. Dat dat volkomen onte recht is, zal in de week tussen Kerst en Nieuw jaar in Moergestel en Oisterwijk blijken, maar het is en blijft een feit. VERRASSEND Gegarandeerd dat iedereen die naar de voorstellingen in Moergestel en Oisterwijk komt iets bijzonders gaat beleven. De verras sing zal groot zijn. En dat allemaal gratis, want bekostigd door de Stichting Millenniumviering Oisterwijk. De meeste festivals, hoe zeldzaam Vw HALVE PRIJS! Linschoten Al wekenlang is een heel groot deel van onze bevolking in de ban van Big Brother. Vrijwel iedereen praat erover en vergaapt zich “aan en in” het Big Brotherhuis. De bewoners hebben geen weet van wat ze teweeg brengen met hun 100 dagen vrijwillige opsluiting zonder com puter, radio, t.v., telefoon, kranten, tijdschriften etc. Verder hebben ze totaal geen privacy. Massaal bellen er (volgens Veronica) duizenden mensen om diegene te nomineren die ze te stil, dartel, asociaal, sexie dan wel onsympathiek vinden. Men kan dit programma afkraken of koesteren, een ding is echter zeker, we zien weer eens de ouderwetse spelletjes op tv die altijd die nos talgische gezelligheid in onze huiskamers brachten, maar die door de computer, de game boy, de furgy’s, star wars e.d, verdrongen zijn. Misschien gaan velen van ons weer eens zitten ’mens erger je nieten’dammenof zonder de tv aan weer eens kaarten. Dat is dan maar weer mooi meegenomen. Met weekopdrachten worden de bewoners van het Big Brotherhuis op een creatieve manier bezig gehoudenniet individueelmaar samen moeten zij die klus klaren. Vaak is het dan lachen geblazen in eik geval is het goed voor de saamhorigheid In Moergestel hebben we geen Big Brotherhuis maar wel 't Draaiboompje, geen nominatie, geen weekopdrachten, geen 250.000,-maar wel saamhorigheid, gezelligheid, muziek en veel lol! a.s. Zaterdag 11 december wordt namelijk onze nieuwe ’leider’ gekozen die de carnaval in ’t Draaiboompje het komende jaar moet gaan aan voeren en zoals gewoonlijk wordt dat een bijzonder gezellige avond, met een ver rassende spectaculaire ontknoping rond 11 uur U bent allen van harte welkom vanaf half negen wanneer onze ’oude’ prins er ’de pannen op gooit.’ De nieuwe prins?????

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 9