Qemeente^nformatie Sjtuf en Greate Pier mijlpalen Nederlandse reuzencultuur Genieten met ’Die Naemloose Speelers’ n Fantastisch geschenk!!! Spreekuren B en W ’100 Jaar Moergestel In Beeld’ nu te koop* bij kadoslwp De reuzen komen 9 Is» FRIESLAND Ook in Roermond is zeer veel werk gemaakt van Nu al hèt boek van de eeuw... Nieuw rijbewijs afhalen niet mogelijk op woensdag 17 november In Moergestel Op maandag 15 november is er van 16.30- 17.00 uur spreekuur: wethouder Hora. In Oisterwijk Op dinsdag 16 november is er spreekuur in het Gemeentekantoor in Oisterwijk van 11.00-12.00 uur: burgemeester Kortmann, wethouders van den Bosch, Hora, Rakhorst en Depmann. Vrijdag en zondag jl. was Meester Prikkebeen de persoon die ’Den Boogaard’ en het daarin plaatsgenomen publiek twee dagen in zijn ban hield. ’Die Naemloose Speelers’ zetten het gelijk namige stuk op de planken tot vermaak van zowel jong als oud. Zoals gebruikelijk was het stuk neergezet in schitterende decorstukken. Niet alleen het uitstekende spel viel op (vooral de kinderen die meededen verraste menigeen!) maar ook de veelkleurige, zorgvuldig gekozen kle ding en de prima grime van de acteurs. De dames grimeuses verdienen een speciaal compliment zonder de gehele groep daarin tekort te doen. Het was een aangename ’wereldreis’ met een prima rolverdeling! Dank-je-wel ’Naemloose Speelers’! Bekendmaking vergunning/ontheffing evenementen Burgemeester en Wethouders hebben vergun- ning/toestemming verleend voor: - het verkopen van kerststukjes door S.V Auda- cia in de kern van Moergestel op zaterdag 18 december 1999 van 13.00 tot 17.00 uur. - het verkopen van kerstkaarten door Scouting St. Jan in de kern van Moergestel van 1 novem ber 1999 tot en met 15 november 1999 van 10.00 tot 19.00 uur. Belangstellenden voor een gesubsidieerde zon neboiler kunnen direct contact opnemen met de hieronder genoemde bedrijven. Voor subsidie voor het aankopen van een zon neboiler kunt u zich wenden tot Kemkens Installatiebureau BV, tel. 0492-547685. Voor subsidie voor het huren of leasen van een zonneboiler kunt u terecht bij Ecorent (een initiatief van PNEM/MEGA Groep N.V., tel. 0800-0073. MOERGESTEL in beeld VHjÜ-ZOOO Op woensdag 17 november kan de afdeling Burgerzaken geen verbinding leggen met de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. Dat betekent dat er op die dag geen rijbewijzen kunnen worden afgegeven. Voor alle overige zaken zoals paspoorten, identiteitskaarten en uittreksels en dergelijke kunt u die dag normaal bij de balie van Burgerzaken in het gemeen tekantoor terecht. Subsidie bij aanschaf zonneboiler Een zonneboiler is een relatief eenvoudig mid del om energie van de zon te gebruiken voor het verwarmen van water. De warmte-opbrengst van een zonneboiler komt gemiddeld per jaar overeen met de vraag van een huishouden naar warm kraanwater. Gebruikers van een zonneboiler besparen jaar lijks ongeveer 250 kubieke meter aardgas en daarmee 150,- gulden op hun energiereke ning. Een combinatie van een zonneboiler en een HR verwarmingsketel kan zelfs een nog grotere besparing opleveren. En dat terwijl er toch gewoon altijd warm water is, ook als de zon achter de wolken is verdwenen. Eveneens een bijzonder mooie presentatie heeft het Reuzengilde van de gemeente Wünseradiel. Dat ligt in Friesland, maar als mevrouw A. Hettinga tekst en uitleg geeft over het initi atief van de meest noordelijk reus van Nederland, verstaan Friesland en Brabant elka ar perfect. Het onderwerp is per slot van reken ing reuzen, waarmee ze in in Friesland zijn begonnen ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Hattem. De Friese reus Greate Pier doet zijn soort eer aan met zijn lengte van 5,5 meter. Het Reuzen gilde bestaat uit zo’n 45 personen die in mid deleeuwse kleding feesten en historische mani festaties luister bijzetten. Greate Pier was de afgelopen tijd vooral te zien in Friesland. Ook werd deelgenomen aan een reusachtige reuzen manifestatie in het Franse Lille, Rijssel op zijn Nederlands. Greate Pier was een beroemd leg eraanvoerder wiens beeltenis pal voor de Laurentiuskerk onverwoestbaar stoer een ere plaats heeft. Toeristen stoppen en laten zich met Pier op de foto zetten. In de dorpsherberg van Kimswerd, dat tot de gemeente Wünseradiel hoort, hangt het enige echte authentieke zwaard van Greate Pier. Het Fries Museum in Leeu warden heeft er ook een, maar de inwoners van Kimswerd achten dat ding minder authentiek. Ze hebben de reus Greate Pier om hun argu menten kracht bij te zetten! Haal nieuw paspoort of rijbewijs vóór 22 december Is uw reisdocument of rijbewijs bijna verlopen? Kom dan voor 22 december a.s. naar de afde ling Burgerzaken als u een nieuw paspoort, identiteitskaart of rijbewijs nodig heeft. U profi teert dan nog van het lagere legestarief dat geldt tot 1 januari a.s. Tot 22 december kan het principe ’klaar terwijl u wacht’ door de afde ling Burgerzaken worden gegarandeerd. Als u na 22 december in de Kerstvakantie een nieuw document aanvraagt, dan loopt u de kans in eventuele millenniumdrukte verzeild te raken en u bent er niet van verzekerd dat u de gewen ste papieren tijdig in uw bezit heeft, als u daar van onverhoopt begin januari 2000 gebruik moet maken. kunt terecht bij de balie van de afdeling Burgerzaken. De Christoffelreus van Roermond in het gezelschap van het Remunjse Reuzegilde. Zo niet dus de Roermondse Christoffel, die 5,95 meter hoog is en daarmee net iets groter dan Gigantius van Maastricht, over wie ’Moer gestel-Nieuws’ vorige week berichtte. Christoffel is in 1982 geschapen ter gelegenheid van de vier ing van 750 jaar stad Roermond. De makers van de reus grepen terug op een plaatselijke reuzen traditie die door de Franse revolutionairen in 1792 letterlijk is vernietigd. In de eeuwen daar voor had Roermond altijd een reus, die altijd Christoffel heette. Deze heilige is de patroon heilige van de stad. “Onze stad ligt aan de Maas”, verklaart voorzitter Paul Poell van het Remunjse Reuzegilde dit patroonschap. Christoffel is immers de legendarische heilige die Christus naar de andere kant van een ri vier bracht. Het Brabants Zonneboilerprogramma, een ini tiatief van de overheid en het Projectbureau Energie 2050, is bedoeld om het aanschaffen van zonneboilers door huishoudens en bedrijven te stimuleren. Daarom is een subsidieregeling in het leven geroepen. Het totale subsidiebedrag voor een zonneboi ler bedraagt -afhankelijk van de capaciteit van de zonneboiler- tussen de fl. 1.000,— en fl. 1.500,-. De subsidie wordt betaald door de rijksoverheid en het energiebedrijf. Donderdag 18 november vanaf 19.30 uur Raad besluit over subjectsubsidie en vervangen riolering Donderdag 18november vergadert de gemeen teraad van Oisterwijk. Dat gebeurt zoals gebrui kelijk in het Raadhuis aan De Lind 56 in Oisterwijk. De vergadering is openbaar en begint om half acht. U kunt dus komen luis teren. Wilt u uw mening geven over een van de onderwerpen die op de agenda staan, dan kan dat. U maakt dan gebruik van het spreekrecht. Laat uiterlijk voor het begin van de raadsver gadering even weten aan de gemeentesecre taris mevrouw Van Breugel, dat u gebruik wenst te maken van dat recht. De agenda Na eventueel spreekrecht de ingekomen stukken (circulaire over het onderwerp ’brom fiets op de rijbaan’) en mededelingen. Het college stelt vervolgens voor om het belei dsplan Sociale Zaken vast te stellen. Het accent in dit plan dat wettelijk jaarlijks moet worden vastgesteld ligt op het beleid dat voor onze gemeente gevoerd moet worden. Ook wordt ingegaan op het verbeterplan. Vervolgens krijgt de gemeenteraad een voorstel op tafel waarin burgemeester en wethouders de raad vragen om voor het vervangen van riolering in een aantal straten in Oisterwijk en Moergestel en het aanbrengen van hemelwatervoorzienin- gen in totaal 1,3 miljoen gulden uit te trekken. In Moergestel moeten Korenstraat, Postelstraat en Bosstraat onder handen worden genomen. Rootven 10, Moergestel Tel. 513 1889 en bij Ad Wolfs, Oisterwijkseweg 58a. Bouwvergunningen/meldingen AANGEVRAAGDE VERGUNNINGEN/MELDINGEN Wet milieubeheer Al een paar keer is in deze serie in ’Moergestel-Nieuws’ aandacht geschonken aan de zeer bescheiden Nederlandse reuzentraditie. Ons land telt zeven plaatsen waar men nog in reuzen gelooft. Met ander woorden: de drie nieuwe reuzen Heukelomse Mie, Gèèselse Ermelindis en Peer Paorel, Heer van Oosterwijck betekenen samen een enorme uitbreiding van het vaderlandse reuzenbestand. Net als de drie reuzen van Heukelom, Moergestel en Oisterwijk hebben de meeste Nederlandse reuzen met elkaar gemeen dat ze ter gelegenheid van een mijlpaal de presentatie van Sjtuf. Gemiddeld vijf tot zes keer per jaar treedt de reus op, waarvan de meeste keren buiten Roermond. De reus is al tijd in het gezelschap van een als middeleeu wers verkledegroep van ongeveer 25 vrouwen en mannen. De Roermondse presentatie is com pleet met een groep muzikanten van een man/vrouw of twintig. Zij worden gerecruteerd onder de leden van een harmonie die op het Wereld Muziekconcours in Kerkrade wereld kampioen is geworden. zijn geboren. De mijlpaal voor Mie, Ermelindis en Peer is het nieuwe millenni um. Een mijlpaal ligt ook ten grondslag aan de grootste reus van Nederland. Hij is zö groot en daardoor zö zwaar dat ie op wieltjes wordt voortgereden. De reus Sjtuf, goed Roermonds voor Christoffel, weegt eventjes 300 kilo. Ter vergelijking: een toch behoorlijk stevige dame als Heukelomse Mie weegt schoon aan de haak een kilootje of zestig. De drie nieuwe reuzen in de gemeente Oisterwijk lenen zich door hun beperkte gewicht uitstekend om door één per soon rondgedragen te worden. De hele wereld bereidt zich voor op de millenniumwisseling, maar Oisterwijk, Moergestel en Heukelom hebben weer eens iets bijzonders: reuzen. Ter gelegen heid van dit unieke nieuwjaar worden op nieuwjaarsdag 2000 Peer Paorel, heer van Oisterwijck, Gèèselse Ermelindis en Heu kelomse Mie in het bevolkingsregister van de gemeente Oisterwijk bijgeschreven. Daarna moeten ze worden opgenomen in de drie gemeenschappen. In een serie verhalen geeft ’Moergestel-Nieuws’ de komende weken de achtergronden van dit unieke initiatief. V I I aïP'tiSi ibs' MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 Reeds bestelde en per bank betaalde boeken zijn uitsluitend u af te halen bij Ad Wolfs, Oisterwijkseweg 58a. PAGINA 11 bezoekadres: De Lind 44, Oisterwijk, tel. 529 13 11 W <t.- f ’100 Jaar Moergestel In Beeld’; auteur: Ad Wolfs Adr.Zn.; 232 pagina’s op A4-formaat; 600 foto's; genaaid gebonden met harde kaft. Prijs: 55,95 per stuk. zolang de voorraad strekt) Bouwvergunning is verleend voor: - het bouwen van een woning op de hoek Postelstraat/ Past, de Louwstraat. Met de volgende melding is ingestemd: - het plaatsen van een sauna bij Vooskerbos 36c. Besluit horeca-, sport- en recreatie-inrichtingen - MTV Stokeind, Stokeind 4 - Sportver. Roef, Stokeind 13. f

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 11