^emeentez/hformatie Minister Jorritsma bij Van Bommel De reuzen komen 9 Spreekuren B en W TAXANDRIA Telefoon- öisterwijk nummers De reuzen van Utrecht en van Maastricht Wijziging openstelling politiebureau Oisterwijk L.R. EE.V.LO.R. De Weerderkring exposeert in Oude Kerkje o 1 J Fractieberaad Bouwvergunningen/meldingen AANGEVRAAGDE VERGUNNINGEN/MELDINGEN Tijdelijke verkeersmaatregel Jubileumshow in de maak MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 3 NOVEMBER 1999 Hb T 1 t I 8e .4e t i i i i i i r t Op maandag, 8 no vember a.s. komt de WD-fractie weer bij een om de agenda voor de algemene beschou wingen van donder dag 11 november te bespreken. We beginnen om 20.00 uur in het oude Raad huis in onze fractiekamer op de eerste verdie ping. U bent van harte welkom. Voor meer informatie kunt u bellen met onze p.r. commissie, tel. 528 3016. In verband met de Begrotingsbehandeling zijn er de komende week geen spreekuren. i s s e i 1 .4e ,2e Liesbeth Broers, Kyra, Ml3e Liesbeth Broers, Lapasja, Ml4e 23 en 24 Oktober: Interkring springen Reusel Jac Donkers, Nazly, B2e Paul Donkers, Norcorde, B5e Renee Dirkx, Milona, B7e Dennis van Mensvoort, Lady, L2e Frans Burgers, Nurlux, L Paul Donkers, Lilia D, M7e Dennis van Mensvoort, Quandor, Z2e Amazones en ruiters van harte proficiat met het behaalde succes!!! De gemeente nodig in het weekeinde of buiten werktijd? Telefoon 06 - 53 12 03 71 voor meldingen van o.m. plotselinge gaten in het wegdek, omgevallen bomen, rioolverstoppingen. PAGINA 11 Maandag 25 oktober jl. kwam Minister Anne-Marie Jorritsma van Economische Zaken bij van Bommel het Schoenmakerskabinet annex Info-Centrum openen. Zij arriveerde bijna een uur te laat maar had het degelijke excuus: ’Ik ben gewoon te laat vertrokken’. De hele wereld bereidt zich voor op de millenniumwisseling, maar Oisterwijk, Moergestel en Heukelom hebben weer eens iets bijzonders: reuzen. Tergelegen- heid van dit unieke nieuwjaar worden op nieuwjaarsdag 2000 Peer Paorel, heer van Oisterwijck, Gèèselse Ermelindis en Heu- kelomse Mie in het bevolkingsregister van de gemeente Oisterwijk bijgeschreven. Daarna moeten ze worden opgenomen in de drie gemeenschappen. In een serie verhalen geeft ’Moergestel-Nieuws’ de komende weken de achtergronden van dit unieke initiatief. bezoekadres: De Lind 44, Oisterwijk, tel. (013) 529 13 11 Bouwvergunning is verleend voor: - het plaatsen van een dakkapel op Burg, ter Veerstraat 25; - het oprichten van een berging bij Raadhuisstraat 37; - het verbouwen van de brandweerpost aan de Klooster- dreef 2. Met de volgende melding is ingestemd: - het plaatsen van een tuinhuisje aan de Kriekenakker 25. Sloopvergunning is verleend voor: - het slopen van een aantal varkensstallen en gebouwen aan Floraweg 5. SCHOOLSTRAAT In verband met werkzaamheden wordt de School straat tusen de Pastoor de Louwstraat en de Burg. Bardoelstraat vanaf maandag 8 t/m woensdag 17 november afgesloten voor het verkeer. Nederland telt nog een paar reuzen. Stelden we vorige week in deze serie buur man Jas de Keistamper uit Boxtel voor, in deze aflevering maken we kennis met reuzin Katrein en reus St. Maarten uit Utrecht en met reus Gigantius uit Maastricht. Als gevolg van capaciteitsproblemen heeft de leiding van de politie van Oisterwijk moeten besluiten om de openingstijden van het bureau te Oisterwijk (Burg. Ver- wielstraat 59) met ingang van 1 november a.s. aan te passen. Het bureau zal hierdoor m.i.v. 7 november a.s. op zondag gesloten zijn voor het pu bliek. De maatregel duurt in ieder geval tot het eind van dit jaar. De openingstijden worden dus als volgt: maandag t/m zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur. Gesloten op zon- en feestdagen. Het niveau van politiezorg blijft gehand haafd, in die zin dat er steeds een surveil- lance-auto rondrijdt die naar de bevolking toe blijft reageren op basis van meldin gen en/of signalen. Zijn reuzen op zich al een bijzonderheid, de rwee van Utrecht zijn helemaal iets aparts omdat ze van betonijzer zijn gemaakt. Een ander materiaal schoot ze in de Domstad niet zo gauw te binnen toen een jaar of twintig geleden een Belg bij wijze van grap voorstelde Utrecht een paar reuzen te schenken. Ze zijn dan ook loeizwaar, onhanteerbaar zelfs. “Terwijl anderen met hun veel lichtere reuzen dansten, vielen wij bijkans om”, herinnert Jan-Willem Veerman zich een zeldzaam optreden in Brussel. Veerman is de voorzitter van de Reuzencom missie. Deze commissie is weer een onderdeel van de Stichting Stadsontsparming, eigenaar van de twee reuzen. De ontspanning die de reuzen de Utrechtenaren bieden, is gezien het gewicht van vooral statische aard. De sporadische keren dat de reuzen naar buiten treden, worden ze ergens neergezet. Op het Domplein ter gele genheid van de intocht van Sinterklaas bijvoor beeld. De Utrechtse reuzin heet Katrein. Dat was een nogal krijgshaftige vrouw, een soort Kenau Hasselaar. Onder haar leiding werd kasteel Vreeburg aangevallen en met de grond gelijk gemaakt. Op de plaats van het kasteel staat nu het gelijknamige Muziekcentrum. Reuzin Katrein draagt in de een hand een steen, in de andere een pikhouweel. Haar reuzenvriend is St. Maarten, patroon van de stad. Voor de meeste Moergestelnaren is Showband Taxandria uit Oisterwijk al lang geen onbe kende meer. In vroeger jaren ’dauwtrapte’ deze vereniging telkenjare naar Moergestel en de laatste jaren zien we de prachtige band in de optocht op Koninginnedag door ons dorp mar cheren. Showband Taxandria viert in het jaar 2000 haar 50-jarig bestaan en dat feit zal ook in Moergestel niet ongemerkt voorbijgaan. Los van het feit dat de band wederom op Konin ginnedag in Moergestel te zien is, vindt in februari 2000 een actie plaats waarbij Moerges tel ook niet wordt vergeten: de televisiebingo van MTV draait dan voor deze vereniging. De bingo (zowel voor Moergestel als Oisterwijk en natuurlijk Heukelom!) moet ertoe bijdragen dat we in april 2000 Showband Taxandria in nieuwe uniformen gaan zien! Als aanloop naar deze MTV-Bingo stellen we in ’n aantal artikelen de band wat nader aan onze lezers voor... Directeur Frans van Bommel memoreerde dat zijn bedrijf vanaf 1734 al in de schoenenpro ductie zit en momenteel de grootste mode- schoenenfabriek in de Benelux is. Juist op de dag van de schoenmakers-beschermheiligen Crispinus en Chrispinianus werden deze nieuwe loten aan de van Bommel stam geopend. De heiligen hebben in de loop van de tijd zelfs nog een eigen raam in de kerk gekregen. Jammer dat er met de brand in 1951 zoveel van de geschiedenis is verloren gegaan maar Ad Wolfs heeft, men moet echt niet vragen hoe, veel teruggevonden van het oude schoenmakers ambacht en opgeknapt en wel hier tentoon gesteld. Hierbij is er ook enorm veel werk verzet door Carien van Vught de museaal ontwerpster die iedere vierkante millimeter onder handen heeft gehad met uiteindelijk dit resultaat. Maar nogmaals zonder de tomeloze verzamelwoede van Ad Wolfs was dit nooit tot stand gekomen. Noblesse oblige oftewel Adeldom vellicht. Als bekendste merk in Nederland begint ook langzamerhand de export te stijgen. Mede door deze opening kan men tevens de geschiedenis van van Bommel bekijken met ook nog een educatief karakter. Men dient voor bezichti ging echter wel een afspraak te maken. Prijsverschil van schoenen is eigenlijk nooit te zien maar vanaf nu hier wel te ’voelen’. Niet alleen kwaliteitsmaterialen maar zeker ook het topje aan kwaliteit van medewerkers, waarvan er 170 in Moergestel aanwezig zijn, maken de van Bommelschoen als kwaliteitsproduct maar geeft ook zekerheid over het voortbestaan in de twintigste eeuw. Als men maar twee goede han den heeft en snel met het van Bommel virus besmet raakt kan met er terecht voor een baan. Opleiding en alles wat er bij hoort wordt door U weet het: Showband Taxandria bestaat in het millenniumjaar 50 jaar. Ter gelegenheid van dit unieke gebeuren zijn we druk doende met de voorbereidingen voor een nieuwe show. Hoe gaat dat dan, vraagt u zich wellicht af. Op de eerste plaats wordt er een selectie gemaakt van muziek welke in de show wordt verwerkt. In de nieuwe show zijn dat eigen geschreven arran gementen van bekende nummers van de afgelopen 50 jaar. Deze muziekfragmenten worden in een zodanig volgorde aan elkaar ‘geplakt’ dat er een sprake is van een opbou wende geheel: van een intro dat staat als een huis tot aan een spetterend slotaccoord, met daar tussenin de nodige tempo-wisselingen. Zodra de muziek vast ligt wordt de choreografie hier- het bedrijf verzorgd. De minister kreeg een bedrijfsvideo en een CD-Rom aangeboden. Ook burgemeester Kortmann kreeg dit pakket. De negende gene ratie, Reynier, bood aan de zevende generatie, Oom Manuel van Bommel, dit gloednieuwe promotiemiddel aan. Minister Jorritsma bleek veel van van Bommel te weten. Op haar ministerie had zij zo eens rondgegeken en veel ambtenaren droegen ook deze schoenen. Vroeger moest zij met haar moeder de nieuwe van Bommel-schoenen steeds gaan kopen voor Pa. Men kende de maat en als er dan nieuwe schoenen moesten komen dan werden die voor hem gehaald. Inspraak in model en kleur had Jorritsma sr. dus niet maar hij droeg wel van Bommel en wilde geen andere schoenen. De aanstaande schoonzonen wer den door de minister ook op dit merk gewezen maar wij betwijfelen of haar invloed hierop ook zo groot zal zijn. Zij hield in haar toespraak een warm betoog voor van Bommel en directeur Frans van Bommel had dit bijna niet beter kunnen doen. Innovatie via TNO, investeren in vernieuwing en de concurrentie het hoofd bieden en dan kan men juist overleven en op dit soort bedrijven was zij als minister trots en ook zuinig. Hierna ging het gezelschap naar buiten om een voetafdruk van de minister te maken als be wijs van haar bezoek. Directeur van Bommel complimenteerde haar dat zij zo goed kon bal anceren. Maar dat is natuurlijk een eerste vereiste in de politiek. Vervolgens trok het gehele gezelschap de fabriek in voor een rondlei ding waarna zij zich met haar chauffeur weer naar een andere afspraak spoedde. reus. Het beheer is in handen van het Reuzen- gilde Maastricht, dat de reuzencultuur pro moot. Om de vijfjaar organiseert het gilde een groot reuzenfeest. De deken van dat gilde is de burgemeester. Volgens voorzitter Maurice Olivers van het Reuzengilde benadrukt deze functie van de burgemeester het grote belang dat de stad hecht aan reus Gigantius. Als de reus erop uit trekt, is hij altijd in het gezelschap van een vriendenclub die bijzonder mooi op zijn middeleeuws gekleed is. Het geheel ziet er uit als een gilde, met gildevlaggen en al. 11 September Sprang-Capelle Dressuur Jose Verwey, Menno, LIe José Verwey, Menno, L3e Sonja Broers, Lapasja, L4e Liesbeth Broers, Lapasja, L5e Spingen Paul Donkers, Mona-Lisa, L 9 en 10 Oktober: Rayonwedstrijd Best Dressuur Geertje Roefs, Narco, L Helma Bierens, Lavinia, Ml MAASTRICHT Ook stadsreus Gigantius van Maastricht is als een soortement van grap ontstaan. De leden van een carnavalsvereniging vonden dat ze aan een nieuwe impuls toe waren. Een van hen wist zich te herinneren dat Maastricht in een ver verleden een reus had gehad. Iets bijzonders is dat niet, want heel het zuiden van Nederland kende vroeger een uit België geïmporteerde reuzencultuur. Zo is van Oisterwijk en Tilburg bekend dat zij begin jaren dertig ieder nog een reus hadden. Heukelomse Mie, Gèèselse Ermelindis en Peer Paorel, Heer van Ooster- wijck hebben dus historische voeten in aarde. Om een heel lang verhaal kort te houden: in 1968 besloot de carnavalsvereniging op his torische gronden opnieuw een reus te intro duceren. Dat werd een exacte kopie van een reus zoals die door Maastricht was gemaakt bij gele genheid van de komst van Karel V naar de stad. Dat was in 1550. Deze reus en ook zijn hedendaagse kopie zit vol met symboliek, zoals dat hoort. Door middel van Gigantius bijvoor beeld geven de Maastrichtenaren aan dat ze hun eigen plan trekken, wat de bestuurders ook willen. Een saillant detail in dat kader is dat de reus present was tijdens de beroemde Eurotop van Maastricht van 1981 en 1991. Gigantius stelt een Duitse krijger uit de mid deleeuwen voor. Het is een uitermate fraaie bij geschreven: de elkaar snel afwisselende showfiguren worden bedacht en op papier gezet. De choreografie is in feite niets anders dan een visule vertaling van de muziek. Net zoals muziek in notenschrift wordt gegoten om het in te studeren, wordt ook de choreografie aan de hand van’ formules’ aan het papier toever trouwd: LF4PM4RF8. Met dit gegeven leest het lid dat hij/zij 4 passen links uit de flank moet, gevolgd door 4 tellen markeren op de plaats, en vervolgens 8 passen rechts uit de flank. Elk lid loopt op deze manier zijn/haar eigen show. Voor elk lid is de choreografie anders, dus u begrijpt dat het uitschrijven van een show best wel een monnikenwerk is. Ook dit uitschrijven zowel als het instuderen gebeurt intern. De muziek en show zijn op dit moment zo goed als af. Op 21 november beginnen de leden van de Showband met het daadwerkelijk instuderen van de showfiguren. Om tot een perfectie te komen zal het duidelijk zijn dat hiervoor vele repetitie-uren nodig zullen zijn. We hebben het er graag voor over. Volgend jaar kan Oisterwijk/- Moergestel genieten van de première van de jubileum millenniumshow. Op zaterdag 6 en 7 november a.s. exposeert de schildersgroep De Weerderkring uit Valkens- waard een expositie in het Oude Kerkje in Middelbeers. Het Oude Kerkje is op zaterdag open van 13.00 tot 17.00 uur, op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De entree is twee gulden (kinderen gratis), bestemd voor het onderhoud van het Kerkje.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 11