Donderdag 11 november Vrijdag 12 november Zaterdag 13 november 'DEN BOOGAARD' HET SMEULENDE VUUR VAN DE SMID Onthulling naamplaatje begin feestelijkheden op Reuselhof Moergestel herdacht in dankbaarheid Een muzikale komedie Aanvang 20.00 uur - Entree 10,- van Koos van Elderen, opgevoerd door Zangvereniging 'Crescendo' Voorverkoop: Super de Boer, Jumbo Denissen, Kadoshop Broers, Slijterij 'In den Korenmaaier', Rabobank Moergestel en Riet Janssen, Pr. Margrietstraat 17, tel. 513 1816. chiecentrum op te vangen, waar zij tijd en gele genheid vonden om, hun instrumenten, te stemmen. Onder begeleiding van de melan cholieke doedelzakmuziek vertrok het gezel schap richting Reusel, waar de kranslegging zou plaatsvinden. Ad Wolfs en Paul Spapens hadden daar alle voorzorgsmaatregelen geno men om de plechtigheid in goede banen te lei den. Bij het monument haalde Noud Smits de tekst aan van de voormalige Aartsbisschop van Canterbury destijds luitenant in de 15e Schotse Divisie en als zodanig een van de eersten die Moergestel mee bevrijdde. “Ik zal nooit de ont vangst, die ons door de bevolking van Moer gestel bereid werd, vergeten. Het waren zulke geestdriftige bruggenbouwers, dat zij niet kon den wachten totdat het materiaal er aankwam. Zij probeerden ons naar de overkant te bren gen en zij slaagden daarin door het beeld dat zij daarmee in mijn geheugen griften. Eens hoop ik jullie misschien weer te bezoeken en enkele kinderen en jonge mensen te ontmoeten die ons met zoveel blijheid en grenzeloos ver trouwen ontvingen. Dat is nu precies de geest die we vandaag de dag nodig hebben om betere bruggen te slaan naar de volkeren van deze wereld.” Namens de gemeenschap legde burgemeester Kortmann, tesamen met de wethouders Depmann en Van den Bosch een krans bij het monument, gevolgd door de poppykrans door leden van The Royal British Legion en een bloemstuk door de Vereniging van Oud-Indië Gangers. The Clan Lamont Pipe Band speelde een ontroerend stuk, en Jos van Esch en Ruud Heij- kants, beiden van het Opleidingsorkest van Prinses Juliana bliezen op hun trompet de Last Post. Alvorens Lejla Mandie haar zelfge schreven gedicht “Over bruggen’ voordroeg, dat veel waardering oogstte, mochten de aan wezigen nog genieten van Schotse doedelzak muziek. Het wachten op de bus met Schotse veteranen, die in plaats van bij Europoort in Zeebrugge aangekomen waren, kon helaas niet beloond worden tijdens de plechtigheid bij het monument, maar met enige vertraging kwam de bus aan bij de Graaf van Urselschool, waar zij alsnog vergast werden met een kopje koffie en het gezelschap nadien een bezoek bracht bij het monument van hun generaal. Jan Geerts trok vervolgens de lijn van “geden ken van slachtoffers” door naar het geweld dat iedere dag via ons ten dienste staande media op ons af komt. Marij Pijnenburg-Oerlemans droeg het gedicht “De laatste brief’ van Bertus Aafjes voor en Annie van de Wouw-Van Rooij bracht de aan tekeningen van een verzetsman tot leven. Jan Geerts, tevens directeur van een basisschool en als zodanig dagelijks bezig met het jonge kind, betrok de kinderen van de drie basis scholen die ieder op hun eigen manier hun ideeën en interpretaties over geweld naar voren brachten: Inge, Ingrid en Paula van de Hertog Jan; Judith, Ninna en Margot van de Bieneke- bolders en Aniek, Neeltje en Nicole van de Graaf van Ursel. Jan Geerts maakte de aanwezigen deelgenoot van zijn verblijf aan de Normandische stran den en verhaalde van de geschiedenis van de klaproos, die voor de Britse soldaten het sym bool is van de herdenking van gevallen sol daten. Om dat symbool meer inhoud te geven vertolkte Marij Pijnenburg het door Luitenant- Kolonel John McCrae in 1915 geschreven gedicht “In Flanders Fields”. Bart van de Wouw, voorzitter van de V.O.I.G en lid van de Werkgroep, had veel waardering voor de wijze waarop de leerlingen van de Graaf van Ursel inhoud hadden gegeven aan het adopteren van het monument van Generaal Barber en hij regisseeerde de overdracht van de adoptie naar de kinderen van basisschool Hertog Jan. Kathy en Fleur droegen daarbij symbo lisch de adoptie over aan Evelien en Mieke door het aanreiken van een foto van generaal Barber. Inmiddels had Ad Nouwens zich een goed gast heer getoond door de leden van “The Clan La mont Pipe Band” uit Waalwijk in het Paro- De veteranen, van wie enkelen destijds de be- vrijding van Moergestel daadwerkelijk meege maakt hadden, waren dankbaar gestemd De reacties van de aanwezigen waren zodanig posi tief, dat de Werkgroep met tevredenheid mag terugzien op de viering en met vertrouwen de continuering voor de toekomst van deze her denking tegemoet mag zien. Exact 55 jaar na dato, op 24 oktober 1999, kwamen velen de herdenking van de oorlog en bevrijding door hun aanwezigheid luister bijzetten. Om 12.30 uur was er een herdenkingsdienst in de parochiekerk St. Jan’s Onthoofding, waar bij het muzikale onderdeel voor rekening kwam van het Opleidingsorkest van Muziekvereniging Prinses Juliana. Het werd een stemmige bij drage van de jonge musici, die veel waardering kreeg. Na het welkom van Jan Geerts, secretaris van de Werkgroep, stond Noud Smits, voorzitter, in ziin openingswoord stil bij die “vergeten, sol daten”, die destijds, nog maar net bekomen van de vijf oorlogsjaren in óns land, uitgezon den werden naar Nederlands-Indië om er “orde, rust en veiligheid” te brengen. Hij sprak de hoop uit, dat het thuisfront van toen, - fami lieleden, kennissen, ondersteund door het Ka tholiek Thuisfront - een uitbreiding zou mogen vinden in de mensen die voor de viering bijeengekomen waren om hen te blijven ge denken en herdenken. Op de dag van z’n honderdste verjaardag werd door Johannes Prinssen nabij ’De Reuselhof’ een boom geplant. Afgelopen zondag werd daarbij een naamplaatje onthuld door de kinderen van de heer Prinssen. Ook de harmonie gaf hierbij acte de présence. Deze onthulling betekende het officiële begin van de feestweek rond het 25-jarig bestaan van ’De Reuselhof’ dat deze week, met name voor de bewoners, grootscheeps wordt gevierd. wwswpv i I I z 4' Ja -7*21 "7 PAGINA 8 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 27 OKTOBER 1999 1 X X.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 8