’t De reuzen van de naaste Belgische buur Turnhout De gemeenteraad vergaderde... HET SMEULENDE VUUR VAN DE SMID Oisterwijk, Moergestel en Heukelom in kleurrijk historisch millenniumboek De reuzen komen 7 Boekenbon Een muzikale komedie van Koos van Elderen, opgevoerd door Zangvereniging 'Crescendo' Donderdag 11 november Vrijdag 12 november Zaterdag 13 november 'DEN BOOGAARD' 'Dag twintigste eeuw’afscheidsgroet imponerende eeuw T' W N? 3059 Aanvang 20.00 uur - Entree 10,- Voorverkoop: Super de Boer, Jumbo Denissen, Kadoshop Broers, Slijterij 'In den Korenmaaier', Rabobank Moergestel en Riet Janssen, Pr. Margrietstraat 17, tel. 513 1816. Van den Bosch (66) is als Gepensioneerd bankdi recteur de penningmeester van de Turnhoutse Reuzenclub. Deze organisatie heeft het beheer over dat respectabele aantal van liefst 32 reuzen. De Reuzenclub is 25 jaar geleden opgericht. Door middel van dat initiatief is de Turnhoutse reuzencultuur nieuw leven ingeblazen. In veel meer plaatsen in België is dat precies zo gegaan. Zelfs ’reuzenhoofdstad’ Ath, waar de traditie teruggaat tot in de middeleeuwen, maakte in de jaren zeventig een herstart nadat de reuzen gewoon vergeten waren. In Turnhout begonnen ze opnieuw nadat iemand op een zolder de overblijfselen van twintig reuzen had terug gevonden. Deze reuzen waren ongeveer hon derd jaar oud. Ze zijn door de Turnhoutse Reuzenclub keurig opgeknapt. De twintig oudste reuzen verbeelden samen een dorpsgemeenschap. Zoals daar zijn: een burgemeester met zijn vrouw, de pastoor met zijn meid, een rechter, een postbode, een kastelein, een boer, een boerin... Deze Turn houtse reuzen zijn dus een zeer sterk voorbeeld van de symbolische betekenis daarvan: ze verte genwoordigen een gemeenschap. De dorps- reuzen meten drie meter. Ze zijn daarmee iets kleiner dan de reuzen Heukelomse Mie, Gèè- selse Ermelindis en Peer Paorel, Heer van Oosterwijck. Volgens Van den Bosch, 25 jaar geleden bij de her-introductie betrokken, was dat geen gemakkelijke opgave. Ouderen herin nerden zich de reuzencultuur nog wel, maar jon- Op zaterdag 23 oktober organiseren we een knutselmiddag voor de basisschooljeugd. Je kunt dan lekker creatief bezig zijn met aller hande materialen, zoals hout, papier, lijm enz. Dus heb je zin om met je handen iets te maken kom dan naar ’t Kwartierke aan de Bosstraat 1b. Het begint om 14.00 uur. Tot dan! De ’harten’ van de Turnhoutse speelkaarten reuzen aan de •wandel. ’Dag twintigste eeuw’ heet het kleurrijke boek waarmee Oisterwijk, Moergestel en Heukelom afscheid nemen van het oude millennium en vol goede moed beginnen aan het nieuwe. Het 216 pagina’s tellende boek is geschreven door een kleine twintig mensen uit deze drie gemeenschappen die samen de gemeente Oisterwijk vormen. ’Dat twintigste eeuw’ geeft in 26 hoofdstukken en meer dan 350 historische- en actuele foto’s een leuk en laagdrempelig overzicht van de veranderingen in Oisterwijk, Moergestel en Heukelom in de twintigste eeuw. Het is een zeer sympathiek boek geworden omdat de mens in al zijn grote en kleinere daden centraal staat. MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 20 OKTOBER 1999 In België lopen honderden reuzen rond. Logisch, want deze tot de verbeelding sprekende traditie is van Belgische oorsprong. De meeste plaatsen hebben er een of twee. Het stadje Ath in Frans Vlaanderen, dat zich de slimme toeristennaam ’reuzenhoofdstad van België’ heeft aangemeten, beschikt over twintig reuzen. De overtreffende trap echter is Turnhout. Als het gaat om aantallen, is deze stad op slechts 35 kilometer van Heukelom, Moergestel en Oisterwijk, de reuzenhoofd stad van België. De Tumhouters brengen in totaal 32 reuzen op de been. “Geen plaats in België waar er zoveel zijn”, zegt Paul van den Bosch dan ook. De hele wereld bereidt zich voor op de millenniumwisseling, maar Oisterwijk, Moergestel en Heukelom hebben weer eens iets bijzonders: reuzen. Ter gelegen heid van dit unieke nieuwjaar worden op nieuwjaarsdag 2000 Peer Paorel, heer van Oisterwijck, Gèèselse Ermelindis en Heu kelomse Mie in het bevolkingsregister van de gemeente Oisterwijk bijgeschreven. Daarna moeten ze worden opgenomen in de drie gemeenschappen. In een serie verhalen geeft ’Moergestel-Nieuws’ de komende weken de achtergronden van dit unieke initiatief. PAGINA 9 Op de gebruikelijke manier opende burgemeester Kortmann de vergadering. Na de gebruikelijke agendapunten kwam de nota ’Wonen in Oisterwijk’ aan de orde. geren zeiden: “Wat is dat nu weer”, aldus Van den Bosch. FOLKLORE Nu zijn de Turnhoutse reuzen volkomen geac cepteerd. Ze horen er zogezegd bij. Geen man ifestatie van een beetje gehalte in Turnhout of ze zijn van de partij. “Ze zijn een vast onderdeel van het Turnhoutse leven”, zegt Van den Bosch. Gemiddeld twintig keer per jaar wordt ook buiten de stad, in binnen- en buitenland opge treden. Op 30 oktober aanstaande zijn de reuzen te zien tijdens de Sinterklaasintocht in Antwer pen. Van den Bosch signaleert een groeiende belangstelling voor de reuzencultuur in zijn algemeenheid en voor de Turnhoutse reuzen in het bijzonder. “Folklore staat zeer sterk in de belangstelling”, aldus de penningmeester van de Turnhoutse Reuzenclub. Door de inspanningen van de Reuzenclub schoot de reuzencultuur zo voorspoedig wor tel dat het toch al respectabele aantal van twintig reuzen in 1979 gezelschap kreeg van twaalf nieuwe collega’s. De beheerscommissie vond op een heel leuke manier aansluiting bij het eigene van Turnhout. Deze stad herbergt sinds het begin van de vorige eeuw een speelkaartenin dustrie. Het bedrijf Carta Mundi is de op een na grootste speelkaartenfabrikant ter wereld. De twaalf nieuwe reuzen stellen samen een kaart spel voor. Er zijn vier heren, vier dames en vier boeren van ieder vier meter hoog. amateurs deel van uitmaakten en dat ze afkom stig zijn uit alle drie de kernen. Er is nauwlet tend voor gewaakt dat alle drie de kernen ook goed aan bod komen in de onderwerpen en in de foto’s. Met name voor Heukelom is dat iets bijzonders: voor zover bekend is deze kleinste kern van de gemeente Oisterwijk nooit op een dergelijke manier voor het voetlicht gebracht. “Dag twintigste eeuw’ belicht niet alle facetten van de voorbije eeuw; het is geen encyclopedie, maar het aantal onderwerpen is wel zo afwis selend dat de lezer een heel goed beeld krijgt van wat in de voorbij honderdjaren zoal is gepasseerd. Een veelheid aan onderwerpen komt aan bod. Een paar voorbeelden: de jeugd vroeger en nu, kindersterfte en vergrijzing, hondenkar en massa-automobiliteit, muziek en toneel, volksdevotie en ontkerkelijking, tel- raam en computer, natuur en milieu, industrie en boeren, sport en spel, autoch- en allochto nen. Alle hoofdstukken waarin deze onder werpen worden beschreven, hebben een actuele invalshoek. Daarom staan in dit historisch boek ook door Jan Vlaminckx gemaakte foto’s van hangjeugd met hun scootertjes, van gsm-mas- ten en van een asielzoeker die met zijn pasge boren kind op bezoek is bij de kraamzorg. OUD EN JONG Al bladerend en lezend krijgt men in het boek een goede indruk van de ontwikkelingen in deze eeuw. Door de aanpak van ’verleden tot heden’ (of omgekeerd) is dit boek niet iets geworden dat zwelgt in de nostalgie. Het is een absoluut vernieuwende opzet dat alle nu levende generaties zich in de inhoud zullen herken nen. Er is naar gestreefd deze herkenning wed erzij ds van oud naar j ong en omgekeerd te maken, wat bij draagt aan begrip voor elkaar en daarmee aan de versterking van de samenle ving. Een jongere kan lezen over wat voor gehannes het was met de eerste telefoons in de tijd van opa; een oudere kan lezen waarom een jongere het handig vindt een vriendje met een mobieltje te bellen. Dit alles is zeer herkenbaar gebracht in de eigen omgeving van Oisterwijk, Moergestel en Heukelom. ’Dag twintigste eeuw’ is een warme afscheids groet van een imponerende eeuw. En het is het dikste boek dat ooit over Oisterwijk, Moergestel en Heukelom is verschenen. Deze week begint de voor-verkoop van het boek dat in nóg een opzicht iets aparts is. Door zijn sjieke uitvoering, zijn omvang en zijn full color-kleurendruk is de werkelijke prijs f49,50. De Stichting Millenniumviering Oisterwijk, initiatiefnemer en uitgever, geeft per boek een subsidie van liefst bijna 35 gulden. Daarom kost het boek slechts 15 gulden. Iedereen kan bovendien een onbeperkt aantal boeken aan schaffen. Een uitgelezen kans om een voor raadje cadeaus (verjaardagen, bezoekjes aan een verre vriend) uit de eigen omgeving aan te leggen. BOEKENBON De voor-verkoop is geconcentreerd op twee plaatsen: bij de Rabobank Moergestel en bij de Rabobank Oisterwijk. Wie een boek koopt, krijgt per boek een speciaal voor dit project ontwikkelde ’boekenbon’. Deze genummerde bon kan bijvoorbeeld als Sinterklaas- of Kerstge schenk cadeau worden gedaan. De bon is tevens een tegoedbon die vanaf 3 januari op de twee voorverkoopadressen kan worden ingeleverd. Voor de boekenbon is gekozen om belangstel lenden nu al in de gelegenheid te stellen een boek te bestellen dat pas op 1 januari wordt gep resenteerd. Vast staat dat de koper van ’Dag twintigste eeuw’ een bijzondere herinnering in handen krijgt aan de millenniumviering. De inhoud is dan wel toegesneden op Oisterwijk, Moergestel en Heukelom, de onderwerpen zijn ’universeel’ Brabants. De initiatiefnemers houden er dan ook rekening mee dat het boek buiten deze Mevr. C. Steffens WD) sprak haar teleurstel ling uit dat de gemeente niet in aanmerking kwam voor het door de provincie ingestelde experiment t.a.v. ’inbreidingslokaties’. Zij kon wel instemmen met het beleid voor jongeren en ouderen en vroeg aandacht voor het opplus sen van woningen, tijdige rapportage in de commissie maar vond de gevolgde procedure niet de schoonheidsprijs verdienen. De heer van Roessel (D’66) vond de marges erg smal. Hij pleitte voor goed overleg en afstem ming en vond dat jongeren moeten wijken voor urgente gevallen. De heer N. Kersten (PvdA) vond de nota te weinig toegespitst op de toekomst en meent dat er meer betaalbare huurwoningen moeten komen voor starters. De heer Van den Oord (GrL) wilde bouwen in samenhang met de natuur, omdat wonen meer dan bouwen is en pleitte voor duurzaam bouwen. Tevens vroeg hij zich af of de 55 be drijfswoningen van het contingent afgingen. De heer Pörtzgen (AB) sprak waarderende woorden over de nota maar vond het een verdel ing van de armoede vanwege het kleine con tingent en wilde daarom een twee sporenbeleid, opplussen en bouwen voor jongeren. De heer G. Bertens (CDA) wilde duidelijkheid omtrent de hoeveelheid te bouwen woningen en extra contingenten. De heer P Meeuwis (GB) wilde ook betaalbaar bouwen voor jongeren en vroeg i.v.m. het ver liezen van woningen om een ’echtschei- dingsverbod’. Wethouder Hora constateerde dat de raad tevre den was over de nota en ook over de in de nota uitgesproken visie over het bouwen voor jon geren. Hij wees tevens op het feit dat vele plat telandsgemeenten in Brabant dezelfde proble men kennen als Oisterwijk, maar sprak de hoop uit dat bij zorgvuldige doorzetting van beleid ’wij wel respons bij de provincie mochten verwachten’. In de huidige situatie zijn de beschikbare con tingenten tot 2005 voor een groot gedeelte opge soupeerd vanwege gedane toezeggingen. Wel kondigde hij in overleg met Woningstichting St. Joseph een experiment aan met groepswo ningen voor jongeren. In tweede termijn wilde Van den Oord (GrL) niet meedoen aan de jacht op meer contingen ten. Vervolgens werd de nota vastgesteld. Afvalverwerking Alle fracties vonden dat de nota een stap in de goede richting is, vooral omdat de schaal van Oisterwijk te klein is voor een eigen organi satie. Een goede partnerkeuze is belangrijk (Wagenmakers, VVD). Alle fracties vonden dat aandacht voor het per- De ’boekenbon’ van het millenniumboek voor Oisterwij k, Moergestel en Heukelom. Inzetje: de omslag van het boek. drie plaatsen eveneens aftrek zal vinden. ’Dag twintigste eeuw’ is per slot van rekening een van de weinige in het kader van het nieuwe mil lennium aangekondigde boeken dat er daad werkelijk is gekomen. Het siert de Stichting Millenniumviering Oisterwijk dat ze dit am bitieuze project heeft opgestart en tot een goed einde heeft gebracht. Om het boek te kunnen laten verschijnen is door tientallen mensen belangeloos zeer veel werk verzet. Aan het samenstellen is leiding gegeven door een redactie met als hoofdredac teur Jacques de Kok. Wim de Bakker sjouwde stad en land af voor de foto’s. Bernard van Dijk tekende voor de eindredactie van de productie van een bijzonder schrijversteam. Het bijzon dere daaraan is dat er zowel professionals als I* jongerenwerk moergestel rjyj; IwiyUgSlf «fUW tw 49.50 o» sjx*t>xs V’XraNt n- IbSoxx Ite «w»’WWxn -w, M tfrrroAw 1W -AAS.' soneel van de reinigingsdienst mede in de besluitvorming moet worden betrokken. Er liggen toch nog kansen voor het personeel. Nota ouderenbeleid Mevr. Bergman (CDA) kon instemmen met de nota en gaf prioriteit aan de éénloket-functie. Mevr. Oldenhof (WD) vroeg ook aandacht voor de éénloket-functie. In het kader van nieuwe ontwikkelingen in de zorgsector kan dit veel betekenen. Ze vond het aanhouden van de nota op verzoek van de ouderenorganisaties geen goede zaak. De heer Rijnen (GB) wilde resultaat zien en der halve snel overleg. De heer van Roessel (D’66) wilde ook geen uit stel omdat zo snel als mogelijk is iets gedaan moet worden aan de wachtlijsten. De heer Van den Oord (GrL) stelde tevreden vast dat er al 10.000,- was toegezegd voor onderzoek in het jaar 2000. Mevr. Hulskes AB) vond dat het voorstel geen onderdeel van de beraadslaging moest zijn. Voor AB is deze nota niet aan de orde. In de beantwoording stelde wethouder Dep- mann dat het een goede nota is en dat de sub sidie een zijdelings probleem is. Er is een voors tel om tot een koepel te komen maar eerst een inventarisatie in overleg met de ouderen om te komen tot ’n éénloket-functie waar een breder zorgpakket kan worden aangeboden. De uitrukkleding van de brandweer vond men erg duur. De heer Smits (AB) pleitte voor geza menlijke inkoop, waardoor mogelijk inkoop- voordeel te behalen was. De burgemeester zou het een en ander uitzoeken. Klankbordgroep Algemene Bijstandswet De raad kon zich, met uitzondering van het voorstel het voorzitterschap bij wethouder Van den Bosch te leggen, unaniem in het voorstel vinden. Wethouder Van den Bosch die bij de beant woording over dit onderdeel vertelde aan wet telijke verplichtingen te voldoen inzake de op richting van deze groep, wilde het voorzitter schap toch maar voor max. 1 jaar bekleden. De raad was echter onverbiddelijk. Na schors ing, voor overleg in het College, werd het voor stel van de raad, om in de eerstvolgende ver gadering deze groep uit haar midden een eigen voorzitter te laten kiezen, door het College overgenomen. Na het aanbieden van de nieuwe begroting werd om 22.20 uur de vergadering gesloten. -

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 9