l 25 Jaar Openbare Bibliotheek Moergestel Onderwijsbond bekijkt Oisterwijkse ’Brede School’ 1 Ton van de Wouw (vervolg van vorige week) i en afrekenen. Het voorfront van het huidige bibliotheekgebouw aan de Schoolstraat met hoofdingang. Een sober gebouw van buiten maar doelmatig ingericht van binnen. Voor de betrokkenen zelf; docenten en ouders, is het van het grootste belang om te weten waar ze aan toe zijn. Wat kun je verwachten van de ‘Brede School’, wat kun je bereiken en vooral; wat zijn randvoorwaarden om te voorkomen dat de positie van docent en ouder niet aangetast wordt. Welke rol speelt de medezeggenschapsraad in dit geheel? Omdat het onderwerp zelf tamelijk omvat tend is zal er na de inleiding in twee work shops uiteengegaan worden. Twee beleidsmede werkers van de Algemene Onderwijsbond zul len nader ingaan op bovengestelde vragen. De eerste workshop heeft als invalshoek: De Brede School en het personeel, en heeft een meer op docenten toegesneden kijk. De ander is getiteld: De meerwaarde van de Brede School. Deze workshop gaat meer in op opvoedkundi ge en zorg-aspecten van de Brede school. Rabobank Moergestel Wie geïnteresseerd is in deze informatieav ond neemt contact op met Adri Nieu-wen- huijse, AOb Midden Brabant, Prunusstraat 46,5038 MH Tilburg, tel. 5432230 /0622906873 e-mail: a3nieuw@worldonline.nl de Schoolstraat tot eigentijdse openbare bi bliotheek. Deze verhuisde in 1987 voor de derde maal, nu naar dit van de gemeente gehuurde gebouw waar ze tot op de dag van vandaag naar tevredenheid gevestigd is, hoewel verplaatsing in de toekomst naar een nog betere locatie een optie blijft. Fusie Moergestel en Oisterwijk Al vroeg in de fase van voorbereiding van de gemeentelijke herindeling, die per 1 januari 1997 Moergestel met Oisterwijk en Heukelom tot één gemeente samensmeedde, staken de besturen van de bibliotheken in Moergestel en Oisterwijk de hoofden bij elkaar om te over wegen of het, gezien deze ontwikkeling, niet ver standig zou zijn ook de bibliotheken te fuseren. Men was het er gauw over eens dat een samen gaan logisch zou zijn omdat met gebundelde krachten en know how in een en dezelfde gemeente veel meer te bereiken zou zijn. Maar er vloeide nog heel wat water naar de zee alvorens hierover overeenstemming werd bereikt. Voorwaarde was dat de zelfstandige plaatselijke functie van de bibliotheek Moer gestel in de toekomst gewaarborgd zou blijven, ongeacht de integratie. Op 31 december 1996 werd tenslotte de juridische fusie van beide bibliotheken met de oprichting van de Stichting Openbare Bibliotheek Oisterwijk bij notariële akte gerealiseerd. Een nieuw bestuur begon met nieuw elan aan de samenwerking in een nieuwe situatie. Het samengaan begint nu, ruim twee en een half jaar later, zijn vruchten af te werpen. Wat nu bereikt kan worden zou bij een afzonderlijk doorgaan van de twee plaat selijke bibliotheken onmogelijk zijn. De schaal vergroting heeft ook geleid tot een heroriëntatie over de functie van de bibliotheek in het aange broken computertijdperk. Daarbij is onderkend Gemeentelijke sturing In de periode waarin de Moergestelse Biblio theek serieuze vormen ging aannemen bleef het gemeentebestuur niet daadloos aan de kant staan. Het besefte het belang van een goede bibliotheek voor de plaatselijke gemeenschap. Toen de broeders Moergestel verlieten, dreigde de ontwikkeling van de schoolbibliotheek tot een locale openbare bibliotheek in het slop te raken. De gemeente nam haar verantwoor delijkheid en sprong in de ontstane leemte. Zij vond dat de bibliotheek moest uitgroeien tot een basisvoorziening voor alle inwoners van Moergestel met niet alleen een recreatieve maar vooral ook educatieve functie waar een breed publiek van jong tot oud tegen minimale kosten terecht kan voor verdere zelfontplooiing. Vanaf dan stimuleerde de gemeente aanpassing van de collecties aan deze doelstelling. Er werd een commissie in het leven geroepen, bestaande uit enkele raadsleden, de regiomanager van de Provinciale Bibliotheek Centrale, de fungerende bibliothecaresse en de gemeentelijke porte feuillehouder Onderwijs en Cultuur, deze laat ste in de functie van voorzitter. De commissie ging zich intensief bezighouden met het bi bliotheekwerk in Moergestel en regelde een gedegen subsidieregeling om het bibliotheek- bestuur in staat te stellen een volwaardige bib- liotheek/leeszaal te realisen. In juni 1986 besloot de gemeenteraad het door het bibliotheek- bestuur voorgelegde beleidsplan met bijbe horend actieprogramma te onderschrijven. Het gevolg hiervan was dat de gemeente de finan ciën beschikbaar stelde voor verbouw van de voormalige kleuterschool ’t Heideveldje aan Op 15 september jl. bestond de Openbare Bibliotheek Moergestel precies 25 jaar. In onze editie van vorige week plaatsten wij het eerste deel van een artikel over de Moerges telse bibliotheekhistorie. Daarin kon u lezen hoe de aanvankelijke schoolbibliotheek evolueerde tot een openbare bibliotheek. Wij gingen terug in de tijd tot begin vijftiger jaren en overzagen de ontwikkelingen tot eind zeventiger jaren. In dit tweede en laatste deel van het verhaal kunt u lezen hoe de biblio theek daarna tot op de dag van heden uit groeide tot wat ze nu is, een volwaardige Openbare Bibliotheek en Leeszaal, toegerust voor de toekomst. 29 september in ’Durendael’ De Algemene Onderwijsbond (AOb) organ iseert op woensdag 29 september een infor matieavond over de Brede School. De AOb wil zowel docenten als ouders informeren over zowel de personele als pedagogische kanten van de Brede School. Eerder zijn de wethoud ers van Roessel en Depmann met voorstellen gekomen om de scholen voor basisonderwijs (zowel katholiek als openbaar) in Oisterwijk en Moergestel ingrijpend te laten samenwerken op het gebied van huisvesting. Inmiddels is het rap port ‘Onder de pannen’ verschenen en onder druk van de schoolbesturen weer van tafel gehaald. De gemeente blijft echter vasthouden aan haar visie dat samenwerking met maatschap pelijke instellingen zoals jeugdzorg, biblio theek, naschoolse opvang etc onderdeel moet uitmaken van haar lokaal onderwijsbeleid. dat de digitalisering noodzaakt tot snelle aan passing en vernieuwing van de bibliothecaire systemen en activiteiten. Het inspelen op de re volutionaire vooruitgang op het gebied van de communicatie en informatica is in volle gang. Stichting Openbare Bibliotheek Moergestel De roep van zowel het gemeentebestuur als het bibliotheekbestuur om van de bibliotheek een stichting te maken die bestuurlijk losstaat van de gemeente werd in die tijd steeds luider en uiteindelijk besloten partijen tot de oprichting van de Stichting openbare Bibliotheek Moergestel. Deze werd op 2 februari 1989 bij notariële akte in het leven geroepen. Vanaf dan fungeert het bibliotheekbestuur geheel zelfs tandig, met dien verstande echter dat het aan het gemeentebestuur volledige openheid geeft van het beleid, de activiteiten en de financiën. Dit in het kader van de afspraken betreffende de gemeentelijke subsidiëring, die zeer aanzien lijk is. De avond begint om 19.30 en zal om ongeveer 21.30 zijn afgelopen. Het vindt plaats in scholen gemeenschap Durendael, van Kemenadelaan 5 te Oisterwijk. De bibliotheek nu en in de toekomst De Bibliotheek Moergestel is in haar samen hang met de Bibliotheek Oisterwijk een belang rijke instelling in de woonkern Moergestel. Zij vervult een aantal kernfuncties op recreatief, cul tureel en educatief terrein en biedt een basisvoorziening voor alle Moergestelnaren. Een belangrijke opdracht van de bibliotheek is onder andere het geven van vrije toegang tot de daar beschikbare informatie en het overdra gen van kennis. De bibliotheek beschikt over de modernste geautomatiseerde informatie- en communicatiesystemen. Computer, Internet, E-mail, CD-Rom en andere noviteiten op het gebied van informatieverschaffing en dataver keer spelen er een steeds intensievere rol. De medewerk(st)ers van de bibliotheek stellen de bezoeker niet alleen in staat om met gebruik making van deze media informatie te vergaren maar maken hen ook vertrouwd met een nut tig gebruik ervan. Daarnaast blijven er de boeken, naslagwerken, tijdschriften, kranten, documantatiematerialen, video’s, CD’s, dia’s en al wat verder nodig is om te kunnen voldoen aan de vraag van de klanten, op zoek naar ontspanning, informatie en kennis. In de toekomst zal ook steeds meer werk gemaakt worden van exposities, cursussen en dergelijke om de educatieve functie van de bibliotheek nog meer inhoud te geven. Gesteld mag worden dat deze goed functionerende bibliotheek, die steeds innoverend bezig is, een onontbeerlijk kennis-instituut is geworden voor de inwoners van Moergestel en dat ook zal blijven omdat ze met de tijd is meegegaan en op de toekomst anticipeert. De bibliotheek Moergestel is dus grootgegroeid, ook zonder de hulp van charla tan Rien Kamer van ALP (American Land Program), die haar begin tachtiger jaren beloofde elk jaar 125 boeken te zullen schenken voor de duur dat hij op Zonnewende zetelde. Maar Kamer bleef maar kort en strooide niet alleen het gemeente- en bibliotheekbestuur zand in de ogen. Wie wil weten welke vlucht de bibliotheek de laatste jaren genomen heeft moet daar het jaarverslag 1998 eens gaan inzien. Hij of zij zal dan constateren dat aantallen leden, uitleningen en diensten in de duizenden lopen, De uitleningen zelfs in de tientallen duizenden. Met een Rabo JongerenRekening kun je zelf pinnen, chippen bellen. Je kunt er zelfs nieuwe skates mee tUU.-. Bovendien krijg je er nu een heel mooi horloge bij Cadeau. (Kies zelf of je een zwarte of een blauwe wilt hebben.) ,-jKom snel naar de bank en open een ^jRftbo JongerenRekening. Dan ligt je ■nieuwe bankpas binnen 2 weken klaar. ■En regel je voortaan je zaken zelf. Nog 1 rondje? gening en je krijgt een horloge gratis. f I PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’- WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1999

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 5