25 Jaar Openbare Bibliotheek Moergestel 5 En ’t was me toch een grandioos weerzien! Vrijdag 17 september om 20.30 uur in de kantine van S.V. Audacia! Reünie 65 HOOFDPRIJS ROEF HANDBAL De koffie is er klaar en natuurlijk zijn er ook deze keer weer vele prachtige prijzen te winnen... Sportvereniging ’’ROEF ROEF KORFBAL Tweede verhuizing en verdere groei Een terugblik De invloed van ’de Leidse Kaas’ De evolutie PAGINA 9 Toenmalig burgemeester J. ter Veer opende in 1987 de bibliotheek aan de Schoolstraat. Ferme jongens, stoere knapen? In ieder geval, ’trekkers van Drees’! wordt vervolgd) Jun A Roef-Vriendschap 15.00-14.30 10.30-10.00 10.30- 10.00 12.00-11.30 13.30- 13.00 Uitslagen: HES Wh. Demons-Roef 18-19; DJA Dongen-Roef 10-14; GJD RHV-Roef9-6; HJA Roef Odi 5-0. Programma 18 september: 13.40 uur GJC Avanti-Roef 10.00 uur MJC Roef-Wh.Demons 10.50 uur MJB Roef-Elshout Programma 19 september: 11.00 uur HES Roef-GHV 2 11.00 uur HJA Tachos-Roef Onze leden komen weer bij u langs om een lot te kopen van de Grote Clubactie. Als u een lot van hen koopt, steunt u onze club voor maar liefst f.4,- Bij voorbaat dank! HANDBAL IS ALTIJD RAAK!!! ƒ250 Pup F Roef-Rosoio 0-6; Asp C2 Roef-Rosolo 0- 2; Asp Cl Roef-Never Down 4-0; Asp B Roef- Spoord. Girls 8-1; Jun A Roef-WO 2-13; Recr. DSS-Roef5-l. Programma 18 september Pup F Roef-DSS Asp C2 Roef-Odisco Asp Cl Roef-Cilico Asp B Roef-Zwart Wit MOERGESTEL-NIEUWS’- WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1999 Van boekenplank tot kennisbank zijn ’Nihil Obstat’ moeten uitspreken alvorens een boek mocht worden gepubliceerd, nu werd het seculiere machtswoord ’geen bezwaar’ een aflopende zaak. Men kreeg lak aan wat de kerk er van vond. En de beheerders van deze bibli otheek gingen een geringe vergoeding vragen voor de boeken die men op vaste tijden uit leende. Leengeld dus, toen al. Want de kosten moesten worden gedekt. Maar verder was er nog weinig professionaliteit. Hoe snel zou ook dat- veranderen. Van het patronaatsgebouw aan de Postelstraat verhuisde de bibliotheek in september 1974 in een al veel verder gevorderd stadium, vooral ook in organisatorische zin, naar een van de klas lokalen van de toenmalige ’Boszicht-depen dance aan de Kloosterlaan. Op 15 september 1974 kreeg de bibliotheek hier haar officiële sta tus als Uitleenbibliotheek Moergestel, waar toe iedereen vrije toegang heeft. Er waren ineens statuten en een huishoudelijk reglement. Al spoedig was de beschikbare ruimte te krap en in mei 1977 werd de gehele dependance (2 klaslokalen) in gebruik genomen, In dat jaar werd ook in De Reuselhof een bieb ingericht. Daarna groeide de bibliotheek snel uit tot een voor die tijd redelijk volwaardige openbare uitleenbibliotheek en leeszaal. De collecties werden gaandeweg enorm uitgebreid en eigen tijds gemaakt. Een grote verscheidenheid aan boeken voor alle leeftijdscategorieën was ter beschikking van de bibliotheekbezoekers gekomen. Van romans tot naslagwerken. Boeken voor ontspanning, studie en hobby. Kranten en tijdschriften, brochures en folders. Ook video films over allerlei onderwerpen kwamen er. Met recht kon deze bibliotheek voortaan een leverancier van kennis, informatie en ontspan ning worden genoemd. Het lidmaatschap met contributie was al ingevoerd voor mensen die thuis gebruik wilden maken van de materialen en diensten van de bibliotheek. Dat deze in die jaren een grote ontwikkeling doormaakte mag onder meer blijken uit de groei van het aan tal leden dat al gauw in de buurt van de 2000 kwam. De Openbare Bibliotheek Moergestel, het plaatselijk filiaal van de Stichting Openbare Bibliotheek met eveneens een vestiging in Oisterwijk, jubileert deze maand. Op 15 september jl. bestond ze namelijk precies 25 jaar. Het stichtings bestuur heeft in overleg met de bibliotheekmedewerk(st)ers besloten dit jubileum op bescheiden wijze in ’eigen kring’ te gedenken. Met een publieke viering zouden nogal wat kosten zijn gemoeid; geld dat men liever aanwendt voor bibliothecaire bestedingen waarvan de gehele Moergestelse bevolking langdurig profijt kan hebben. Geen echt feest dus, hoe verheugd bestuur, personeel en dorpsbewoners ook mogen zijn over het bereiken van deze mijlpaal en de succesvolle ontwikkeling van de bibliotheek Moergestel in de afgelopen 25 jaar. Maar een feestelijk gevoel mag er zijn. Een terugblik, zoals gebruikelijk bij een derge lijk jubileum, is echter wel op zijn plaats. Temeer omdat ’onze’ bibliotheek stevig is geworteld in de Moergestelse gemeenschap en door haar huidige culturele betekenis een brede publieke belangstelling verdient. De aanlooptijd naar een Moergestelse biblio theek in structurele vorm is erg lang geweest. We kun nen eigenlijk wel spreken van haar embryo naal stadium als we het hebben over de school bibliotheek die begin vijftiger jaren door broe der Jucundinus, zelf een schrijver van boeken, werd ingericht. Broeder Jucundinus gaf onder wijs op de toenmalige St. Jozefschool aan de Bosstraat (later de school ’Boszicht’ en nu ’De Bienekebolders’). Hij was verbonden aan het juvenaat van de broeders van Dongen, die toen in Moergestel het lager onderwijs voor jongens verzorgden. Omdat zijn wieg in Leiden stond kreeg hij van de genadeloze schooljeugd de bij naam ’Leidse Kaas’. Deze broeder werd hier ter plaatse welhaast een legendarisch figuur. De ’Leidse Kaas’ onderkende dat het voor de edu catieve ontwikkeling van de leerlingen belan grijk was hen tot het lezen van boeken aan te zetten. Maar het niveau van de boeken in zijn bibliotheekje oversteeg nimmer het genre ’Arendsoog’. Het ging om een plank vol boeken die de broeder uitleende. Hij vroeg er geen ver goeding voor. Deze schoolbibliotheek evolueerde echter als het ware tegen de verdrukking in. Veel ouders zagen het toen nog niet zo zitten dat hun kroost zijn tijd verdeed met het lezen van boeken. Deze veronderstelde ledigheid was immers ’des duivels oorkussen’. Maar tijden en opvattingen veranderen snel. De bieb van ’de Leidse’ groei de toch in luttele jaren uit tot de' Sint Paulus bibliotheek, die werd ondergebracht in een ruimte achter het toenmalige patronaatsge bouw (destijds ’De Vereniging’, nu sportschool Physique). De lectuur werd allengs spannender. Had tot dan doe de kerkelijke censuur steeds De bakvisjes van toen zijn parmantige dames geworden. Op de gedenkwaardige datum 9-9-1999 kwamen de meisjes en jongens van rond het geboortejaar 1934 met hun partners bijeen in Zaal De Brouwer om “bij te prat en over vroeger”. Rond de klok van vier uur kwamen de eersten binnen. Aan de ingang werden de gasten opgewacht door Annie Swinkels-Kersten en Tiny van den Berg-Nouwens, beiden van het organiserend comité. Even verbaasd knipperend met de ogen, omdat niet gelijk de herkenning van vroeger wou opkomen maar dan de uitroep: “Oh, kèk nou! Gè bent ók niks veraanderd!” Sommigen gingen direct aan een tafeltje zitten en begonnen breedvoerig hun verhaal te doen, net alsof men daarvoor de rest van de dag de tijd niet meer zou krijgen. Anderen bleven staan, al spoedig een glas met geestrijk vocht in de hand en genoten zichtbaar van de spon taniteit van die eerste ontmoetingen. Weer anderen volgden met hun vingers de diverse leeftijdsgenoten op de uitgestalde foto’s en gaven daarbij commentaar. Men genoot met volle teugen van het weerzien. Men had elkaar zovéél te vertellen. Aangezien de reünisten zich al vroeg in de middag van heinde en ver naar De Brouwer hadden begeven, kon het verdere program ma wat in de tijd bijgesteld worden. Alvorens men aan tafel ging voor de Brabantse koffietafel heette Noud Smits namens het orga niserend comité iedereen van harte welkom en stond mèt de aanwezigen stil bij de klasgenoten van vroeger die inmiddels gestorven waren, veel te vroeg naar menselijke maatstaven. Diezelfde morgen nog had men afscheid moeten nemen van Kees Jansen, die met zoveel ple zier uitgekeken had naar deze reünie. Na een ogenblik stilte gevraagd te hebben, liet iedereen zich de voorgezette spijzen bijzonder smaken. Harrie Wolfs legde alles op film vast, er werd gefotografeerd, want men wilde deze herinnering vasthouden. Jan Geerts kwam na de koffietafel de groeps foto’s maken, hetgeen een belevenis op zich was. De afzonderlijke klassen van meisjes en jongens van toen werden geportretteerd, waarna de grote groep van honderd perso nen in de lens mocht kijken. Het verkeer aan het Rootven moest even geduld betrachten, want het duurde toch wel even vooraleer de groep “op orde” was. Eenmaal weer terug in de zaal werd de oude film van Moergestel vertoond en de spontane reac ties van herkenning bleven ook hier niet uit. Uiteraard bood het gebodene weer stof tot ge sprekken over vroeger. Rond de klok van tienen - de disco Lime Light uit Helvoirt had inmiddels passende muziek in een aangepast volume ten gehore gebracht - kwam Wim Jansen de reünisten live begeleiden bij een lied, waarvan Noud Smits tekende voor de tekst en dat krachtdadig ondersteund werd door het organisatie-team, verder bestaande uit Annie Swinkels, Tiny van den Berg, Piet van Gorp, Kees Jansen en Ad Wolfs. De melodie van het poëtische lied “Het dorp” van Wim Sonneveld gold daarbij als voor beeld. Het lied had de titel meegekregen “‘t Is nie mir as vruuger”. Het personeel van Jan-Hein de Brouwer sjouw de wat af die avond. Toen de klok van één uur naderde werd er “apperènsie gemokt”. Dank baar was iedereen gestemd voor dit prettig weerzien en er werden afspraken gemaakt voor over vijf jaar. Iedereen moest beloven dan weer van de partij te zijn N.B. De groepsfoto’s zullen op een nader tijd stip aangereikt worden. Degene die in het bezit wil komen van de videoband, die door Harrie Wolfs samengesteld wordt, gelieve 20,- over te maken op bankrekeningnum mer 13.89.04.855 of op girorekening 2462992 ten name van Piet van Gorp, Hogendriesplein 6, 5066BL Moergestel onder vermelding “videoband reünie”. Teneinde de administra tie van een en ander goed te laten verlopen moeten naam en adres van de besteller dui delijk vermeld worden. voor leden en begunstiger

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 17