moorman Expositie ’nazomer’ in ’Oude Kerkje’ in Middelbeers ’Kinderkunst’ van Ans Ketelaars in Het Voorportaal Kees op ’t Hoog kwalificeert zich voor de Nederlandse Kampioenschappen Triathlon Vereniging Oisterwijk Dansen in Moergestel De Kunstbus voor senioren SOS-dienst zoekt vrijwilligers! AUTOMOBIELBEDRIJF Onderhoud en reparatie van alle merken. Verkoop van nieuwe en gebruikte auto's. Bijzonder evenement voor bijzondere volkscultuur in Tilburg ’Stukskes’voordragen op ’Tussen de schuifdeuren’ Weyenbergformule wordt weer opgepakt PAGINA 9 31 to Industrieweg 9a-Tel. 013-513 1611 Meer informatie over dit bijzondere evene ment is verkrijgbaar bij voorzitter Paul Spapens van de Stichting Tilburgse Taol. Tel. 513 3072. Oisterwijkseweg 43, Moergestel Tel. (013) 513 2268 Op zaterdag 4 en zondag 5 september exposeren in het monumentale “Oude Kerkje” in Middel beers drie “Tilburgse” kunstenaars, die in deze omgeving inmiddels geen onbekenden meer zijn: Roos Mannaerts (Tilburg), Corrie Robben (Goirle) en Harold Aarts (Tilburg). U ziet op deze unieke expositie “nazomer”, bronzen Kees op ’t Hoog met zijn pony Jumper, klasse E-M2 De expositieruimte Het Voorportaal, te Oir- schot, start het seizoen met een tentoonstelling van Ans Ketelaars. Zij is geboren in Moergestel (1966) en thans woonachtig in Oisterwijk. Van 1985 tot 1990 studeerde Ans aan het Moller- instituut te Tilburg. Zij studeerde af als docente handvaardigheid en tekenen tweede graads en volgde daarna verscheidene cursussen aan Het Grafisch Lyceum te Eindhoven, o.a. reclame ontwerpen. In 1994 maakte Ans een reis door Australië in een geheel beschilderde stationcar. Dit lokte bij verschillende mensen de reactie ’real art on wheels’ uit. Terug in Nederland startte zij een eigen onderneming die dan ook de naam “kunst op wieltjes” kreeg. Het begon met het beschilderen van baby en kindermeubelen en groeide al snel uit tot ’kinderkunst’ in allerlei vormen. In Het Voorportaal hangen voorna melijk schilderden van haar. De onderwerpen hebben allemaal betrekking op de belevings wereld van kinderen. De vormen zijn zeer direct geschilderd en het kleurgebruik is fel en afwis selend. Humor, taal is verder een belangrijk element in al haar werken. De gebruikte tech niek is acryl op linnen. Kinderen met hun ouders zijn van harte welkom tijdens de opening op 5 september vanaf 13.00 uur in Het Voorportaal, Koestraat 13a, Oirschot. Daarna is de tentoonstelling te bezoeken op de zater- en zondagen van 11,12, 18,19,25 en 26 september van 13.00 -17.00 uur. De Stichting Tilburgse Taol organiseert op zondagmiddag 12 september van 14.00 uur tot 18.00 uur een auditie voor mensen die een voordrachtje of sketch voor bruiloften en par tijen kennen. Het gratis toegankelijke even ement wordt voor de vierde keer gehouden. In al zijn eenvoud blijkt het een succesfor mule. Feestvoordrachtjes, ’stukskes’ op zijn Brabants, behoren tot de leukste uitingen van de volks cultuur. Er zijn veel mensen die wel iets ken nen, dikwijls van generatie op generatie overgeleverd. Kenmerkend is dat de optredens in de regel alleen voor familie en kennissen worden gegeven. ’Tussen de Schuifdeuren’ biedt de gelegenheid een groter publiek te bereiken. Iedereen kan aan ’Tussen de Schuifdeuren’ meedoen. In de drie voorgaande jaren was dat telkens het geval. Jong en oud, vrouwen en mannen, groepjes en individuelen traden op en bezorgden een afgeladen zaal een kostelijke middag. ’Tussen de Schuifdeuren' is voor velen een feest der herkenning. Het evenement wordt gehouden in de zalen van Boerke Mutsaers aan de Vijverlaan 2 in Tilburg. Opgeven kan zondag 12 september spontaan de hele middag gebeuren of vooraf schriftelijk, telefonisch of per fax bij het secre tariaat van de Stichting Tilburgse Taol (STT): Wielingen 13,5032 TL Tilburg. Tel: 467 4004 en fax 468 5825. ’Tussen de Schuifdeuren’ valt of staat met de deelname van hen die een stuk je kennen. De zaal is zo enthousiast dat tot op heden niemand plankenkoorts heeft gehad. De deelnemers worden beoordeeld door een jury onder voorzitterschap van Gerard Steijns, voormalig stadsarchivaris van Tilburg. De jury bestaat verder uit twee bestuursleden van STT. Alle juryleden hebben een speciale interesse in ongecompliceerd vermaak en dat zijn deze voordrachtjes bij uitstek. De middag wordt aan elkaar gepraat door vice- voorzitter Kees Verbunt van STT. De beste twee deelnemers worden uitgenodigd voor een optreden tijdens het Gróót Diktee van de Tilburgse Taol op vrijdagavond 5 november. Dit diktee is het belangrijkste evenement dat STT elk jaar organiseert om aandacht te vesti gen op het dialect als belangrijk cultuurgoed. Om de belangstelling daarvoor op te wekken zoekt deze stichting in alles wat ze doet altijd een combinatie met de volkscultuur. Dialect en volkscultuur zijn als het ware twee handen op een buik. In een combinatie zijn ze zeer herken baar omdat volksculturele uitingen vaak in het dialect gedaan worden. Afgelopen zondag 29 augustus heeft Kees op ’t Hoog (Zandstraat) deelgenomen aan de Gewes telijke Kampioenschappen van de N.C.B. te Vinkel (provincie Noord-Brabant en Gelder land). Hier behaalde hij in de klasse E-M2 een keurige 9e plaats van de 20 deelnemers in die klasse, zodat hij deel mag nemen aan de Nederlandse Kampioenschappen van de NKB op 12 sep tember te Wanroy. Van harte proficiat! EVERGREENS Een ’evergreen’ die toen is ontstaan is zonder twijfel ’Leen mee d’r houteren been’. Hij of zij die dit voordraagt maakt met behulp van een bezemsteel een ’derde been’. Heel bekend is ook ’De Snitselbank’. Een variant daarop is ’De Paraplu’. Bij beide voordrachtjes worden tijdens het zingen van een grappig lied allerlei voorwerpen uit het leven van het feestvarken getoond. Een vierde voorbeeld van een bekend feestvoordrachtje is ’De sport, dat is mijn leven’. Gedurende de uitvoering laat men op een sim pele, maar doeltreffende manier een dobber in de hals van een bierflesje op en neer bewegen. Het refrein is: ’Hoe aardig als er een dobber gaat. Leuk zeg als hij naar onderen gaat. Naar boven en naar beneden. Zo op en neer zo keer op keer.’ Was een voordracht e eenmaal een keer ergens voorgedragen, dan ging het als het ware tot de familiefolklore behoren. Bij elke gelegenheid was (is) er wel weer die ene oom of tante die door middel van het voordrachtje de feestvreugde verhoogde. Je hoeft er niet speciaal iets voor te kennen. Je hoeft er alleen maar plezier in te hebben om een feest op te vrolijken. Speciale attributen zijn nauwelijks nodig. Een uitvoer ing kan overal worden gegeven. Vandaar dat ook wel wordt gesproken van een ’Optreden tussen de schuifdeuren’. En dat nu is wat de Stichting Tilburgse Taol op zondagmiddag 12 september organiseert. MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1999 Op zaterdag 18 september viert de triathlon vereniging het 10-jarige bestaan. Dit lustrum feest willen wij vieren met alle leden, maar zeker ook met alle oud leden, zij hebben immers hun steentje er aan bijgedragen dat deze club zolang bestaat. Ongetwijfeld kent ieder (oud) lid nog wel van die leuke verhalen, zoals hoe mooi de triathlons in Oisterwijk of in Drunen of zoals met een volle bus naar Almere. Waar zijn die tijden gebleven? En om deze oud verhalen weer eens uit de kast te halen, proberen we alle oud leden uit te nodi gen op onze receptie reünie.) Mocht u door omstandigheden: bijv, verhuizing geen uitno diging ontvangen hebben nodigen we u bij deze uit. We hopen vele bekende gezichten tegen te komen op zaterdag 18 september van 17.00 tot 19.00 uur bij Café ’t Stokske, Zandstraat 1 te Moergestel. Enige cultuur-historische achtergronden Van voordrachtjes voor bruiloften en partijen De voordrachtjes waarom het tijdens ’Tussen de Schuifdeuren’ in Tilburg gaat bestaan uit liedjes en komische sketches waarvan er duizen den in omloop zijn. Het is gebleken dat veel mensen er wel eentje kennen. Door middel van een dergelijk voordrachtje worden gasten op een feestje vermaakt. Deze vorm van volk- skleinkunst is nog steeds niet uit de gratie. Het komt alleen wat minder voor omdat organ isatoren van een feest tegenwoordig voldoende geld hebben om een meer professionele komiek uit te nodigen. De feestvoordrachtjes zijn in de jaren dertig zeer populair geworden. Toen was sprake van een rage. Bruiloften en andere grote feesten werden door de mensen zelf verzorgd. Van iedereen werd verwacht dat hij of zij ’iets’ deed. In die tijd werden complete handleidingen voor het organiseren van feesten uitgegeven. Een vast onderdeel van die gidsen waren de voor drachtjes. Er waren speciale voordrachtjes voor gouden en zilveren bruiloften, voor priester feesten, voor elke gelegenheid. Duizenden zijn er gemaakt. Nadat Disco-activiteiten voor de jeugd weer met enige regelmaat zijn herstart, wil Den Boogaard ook voor de wat ouderen dansliefheb bers een betekenis hebben. De huidige directeur van Den Boogaard, Herman Withuis, was voorheen eigenaar-uitbater van de voormalige Weyenberg in Oisterwijk. Het wekt dan ook geen bevreemding dat de succesformule van de Weyenberg in Den Boogaard nieuw leven wordt ingeblazen. Vanaf zondag 5 september vinden er in partycentrum Den Boogaard iedere zonda gavond dansavonden plaats, waar iedereen welkom is, maar waar speciale aandacht is voor singles vanaf 30 jaar. Deze dans- ontmoetingsavonden zijn in de grote zaal van Den Boogaard, waar een grote dansvloer voor handen is en beginnen telkens om 20.00 uur en eindigen om 01.00 uur, waar na in het gezellige café “Cambrinus”, onderdeel van het partycentrum, nog tot 02.00 uur iets gegeten kan worden. Er zullen regelmatig gerenommeerde dan- sorkesten optreden zoals o.a. de Bobby Setter Band, Melody Brothers, Reform enz., die buiten een wals, tango en foxtrot, ook disco, rock en roll, house en mambo op hun repertoire hebben staan. Kortom, voor Brabantse gezelligheid en gemoedelijkheid kunt u de zondagavonden genieten in Den Boogaard te Moergestel, gele gen in het centrum (Sint Jansplein) met ruime parkeergelegenheid pal voor de deur. De entree is slechts tien gulden. Country Western Iedere eerste en derde zondagmiddag van de maand (vanaf september) zijn er Country Western- dansmiddagen, die van 13.30 tot 17.30 uur duren en waarbij aan de “line-dancers” wordt gedacht. De entree hiervoor bedraagt vijf gulden. George Baker Vermeldingswaardig ook is het optreden van George Baker, wereldberoemd met zijn “Una Paloma Blanca” en “Little Green Bag” in het kader van “goud van oud”, welk optreden op een zaterdagavond in november zal plaatsvin den. Hierop komen we nog terug. Sinds januari 1997 rijdt in Noord-Brabant de Kunstbus voor senioren en brengt inwoners uit de gehele provincie van 50 jaar en ouder naar muziek-dans-cabaret-opera- en toneelvoor stellingen. In het seizoen 199811999 hebben 9 bussen vol met enthousiaste mensen uit Oisterwijk en omstreken een voorstelling in een van de Brabantse theaters bijgewoond. Hoe werkt de Kunstbus? De Kunstbus kost u minder dan een gewoon bezoek aan theater of schouwburg. U kunt kiezen uit een abonnement of een losse voorstelling. Een abonnement van 3 voorstellin gen kost u fl. 90,00 inclusief de busreis met een luxe touringcar met een of meerdere vaste op en uitstapplaatsen. Het minimale aantal deel nemers is 40 personen per voorstelling. Ondergetekende is uw gastheer en reisleider tij dens dit theaterbezoek. Het eerste programma waarop u kunt inschrij ven ziet er als volgt uit: Op 20 oktober 1999 gaan we naar theater “De Nobelaer” in Etten-Leur” waar het toneelstuk “Herfst in Riga” wordt gespeeld. Het werd in 1977 voor het eerst uitgevoerd door theater- monumenten als Ko van Dijk en Mary Dressel- huys. Geheel terecht is het stuk weer van de plank gehaald, want zelden is zo lieflijk, menselijk, intri-gerend en vol humor geschreven over twee mensen op leeftijd die elkaar vinden. De prijs van een losse voorstelling bedraagt: fl. 25,00. De tweede voorstelling is op 15 december 1999 en brengt ons naar Muziekcentrum “Frits Philips” in Eindhoven waar ons een sfeervol Kerstconcert te wachten staat met het La Stagione Frankfurt onder leiding van de diri gent Michael Schneider met medewerking van o.a. Collegium Vocale Gent dat ons een supe rieure klasse garandeert. De prijs van een losse voorstelling bedraagt fl. 37,50. De derde voorstelling is op 6 januari 2000 en brengt ons naar theater de Leest” in Waalwijk waar het Ballet van de Staatsopera van Tatarstan ons in vervoering zal brengen met de uitvoer ing van het beroemde ballet “De Notenkraker’ van Tsjaikowski. Dit gezelschap heeft inmiddels bewezen tot de top van de klassieke balletwereld te behoren. De prijs van een losse voorstelling bedraagt fl. 50,25. Voor de liefhebbers van opera wordt er een aparte reis georganiseerd op 9 november 1999 a.s naar het theater aan de Parade in ’s-Hertogen- bosch alwaar door de Nationale Reisopera een voorstelling van Orfeo Euridice van Gluck wordt gegeven. De kosten van deze voorstelling bedraagt fl. 60,00 inclusief de busreis. Ook hier geldt dat er minimaal 40 mensen aan de voorstelling moeten deelnemen. Voor deelname en/of informatie kunt u zich wenden tot de heer J.M. Siebelink, Mei- doomlaan 16,5061 BA te Oisterwijk. Tel. 528 4231. 24 uur per dag bereikbaar voor een gesprek van mens tot mens Zeven dagen in de week, 24 uur per dag is de SOS dienst van de Hulpcentrale van Stichting Contour in Tilburg bereikbaar voor mensen die om wat voor reden dan ook behoefte hebben aan een gesprek. Eenzaamheid, verslaving, relatieproblemen... een greep uit de onderwer pen die aan de orde komen. De gesprekken worden veelal telefonisch gevoerd, maar mensen hebben ook de mogelijkheid om persoonlijk langs te komen. Vrijwilligers (centralisten) staan iedereen zo goed mogelijk te woord. Er is dringend behoefte aan uitbreiding van de vrijwilligersgroep. Vrijwilligers die al als cen tralist werken, zeggen er het volgende over: “Het is fijn om open te staan voor mensen die om allerlei redenen hulp nodig hebben” en “Het is heel prettig om naast een theoretische studie ook praktisch bezig te zijn” of ’Toen ik in de VUT stapte viel ik in een enorme leegte. Mijn ’overvloedige’ tijd kan ik bij de Hulpcentrale nuttig en zinnig invullen. Ik heb er tot nu toe geen spijt van gehad’. Vrijwilligers die zich aanmelden worden niet zomaar in het diepe gegooid. Iedere vrijwilliger krijgt een inwerkcursus aangeboden. Daarin staat onder andere luisteren centraal. Spreekt dit u aan? Kom dan naar de infor matiebijeenkomst op maandag 6 september, aanvang 20.00 uur bij Stichting Contour, St. Annaplein 21, Tilburg. Wilt u vooraf meer informatie? Bel dan 544 1544 en vraag naar Heleen Moors. beelden en keramiek, aquarellen en acryl- schilderijen met verschillende onderwerpen en technieken. De (verkoop)expositie is in “Het Oude Kerkje”, op zaterdag 4 september van 13. 00 uur tot 17. 00 uur en op zondag 5 september van 11.00 uur tot 17. 00 uur. De entree bedraagt f 2,- (kinderen gratis), het geen geheel bestemd is voor het onderhoud van dit monument. Op zondag is er een sfeer volle muzikale omlijsting en waarschijnlijk dans. ■I.WWtWw

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 9