Inpakken en wegwezen! Waar een weg is, kun je fietsen Toercomfort van top tot teen Licht en soepel in elk trap-tempo Fietsvakantiewinkel te Woerden: De leukste routes in Nederland en België Fietsarrangementen: van hotel naar hotel Fietsen in Europa Fietsschoenen Eigen fiets heeft de voorkeur De medewerkers van de Fietsvakantie winkel raden mensen aan om bij voorkeur MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 JUL11999 PAGINA 10 van! En de typisch Nederlandse combinatie van een laagstaande zon en een vochtig glim mend wegdek wil het zicht op medewegge bruikers ook nog wel eens ontnemen. Met een goede zonnebril houdt u uw blik scherp. Er zijn fraaie en dynamische modellen in de handel, die rekening houden met omstan digheden die fietsers tegenkomen, bijvoor beeld van de merken Briko en Prosun. De euro laat nog even op zich wachten, maar dat neemt niet weg dat Europa grenzeloos mooi is. Zeker voor fietsers. Op zoek naar zorgeloos fietscomfort? Dan is de Auto-D iets voor u! Deze versnelling wordt ook wel de 'automaat onder de fiet sen’ genoemd. Dankzij geavanceerde tech nieken 'weet' de automaat voortdurend hoe snel u fietst en schakelt automatisch op een lichtere of zwaardere versnelling over als de omstandigheden dat vereisen. Zodat u altijd met de minste inspanning de meeste snelheid kunt maken. Uiteraard heeft de Auto-D ook een stand voor handmatig scha kelen, dus u heeft altijd de keuze. Heel han dig is de speciale ‘parkeerstand' van de Auto-D, die de fiets blokkeert zodat nie mand er onverhoeds mee weg kan rijden. Bedieningsgemak staat centraal bij de Tap- Fire shifter van Shimano. Zonder erbij na pel waar bewegingsvrijheid is vereist. Ver ruilt u tijdens een toer de pedalen nog wel eens voor de benenwagen? Dan kunt u kie zen voor een algemene sport- of vrijetijds schoen uit het Shimano-assortiment. Dit assortiment bevat namelijk, naast specifieke fietsschoenen, modellen met een uitstekende pasvorm, die geheel zijn toegesneden op recreatief gebruik. Shimano’s assortiment fietsschoenen en - pedalen is ontworpen voor een optimale krachtoverbrenging. Alle modellen zijn uit gerust met het SPD-systeem. Met een sim pele druk- of draaibeweging van de voet klikt u het plaatje, dat verzonken is in de zool, in het pedaal vast. En vice versa, zodat u bij een noodstop direct weer met beide benen op de grond staat. Alle schoenen zijn stevig waar ondersteuning nodig is en soe- nen! Stevig doortrappen belast benen en voeten behoorlijk. Dat geldt vooral voor wielrenners en mountainbikers, die hoge snelheden, dus een maximale pedaalslag nastreven. Een stevige zool verdeelt de trap- inzet over het hele zooloppervlak. lei achtergronden en inkomensklassen, met als overeenkomst de wens om met enige inspanning buiten te zijn.” Informeer bij de gespecialiseerde vak- handelaar naar deze fietsonderdelen, bij voorbeeld bij het Shimano Service Centre bij u in de buurt. Beklimmingen die normaal gesproken te voet worden afgelegd, zijn tegenwoordig te ‘betrappen’ voor iedereen die over een MegaRange-versnelling beschikt. Van de zeven tandwielen is er één speciaal geschikt voor heel trage klimsnelheden. De MegaRange wordt dan ook wel ver geleken met een 4WD in z’n terreinver- snelling. te hoeven denken, schakelt u naar de juiste versnelling. Het systeem werkt precies zoals u logischerwijs zou verwachten. klant. “Iedereen fietst immers anders, en wil daarom advies op maat. Zo raden we sommige mensen bepaalde trajecten beslist af. Als ze te veel hooi op de vork nemen, is het immers niet leuk meer. Gezinnen met kleine kinderen raden we aan eerst De medewerkers van de Fietsvakantie winkel hebben veel kennis van zaken en verdiepen zich graag in de wensen van de Er zijn aardig wat doorgewin terde fietsers die, nadat de zadelpijn is overwonnen, de pen ter hand nemen en hun ervaringen, tips en leukste rou tes op papier zetten. Een voor deel voor de nieuwkomers in fietsvakantieland, die op deze manier het wiel niet opnieuw uit hoeven te vinden. We zoch ten voor u enkele mooie rou tebeschrijvingen in Nederland en België bijeen. De leukste fietsroutes van Neder land zijn te vinden in de tweede lige gids ‘Landelijke Fietsroutes’, (uitgave B&S). Voor lange- afstandsfietsers die bereid zijn het Hollandse zomerweer te trotseren, maar ook voor de ‘mooi weer fiet ser" die het bij dagtochten houdt. Voor de fietser met nostalgische inborst is de ‘Zuiderzee Route, fiet sen rond het natte hart van Neder land’ van Diederik Monch (uitg. B&S) een aanrader. Langs oude Hanzesteden in het Oosten en de parels van Hollands glorie in het Westen. Een alternatieve Ronde van Vlaan deren fietsen kan ook. De "Vlaan deren Fietsroute’ (Uitg. GR-Paden) is een ‘Topogids van een 750 kilo meter lange bewegwijzerde fiets route door het Vlaamse land’Daar kunt u wel even mee vooruit! Er zijn complete fietstassensets in de han del, die alle plekken van de fiets benut ten. Een set bestaat doorgaans uit achter- tassen, een stuur- en een zadeltas. Zorg bij het inpakken dat het gewicht gelijke lijk verdeeld is over de linker- en rech- terachtertas. De gewichtsverdeling tussen voor- en achterzijde verdient ook enige aandacht. Vooral kampeerders moeten opletten dat de achterzijde niet zo zwaar wordt belast dat het voorwiel gemakke lijk omhoog komt. Verdeel in dat geval zware onderdelen zoals tentharingen en -stokken over de fietstassen van uw mede reizigers). Goede tassen zijn gemaakt van stevig en licht materiaal, zijn goed afsluitbaar en kunnen tegen een buitje. Shimano levert onder andere een complete set van het merk Pro, die aan deze kenmerken vol doet. De tassen zijn zwart, waardoor ze er niet meteen smoezelig uitzien na de eerste de beste modderplas. Vanwege de reflecterende strips zijn de tassen toch goed zichtbaar voor medeweggebruikers. Een zadeltas mag eigenlijk op geen enkele fiets ontbreken: het is bij uitstek de plaats om een reparatiesetje in op te bergen. In de stuurtassen kunt u andere zaken kwijt, die u onderweg bij de hand wilt hebben. Denk aan proviand, een routebeschrijving en een extra slot. Zorg dat alle spullen die u onderweg nodig heeft, in de kleine tas- druk bezocht, maar zeker de moeite waard, zijn de Spaanse Pyreneeën. Die zijn veel ruiger, mooier en rustiger dan de Franse Pyreneeën. Terwijl het praktisch om de hoek is”, lacht Gijsbert Valstar, en vervolgt enthousiast: “Noorwegen is ook schitte rend en met een goedkoop vliegticket ben je er zo. Een andere aanrader is het Eifel- gebied, waar je al na een halve dag rijden aankomt. Voor mooie landschappen hoef je dus niet per se ver te reizen." eens dichterbij te gaan fietsen. Denemar ken is bijvoorbeeld ideaal voor gezinnen. Maar Drenthe is ook heel mooi." de eigen fiets mee te nemen. “Zeker als je een goede fiets hebt met de juiste ver snellingen voor dat gebied. Als je er één huurt in een ander land, bestaat altijd de kans dat deze minder lekker zit of het ver keerde frame heeft. In zuidelijke landen bijvoorbeeld, zijn de framematen veel klei ner dan bij ons. Ook een dure fiets kun je gerust meenemen, want we kunnen een speciale fietsverzekering afsluiten voor zowel schade als diefstal onderweg of tij dens het transport. Een goede fiets is zeer belangrijk; het fietsen zelf moet zo min mogelijk energie kosten zodat je zo veel mogelijk kunt genieten van alles om je heen.” Houdt u van een stevige fietstocht? Doe uzelf een plezier met speciale fietsschoe- Voor de fietsende pelgrims onder ons, maar ook voor de natuur- minnende ‘gewone’ fietser, is de ‘St. Jacobs Fietsroute, in de voetspo ren van de pelgrims, van Haarlem naar Santiago de Compostella’ (in drie delen) aan te bevelen. U moet wel overeen goede conditie beschik ken, want in Noord-Spanje moet u nogal eens een ‘colletje’ tackelen. Beschikt u na deze reis over ijzeren kuitspieren, dan kunt u zich ook nog aan de Zwitserse bergen wagen. In de drie delen van Veloland Schweiz (uitgegeven door Werd) staan in totaal negen langeafstandsroutes door Zwitserland. Compleet met informatie over accommodatie, fietsverhuurders. alternatieven voor mountainbikers en natuurlijk: stij- gingspercentages. Voor wie de voorkeur geeft aan pasta boven raclette: met het tweedelige ‘Fietsen naar Toscane’ (van Hans Reitsma, uitgever Pirola) fietst u hele maal van Amsterdam naar Florence. Fietsen op maat “We bieden heel verschillende vakanties aan. Sommige mensen willen 40 kilome ter per dag fietsen, terwijl andere 150 kilo meter aan kunnen. Niet iedereen wil kamperen, daarom zijn er ook tochten waarbij je overnacht in hotels en de bagage nagebracht wordt. Naast groepsreizen kun je ook individueel fietsen, aan de hand van een routeboekje, in je eigen tempo. Voor Tips voor avonturiers Populaire fietsbestemmingen zijn Frank rijk. het Verre Oosten, Australië, Nieuw- Zeeland. Zuid-Afrika en Cuba. “Minder Fietsvakantiewinkel, Spoorlaan 19, 3455 AE WOERDEN, Nederland tel. +31 (0)348 42 18 44. TIP: Een goede voorbereiding is het halve werk! In het Handboek Fietsvakanties deel 1 van Bart Aardema, uitgegeven door Op Pad/ANWB), vindt u alles wat u moet weten om van een onbezorgde fietsva kantie te kunnen genieten. Geen zin in gezeul met bagage? Golden Tulip Hotels heeft maar liefst dertig fietsarrangementen samengesteld. Er zijn een aantal mooie routes opgesteld, waarbij u van hotel naar hotel fietst. De bagage wordt gratis nagebracht. Voor meer informatie: +31 (0)800 022 77 II. sen of in zijvakken zijn opgeborgen. Bij voorbeeld: een extra trui of regenjack, proviand, routekaarten, zonnebrandolie en zonnebril. Waardevolle spullen (por temonnee, papieren en camera) worden bij voorkeur op het lijf gedragen. En voor degenen die contact willen houden met het thuisfront: er zijn speciale GSM-bags verkrijgbaar, die je aan de zitbuis beves tigt. “Mensen hebben na afloop van een fiets vakantie altijd verhalen te vertellen. Zelfs pech kan uiteindelijk een hoogtepunt blij ken te zijn. Verhalen over fietsvakanties werken aanstekelijk.” Aan het woord is Gijsbert Valstar, oprichter en directeur van de Fietsvakantiewinkel. Alle kennis over fietsvakanties is gebundeld in één kantoor, de vestiging te Woerden. Klanten komen uit het gehele Nederlandse-taalgebied, van Roodeschool tot Brugge. “Vroeger fiet sten alleen fanatiekelingen en alternatie velingen, die als uitslovers werden gezien. Tegenwoordig fietsen mensen van aller- ieder is er wat wils. Je kunt overal fiet sen. Nederland is misschien klein, maar voor fietsers ontzettend groot. Er is zo veel te zien." Fietsen is een van de leukste manieren om door een land te reizen. Je bent nauw betrokken bij de omgeving en komt daardoor makke lijk in contact met de cultuur, mensen en natuur. Je kiest je eigen tempo, bij voorkeur zonder haast. Want waar een weg is, kun je fiet sen. Deze filosofie wordt al sinds 1982 uitgedragen door de Fietsva kantiewinkel in Woerden. Het is de enige reisorganisatie in de wereld, die zich alleen op fietsen richt. Het aanbod varieert van een simpele fietskaart tot een compleet verzorgde reis. Langeafstandsfietsers kunnen van top tot teen voorbereid het fiets- seizoen tegemoet zien. Tal van accessoires vergroten het comfort tij dens lange en inspannende ritten. Wat extra aandacht voor de voet en hoofdzaken: pedalen, schoenen en brillen, is geen overbodige luxe. Frisse buitenlucht is weliswaar gezond, maar niet altijd vrij van ongemakken voor de fiet ser. Wereldfietser Frank van Rijn beschrijft in zijn boeken de effecten van Saharazand en wolken van tropische mugjes op fiets en mens. U hoeft echter geen wereldfietser te zijn om u zand in de ogen te laten strooien, want ook onze eigen westenwind kan er wat Treft u een stevige westenwind tegen op de Afsluitdijk? Of waagt u zich aan het klim- en daalwerk in de Limburgse heuvels? Met goede versnellingen op uw fiets draait u de hand er niet meer voor om. Shimano heeft met behulp van geavanceerde technieken diverse syste men ontwikkeld, die in comfort en luxe niet onderdoen voor hun gemo toriseerde familieleden. Van 'automaat' tot 'terreinversnelling'! Ligt er een meerdaagse fietstocht in de planning? Dan is het een goed moment om even stil te staan bij het inpakwerk. Allereerst is een goede uitrusting van belang, of u nu kampeert of in hotels overnacht. Maar het inpakken van de uitrusting is ook een hele kunst. Met behulp van goede fietstassen is het gewicht goed over de fiets te verdelen en zijn de meestgebruikte spullen voor onderweg altijd binnen handbereik! TIP! De Fietsideeënkaart 1999 Wilt u zelf één- of meerdaagse fietsrou tes plannen voor de mooie weekenden en vakantiedagen die nog in het verschiet liggen Stapt u dan naar het dichtstbij zijnde VVV- of ANWB-loket. Daar koopt u de Fietsideeënkaart 1999 - 2000 (f 5,95), met een overzicht van alle bewegwijzerde fietsroutes in Nederland. Ook kunt u lezen over de ver schillende overnachtingsmogelijkheden, van trekkershutten tot jeugdherbergen. De kaart wordt uitgegeven door Stichting Landelijk Fietsplatform (meer informatie: +31 (0)33 465 36 56).

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 10