SOMS ZOU JE ER GEEN STUIVER MEER VOOR GEVEN I I I I t NIERSTICHTING Kijk donderdag 3 juni om 20.30 uur naar de TROS op Nederland 2 met Ivo Niehe, Victor Deconinck en vele anderen. Een programma over het werk van de Nierstichting en het belang van collecteren. Heeft u ook 1 uur tijd om mee te helpen bij u in de buurt? Bel gratis 0800-0088. 3 Moergestelnaren volbrengen Rotterdam - Parijsrun IJ NiSRsrej Postbus 2020 - 1400 DA Btissum Bezoekerscentrum Oisterwijk De dag wordt nacht De mooie Kempen 149 Jll! rl 1 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 2 JUN11999 PAGINA 10 NIERSTICHTING OP TV "Soms denk je we/ eens waar zijn we mee bezig, als zo 'n hoopje verdriet wordt binnengebracht. Uitgeput, uitgehongerd èn dood- en doodziek. Je weet wel degelijk waar je mee bezig bent, als je zo 'n zeehondje een paar weken later ziet. Behandeld, verzorgd èn weer redelijk op eigen krachten". 11 Augustus zal de geschiedenis ingaan als de dag van de nacht, er doet zich dan name lijk een zonsverduistering voor. Op 4 juni om 19.30 uur wordt in het bezoe kerscentrum Oisterwijk van Natuurmonu menten een avond gewijd aan dit verschijnsel. Hoe ontstaat het, hoe kun je het waarnemen, welke veiligheid moet je in acht nemen, ook alle andere vragen komen aan bod. Een aanrader voor iedereen die de verduiste ring gaat bekijken, zowel in Nederland als in het buitenland. In een strook die over Engeland, Frankrijk, België, Duitsland richting Turkije loopt zal op 11 augustus een totale zonsverduistering plaats vinden. In Nederland zal de zon voor plm. 97 achter de maan verdwijnen. Ton Spaninks en Eric Behaard zullen zoals al tijd vol enthousiasme, deze avond verzorgen, Ton en Eric zijn leden van de astronomische vereniging WEGA. Wilt u aan deze avond mee doen meld je dan aan bij het bezoekerscentrum Oisterwijk. te lefoon 521 9209. De kosten van deze avond zijn voor leden van natuurmonumenten gratis en voor niet-leden fl. 5,- en voor hun kinderen fl. 1,-. Door donateur te worden van de Zeehondencrèche in Pieterburen steunt u het werk en geeft u zee honden een herkansing op overleven in ons waddengebied. Uw bijdrage is onmisbaar. Op 12 mei jl. startte om 3 uur 's middags bij het AHOY gebouw in Rotterdam de beken de ROPARUN. Bijna 36 uur later finishte het team van de Penitentiaire inrichting Breda, waar onze dorpsgenoten Graad Steenbak kers, Ad Dijkmans en Els Dijkmans-van Esch deel van uitmaakten en na 540 kilome ter hardlopen in Parijs. Dat betekent om 2 minuten voor 3 in de nacht. Na een middag, een avond, een eerste doorwaakte nacht, weer een hele dag en avond en groot deel van de nacht lopen was hun sportieve uitdaging succesvol tot een einde gekomen. Met een voldaan gevoel konden ze terugkijken op een wonderbaarlijke prestatie. Hun eerge voel werd kort daarna nog extra gestreeld toen bleek dat hun team in een veld van 129 deelne mers als 13de (1) geëindigd was. Het schema dat zij hanteerden was als volgt: 4 lopers lopen 60 kilometer. Iedere loper, bege leid door een fietser loopt 2 kilometer, de twee de lost hem af, daarna de derde en de vierde en na 8 kilometer is de eerste weer aan de beurt. Bij een gemiddelde snelheid van 14,43 kilome ter per uur bleef elke groep van 4 lopers zo’n dikke vier uur aan de gang, waarna de tweede groep van vier hen weer afloste: 4 uur op en 4 uur af! In de vier uur af konden de atleten ge masseerd worden, wat eten tot zich nemen en iroberen wat slaap te pakken in een van de twee meerijdende campers. Graad Steenbak kers geeft aan dat dat laatste voor bijna ieder een onmogelijk was. Omdat op de dag van ver trek al om 6 uur ’s morgens in Breda verza meld moest worden werd slaapgebrek een van de grootste hinderpalen. Dat het orientatiegevoel je aardig in de steek laat in de nachtelijke uren geeft Ad Dijk mans aan. Omdat het parcours wat anders dan vorig jaar sloeg hij kort voordat de cam per hem weer op zou pikken en de tweede loper klaar stond om hem af te lossen samen met de fietser een verkeerd weggetje in. De bemanning, die hun camper iets voorbij het bewuste weggetje geparkeerd had, tuurde minutenlang rusteloos het sombere duister in voordat duidelijk werd dat Ad verkeerd gelo pen was. Omdat de begeleidende fietser het nummer van de andere draagbare telefoon ver geten was, kon alleen via nachtelijke telefoon tjes naar het thuisfront in Nederland kilome ter de eenzame loper weer opgespoord worden. Pas toen kon het officiële parcours weer ge volgd gaan worden. De voor Ad bestemde twee kilometer waren met 10 uitgebreid. Els Dijkmans-van Esch die als fietser de nodi ge kilometers aflegde constateerde dat bij dit soort wedstrijden nog andere zaken dan een goede fietsconditie en fysieke kracht een rol spelen. Een van de begeleidende fietsers, een geroutineerd “klassiekerfietser” ontmoette een enorm zware tegenstander in de vorm van slaapgebrek. Zijzelf echter kwam redelijk op gewekt aan. Graad Steenbakkers merkt op dat hij blij is dat blessures die hem kwellen zich alleen vóór en direct na deze monstertocht manifesteerden en dat hij daardoor net in staat bleek aan dit spor tieve festijn deel te nemen. Belangrijker dan de prachtige uitslag is ech ter voor de drie door sportschool Physique en rijwielhandel Frank Vogels gesponsorde Moergestelnaren dat zij op deze sportieve manier f9000,- bijeen brachten voor voorzie ningen voor kankerpatiënten. Voor zowel dit bedrag als de prachtige prestatie hulde! gebonden aan naaldhout en vormt geen groe pen met mezen. Opvallend was het grote aantal Aardappelbo- visten dat we tijdens onze wandeling waarna men. De zwam lijkt op een aardappel, is enigs zins rond en bezet met wratten. De Aardappelbovist verspreidt bruinzwarte spo ren. Hij groeit op kalkarme bodem en is niet eetbaar. Langs de border van het kanaal, dat van Scho ten naar Dessel loopt, groeit volop het Wilgen roosje. Links van het langs het kanaal lopende fietspad, richting Retie, heel veel Brede wes penorchissen. Deze plant, die zowel in België als in Nederland vrij algemeen voorkomt, hoort thuis bij de Orchideeënfamilie. De plant jes waren al uitgebloeid. De Orchideeënfami lie bestaat maar liefst uit 3.000 soorten, die ver deeld zijn over 800 geslachten. In ons land ko men nogal veel soorten voor, meestal heel zeld zaam. Uitgraven van een plantje met de bedoe ling het in uw tuin over te brengen, mislukt en is trouwens verboden. De beste manier is er naar te kijken en te genieten van die in het wild groei-ende orchissen. Verreweg de meeste or chissen komen in de tropen voor, vaak groeiend op boomtakken of boomstammen. Toen we óók nog in een stamineeke een Bos bier dronken, kon die dag “niet meer stuk”. Voor de liefhebbers: Bosbier is een streekbier van de brouwerij St.-Jozef uit Bree. Gebrou wen van bosbessen. Zonder postzegel opsturen naar: Stichting Zeehondencrèche. Antwoordnummer 950. 9950 WL Pieterburen. Giro 8020. zeehondencrècheoeter buren met Johan van Oosterhoud Wij, Len en ik, parkeerden de auto op het par keerterrein bij de Norbertijnenabdij van Pos tel en bezochten de Romaanse Sint-Nicolaas- kerk. In het winkeltje kochten we kaas en, na tuurlijk, een aantal flessen Postelse Trirel. Vervolgens maakten we een grote wandeling in de nabije bossen. Er woei een stevige wind; prima wandelweer. We kwamen niemand te gen - nobody at all. We zagen geen ’uitschie ters’, maar toch willen we enkele ontmoetin gen niet onvermeld laten. Allereerst Knopig helmkruid, hier en daar nog bloeiend (we waren er eind augustus 1997). De bloemen zijn groen met een paarsbruine bo venlip. De rechtopstaande stengels zijn recht hoekig. De plant, die z’n naam te danken heeft aan het feit, dat de bloemen op een helm lij ken, groeit op voedselrijke bodem. We zagen heel veel Knopig helmkruid. In gezelschap van meesjes ontdekten we, hoog in het naaldhout, Goudhaantjes. Ze zijn zo klein, slechts negen cm., dat ze haast niet zijn waar te nemen. Goudhaantjes trekken door van eind augustus tot ver in november. Deze vlieg- vlugge vogeltjes wegen slechts 5,5 gram! Zijn soortgenoot, het Vuurgoudhaantje, is minder Ja, ik red een zeehondeleven! Maak mij donateur en stuur een accept giro ter waarde van f NaamI Adres Postcode Plaats I v X

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 10