Juliana mens en majesteit - s *2 f tö Kleiduivenschieten een raak alternatief 1 III» Boeiende biografie van een bewogen leven Jagen zonder bloedvergieten en milieuvriendelijk door Jan van der Blom hl 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 12 ME11999 PAGINA 8 De prijs is f. 39,90. zo Meer informatie: Schietbaan Europoort is te bereiken vanaf Rotterdam, via de Europaweg richting Europoort Maasvlakte. Plm 400 m na de afslag Oostvoorne (die u links moet laten liggen) rechtsaf onder viaduct door. Het boek is verkrijgbaar in de boekhandel. Het boek heeft een omvang van 264 bladzijden en is gebonden in een fraaie band met stofomslag. Uitgever is Kosmos Z&K in Utrecht. Tijdsbeeld Elk hoofdstuk wordt afge sloten met een overzicht van belangrijke gebeurte nissen in elk jaar van de be treffende periode. Gebeurtenissen die varieer den van de zeeliedensta king in Amsterdam, de op richting van de Arbeiders Jeugdcentrale, de eerste Schietbaan Europoort tel 0181-263939 fax 0181-494378 Het boek is onderverdeeld in negen hoofdstukken, die elk een periode van tien jaar uit het leven van Juliana beschrijven. Dat ge beurt met grote kennis van zaken en op zodanige wij ze, dat het ook een fascine rend beeld geeft van de tijd waarin de gebeurtenis- Het kleiduivenschieten is namelijk een aantrekkelijk alternatief. De kleiduif is niet anders dan een schijf van een soort gips en heeft met een echte duif alleen gemeen, dat hij ook door de lucht vliegt. Voor de schutter (of schutteres, want die ko men er ook steeds meer) is het een boeiende sport, want je hebt er een goed Unieke foto's Het boek bevat niet minder dan 400 foto's in zwart-wit en kleur, die het boek tot een magistraal herinne- ringsalbum maken. en inmiddels zijn er 27 ba nen schietbanen die zich niet alleen beperken tot het kleiduivenschieten. haar functie als in haar ge zinsleven te maken kreeg. Pijl en Boog Daarnaast kan er ook met pijl en boog worden gescho ten en dan is daar onlangs ook nog de Quadbaan bij gekomen, waarop men zich met de 4-wiels motorfietsen lekker sportief kan uitleven. Denk niet, dat het alleen mannen zijn die hierheen komen. Ook de dames heb ben deze sport ontdekt. Juliana vanaf haar geboor te tot kort voor haar 90ste verjaardag. Vijftien jaar is er door de auteur, Ans Herenius- Kamstra, gewerkt aan het schrijven van de biografie van Juliana. Als verslag geefster en schrijfster van diverse boeken over het Oranjehuis, heeft ze de Koninklijke familie jaren lang van zeer nabij ge volgd. Het boek bevat hier door tal van bijzonderhe den die een uniek beeld geven van het leven van Uitstapje Het blijkt verder voor be drijven en verenigingen een raak alternatief voor een uitstapje, waar de sportieve ontspanning pri ma kan worden gecombi neerd met de gezelligheid van het horecagebeuren want Schietbaan Europoort beschikt over een uitste kend ingericht bar-restau- rant waar 300 gasten Jagen heeft geen goede naam. Zielig hoor, dat schieten op die zielige diertjes, maar tochJa, maar toch krijgen we ergens de kriebel wanneer we op de kermis langs een schiettent lopen. Of bij het zien van boogschutters die, zelf net zo gespannen als hun bogen, aanleggen om hun pijlen af te schieten. Velen van ons willen het toch eigen lijk zelf ook wel eens proberen. En dat kan ook zonder kermis en zonder lid te worden van een boogschuttersvereniging. reactievermogen en een vaste hand voor nodig. Je weet tevoren niet welke baan de 'duif' zal vliegen en binnen enkele seconden moet je beslissen en schie ten. Een pracht van een af leiding en ook een sport die zich prima leent voor onderlinge wedstrijden. De liefhebberij voor het kleiduivenschieten neemt de laatste jaren steeds toe sen zich afspelen. Behalve een biografie van Juliana is het daardoor ook een boei ende beschrijving gewor den van het leven en de ont wikkelingen in 20e eeuw. Het moet de schijfster als een verdienste worden aangerekend, dat ze in haar boek niet alleen de hoogtepunten uit het le ven van de vorstin ver meldt, maar daarbij niet voorbij gaat aan de moei lijkheden waar ze zowel in Het echtpaar Van Dijk, dat in 1981 deze schietbaan opende met als onderko men een loods van 10 x 5 m., is er in geslaagd van deze plek een sportaccommoda tie te maken die van de 27 banen in Nederland op één na de meeste bezoekers trekt. Niet zo vreemd, want Schietbaan Europoort is een sportcentrum met zeer gevarieerde mogelijkhe den en eventueel kan er met 30 groepjes tegelijker tijd worden geschoten. Behalve voor het schieten van kleiduiven kunnen de liefhebbers ook kiezen uit zwaar- of kleinkaliber. Kleine wetenswaardigheden: "Ze moest er wel even aan wennen, dat een van haar dochters achterop de brommer van een vriendje werd thuisgebracht". Gratis Op zondagmiddag kan men zelfs ter kennismaking gratis een aantal proef scholen lossen. Voor dege nen die er niet zelf over be schikken zijn geweren voorradig. Voor de veront reiniging door het lood van de hagelpatronen is een oplossing gevonden. Voor elk schot dat wordt gelost moet in elk van de 27 schietbanen die Nederland rijk is, een bedrag worden afgestaan voor een speci aal fonds dat bestemd is voor het opruimen van het lood. De nauwe band die ze had met haar vader. Prins Hendrik, die alles deed om het haar naar de zin te ma ken. "had ze midden in de zomer zin om te sleeen? Geen nood; vader haalde een paar grote dienbladen uit de zilverkamer, nam zijn kind mee naar de dui nen achter Scheveningen of naar een paar heuveltjes in de kroondomeinen, zet te haar op het zilver, gaf haar een duwtje - en daar ging ze, over zand of den nenaaiden naar omlaag". ïl 4 Schietbaan Europoort Een goed voorbeeld hier van is Schietbaan Euro poort. Deze ligt in het Rijnmondgebied niet ver van Rotterdam, op de grens van het industriege bied op de Maasvlakte en het watersportgebied van het Oostvoornse en Brielse Meer. Ongeveer op de plaats waar tot in de jaren vijftig door de heren ja gers, waaronder Prins Bernard, in de duinen van het natuurgebied De Beer nog gejaagd werd op fa zanten en konijnen, kun nen nu heel andere schut ters op het 16 h.a. grote terrein hun hart ophalen. De enige slachtoffers van deze Olympische sport zijn nu de kleiduiven, zoals de uit gips bestaande ronde schoteltjes worden ge noemd, die nu het doelwit vormen. De 'duiven' wor den met een snelheid van 110 km/uur electronisch af geschoten uit alle mogelij ke richtingen. plaats kunnen vinden. Bovendien is er een leuke winkel met allerlei sportie ve kleding die bij deze sport past. Hoewel de schietbaan voor namelijk in gebruik is voor gezelschappen en groepen, kunnen op woensdag- za terdag- en zondagmiddag ook passanten er terecht. radiouitzendingen van Philips, tot de Lockheed- affaire en de Gekkekoeien- ziekte.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 8