RONDOM DE KERK Ook Noord-Brabant herdenkt ieder jaar oorlogsslachtoffers Expositie Oude Kerkje 00 Zoals bekend vindt elk jaar op 4 mei de Nationale Dodenherdenking plaats. Op vele plaat sen in den lande worden -eveneens op die datum- de oorlogsslachtoffers (al dan niet mili tair) uit die betreffende plaats/gemeente herdacht. In een aantal steden en dorpen wordt de herdenking gehouden op een bij die plaats meer passend gedachte datum. Daarnaast vinden nog herdenkingen plaats welke niet zozeer een territoriale basis hebben, maar specifieke binding hebben met b.v, het leger c.q. legeronderdeel waarvan de geval lenen deel uit maakten. Te denken valt hierbij o.m. aan de -ook zeer indrukwekkende- mas saal bezochte Nationale Dodenherdenking begin september rond het Indië-monument te Roermond, en begin december te (voortaan) Apeldoorn van de 1 Divisie “7 December” en “7 December-Bataljons”. En overal wordt de “Last Post” gevolgd door twee minuten stilte, om vervolgens het “Wil helmus” luid te laten weerklinken. Zo ook bij herdenkingen binnen onze afdel ing, de provincie Noord-Brabant. Zonder ook maar iets af te willen dingen op die vele -ook zeer belangrijke- lokale en andere herdenkingen, wil ik hier volstaan met het onder de aandacht brengen van enkele meer bovenlokale en bijzondere vieringen in onze provincie. Om niet te vergeten wat er in de periode 1940- 1945, en bij het herstel van orde en vrede in het toenmalig Nederlands Oost-Indië. en destijds in Korea en bij de verdediging van Nederlands NieuwGuinea heeft plaats gevonden, organ iseert de Stichting Herdenking Brabants Gesneuvelden ieder jaar, op 4 mei in het -mon umentale- Willibrorduskerkje te Waalre, een herdenkingsplechtigheid voor de gevallen Brabantse gesneuvelden. De namen van de gevallen Brabantse militairen -en een aantal verzetsmensen- staan ingesneden in grote rouw- borden welke de gedachteniskapel sieren. Vóór de feitelijke kranslegging vindt -in de naast gelegen parochiekerk- al 54 maal een indruk wekkende samenkomst plaats. Die wordt onder meer opgeluisterd door het Waalrese Willi- brorduskoor, het Waalrese Gilde van Sint Willi- brord en vele andere gildevaandels uit Kem- penland. Met toespraken, voordrachten, zang en muziek wordt aan de vele aanwezigen steeds Werkgroep ‘Eerste Communievoorbereiding’ In het weekend van 1 en 2 mei exposeren Toon Janssen en Lia Roosen hun werken in het Oude Kerkje te Middelbeers. Toon Janssen is een klassieke schilder met een scherp oog voor details en een realistische stof uitdrukking. Op de expositie zijn een 30 tal olieverfschilderijen te bezichtigen, voorna melijk stillevens en Kempische landschappen. Lia Roosen vervaardigt van glas gemaakte raamdecoraties en lampen. Ze past daarbij de Tiffanytechniek toe in een zeer persoonlijke stijl. Een boeiende tentoonstelling. Te zien op zater dag 1 mei van 13.00 tot 17.00 uur en op zondag 2 mei van 1 1.00 tot 17.00 uur. De entree is twee gulden (kinderen gratis) ten bate van het onderhoud van het Oude Kerkje. Het Kerkje is gelegen aan de Willibrordstraat. Dragers van het Mobilisatiekruis. Het is nadi en uitgegroeid tot in totaal 28 -Oost-Brabantse- afdelingen. Uit dankbaarheid voor een behouden thuis komst uit het voormalig Nederlands Oost- Indië of uit een andere plaats waar nadien Nederlandse strijdkrachten werden ingezet, stromen dan vele vooral oudmilitairen en hun familieleden naar dit dorp (nabij Gemert) voor een buitengewone en luisterrijke Eucharis-tieviering in de open lucht, nl. in het processie-park. De hoofdcelebrant is een leger-aalmoezenier en de mis wordt opgeluisterd door het koor en - telkens een ander- Gilde uit Oost-Brabant. Zeer bijzonder is, dat er telkenjare tijdens de bijeenkomst een Lourdes-reis wordt verloot onder de leden. Waarom al dat herdenken en gedenken? OPDAT WIJ NIET ZULLEN VERGETEN... Jan Vlemmix opnieuw duidelijk gemaakt wat bevrijding en vrijheid betekenen. Onder carillonmuziek en tussen een erehaag die wordt gevormd door militairen van de Natio nale Reserve, begeeft de stoet zich vervolgens naar het Provinciaal Monument -het Willi brorduskerkje- voor de kranslegging bij en défilé langs het graf van de Brabantse Soldaat. Door veel personen c.q. namens geallieerden en instanties wordt een krans gelegd. Uiteraard ook door onze Beschermheer, Commissaris van de Koningin in de Provincie Noord- Brabant, de heer F. Houben en door een afvaardiging van het bestuur van de BNMO- afdeling Noord-Brabant namens alle leden. Onder auspiciën van de Bond van Wapen broeders maken in Alphen (N.Br.) de inwon ers en plaatselijke Koren, de Harmonie en het Gilde Sint Willibrordus, gesteund door Poolse en Belgische oud-strijdersorganisaties, elk jaar veel werk van de dodenherdenkingdie daar steeds medio mei plaatsvindt. Naast de gesneuvelde Alphenaren, worden dan de in 1944 gesneuvelde Poolse bevrijders her dacht. Na een ceremoniële inspectie van de mil itairen van de Nationale Reserve, vindt in de Parochiekerk een luisterrijke herdenkings dienst plaats.Vervolgens begeeft de stoet zich -via een korte plechtigheid bij het oorlogs monument- naar de begraafplaats waar een dodenappél wordt gehouden. Daarna worden door burgerlijke en militaire autoriteiten, alsmede door vertegenwoordigers van de Poolse en de Belgische instanties, kransen gelegd. Een deputatie van het bestuur van de BNMO- afd. Noord-Brabant legt ook daar een bloem stuk. leder jaar op 2e Pinksterdag wordt in Willem stad, ter nagedachtenis van de ramp die zich op 30 mei 1940 op het Hollands Diep met de “Rhenus 127” heeft voltrokken, een doden- hulde gebracht. Eén van de Rijnaken -die door de bezetter waren volgepropt met Belgische krijgsgevangenen die tewerkgesteld zouden worden in de Duitse oorlogsindustrie- kwam in het “Hollands Diep” ter hoogte van Willem stad in noodlottig contact met een magnetis che mijn. Verschrikkelijke taferelen waren het gevolg. Als dank voor de enorme hulp die door de plaatselijke bevolking bij het redden van dren kelingen werd geboden en ter nagedachtenis van hen die omkwamen wordt, door het “Belgisch Comité Willemstad 1940” in samen werking met het gemeentebestuur, deze her denkingsplechtigheid georganiseerd. Nog immer vele Belgen (en Nederlanders), waaronder overlevenden van de ramp, wonen de Eucharistieviering op bastion Zeeland bij, en gaan vervolgens mee in plechtige optocht naar de Belgische Ere-begraafplaats gelegen aan het Hollands Diep. Na toespraken en het leggen van de vele kransen, w.o. door/namens de Commissaris van de Koningin in onze Provincie en eve neens door een afvaardiging van het bestuur van de BNMO-afd. NoordBrabant gaan burgerlijke en militaire autoriteiten en vertegenwoordi gers van allerlei andere organisaties aan boord om de kranslegging te water door de Burge meester van de gemeente (Willemstad is gemeente Moerdijk) bij te wonen. Voorafgegaan door de plaatselijke Harmonie, keren daarna allen weer terug naar het bastion Zeeland. Een plechtige Requiemdienst voor alle overleden militairen en overig personeel in dienst van Defensie, wordt jaarlijks begin november gehouden te ‘s-Hertogenbosch in de St. Jacobskerk. Onder auspiciën van de Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront vindt deze plechtige dienst plaats. Een bis- schop, geassisteerd door diverse aalmoeze niers, het Parochiaal koor en met muzikale medewer-king van Defensie, verzorgen de plechtigheid. Een hoge militaire autoriteit tenslotte, legt een krans. Geen specifieke dodenherdenking, maar zeer bijzonder is toch ook de Bedevaart van mili tairen en oud-militairen naar O.L. Vrouw van Handel op de laatste zondag in mei. Nu 45 jaar geleden werd deze bedevaart opge richt door enige leden van de voormalige afde ling Gemert van de Bond van Oudstrijders PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 28 APRIL 1999 l AW van een groot feest. Ze praten na afloop hon derduit over hun nieuwe kleren, de cadeaus die ze krijgen, wie er allemaal uitgenodigd is. Als tenslotte de kerkdeur weer opengaat spat de groep kwetterend uiteen op een zonnig kerkplein, als mussen op een zonnige mor gen... De opzet De communicantjes zijn bijna zover. Zoals Petra: ‘Het blijkt dat veel ouders ook werkelijk thuis aan die projecten meedoen; de kinderen zijn erin geïnteresseerd en beginnen er soms zelf over". In het project “delen met elkaar" zijn bijv, spaar- doosjes gemaakt. De kinderen sparen het geld hiervoor dat zij met kleine klusjes of door een collecte onder familieleden hebben bijeenge gaard. Het geld is dit jaar bestemd voor de kinderen van Bolivia van Pater Raaijmakers. Petra:"De betrokkenheid van kinderen en ouders is groot. Dat blijkt uit de opbrengst, die dit jaar f. 465,60 bedraagt." Naast de vier zondagochtenden worden de kinderen nog vier keer bijeengeroepen om de plechtigheden van de communiemis “in te stu deren’. De generale repetitie ten slotte op de laatste vrijdag vormt het slot van een groot aan tal tijdrovende activiteiten van vier enthousias te dames. Waarom? Gelet op het vele werk dat eraan verbonden is Een van de 23 werkgroepen die in onze paro chie actief zijn is de werkgroep “Eerste Com munievoorbereiding”. Zeer recent heeft deze werkgroep de communie 1999 afgerond. Een goede gelegenheid even terug te kijken op de activiteiten die deze prachtige viering mogelijk maakten. Wij willen u tevens een indruk geven van het vele werk dat hiermee samenhing. Als mussen op een zonnige morgen... I Als de grote kerkdeur opengaat, waaiert het rumoer van kinderen binnen. Een gewriemel van kinderhoofdjes, uitgelaten en druk, nog wat geduw en getrek voor er een min of meer orde lijke rij staat, klaar om binnen te komen. Wat je allemaal nog kan doen zo wachtend in een rij...! Nu worden ook de spaardoosjes en de doop- kaarsen zichtbaar die ze in de hand hebben wonder dat ze nog heel zijn! Onder begeleiding van twee dames begint een groep van ruim 30 communicantjes (de twee de groep komt een uur later) aan hun voor laatste voorbereiding op de grote gebeurtenis. Met de warmte van de zon en hun spel nog op de gezichtjes schuift, na een laatste instructie, een grillige rij door het middenpad in de ver sierde kerk naar voren. De teksten worden doorgenomen. De speciale rollen die de kinderen hebben in de grote plech tigheid worden nog eens geoefend, de liedjes worden gezongen, wat niet meevalt zonder muzikale begeleiding, en ieders plaats en op dracht nog eens op het hart gedrukt. Ontspan nen dirigeren de dames de kinderen over de klippen van de gespeelde plechtigheid. Een van de begeleidsters speelt voor pastoor. De kin deren genieten van het rollenspel en volgen met glinsterende ogen het geheel. “Nee, geen handen in de zakken..., niet zo hard lopen..., achterom het altaar heen lopen..., nee, je hoeft je ogen niet dicht te doen onder Het Onze Vader met een kwinkslag erbij komt het allemaal goed. Het ziet er ontspannen en veelbelovend- uit. Na nog drie keer slapen en één generale repetitie zijn ze het middelpunt rele waarden die achter die geloofspunten zit ten. In een viertal bijeenkomsten op zondag morgen in het parochiecentrum wordt hier in projectvorm op ingegaan. In “geroepen bij je naaste’, “wij zijn gedoopt en horen bij elkaar”, “delen met elkaar” en “Jezus gaat met ons mee” worden de kinderen hierin bij de hand geno men. De school speelt hier op in en ook de ouders wordt gevraagd hier thuis aandacht aan te schenken. Mariette: “De contacten met de scholen lopen spelenderwijs. Als moeders komen wij toch op school en maken dan tevens de afspraken over de communie." gezegd, morgen nog de generale repetitie met de pastoor erbij. Dan is er een eind gekomen aan een lange tijd van voorbereiding. De werk groep ‘Eerste Communievoorbereiding’ be staande uit de dames Marianne van den Meij- denberg-Holtmaat, Petra van Nuenen-Hoff- mans, Mariette Denissen-Verhoeven en Mar gret Bierkens-Willemse zijn in oktober vorig jaar al gestart met de eerste voorbereidingen, zo als het benaderen van de scholen in verband met de aanmelding door de ouders. In februa ri werden de ouders al op de ouderavond uit genodigd. Hierin heeft de Pastoor gesproken en hebben de dames uitleg gegeven over de aanpak en de rol van de school en ouders zelf daarin. Er is een versiergroep samengesteld, waarin ook ouders participeren, en er zijn hulp- ouders gevraagd om in de communiemis te assisteren. Werd vroeger, voor de ouderen onder ons, door de Pastoor in de school over het geloof gespro ken en moest de Kleine Catechismus worden geleerd, in deze tijd wordt ingegaan op de mo- (Jan Vlemmix, woonachtig in Moergestel, is voorzitter van de 1100 leden tellende afdeling Noord-Brabant van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en dienst- slachtoffers, kortweg BNMO). dringt de vraag zich op wat jullie drijft, wat jullie motiveert, waarom jullie dit doen. Marianne: “Behalve dat ik graag met kinderen omga en je kinderen helpt doe je ook iets voor jezelf. Ik heb ook een katholieke opvoeding gehad, maar het geloof stond als kind wat ver der van me af. Nu staat dat geloof dichterbij. Ik begrijp nu alles beter, wat erachter ligt. Er is een behoefte ontstaan om voor de kerkelijke gemeenschap iets te doen; hiermee bezig zijn verrijkt me. Petra:“Het is meer dan ouders en kinderen naar de kerk te trekken, meer om over na te denken. Diep in je leeft de behoefte te delen met elkaar. Mariette: “Met het ouder worden ga je het be lang van het geloof zien. Je gaat er bij stil staan en eraan hechten. Maar het is natuurlijk wel zo dat ik graag met kinderen omga. Dat motiveert mij ook sterk". Margret:"\k doe dit nog maar korte tijd. Het is voor mij vooral kijken, ervaren. Het duurt een paar jaar om er helemaal in te komen. Maar ik vind het fijn in deze groep mee te kunnen doen. Is de beschikbare tijd geen bezwaar omdat jullie allemaal een gezin hebben? Unaniem zijn de dames van mening dat het belastend is voor het gezin; allen onderkennen het probleem dat er weer eens een babysit nodig is omdat zij weg moeten en allen onder schrijven wat een van hen verwoordt: Ik ben blij dat ik dit mag doen, maar het legt wel een druk op het gezin. Je man moet het er wel mee eens zijn als je dit werk doet en er volledig achter staan.” Als gesproken wordt over de samenwerking zegt Marianne: “Het is fijn werken met elkaar. Gelukkig heeft onze voorgangster alles goed op papier heeft gezet, dat maakt het nu alle maal wat gemakkelijker” en Petra voegt toe: “We hebben echter vorig jaar een nieuwe op zet gekregen, die we zelf hebben uitgewerkt en dat ging prima en Je doet dit werk niet om waardering te krijgen, maar het is wel leuk als je die toch krijgt. Ik vond het bijvoorbeeld erg fijn dat één van de ouders dit jaar na afloop zelf een dankwoordje sprak. Dat doet je toch wat." Mariette: “Ik hoor regelmatig ook wat compli mentjes van de ouders en dat doet je goed." Duidelijk is dat ik een groep ontmoette die hun bijdrage aan de gemeenschap enthousiast sa men geeft en samen draagt. Hun slotwoorden zijn: “Natuurlijk gaan we volgend jaar door!” Het belang van hun werk voor de parochie en voor de kinderen vinden we ongetwijfeld terug in de eerste regels van het slotlied van de com munieviering: Wil je wel geloven dat het groeien gaat, Klein en ongelooflijk als een mosterdzaad, Dat je had verborgen in de zwarte grond, En waaruit een grote boom ontstond!... Redactie: Ton van Elsdingen Sjef Nijtmans Jo van Os 'reen Stieger 1 v\ Peter Verheijen H J» Ad Wolfs --+1 Harrie van Boxtel

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 7