se CJP scheelt ALCOHOLVERSLAVING Meer verpakken met minder blik GEMEENTE BELANGEN Flower-Power fans... het vat drie jaar lang telkens Velen vluchten in de drank omdat ze niet kun nen omgaan met hun te genslagen of problemen, zich angstig en depres sief voelen. Alcoholmis bruik heeft te vaak ook ernstige sociale en psy chische gevolgen. Huwe lijken en carrières stran den. Bij 15% van alle verkeersdoden speelt al cohol een rol. GEVAARLIJKE SIGNALEN Het tijdig opmerken van problematisch gedrag is Voor meer informatie kunt U zich richten tot een van onze raadsleden: Ruud Hora 528 85 26; Jan Oerlemans 513 22 39; Jac Meerbach 528 36 70; Piet Meeuwis; 528 46 78 of bij het secretariaat: Frans van lersel 528 25 00. Tot maandag 8 maart a.s. in het gemeentehuis. U bent van harte welkom. belangrijk. Wees alert als iemand in alles een aan leiding ziet voor een lek kere borrel, snel en gre tig drinkt, als flessen drank min of meer in huis verstopt worden, als iemand moet drinken om zich goed te voelen. Op maandag 8 maart a.s. komt de fractie van Gemeente Belangen bijeen voor een bespre- Magneet Om dat doel te bereiken zijn er manieren bedacht om al dat metaal te verzamelen. Al jaren wordt de consument ge vraagd glas en papier gescheiden in te leveren. Blikjes, deksels en andere metalen verpakkingen kun- king van de agenda voor de commissieverga deringen van 9,10 en 11 maart 1999. Aanvang van deze vergadering is om 20.00 uur in het gemeentehuis, 2e etage, kamer 7. Graag nodigen wij U uit over deze agenda van ge dachten te wisselen. MEER WETEN? EROVER PRATEN? Het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid, NFGV, in Utrecht, tel. 030 - 297 11 97, verstrekt gratis themabrochures. Waaronder “Alcoholverslaving” en “Hulp op het juiste moment”. Heeft u aansluiting op internet, raadpleeg dan de “Psychowijzer” op www.nfgv.nl. Erover praten? Bel de Korrelatie hulplijn: 030 - 2331 335. Veel producten kunnen alleen maar in een verpakking vervoerd wor den. Soep of tomatenpuree is zon der verpakking niet te vervoeren. Het zou een enorm geklieder wor den en waarschijnlijk zou het me rendeel op weg naar huis verloren gaan. Verpakken is dus hoogst noodzakelijk en er zijn dan ook veel soorten verpakkingsmateriaal, waaronder glas, papier, karton en metaal. Helaas hebben verpakkingsmate rialen als naré bijkomstigheid dat ze vaak niet erg vriendelijk zijn voor het milieu. Ook metaal heeft dat nadeel. Om staal of aluminium te maken is veel energie nodig. De overheid en het bedrijfsleven hebben daarom afspraken gemaakt over wat er met lege blikjes en dergelijke moet gebeuren. Deze afspraken zijn vastgelegd in het Convenant Verpakkingen II. In het Convenant staat onder andere dat we in het jaar 2001 tachtig procent van al onze metalen verpakkingen moeten hergebruiken. conservenblikken met ribbels. Die- ribbels zijn nodig om het metaal in combinatie met de dikte van het staal of aluminium voldoende ste vigheid te geven. Op een gegeven moment bleek echter bij proeven dat een zeshoekige structuur in de wand, het blikje veel sterker maakt. Daardoor kon diezelfde wand enkele honderdsten van mil limeters dunner worden gemaakt. Dit lijkt niet veel. Maar in Neder land werden bijvoorbeeld in 1994 729 miljoen blikjes gebruikt. Daar is heel veel staal voor nodig. Een paar millimeter kan dan erg veel bezuiniging opleveren en dus zal binnenkort het oude vertrouwde blikje voorzien zijn van een ho- ningraatstructuur in plaats van rib bels. Ook schijnbaar kleine veran deringen zoals een iets andere vorm van de opening van een glazen pot, leveren grote besparingen op van de hoeveelheid metaal die nodig, is voor de deksels op die potten. Allemaal maatregelen die leiden tot een beter gebruik van metaal als verpakking. "vanuit de praktijk van het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid" af. Een unieke persoonlijkheid en een al even uniek stemgeluid. DJ. Sjef Schilders de gezelligste DJ. van Moergestel en omstreken zorgt voor een her nieuwde kennismaking met uw jeugdjaren! Wij wensen u weer veel ouderwets genoegen De entree is F10,- p.p., kaartjes zijn verkrijg baar aan de kassa en in voorverkoop bij Den Boogaard, Copy Cat en ondergetekenden. Natuurlijk voor iedereen, jong en oud, van harte welkom! Flower-Power groeten van: Mieke Habraken, tel. 513 2204 en Wim Mees tel. 513 3387. nen echter gewoon in de grijze container. Ze worden samen met het andere huisvuil naar verbran dingsinstallaties gebracht. Daar gaat, in de meeste gevallen, alles tegelijk de oven in. Nadat de res ten (slakken) uit de oven enigszins afgekoeld zijn worden ze op een band gegooid. De blikjes en dek sels zijn weliswaar gesmolten maar het is nog steeds metaal. En dus kan het uit de slakken worden ge vist met grote magneten. De stalen delen worden naar de magneet toegetrokken en blijven kleven. Ook aluminium wordt er met een ingewikkelde techniek uitgehaald. Uiteindelijk worden de verzamelde metalen delen weer opnieuw gesmolten en tot platen geperst. Hiervan worden nieuwe deksels en blikjes maar ook auto’s of vliegtuigen geproduceerd. In Nederland kan dus overal ge woon het blik in de grijze contai ner gegooid worden behalve in Limburg omdat daar het afval voor lopig niet verbrand maar gestort wordt. Mensen in Limburg wordt daarom gevraagd om metalen ver pakkingen naar de blikcontainer te brengen. Honingraatblik Een andere manier om metaal min der belastend voor het milieu te laten zijn is door er minder van te gebruiken. Zo hebben we al jaren Impress Metal Packaging. Nieuwe blikken voor de verpakking van onder meer conserven en verf zijn voorzien van een honingsraatstructuur. De wanddikte kan hierdoor met 20 tot 30% worden verminderd. Er wordt in totaal een besparing verwacht van 200.000 tot 300.000 kg blik op jaarbasis. (Uit: Verpakkingsontwikkeling. SVM, 1997). Links: oude situatie, rechts: nieuwe situatie. Op zaterdag 27 maart a.s. in “Den Boogaard” te Moergestel weer een echte “Back to the Six ties” met medewerking van niemand minder dan: - Stones-coverband ’STRIPPED’ -KAZ LUX -DJ. SjefSchilders “Stripped” is ontstaan rondom zanger Jos Vangangel (Soundmixshow Hennie Huisman). De Maastrichtse Mick Jagger/Jos timmert al jaren als leading man aan de weg in diverse sto- nes-coverbands en blijkt bij “Stripped” uitein delijk zijn roots te hebben gevonden. Op het podium neemt “Stripped” zichzelf en de toe hoorder met gemak mee op reis door 35 jaren Stones-sucessen. In november stonden ze nog in het voorprogramma van de (wie kent ze nog?) Engelse formatie The Sweet. Bij hun laatste act ter afsluiting van het cultu rele project 1997/1998 van het Bonnefanten- museum staken de fans staande op stoelen en tafels hun waardering niet onder stoelen of banken! “KAZ LUX” de man met het meest herkenba re stemgeluid van Nederland. Kaz Lux brak eind jaren zestig door met “Brainbox” en Jan Akkerman en is sindsdien niet meer weg te denken uit onze pophistorie. De muziek van deze rasmuzikant staat garant voor eigenzin nigheid; zijn stem voor een hoog kippenvelge- halte. Put uit een immens eigen repertoire, maar ook uitstapjes naar pop, rhythm blues, rock, soul en country niet schuwt. Zijn grote liefde is ’zingen en spelen”. Dat blijkt ook wel uit zijn nieuwe CD “Echoes And Countrybutions”. Vooral zijn akoestische liedjes dwingen respect Om een lekkere maaltijdsaus te kunnen maken heb je stukjes tomaat en tomatenpuree nodig. Voor het eigen gezin valt de hoeveelheid die naar huis wordt vervoerd nog wel mee en kunnen de ingrediënten makkelijk in de boodschappentas. Een fabriek in maaltijdsauzen heeft duizenden liters tomatenpuree en -stuk jes nodig. Die enorme hoeveelheden kunnen alleen maar ver voerd worden in grote verpakkingen, zoals metalen vaten. 210 Liter in één keer kan er in. Vroeger werd zo’n vat leeggestort en weggegooid, tegenwoordig neemt de leverancier het vat weer mee en vult het opnieuw. Hij kan opnieuw gebruiken. •v ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 3 MAART 1999 PAGINA 10 GB ïlii a op BESTELLEN? MEER WETEN? BEL CJP (020) 697 77 77 SURF NAAR WWW.CJP.NL X*

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 10