Een mobiel belletje met het verleden i Onder het genot van ’n kopje koffie zijn wij graag tot uw dienst... JAN MICHIELS COMPLETE WONINGINRICHTER Kerkstraat 18 - Haaren -Telefoon (0411) 621217 Rootven 36 - Moergestel - Telefoon (013) 5131234 Grotestraat 278 - Drunen - Telefoon (0416) 37 84 69 In Memoriam Zuster Hélène (Zuster Agnatina) -Stichting J'tXlzijn (Ouderen _^ïoergestel De plaatselijke geschiedenis van radio, televisie en telefoon F' fLa MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 24 FEBRUARI 1999 PAGINA 3 KLASSIEK OF MOVFRN !N 'N TIJDLOZE VORM nuft maakte Moergestel pas in de loop van de jaren twintig kennis. Het dorp telde op 1 janu ari 1926 224 aansluitingen voor licht en 56 voor krachtstroom voor de schoenfabrieken. De straten werden verlicht met 37 gloeilamp en, misschien weinig, maar dan moet bedacht worden dat in 1897 burgemeester Maeijer werkelijk alles uit de kast moest halen om Moergestel van de eerste drie straatlantaarns te voorzien. Deze werkten overigens op petrole um (bronollie). De lantaarnopsteker deed pre cies genoeg olie in het reservoir om de lamp een bepaald aantal uren te laten branden. Om bij de lamp te kunnen komen plaatste hij zijn lad dertje tegen twee uitsteeksels, die dus niet bedoeld waren om oude fietsbanden omheen te mikken. Zulke lantaarns met van deze uit steeksels figureren dikwijls in de nostalgische wintertekeningen van Anton Pieck. RADIOMANNETJE De allereerste keer dat de inwoners van Heu- kelom, Moergestel en Oisterwijk kennismaak ten met de radio en de voorlopers daarvan was op de kermis. De eerste eigen radio’s kwamen in de jaren twintig. Verschillende mensen die op de oproep in dit blad hebben gereageerd, vertelden hoe soms de radio of een luidsprek er voor een geopend raam werd geplaatst zodat de buurt ook mee kon genieten. Toen zo een keer een aantal mensen naar een uitzending stond te luisteren en een van hen nogal luid ruchtig reageerde, werd hij tot de orde gemaand met de opmerking: ’Zè stil, wè moet dieje mins in de radio wel nie denke.’ Overschakelen naar een andere zender was niet een kwestie van even aan een knop draaien. Dat vroeg heel wat inge wikkelder handelingen, namelijk het verwis selen van de spoelen. Later kwam in zowel Heukelom, als Moergestel en Oisterwijk de draadomroep, een centrale antenne avant la lettre, maar dan voor de radio. Iemand vertelde hoe in de jaren dertig een oudere man beweerde pas een radio te zullen kopen als hij ook het mannetje van de radio kon zien, in plaats van alleen horen. Hij moest nog tot in het midden van de jaren vijftig wachten alvorens deze vooruitziende wens in vervulling kon gaan. In 1954 had de firma Van Amelsvoort, de oudste nog bestaande radio- en televisie-zaak van Oisterwijk, twee televisietoestellen aange schaft. Het ene apparaat stond in de etalage, het andere in de huiskamer. TELEVISIE OP ZWART Bij voetbalwedstrijden en populaire program ma’s als Schipper naast Mathilde en Bonanza (van de ’Bèlse tillevisie’) stonden er wel dertig mensen voor de etalage te kijken. In de huis kamer van Van Amelsvoort was het net zo druk. In als in een bioscoop achter elkaar opgestelde stoelen vergaapte men zich aan het bewegend beeld in de huiskamer. Tjonge, jonge, wat een sensatie. Een mooiere verkoopstimulans was ondenkbaar, maar de zwart-wittelevisie was alleen nog weggelegd voor de happy few. “Een toestel kostte 1.350 gulden. Voor een goed kleu- rentoestel betaal je tegenwoordig een kleine duizend gulden”, aldus Toon van Amelsvoort. Nog een kleine anecdote tot slot. Toen de tele visie iets meer gemeengoed werd en het appa raat in meer huiskamers alle aandacht opeiste, ontdekten ouders tot hun schrik dat er ook wel eens dames met decolletés op te zien waren. Uit angst dat de tere zieltjes van hun kinderen voor de rest van hun leven verdorven zouden zijn, draaiden moeders dan terstond het scherm op zwart. (in samenwerking met K.B.O.) "Geef elkaar de hand” Het is zover, deze week 25 februari, komen we om 14.00 uur bijeen in de Roozendries. Daar wordt u ontvangen door vele vrijwilligers en onze voorzitter van de K.B.O.. Dhr. Noud Smits laat u mooie dia’s zien van oud Moergestel. Die middag zijn er zo’n 25 a 30 deelnemers die daar elkaar ontmoeten en onder ‘t genot van ‘n kopje thee of koffie met elkaar even lekker bij kunnen praten. Kortom, we proberen u ‘n leuke middag te bezorgen. Tot ziens a.s. donderdag. Groetjes Anny v.d. Wouw en Betsy Denissen. Fietsclub 13.00 en 13.30 uur Na het wandelen op 1 maart is er weer een gezellige bijeenkomst in de Roozendries om ongeveer 17.00 uur. Daar wacht voor u allen een verrassing. Uw contactpersonen Jan v. Elderen en Lies op ‘t Hoog. Jeu de Boelesclub Ons Genoegen De Jeu de Boelesclub heeft het carnaval op dinsdag 16 februari afgesloten met het spelen van een onderling Jeu de Boel toernooi. Van de 35 leden waren er 27 aanwezig, dus dat was ondanks het wintersweer een goede opkomst. Nadat er een uurtje gewerkt was, waren de banen van ijs en sneeuw vrij gemaakt en goed bespeelbaar. Om 14.00 uur werd er begonnen met het spelen van 3 wedstrijden. Er werd met veel ijver en inzet gespeeld om te winnen. Na het eten van erwtensoep en roggebrood met spek en zult, hebben ze de avond onder het genot van een borreltje en een biertje gezellig doorgebracht en na een fijne en gezellige mid dag moe maar voldaan om 20.30 uur naar huis vertrokken. Mensen allemaal hartstikke be dankt en zeker Corrie en Jans voor de goede en vlotte bediening, tot de volgende keer. De uitslag van het Aauw Kneupe en Knupkes Jeu de Boel toernooi is als volgt: 1. Adriaan van Esch, 3 gewonnen plus 16 pun ten; 2. Andre Ligtvoet, 2 gewonnen plus 21 pun ten; 3. Jo van Esch, 2 gewonnen plus 18 pun ten; 4. Annie Wijten, 2 gewonnen plus 13 pun ten; 5. Sjaan Swinkels, 2 gewonnen plus 11 punten; 6. Corry Dankers, 2 gewonnen plus 8 punten; 7. Ton van den Aker, 2 gewonnen plus 6 punten; 8. Bart Heeffer, 2 gewonnen plus 4 punten; 9. Mar Jonkers, 2 gewonnen plus 4 punten; 10. Kees Jansen (‘t Vunderke), 2 gewon nen plus 3 punten. OPROEP MILLENNIUMBOEK VAN HEUKELOM, MOERGESTEL, OISTERWIJK Een grote groep schrijvers en onderzoe kers werkt momenteel aan een historisch millenniumboek voor Heukelom, Moer gestel en Oisterwijk. In dat boek worden in tientallen hoofdstukjes de belangrijk ste ontwikkelingen van de twintigste eeuw beschreven. Voor het verkrijgen van infor matie doen de samenstellers een beroep op de lezers van ’Moergestel-Nieuws’. De vorige keer betrof de oproep informatie over radio, televisie, telefoon en elektriciteit. Op deze oproep zijn verheugend veel reac ties binnengekomen. Op basis daarvan kon bijgaand artikel worden geschreven. Deze en andere informatie komt dus ook terug in een van de hoofdstukjes in het millenni umboek. De nieuwe oproep gaat over de auto, de fiets, de bromfiets, de bus- en taxibedrij ven en het openbaar vervoer in Heukelom, Moergestel en Oisterwijk. De samen stellers zouden graag meer te weten komen over onderwerpen als: wie had in deze kernen de eerste auto? "Wie kent nog ver halen van vroeger over lange fietstochten, de eerste brommers, taxiritten die toen nog bijzonder waren? Wie heeft informatie over de oudste bedrijven die deden in auto’s, fietsen en dergelijke? En heel be langrijk: wie kan de samenstellers aan oude foto’s over dit onderwerp helpen? U kunt daarover contact opnemen met: Rinus van der Loo (Heukelom), Heikant- sebaan 9,5056 PL Berkel-Enschot. Tel. 533 1589. Ad Wolfs (Moergestel), Oisterwijkseweg 58a, 5066 YE Moergestel. Tel. 513 3156. Janus de Vries (redactie Nieuwsklok, Oister wijk, Spoorlaan 70, 5061 HC Oisterwiüt. Tel. 528 2791. Het team van MTV en gespreksleider Jan Gerrits bij het eerste live-debat in 1982 Een paar weken eerder haalde een typisch akke fietje van deze tijd de krant. De gemeente Oisterwijk maande een Franse werkploeg nabij het Heukelomse café Mie Pieters direct te stop pen met het oprichten van een zendmast. De bouwvergunning was door de firma Dutchtone al wel aangevraagd, maar nog niet verleend. Dutchtone is een van de nieuwe aanbieders van mobiele telefonie. De concurrentie is zo groot dat het bedrijf nauwelijks kon wachten op de vergunningverlening voor de - tijdelijke - zendmast in de velden bij Mie Pieters. Tussen het bedienen door Marinus Domstorff van de oudtijdse telefooncentrale door middel van handmatig geplaatste stekkertjes en het installeren van een zendmast voor de gsmtele- foon zit niet alleen een flink tijdsverschil, het is ook een wereld van verschil. Toen in Moer gestel de eerste telefoon met het voor de hand liggende telefoonnummer 1 was aangelegd en de bel voor de allereerste keer rinkelde, wist de dienstmaagd van de gelukkige bezitter uit pure paniek niet hoe te handelen. Het schijnt zo te zijn dat dat eerste telefoontje naar Moergestel nooit is beantwoord. Om de vergelijking tussen vroeger en nu met slechts één voorbeeldje nog even door te trekken: van alle keren dat in 1998 het alarmnummer 112 werd gedraaid, gebeurde dat in de helft van de gevallen met behulp van een ’mobieltje’. DE EERSTE LANTAARNS Het gaat derhalve hard met de moderne com municatiemiddelen, waaronder in dit geval van het millenniumboek ook radio en televisie worden verstaan. Radio en televisie, absoluut ondenkbaar in het leven van vandaag, werden pas mogelijk met de aanleg van elektriciteit Met dat absoluut grensverleggend wonder van ver- Op zaterdag 20 februari overleed op bijna 88-jarige leeftijd Zuster Hélène (2 mei 1911). Van 1959 tot 1976 was ze kleuterleidster op de kleuterschool in Moergestel. Op 24 juni 1976 nam ze daarvan op feestelijke wijze afscheid. Na deze periode van hard werken heeft ze zich altijd zeer verdienstelijk gemaakt temidden van de zusters in de klooster gemeenschap. Haar handen wist ze daar bij vaak ‘op gouden wijze’ te gebruiken, ze was zeer handig. Zuster Hélène genoot enorm van ont moetingen met mensen ’van buiten’. Voo ral met carnaval of als de harmonie er was, en niet te vergeten het laatstgehouden WieKentKunst liet bij haar onvergetelijke indrukken achter. Ontmoetingen met oud-kleuters deden haar goed en zij kon intens genieten van het compliment dat ze vaak hoorde dat de tijd haar niet had veranderd. Zuster Hélène heeft het aardse bestaan zonder ziekbed afgesloten. De Heer heeft haar in haar slaap tot Zich geroepen. Moge zij rusten in vrede... M.O. Tijdens de carnavalsoptocht van Oisterwijk op Valentijnszondag 14 februari klampte mevrouw Jo Mol-Domstorff (70) een Oisterwijkse medewerker van het millenniumboek aan. Ze had informatie over het onderwerp ’telefoon’, zei ze. En inderdaad had ze iets leuks, een foto waarop haar vader Marinus staat terwijl hij ’pinnekes in de muur steekt’, aldus mevrouw Mol. Haar vader werkte vrijwel heel zijn leven op het postkantoor van Oisterwijk. Een van zijn taken was het bedi enen van de telefooncentrale, de ’pinnekes in de muur’. De foto is in de jaren twintig gemaakt.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 3