BIBLIOTHEEK Ik zoek een huis waar ik voor donker binnen moet zijn Bel 0800 - 022 34 32 voor meer informatie in uw regio I stichting'openbare Moergestelse kapel in nieuw boek over volksdevotie Expositie ’De Leste Keer’ succesvol Groencursus 1999 IVN Oisterwijk Carnavalsconcert in Moergestel ’De Rietvoorn’ J De liefde voor ons vak is alleen maar in uw voordeel! Oisterwijkseweg 43 Tel. 513 2268 Thuiszorg Midden-Brabant Thuiszorg Midden-Brabant verbetert de dienstverlening voor de uitleen Met ingang van 5 januari a.s. start Thuiszorg winkel Midden-Brabant vier Thuiszorgwinkel servicepunten voor de uitleen van verpleegar- tikelen en hulpmiddelen. Vanaf deze datum vindt de uitleen niet alleen plaats vanuit de Thuiszorgwinkel in Tilburg, maar ook vanuit vier andere servicepunten in het Midden-Bra- bantse buitengebied. Door het invoeren van deze Thuiszorgwinkel servicepunten in vier plaatsen buiten Tilburg kan de klant rekenen op (nog) meer service. ’Heilige Boontjes’ van Moergestelse schrijver Paul Spapens Beide bibliotheken Vergunningen 1999 OISTERWIJK EN MOERGESTEL f I PAGINA 13 Het omslag van ’Heilige Boontjes’ Federatie Pleegzorg Internet: www.pleegzorg.nl Per 5 januari a.s. kan de klant voortaan van maandag tot en met vrijdag op elk van de ser vicepunten terecht. Hij/zij heeft dan niets meer te maken met de onduidelijke en onvriendelij ke tijden van de uitleenspreekuren, die tot op dit moment in vele Midden-Brabantse plaat sen worden gehouden. Vanaf 5 januari vindt de uitleen van verpleeg- artikelen en hulpmiddelen dan ook plaats van uit de volgende Thuiszorgwinkel servicepun ten in: - Tilburg (Thuiszorgwinkel Midden-Brabant, gevestigd in het hoofdkantoor van Thuiszorg Midden-Brabant, aan de Lage Witsiebaan 2a) van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur - Oisterwijk, Burg. Verwielstraat 67 van maan dag tot en met vrijdag van 14.00 tot 18.00 uur. Voor telefonische informatie over de uitleen van verpleegartikelen en hulpmiddelen belt de klant nog steeds dat ene centrale nummer, dat 24 uur per dag, 7 dagen per week bereikbaar is. Dit nummer is 0900-8806. Ook voor spoedaan vragen buiten kantoortijden belt de klant 0900- 8806. openstelling 378 mensen de expositie bezocht te hebben, een volgens de initiatiefneemster van de expositie hoog bezoekersaantal. Naast een workshop creativiteitscursussen, toonden vijf kunstenaars uit Moergestel en omgeving 59 verschillende werken. Deze wer ken waren zeer uiteenlopend van karakter: van realistisch tot abstract. Gezien het aantal ver kochte werken en de zeer positieve reacties van bezoekers lijkt er voor de organisatie meer dan voldoende aanleiding dit evenement volgend jaar te herhalen. Of de expositie dan weer in den Boogaard zal plaatsvinden hopen de orga nisatoren van harte. Of zoals een van de bezoe kers dit uitdrukte “laat het niet echt de leste keer zijn!Bedankt: Ria, Annemiek, Ton, Wil- helmien, Jeanne, Mark en Yvonne. De Mariakapel langs de weg van Moergestel naar Oisterwijk staat beschreven in een nieuw boek over volksdevotie in Midden- Brabant. Het boek heet ’Heilige Boontjes’ en het is geschreven door de Moergestelse jour nalist en schrijver Paul Spapens. Volgens het boek is de Moergestelse kapel de op een na populairste kapel van Midden-Brabant. Paul Spapens komt tot deze vaststelling aan de hand van het aantal kaarsjes dat jaarlijks door het beheerdersechtpaar Dien en Jan Hoosemans wordt besteld. In het boek ’Heilige Boontjes’ laat de schrijver alle uitingen van hedendaagse volksdevotie in Tilburg en omgeving de revue passeren. Het is verbazingwekkend hoeveel er op dat terrein nog bestaat. Paul Spapens toont aan dat volks devotie een sterke opleving doormaakt. Dat blijkt onder meer uit het feit dat in deze regio in korte tijd liefst drie nieuwe kapellen zijn ingezegend, in aanbouw zijn genomen of binnen afzienbare tijd worden gerealiseerd. Op 20 september van dit jaar zegende bisschop Antoon Hurkmans van Den Bosch de Come- liuskapel in langs de weg van Hooge-Mierde naar Lage-Mierde. Deze kapel herinnert aan de destijds bloeiende bedevaart naar ’Sinter- knèllis’ in Hooge-Mierde. In Loon op Zand wordt binnenkort aan het Kraanven een kapel ingezegend. Dit behoor lijk uit de kluiten gewassen bedehuis is een initiatief van een echtpaar uit dit dorp. Man en vrouw willen er een oecumenische kapel van maken waarin alle gezindten zich thuis- voelen. In de praktijk van andere kapellen in Midden-Brabant blijkt al dat deze worden bezocht door jong en oud, door gelovigen en niet-gelovigen, zelfs door aanhangers van andere religies en dat de kapellen dag en nacht aantrekkingskracht uitoefenen. Een derde initiatief is genomen in Alphen, waar in het jaar 2000 een nieuwe kapel klaar moet zijn. Pelgrim op skates Tot de uitingen van volksdevotie die in ’Heili ge Boontjes’ worden besproken, behoren ook de bedevaarten in- en vanuit Midden-Brabant. In een paar jaar tijd groeide het aantal voetpel- grims op de eerste zondag van de meimaand naar de St. Jan in Den Bosch aan van een hand jevol tot een paar honderd dit jaar. Opvallend veel jongeren doen mee aan deze eeuwenoude Gratis boek ’Asphodelus galerij der debu tanten’. Lezers worden schrijvers Onder dit motto brengt de Stichting Debuut boekwerken uit waarin beginnende auteurs en tekenaars acte de presénce mogen geven. Met deze bloemlezing hoopt de Stichting sluime rend talent aan te moedigen. Uitgevers zijn voorzichtig met het uitgeven van nieuwe werken. Vaak is het een uit zichtloze weg om in het schrijver/tekenaarscir- cuit te worden opgenomen. Via deze uitgave worden mensen - ook debutanten - in de gele genheid gesteld hun gedachtenspinsels of te keningen op papier te zetten en in ieder geval eenmalig uitgegeven te krijgen. En ook al weet je dan niet tot het grotere circuit door te drin gen, het is toch spannend een keer meegedaan te hebben. De boeken worden via de bibliotheken gratis verspreid. Als publiek kunt u dus een boek meenemen, lezen en houden. Het enige wat van u wordt gevraagd is een vragenlijst in te vullen en te retourneren aan de Stichting. Via deze vragenlijsten kunnen zij de belangstelling voor bepaalde auteurs/tekenaars peilen en wie weet belanden deze schrijvers dan wel in de bibliotheek op de plank. Het boek bevat reclameboodschappen waar door de uitgave gratis verspreid kan worden. Deze manier van uitgeven en verspreiden is nieuw voor de Stichting Debuut. Zij hopen ie der kwartaal een nieuwe uitgave te kunnen rea liseren. Heeft u ook nog talent????? traditie. Paul Spapens beschrijft hoe hij dit jaar zelfs een meisje op skates richting de St. Jan zag trekken. ’Participerende observatie’, noemt prof. Dr. H. van den Eerenbeemt deze manier waarop de schrijver eigen ervaringen in het boek heeft verwerkt. De bekende Brabantse historicus Van den Ee renbeemt schreef het voorwoord van ’Heilige Boontjes’, waarin Paul Spapens zijn kennis van volksdevotie heeft vastgelegd. In de talrijke boeken waarvan hij (mede-)auteur is, ligt de nadruk op de volkscultuur en in de visie van Paul Spapens is volksdevotie daar een van de meest tot de verbeelding sprekende voorbeel den van. Boeken van zijn hand als ’365 Heili gendagen’, ’Kapellen in Midden-Brabant’ en ’Drie Koningen zingen’ gaan over dit onder werp. De manier waarop hij schrijft is popu lair en lichtvoetig. ’Een boek moet voor ieder een leuk, interessant en begrijpelijk zijn’, is ook in ’Heilige Boontjes’ het uitgangspunt van de schrijver. ’Heilige Boontjes; volksdevotie in Tilburg en omgeving aan het eind van de twintigste eeuw’ is op een bijzondere manier geïllus treerd door Nelleke de Laat. Het boek is een uitgave van Jan van Laarhoven Boeken BV. Het telt tachtig pagina’s, kost f 24,90 en is uitsluitend te koop bij boekhandel De Scha duw, Nieuwlandstraat 23-25 in Tilburg. De expositie die tijdens tweede en ’derde’ Kerstdag in Den Boogaard gehouden werd bleek een groot succes. De zes exposanten bleken na twee dagen bijzonder enthousiast en hebben alle reden om met tevredenheid terug te zien op hun evenement. Onder meer vanwege de onduidelijkheid over de toekomst van Den Boogaard wilden de deelnemers graag in deze ruimte exposeren. De titel van hun expositie, “De Leste Keer” liet dan ook niets aan duidelijkheid te wensen over. In totaal bleken tijdens de twee dagen van Ook dit voorjaar start liet IVN weer met een groencursus. Deze cursus is er voor iedereendie geïnteres seerd is in de natuur en er ziel] wat meel- in wil gaan verdiepen. Een grote voorkennis is niet nodig. Het leuke van de groencursus is de grote ver scheidenheid van onderwerpen, die aan bod komen. Er is dus voor elk wat wils. U maakt kennis met de geschiedenis van ons Brabants landschap, er is een les over vogels, planten, de kringloop van de natuur en nog diverse andere onderwerpen. Na iedere les, acht in totaal, volgt een excursie in het weekend erna. Zo kunnen we in de prak tijk zien en beleven, wat er in de les is behan deld. Iedere excursie vindt plaats in een ander gebied, zodat u ook uw eigen leefomgeving beter leert kennen. De groencursus is ook een uitstekende voor bereiding op de gidsencursus van het IVN, (die begin 2000 in Oisterwijk weer van start gaat. De theorievonden worden maandelijks op een woensdag gehouden in de Kunstkring in Oisterwijk en beginnen om 20.00 uur. De eer ste is op 10 maart. De kosten zijn fL.100,-. Voor meer informatie en voor aanmelding kunt u bellen naar Peet van der Horst, coördinator, tel. 0411-601414. Zu? MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 6 JANUAR11999 Met de laatste akkoorden van het Nieuw jaarsconcert van zaterdag j.l. nog nagalmend in de oren, heeft de muziekvereniging “Prin ses Juliana” uit Moergestel de blik al weer op de toekomst gericht. Het volgend concert, en wat voor een, dient zich al weer aan: het carnavalsconcert. Traditioneel een concert dat door het afwisselende wat er zoal op het podium gebracht wordt en dat niet alleen op muzikaal gebied, telkenjare een van de hoog tepunten van de activiteiten van harmonie “Prinses Juliana” is. Ook dit jaar belooft dit concert weer boorde vol verrassingen te zitten. Dit wordt al duide lijk als gekeken wordt hoe de voorbereidingen zijn opgestart. Er zijn namelijk enkele com missies uit het muziekgezelschap gevormd met voornamelijk jongere leden, die tot taak kre gen een carnavalsconcert te organiseren in de geest van de harmonie en in de zin van carna val doch de opzet moest, als het kon, wel duid elijk afwijken van wat men in het verleden ge wend was. Alhoewel nog best veel werk verzet moet worden, ziet het er nu al naar uit, dat er een carnavalsconcert geboden zal worden wat niet alleen klinkt zoals men mag verwachten van een gezelschap als “Prinses Juliana” doch dat wat opzet ook duidelijk anders zal zijn dan de concerten voorheen. Echter muzikaliteit en het carnavaleske blijven voorop staan. Om een tipje van de sluier op te lichten: als kapstok, rode draad of hoe je het noemen wilt; het hele concert wordt opgezet rond een bepaald thema of motto. Dit lijkt op het eer ste gezicht wat verder af te staan van carna val doch het past, als je het wat beter tot je laat doordringen, uitstekend bij het feest der zotten bij uitstek, carnaval. Het past ook overtuigend bij het carnavalsmot- to wat voor dit jaar is gekozen: “gaon zoas ge zèt”. De commissies kozen een thema en dit zal deze avond zeer afwisselend en niet enkel en alleen musicerend op het podium, worden uitdragen. Er zullen ook andere zaken dan al leen een musicerende harmonie te beluisteren en te aanschouwen zijn. Wel zal men van het muzikale gezelschap op het podium deze avond steeds overduidelijk kunnen zeggen dat het motto er steeds uitspringt; gaon zo asge zèt. De komende weken komen we hier nog uitge breid op terug met meer informatie. Noteer alvast datum en plaats in uw agenda: donder dag 11 februari 1999, partycentrum Den Boo gaard, Moergestel. Kalenders 1999 Onlangs werd de zo bekende nostalgische ka lender van het nieuwe jaar, al de 23e, huis aan huis in Moergestel te koop aangeboden. Ken nelijk hebben de leden van de harmonie niet alle adressen bezocht. Geen nood; kalenders van 1999, zelfs nog van 1998 zijn te koop bij Rien van de Wouw, Raamackerstraat 1 of bij Fotografie Chris van den Bijgaart (gewijzigde openingstijden in 1999!) Rootven 26. Onlangs viel er bij u een brief in de bus waarin wij u verzochten om de contributie voor 1999 te voldoen. Mocht u dit nog niet hebben ge daan dan willen wij u dringend verzoeken om dit zo spoedig mogelijk als nog te doen. Is uw contributie namelijk niet op 29 december bij ons binnen dan kunnen wij er niet voor zor gen dat u al in de eerste week van Januari’99 kunt vissen met de juiste papieren op zak. Het persoonlijk afhalen van de vergunningen is slechts mogelijk op 8 en 15 januari ’99 bij Cafe “de Klaore” tussen 18.00 uur en 21.00 uur. U kunt uw contributie ook overmaken op bankreknr. 13.45.92.301 t.n.v. HSV De Riet voorn te Moergestel ow. Contributie T999. Dit jaar hebben de jeugdleden geen schrijven ontvangen, zij worden echter verzocht om op 8 of 15 januari zich te melden en hun contri butie dan te voldoen of als zij eerder de ver gunning in hun bezit willen hebben deze per bank te betalen., Denk eraan dat als u na 1 Maart 1,099 betaalt er fl. 5,- in rekening wordt gebracht voor ad ministratiekosten Diegenen die, onverhoopt geen bericht heb ben ontvangen kunnen dit melden bij onze penningmeester die u dan verder helpt. Zijn telnr. is 013-536 6136 of 06-54958498. Graag tot ziens.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 13