Lezing over heiligen in klooster Stanislaus GEMEENTE BELANGEN Millenniumfeest Moergestel krijgt al vaste vorm... e Vennen MOERGESTEL Expositie trekt duizend bezoekers ’Provincie in de buurt!’ Oisterwijk laat Moergestel zelf feesten... VAN DAM Vervolg op WieKentKunst Moergestel ^Moergestel MILLENNIUMVIERING Ouderen gooien hoge ogen in Roozendries Centraal thema Brabantse Provin ciale Staten-verkiezingen 1999 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 6 JANUAR11999 PAGINA 11 GB Jjï Op maandag 11 januari a.s. komt de fractie van Gemeente Belangen bijeen voor een be spreking betreffende de agenda’s van de com- missie-vergaderingen van 12,13 en 14 januari. Aanvang van deze vergadering is om 20.00 uur in het gemeentehuis, 2e etage, kamer 7. Graag nodigen wij U uit over deze agenda’s van ge dachten te wisselen. Voor meer informatie kunt U zich richten tot een van onze raadsleden: Ruud Hora 528 85 26; Jan Oerlemans 513 22 39; Jac Meerbach 528 36 70; Piet Meeuwis 528 46 78; of bij het secretariaat: Frans van lersel 528 25 00 Tot maandag 11 januari a.s. Geslaagd trainingsweekend Wedstrijd schaatsers en Mountainbikers “De Vennen” In het weekend van 19 en 20 december j.l. heb ben de wedstrijdschaatsers en mountainbikers van “De Vennen” een zeer geslaagd trainings weekend in Limburg gehad. Dit weekend werd mede mogelijk gemaakt dankzij de sponsoring van Adviesburo van Dam en HB Autoschade- center. Door trainer Sjef van den Meijdenberg was, met assistentie van Mathieu Bruurs en John Schepens, een intensief programma sa mengesteld. Terwijl de 15 schaats(st)ers een tweetal schaatstrainingen hadden op de ijsbaan in Geleen, reden de 5 mountainbikers trai- ningsritten in het Limburgse heuvelland. Ver der bestond het programma voor beide groe pen uit een zware looptraining en een tweetal trainingen in het Fitness centrum vlakbij de Geleense ijsbaan: op zaterdagmiddag werd aan conditie en lenigheid gewerkt tijdens een Ae robics- en Stepstraining en op zondagmiddag werden de toestellen in het krachthonk ge bruikt om de spierkracht te vergroten. De mat in de judozaal van het Fitness centrum bleek evenals voorgaande jaren een goede plek om in een slaapzak de nacht door te brengen. De schaats(st)ers namen op zaterdagavond boven dien deel aan sprintwedstrijden op de ijsbaan van Geleen en sommigen kwamen op zondag avond wederom in actie tijdens wedstrijden in Eindhoven. Ondanks, of misschien wel dank zij, het zware trainingsprogramma werden er tijdens deze wedstrijden vele persoonlijke re cords (PR’s) verbeterd. Hieronder volgen de tijden die de schaats(st)ers van “De Vennen” tijdens dit weekend reden. Zaterdag 19 december Geleen Pupillen 2 keer 100 meter: Sanne van den Me ijdenberg 14.9 en 15.0; Jeske de Vries 15.0 en 15.9; Thijs de Vries 15.9 en 15.6; Inge Terwindt 15.5 (PR) en 16.8. Overige 100 meter en 300 meter: Rob van den Meijdenberg 12.5 (PR) en 30.9 (PR); John Schepens 12.6 en 31.5 (PR); Juliën van Velthoven 12.9 (PR) en 33.4 (PR); Frank van El deren 13.2 (PR) en 36.0 (PR); Al ben de Vries 14.5 (PR) en 33.9 (PR); Paul Schrauwers 14.6 (PR) en 35.9 (PR); Mathijs Terwindt 14.3 (PR) en 38.6 (PR); Anouk van den Meijdenberg 16.6 en 46.2. Zondag 20 december Eindhoven Sanne van den Meijdenberg 39.60 (PR) op de 300 meter en 64.00 (PR) op de 500 meter; Inge Terwindt 43.08 (PR) op de 300 meter en 70.04 (PR) op de 500 meter; Anouk van den Meij denberg 69.45 (PR) op de 500 meter; Paul Schrauwers 57.45 (PR) op de 500 meter en 2.01.10 op de 1000 meter; Rob van den Meij denberg 47.48 (PR) op de 500 meter en 2.33. 43 (PR) op de 1500 meter; Juliën van Veltho ven 49.65 (PR) op de 500 meter en 2.50.53 (PR) op de 1500 meter. “Een geweldig succes.” Zo omschrijft Cor rie van den Heuvel de zaterdag tweede Kerst dag en zondag derde Kerstdag gehouden ten toonstelling ’Ouderen brengen kunst’ in de Roozendries in Moergestel. Met de loftuitin gen overdrijft ze niet, want liefst 750 tot dui zend mensen heeft de expositie getrokken. De meesten kwamen uit Moergestel, maar er waren er ook uit Oisterwijk, Diessen, Ber- kel-Enschot en Middelbeers. Uit die laatste plaats was een vrouw helemaal per fiets aan komen zetten. “Ik bezoek heel veel tentoonstellingen”, aldus mevrouw N. Tim mers, wier compliment juist daardoor extra betekenis krijgt. Als klaarblijkelijk ervaren tentoonstellinge-nbezoekster noemde ze het resultaat van het kunstzinnig werken van de Moergestelse ouderen in een woord “gewel dig”. De exposerende ouderen zijn allen lid van de teken- en schildergroep van de KBO af deling Moergestel. Door middel van de ten toonstelling ’Ouderen brengen kunst’ ston den de leden van deze groep stil bij het vijf jarig bestaan. Twee jaar eerder hadden de ouderen voor de eerste keer een dergelijke tentoonstelling en activiteitenbegeleidster Corrie van den Heuvel maakte duidelijk dat het zeker niet de laatste keer geweest zal zijn. “Het stimuleert enorm om toe te werken naar een expositie”, zei ze na afloop van het Johannes de Doper dat ik mag vereren.’ Op vijf plaatsen werd de navelstreng van Christus ver eerd en minstens vier steden verheugden zich op het bezit van Zijn voorhuid. Heiligen speelden een zeer grote rol in de volksdevotie. Door het volksgeloof kregen zij een specialisatie opgedrongen. Zo zijn er circa 225 patroonheiligen voor onder meer timmer lieden (Jozef), kappers (Cosmas), moeders en huisvrouwen (-Anna) en milieubeschermers (Franciscus van Assisi). Het volksgeloof vond ook allerlei heiligen geschikt om een handje te helpen in moeilijke tijden. Zo is wegens de overeenkomst in de naam de heilige Rosa goed tegen (haar)roos, Valentijn tegen de vallende ziekte en Lambertus tegen lamheid. Ook op de kunst heeft de heiligenverering een enorme stempel gedrukt. Elke kerk heeft daar prachtige voorbeelden van. Elk devotieprentje is een (volks)kunstwerkje op zich. Om duide lijk te maken welke heilige werd afgebeeld, kozen kunstenaars vaak voor attributen. Voor werpen die aan het leven van de heilige zijn ontleend of kenmerkend voor hem of haar wa ren. Zo is een martelaar te herkennen aan het instrument waarmee hij ter dood is gebracht, zoals een zwaard, een kruis of een strop. Talrij ker nog zijn andere attributen. Cosmas en Da- mianus werden vereeuwigd met een glas uri ne. Zij waren arts en piskijken was destijds een veel beoefende manier om een diagnose te stel len. Van heiligen bestaan honderden spreek woorden en duizenden weerspreuken. Om roep Brabant’-weerman Johan Verschuuren heeft er duizenden in zijn collectie. Hij heeft eens onderzocht in welke mate de spreuken het weer goed voorspelden en kwam tot een ’waarheidsgehalte’ van tachtig procent. Dat valt natuurlijk altijd zelf te controleren en wel aan de hand van een weerspreuk. Op 14 januari, de dag van de lezing in het Stanis lausklooster, is het de feestdag van de heili ge Hilarius van Poitiers. Het is deze dag op letten of de zon schijnt, want: ’Geeft Hilari us zonneschijn, dan zal het weldra kouder zijn’. Tijdens de succesvolle manifestatie WieKentKunst gaf de Moergestelse journalist en schrij ver Paul Spapens een rondleiding langs de heiligenbeelden in de kerk van Moergestel. Na afloop van deze uiteenzetting beloofde hij de zusters van het Stanislausklooster bij hen nog een keer een algemene lezing over zaligen en heiligen te geven. Deze zeer interessante lezing vindt plaats op donderdagavond 14 januari om 19.30 uur in de aula van het klooster. De lezing kan ook worden bijgewoond door de inwoners van Moergestel. Als schrijver van boeken heeft de Brabants Dagblad-journalist Paul Spapens zich gespe cialiseerd in volkscultuur en volksdevotie. Over dat laatste onderwerp verscheen onlangs het boekje ’Heilige Boontjes’ waarin ook aan dacht wordt besteed aan de kapel langs de weg van Moergestel naar Oisterwijk. De lezing in het Stanislausklooster is gebaseerd op zijn boek 365 Heiligendagen. Daarin wordt voor elke dag van het jaar een beschrijving van een heilige gegeven en van alles wat met hem of haar samenhangt. Het boek gaat derhalve over uiteenlopende onder werpen als kunst, naamgeving, bedevaarten, bijgeloof, relikwieverering, de geschiedenis van de heiligverklaring en niet te vergeten over sterke verhalen. Deze zelfde onderwerpen be spreekt Paul Spapens in zijn lezing over een fenomeen dat de laatste tijd sterk in de belang stelling staat. Paus Johannes Paulus II is daar voor een groot gedeelte verantwoordelijk voor. Hij heeft al meer dan 779 zalig- en 279 heilig verklaringen op zijn naam gebracht, dat zijn er veel meer dan zijn voorgangers de afgelopen vier eeuwen voor hun rekening hebben geno men. De katholieke kerk telt nu zo’n 25.000 hei ligen. De met dia’s ondersteunde lezing be gint met het ontstaan van de heiligenvere ring, het proces van heiligverklaring, reli kwieverering en dergelijke. Aanvankelijk viel de verering van heiligen samen met die van martelaren. Alle heiligen van het eerste uur stierven een marteldood. De eerste hei lige nietmartelaar was Sint-Maarten. Hij overleed in 397. Udalricus werd in 993 als eerste officieel heilig verklaard. Het tegen woordige proces van zalig- of heiligverkla ring duurt tientallen jaren. Beelden van heiligen zijn onlosmakelijk ver bonden met de verering van heiligen. Maar bidden bij een relikwie werkt natuurlijk het sterkst doordat de gelovige dan letterlijk het dichtst bij zijn grote voorbeeld in de buurt is. Omdat iedere kerk en klooster een relikwie wilde hebben, liep dat uit op een dubieuze han del. Een abt uit de dertiende eeuw bad devoot: ’Door Gods genade is dit het zesde hoofd van evenement. Zij en de overige exposanten waren uiteraard dik tevreden met het resultaat. “Dit hadden we niet verwacht”, liet onder anderen Cees Roosen zich ontvallen. Wat naast de geëxposeerde wer ken goed in de smaak viel, was de onverwachte verscheidenheid. Zo was de expositie op een voor de ouderen kenmerkende manier gezel lig aangekleed met onder andere door Jos van den Heuvel vervaardigde kandelaars. Aan de sfeer droegen verder zeker bij de geslaagde poppen van Toos Reinders en Alie Steenbak ker. “Een prachtige opstelling met de poppen ertussen. De moeite waard om te gaan kijken”, waardeerde bijvoorbeeld zuster Engelberte van het Stanislausklooster de tentoonstellingsop- zet in het gastenboek. Dat gastenboek leerde overigens veel meer over hoe de bezoekers het hadden gevonden. Vrijwel iedereen noteerde zijn of haar me ning, daartoe aangespoord door de als kerst man verkleedde Harrie Timmermans. Aan het eind van de tentoonstelling klonk zijn kerstmannen-’joho-joho’ wat schorrer dan aan het begin. “Zeer mooi”, schreef me vrouw M. van de Wouw-van de Poll uit Moer gestel in het boek. Ze voegde daar aan toe: “Misschien word ik wel lid.” Zij was niet de enige die zó enthousiast was over wat ze zag en ervoer, dat ze mogelijk ook kunstzinnig gaat werken binnen de teken- en schildergroep. Vier mensen lieten weten geïn teresseerd te zijn en eigenlijk is dat het groot ste compliment voor de ouderen van Moerge stel en hun creatieve prestaties. Zelfs de verre toekomst van de groep lijkt wel snor te zitten. Een van de bezoekers was Lonneke Helmer. Ze is elf jaar. In het gastenboek schreef ze: “Heel mooi en dat vind mijn moeder ook.” ’Veel activiteiten die de provincie ontwik kelt, hebben invloed op uw dagelijks bestaan. Maak kennis met een provincie die op vele terreinen actief is, niet alleen in het provin ciehuis in ’s-Hertogenbosch, maar óók bij u in de buurt.’ Met deze oproep gaat de pro vincie Noord-Brabant de verkiezingen voor Provinciale Staten in 1999 ondersteunen. De middelen die de provincie hiervoor inzet zijn bedoeld om de kennis van de kiesgerechtig de Brabander te vergroten. De campagne start formeel pas in januari, maar in een twee pagina’s grote publicatie in het huis aan huis blad van Omroep Brabant, wordt daar deze week al een voorproefje van gegeven. De publicatie staat in het teken van de provin ciale begroting die vorige maand door Pro vinciale Staten is vastgesteld en laat zien waaraan het geld zoal wordt besteed. Naast een mediacampagne waarbij ook gebruik wordt gemaakt van Internet en de uitgave van speciaal op de verkiezingen toegesneden fol ders, organiseert de provincie Noord-Brabant in 1999 twee grote evenementen die in het te ken staan van de Statenverkiezingen. In de publiciteitscampagne zal de provincie ook aandacht schenken aan de gemeenteraads- Het idee voor ’n logo zoals dat door Buro 76 werd ontworpen voor het aankondigen van actviteiten plaatsvinden, maar het eigenlijke grote Mil lenniumfeest gaat Moergestel op zondag 2 januari vieren. Zowel de harmonie als ’Con Amore’ en ’Cres cendo’ hebben inmiddels hun medewerking toegezegd; hetzelfde geldt voor WieKent Kunst, Schaatsclub ’De Vennen’, het parochie bestuur (abseilen vanaf de kerktoren zou in de Nieuwjaarsnacht mogelijk kunnen zijn), sport vereniging Roef!, Toneelvereniging ’Die Naemloose Speelers’ en anderen. Hoe de ma nifestatie er werkelijk uit gaan zien daar moet nog overleg over gepleegd worden. Maar ’n feest voor de gehele Moergestelse bevolking zal het zeker worden. Een van de wensen is dan ook een speciaal voor de gelegenheid gecom poneerd lied te zingen door iedereen die maar mee wil doen. ’Moergestel-Nieuws’ houdt u op de hoogte...! Het aanvankelijk in Oisterwijk gelanceerde plan om alleen in Oisterwijk voor de gehele gemeente een Millenniumfeest te vieren werd in Moergestel bepaald niet enthousiast ontvangen. Uit allerlei geledingen kwamen meningen van ongenoe gen naar boven en uiteindelijk ontstond er, onder leiding van Trees Verhoeven, een commissie die er wel eens serieus werk van wilde gaan maken. Het Millenniumcomité Oisterwijk gaf uitein delijk Moergestel groen licht, en na een eerste bijeenkomst staan de initiatiefnemers zeker niet meer alleen om Moergestel z’n eigen feest te geven. Er moet echter nogal wat gebeuren en het eer ste karwei bestaat uit het samenstellen van een begroting die op 11 januari a.s. gereed moet zijn en die tenslotte door de gemeenteraad zal moeten worden goedgekeurd. Op dit moment is de commissie al druk bezig om alle werkelij ke kosten op tafel te krijgen. Ideeën genoeg De commissie, bestaande uit Trees Verhoeven, Carine Gerlach, Hennie van Schooten, Bert Verhoeven, Niels van de Ven en Guus Mulders, nodigde ’n aantal verenigingen uit om ideeën uit te wisselen. Het bleek een nuttige bijeenkomst die erin resulteerde dat Moergestel al ’n heel stuk verder is dan alleen maar ’op papier’. Zo is de gehele Moergestelse horeca bereid om de deuren in de Nieuwjaarsnacht gesloten te houden, zodat het feest zich kan concentre ren in ’Den Boogaard’. Het horecagedeelte zal hier dan ook door de gezamenlijke kaste leins geregeld worden. Ook op 1 januari zal hier een grootse Nieuwjaarsontmoeting verkiezingen die in een groot aantal Brabantse gemeenten worden gehouden. Open dag op 20 februari Op zaterdag 20 februari 1999 organiseren alle provincies een open dag voor de inwoners. Ook de provincie Noord-Brabant zal de deuren van het provinciehuis op die dag open zetten. Poli tieke partijen krijgen de gelegenheid zich te presenteren, terwijl medewerkers van de pro vincie hun activiteiten en producten laten zien. Verkiezingsavond op 3 maart Op woensdag 3 maart vindt in het provincie huis de traditionele verkiezingsavond plaats. Op deze bijeenkomst is iedereen van harte wel kom. In aanwezigheid van de leden van Pro vinciale Staten en vele vertegenwoordigers van politieke partijen kan men de uitslagen per gemeente op de voet volgen. Omroep Brabant zendt rechtstreeks uit vanuit het provinciehuis en zal gesprekken voeren met aanwezigen. Ook is op het eind van de avond voorzien in een debat tussen de lijsttrekkers van de partijen. Verkiezings-helpdesk De provincie zal vanaf 1 januari tot 3 maart een verkiezings-helpdesk in het leven roepen. Deze is in eerste instantie bedoeld voor de hui dige en toekomstige statenleden. Zij kunnen bij de helpdesk informatie en materialen krij gen als ondersteuning voor hun eigen campag ne.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1999 | | pagina 11