De ballade van de vierde Driekoning AUDACvK 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 PAGINA 17 Vrij bewerkt uit het Bisdomblad d.d. 24-12-1993 - Noud Smits. 14.30 1-0 0-2 1-2 11.00 11.00 11.00 10.00 10.00 10.00 10.00 12.30 27 DECEMBER 1998 MIXTOERNOOI VOOR ALLE SENIORLEDEN Let op! Let op! zondag 10 januari 1999 Set 1 - Audacia 1 (3e bekerronde) Komt kinderkens, komt allemaal rond onze kerststal samen. Wacht, dan doe’k de gordijntjes toe, ‘t vriest bloemen op de ramen. De stal's gemaakt van berkehout, van sierlijk schone takken. De beeldjes zijn van klei gekneed en in een voorgebakken. Maria knielt bij ‘t kindeke daar op wat strooi gelegen. Sint Jozef heeft, zoals ge ziet, een nieowe staf gekregen. De grijze ezel is al ood en heeft één van zijn oren door de horens van de os het vorig jaar verloren. De herders staan zoals altijd met hon schaapkes te dringen. En d'engel aan dat gooden lint is "Stille Nacht” aan 't zingen. En wie staan daar, vier op een rij? Zijn dat geen vreemde heren? Ja, dat het geen bekenden zijn, dat ziet ge aan hon kleren Waar komen die dan wel vandaan? Zo zoltge me wel vragen Loister naar dit vertelselke oit lang vervlogen dagen. Het is misschien wel duizend jaar of langer nog geleden, dat in het dorpke Bethlehem een bode kwam gereden. ‘t Is oorlog in het heilig land", kwam hij het volk vertellen. En geen enkele koning die de vrede kon herstellen. De koningen waren vermoord of van hon troon gestoten. Paleizen waren leeggeroofd, gebrandschat of gesloten. Sint Jozef las het in de krant, hij was haast niet te troosten. Hoe moest ‘t no met Kerstmis gaan? Geen Wijzen oit het oosten Hij dacht en dacht zo dag en nacht, wat moest hij toch beginnen? Maria had met hem te doen er schoot haar iets te binnen. “Ach Jozef”, sprak ze, “beste man”, het zijn toch bange dagen. Ge moest maar ‘ns naar Postel gaan om goeie raad te vragen. Daar in d'abdij van ‘t Kempenland, binnen een gracht vol water, klop daar maar aan die hoge poort en vraag een vrome pater.” Jozef maakte de lange reis per ezel in dertig dagen. Een engel vloog steeds voor hem oit om de goede weg te vragen. In Postel, in dat gastvrij oord, werd hij vriend’lijk ontvangen. En over de gekroiste ezelsrog werd ‘n monnikspij gehangen. Toen Jozef zei wat hem hier bracht werd er ene mis gelezen. En na de mis heeft Vader Abt een broeder aangewezen. Die monnik was al ood en grijs en droeg een zilveren baardje. Hij stak een wassen kaarske aan op een koperen kandelaartje. “Wel Sint Jozef”, sprak hij zacht, “waarom mij uitverkoren? Ik zal bidden tot de goede God dat hij o zal verhoren.” En nauwelijks had hij dat gezegd, of Jozef was verdwenen. Had hij het maar gedroomd of zo Hij beefde op zijn benen. De brave broeder bad en bad en hield ook een novene. En ‘s-zondags is hem middernacht een kerstengel verschenen. De engel stelde hem gerost: “Wij kennen Jozefs zorgen, en of er koningen zullen zijn, dat is een zorg voor morgen!” “Want hier in ‘t schone Kempenland hebt ge toch oode gilden, met koningen van adeldom, getooid met zilveren schilden!” “Da’s waar”, zei ‘t brave broederke, “Ja, ja, ze zijn met velen Maar dan is er nog één probleem: ze hebben hier geen kamelen.” Drie dagen gingen weer voorbij, drie dagen en drie nachten. En eindelijk, bij een schietgebed, kwam hij op een gedachte. Achter ‘t kasteel bij een oode bron, een Willibrordospotje, woonde een oode kluizenaar in een eenzaam strooien hotje. Ze bespraken in het diepst geheim wat Jozef was komen vragen. “Misschien", zo sprak de kloizenaar, “begint het al te dagen." Hij nam oit de zak van zijn joten pij, omfloerst met vossestaarten, een oitgedroogde varkensblaas met een stok versleten kaarten. Hij hield ze voor het broederke: “Hier moogt ge er vier oit trekken. Mochten ‘t toevallig koningen zijn, dan zal ik ze tot leven wekken." En ziet, het wonder was geschied, twee rode en twee zwarte: de schoppen en de klaveren, de roiten en de harten. Vier koningen in volle glans stonden verbluft te staren. Met op hon kruin een golden kroon van gooden eikebla'ren. De kloizenaar stelde no voor samen wat kaart te spelen. Eén koning moest er immers af, anders waren ze met te velen. Klaveren koning stelde voor dan maar te klaverjassen. “Of rikken”, zei zijn schoppenbroer, “dan kan ik nog altijd passen." “Dos niet katten?” riep nommer drie, gejast in rode roiten. “Als ik deze mooie kans verspeel, dan kan ik er wel naar floiten!" Ook harten koning was bevreesd, de spanning was niet te dragen: “Desnoods ga’k als reserve mee, of ....om de ster te dragen!” Rap waren ze het roerend eens met z’n vieren te gaan reizen. Ze kochten ‘n ster van doizend watt die hen de weg moest wijzen. Bij valavond of schemering zijn ze die dag vertrokken Van alle torens in ‘t Brabants land loidde men luid de klokken. De ster ging al vanzelf aan en begon helder te branden. Ze wees de koningen de weg door vreemde, verre landen. 10.45 10.45 Ze trokken door ‘t sneeuwlandschap langs ongebaande wegen. En omdat het hartje winter was kwamen ze niemand tegen. De zesde dag van het Nieuwe Jaar zijn ze goed aangekomen in de nederige vlek van Bethlehem, zoals hier werd vernomen. Sint Jozef was zo stom verbaasd, wat mij ook niet verwondert. Want door zo’n onverwacht bezoek werd hij echt overdonderd. Maria had diep in haar hart de toestand wel begrepen, omdat haar godd’lijk kindeke ‘n knipoogske had geknepen. Het kindeke stak de armkes uit om de gasten te begroeten. Maria sprak: “Het doet me deugd uw viertal te ontmoeten." De koningen gaven Ons-lieve-Vrouw een mandje pinksterkoeken en nog een schaaltje balkenbrij in Brabantsbonte doeken. Wat was dat buiten voor rumoer.... Een stelletje muzikanten? Jozef liep al naar het raam Wat waren dat voor klanten? De goede man schudde zijn hoofd kon zijn ogen niet geloven. Wat hij daar buiten allemaal zag gaat ieders pet te boven. Want de broeder en de kluizenaar hadden niet stil gezeten. Ze hadden alle gildekoningen het wonder laten weten. Men roerde fluks de gildetrom toen zij van omhoog vernamen. Met vaandels en Bourgondisch kruis kwamen ze allen tezamen. Van Oisterwijk, Moergestel en van Esch, van Haaren, Heukelom, Helvoirt, een mirakel, van Berkel-Enschot, Biezenmortel en Udenhout, O, wat een bont spektakel! Ze knielden voor het kindeke, warm in een vacht gewikkeld. Maria en haar brave man waren van kou vernikkeld. De vierde Driekoning nam ‘n schaal en begon te collecteren, toen ie zag hoe hier het heilig paar van de kou zat te creperen. De schaal zat boordevol van ‘t goud en zilveren koningsschilden. Ze werd zodoende, o zo zwaar, dat men zich haast vertilde. Van die offers kreeg toen Den Bosch een prachtige kathedrale. En met een huifkar gingen ze de heilige familie halen. ‘t Was ‘n processie van mijlen lang, toen ze naar Brabant kwamen, en in de Sint-Jan van de hertogstad voorgoed hun intrek namen. Daar wonen ze nog, al eeuwen lang, omringd door hun trouwe dieren. En ook ziet ge daar de Driekoningen nog altijd met z’n vieren. Misschien lijkt u dit kerstverhaal ietwat op een legende. Maar nu zijn de vier Driekoningen niet langer onbekenden. En zoudt ge ze zelf eens willen zien? Ga in de Sint-Jan maar ‘ns kijken. Ze staan tussen de os en de ezel in, alle vier, schoon op een rijke. Programma jeugd zaterdag 19 december: Audacia Al-Nemelaeraanw. 13.30 Audacia Bl-Hilvaria13.30 Nevelo-Audacia Cl12.00 Audacia C2-Spoord.B12.00 Oirschot-Audacia C312.00 Audacia Dl, zie programma H. de Brouwer Audacia D2-Oisterwijk9.30 Zigo-Audacia El10.00 Audacia E2-Zigo9.30 Zigo-Audacia E310.00 Audacia E4-Zigo9.30 Audacia Fl-Zigo10.45 Zigo-Audacia F211.00 0-3 3-2 6-1 1-2 afgelast 3-1 Programma zondag 20 december 1998 Audacia 1 - Boxtel 114.30 Audacia 2 vrij Viola 4 - Audacia 3 Taxandria 5 - Audacia 4 HMW 2 - Audacia 5 Audacia 6 - Nevelo 4 GSBW 6 - Audacia 7 Audacia 8 - Voab 9 Audacia 9 - Netersel 2 Dames: Audacia 1 - RKDSV 1 Kienen Woensdag 6 januari kienen bij Audacia. Jan Habraken matchwinnaar Audacia wint op de valreep Audacia - Avanti’311 - O Vijf minuten voor tijd gebeurde het dan toch nog. Jan Habraken krulde de bal uit een vrije trap loepzuiver in de kruising. Vriend en vij and hadden zich reeds verzoend met een ge lijkspel, al was er hoegenaamd geen sprake van berusting in beide kampen. Van het begin tot het einde was er volop strijd om de overwin ning en de partijen waren aan elkaar gewaagd. De gelukkigste zou winnen. Achteraf bezien was Audacia niet alleen de gelukkigste, maar kon door het creëren van wat meer doelkansen ook de meeste aanspraak maken op de zege. Het was een beladen wedstrijd. In de heenwed strijd destijds moest Audacia sinds lange tijd weer ervaren wat verliezen was (3 - 0 was het) en toonde zich toen een slecht verliezer. Op grond van de krachtsverhoudingen bleef bij de spelers van Audacia het gevoel bestaan daar ten onrechte te hebben verloren en dat moest in de thuiswedstrijd recht gezet worden. Een op revanche beluste ploeg dus. Boeiende strijd Na een wat moeizame start en aftasting van ei kaars krachten ontstond er allengs een boeiend voetbalgevecht. De gasten uit Schijndel wens ten niet mee te werken aan die revanchegevoe- lens van Audacia en er ontspon zich een aan trekkelijk kijkspel. Geen van beide ploegen kon een overwicht verwerven en het spel golf de dan ook op en neer. Audacia had daarbij wat meer doelkansen. Zo belandde halverwege de eerste helft een lobje van Jan Habraken op de lat en liet Rob van der Heijden tien minuten voor tijd een open kans onbenut door een te zacht rollertje af te geven. Wat Alex van Roes- sel tussen de doelpalen kreeg werd door hem bekwaam gestopt. Het was vooral de verdienste van Gregor Jans sen en Rob van der Heijden dat Audacia een even groot aandeel in aanvallend voetbal kreeg als haar tegenstander. Zij vooral moesten zor gen voor aanvoer voor de spitsen, toen halver wege de eerste helft Comé Zoontjens wegens een opspelende hamstringblessure zich moest laten vervangen door Arie-Jan de Jong. Die deed het zeker niet slecht, maar het meeste ging over links. Doelpunt Van de spitsen is Frans Tekath sinds het her stel van zijn blessure nog steeds niet in oude doen. De wil is er wel en je krijgt het gevoel van als er maar één actie zou lukken, de vorm weer terug is, óók in het afgeven van de bal. Jan Habraken zat driekwart van de wedstrijd ook niet lekker in zijn vel, doch kreeg juist op tijd het goede gevoel terug. Vooafgaand aan het doelpunt kwam er vanuit de tweede lijn weer een lekker schot van zijn voet, dat de keeper echter fraai keerde. Nietemin was daardoor bij het nemen van de vrije trap bij Audacia geen enkele discussie over wie dat zou doen. Bij Audacia zijn daarvoor geen vaste regels. De positie op het veld en het zelfvertrouwen van de speler zijn bepalend. Door het resoluut op eisen van de bal werd het vermoeden van suc ces bij uw verslaggever door Jan niet be schaamd Zondag thuis tegen Boxtel De KNVB heeft er op de inhaaldag van a.s. zondag 20 december voor gekozen, die wed strijden in te halen die enkele weken geleden werden afgelast zonder dat er van algehele af gelasting sprake was. Dat betekent voor Auda cia de tweede wedstrijd uit de tweede periode, waarin met de wedstrijden tegen Nevelo en nu Avanti al twee overwinningen zijn behaald. Door de grootte van Schijndel en Boxtel zul len de clubs uit die plaatsen beslist een grotere achterban hebben, maar het mag toch niet zo zijn dat de supporters van de bezoekende club die van Audacia in aantal overtreffen, zoals dat afgelopen zondag tegen Avant’31 het geval was. Kom op Moergestelnaren! Uitslagen zondag 13 december 1998 Audacia 1 - Avanti’31 1 WSC 4 - Audacia 2 Audacia 3 - Taxanadria 4 Audacia 4 vrij Audacia 5 - Reusel Sport 4 Nemelaer 5 - Audacia 6 Audacia 7- Blauw Wit’81 4 Sarto 11 - Audacia 8 SVSOS 4 - Audacia 9 Dames: RKTW 1 - Audacia 1 S.V. rond 16.00 uur afgelopen. En vergeet je sportschoenen niet. fenwedstrijden op zaterdag 16 januari. Blijf Moergestel Nieuws dus goed volgen. Audacia F3-Zigo Audacia F4-Audacia F5 Geen trainen De week tussen Kerstmis en Nieuwjaar is het geen trainen zowel voor de junioren als voor de pupillen. De trainingen beginnen weer in de week van maandag 4 januari behalve voor de F, die gaan trainen in de zaal. Zaalvoetbaltoemooi Ook dit jaar weer het zaalvoetbaltoemooi en wel op maandag 28 december voor de D- en E- pupillen en op dinsdag 25 december voor de A-, B- en C-junioren. Zaaltraining voor de F-pupillen In januari en februari zijn er weer een aantal trainingen in de sporthal voor de F-pupillen telkens op woensdagmiddag. De eerste zaal training is op woensdag 6 januari. De F4 en F5 plus de jongens die alleen nog maar meetrai nen is het van 14.00 uur tot 15.00 uur. De F1-F2 en F3 trainen van 15.15 tot 16.15 uur. De buitentraining voor de F komt buiten te vervallen in januari en februari. Winterstop voor de jeugd Ook dit seizoen is er een winterstop en wel op zaterdag 26 december (tweede Kerstdag) zater- Het toernooi begint om 9.15 uur. Zorg dat je dag 2,9 en 16 januari. De voorjaarscompetitie op tijd aanwezig bent en breng je boterham begint op zaterdag 23 januari. mee voor tussen de middag. Het toernooi is ES. Als het weer mee zit zijn er misschien oe-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 17