35 Jaar Moergestel De Esta’s Historisch overzicht Explorers afd. 624 De Scouts Hallo leiding en oud-leiding van de Scouting... 10 Jaar Bevers En toen gingen we naar Duitsland 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 9 DECEMBER 1998 de Explorers De eerste gidsengroep in 72 of 73... derobe verzorging - helpen bij grote dorpsacti- viteiten enz. De inhoud van een kampprogramma wordt ook in grote lijnen door de Jeugdleden zelfbe dacht en waar mogelijk voorbereid. De bege leiding staat achter hun altijd klaar om te hel pen en te ondersteunen of als vangnet. Zoals u leest is het dus een spannende en dy namische tijd die men bij de Explorers kan beleven. De enige vereiste daarvoor is, dat ze het zelf moeten willen beleven, dan kan wer kelijk bijna alles gebeuren. 1963: oprichting le welpengroep (zie foto) 1964: oprichting le verkennersgroep 1969: oprichting kabouters 1971oprichting verkennersgroep (2e poging) 1973: oprichting gidsen 1979: oprichting verkennersgroep (3e poging) Blijkbaar bleek hier 3x is scheepsrecht want deze groep was een blijvertje, sterker nog mo menteel hebben we er twee. Dit vanwege de vele leden. 1989: een nieuwe leeftijdsgroep binnen scou ting, dus ook in Moergestel... de Bevers 1989: dit jaar tevens uitbreiding met een groep voor de tieners boven 14 jaar... de explorers 1991: alle groepen draaien gemengd (jongens en meisjes) 1993: oprichting stam (oudleden+lei ding) De lokaties 1) De zolder van de St. Jozefschool, Bosstraat 2) 1 jaar in een boerderij op de Tilburgseweg. 3) het oude Wit Gele Kruis Gebouw 4) wederom de zolder van inmiddels de Bos- zicht. Dit gold voor de welpen en verkenners. De kabouters zaten in ‘t jeugdgebouw naast de kerk (den Tob) 5) 1975 werd het jaar van verhuizing naar de huidige lokatie, echter wel in houten barakken. 6) 1989 een volledig nieuw gebouw. D’n Donk. Sinds augustus 1994 heeft de scouting dit ge bouw ook in z’n beheer. Stichtingen Hier kunnen we kort over zijn. 1963-1992 Jeugdbelangen St. Jan Vanaf 1992 Stichting Scouting St. Jan De gehele clubleiding vergadert regelmatig met elkaar en bij deze vergaderingen is er na tuurlijk altijd een voorzitter. De volgende personen hebben allen deze func tie bekleed: Fons Smits, Corry Hurkmans- Janssen, Ricky Bergman-van de Loo, Kees van de Loo, Wim van de Louw, Ron van Oirschot en Monique Tetteroo-van Oirschot. De laatstgenoemde is tevens ook de huidige voorzitster. Onze afdeling bestaat nu 3 jaar en is opgezet om scouts door te laten stromen in het spel van scouting. De gedachte bij de groep is, dat de jongeren (15 tot 18 jaar) onder begeleiding zoveel mo gelijk zelf bedenken - voorbereiden - en uit voeren. Het is dan ook de bedoeling dat de doelstelling van Scouting Nederland hier in deze groep volop tot uiting komt. De doelstel ling luidt overigens als volgt: Het bevorderen van het spel van verkennen in Nederland - op grondslag van de ideeën van Lord Baden Powell om daarmee een plezierige beleving van de vrije tijd te bieden aan jon gens meisjes, waardoor een bijdrage wordt geleverd aan de vorming van hun persoonlijk heid. Dit is natuurlijk een hele mond vol, maar het dekt wel de lading. Het is ook heel fijn om te zien dat er regelmatig mensen van onze groep doorstromen naar de leiding van de jon gere speltakken. Natuurlijk staat voorop dat ze veel plezier beleven aan onze activiteiten en als ze daarbij wat leren is dat mooi meegenomen. De activiteiten kunnen ook enorm uiteenlo pend zijn. Zoals het maken lopen van toch ten, een avondje bal spelen, knopen pionie ren, koken, kamperen, organiseren van een dis- co-avond, maken van videoclip, spel organise ren voor andere speltakken, hiken, eigenlijk alles wat ze kunnen verzinnen, onze groep draait op vrijdag van 19.30 tot 21.30 uur en in dien nodig op andere tijden of een weekend. Onze kampen zijn meestal in het buitenland. De landen die we ondertussen bezochten Bel gië, Duitsland, Denemarken, Engeland, Frankrijk en Luxemburg. De financiën hiervoor worden bij elkaar ge spaard en gewerkt d.m.v. acties zoals b.v. gar- De Esta’s is een groep die bestaat uit jongens en meisjes van de leeftijd van 7 t/m 1 0 jaar. Deze groep is begonnen met draaien in 1990. Voordat de esta’s bestonden waren er de Wel pen (jongens) en de Kabouters (meisies). De Esta’s draaien elke zaterdag morgen van 10.30 tot 12.30 uur groep in De Donk. Het thema van de Esta’s is het kind met de hoge hoed. Dit is een verhaal dat gaat over een kind dat de wereld ontdekt door steeds kleren aan te trekken van een bepaald persoon. Bijvoor beeld als het kind de kleren van een kok aan trekt dan is hij/zij op dat moment ook een kok Scouts zijn kinderen in de leeftijd van 10 tot 14 die nog veel spelen maar ook steeds meer serieuzere zaken willen aanpakken. Het steeds meer en in wat ruimere mate de zelf standigheid aanspreken is typerend voor de scouts. Allerlei vaardigheden zoals pionieren, kaart en kompas, koken, het in groepsverband werken, enz. worden in 4 jaar tijd een 2e na tuur. Scouts gaan zonder uitzondering altijd naar de bossen op kamp. Ze overnachten dan altijd in tenten. De winterperiode is voor de scouts een wat meer vervelende tijd, vooral als ‘t regent. Want we zijn liever buiten. Dat geeft echter voor de leiding weer de moge lijkheid om de expressie aan te spreken die ie dere scout in zich heeft. Knutselen, kleien, toneel, diverse spelletjes (haha) en nog veel meer komt dan aan bod. Momenteel zijn de scouts zo groot gegroeid dat we de groep in tweeën hebben gedeeld. Eén groep van 50 kinderen is niet te doen. Zodoen de is er nu een scoutgroep van 10-12 jaar en eentje van 13-14 jaar en deze loopt eigenlijk gelijk met de explorers 14-16 jaar. en maakt dingen mee die met eten te maken hebben. Als het kind kleren aantrekt van een koning dan is hij/zij ook een koning en ga zo maar verder. Verder gaan we elk jaar in de zomervakantie op kamp. Dit jaar was wel een speciaal jaar omdat we naar Duitsland zijn geweest. Ge woonlijk blijven de Esta’s gewoon in Neder land. Ook wordt er jaarlijks een uitstapje ge maakt. Dit gebeurt van de opbrengst van de bepaalde acties zoals Heitje voor Karweitje. We zijn onder andere een keer naar het Land van Ooit en de Efteling geweest waar de kinderen het heel erg naar hun zin hebben gehad. Groetjes Esta leiding. Aangezien Scouting St. Jan Moergestel dit jaar 35 jaar bestaat, willen wij dit, jaar graag feestelijk afsluiten. Wij gaan dit doen in de vorm van een kerstreünie, die 18 december a.s. wordt gehouden. Wij zouden het erg leuk vinden als jullie; leiding, oud-leiding en partners hierbij aanwezig willen zijn. Deze avond begint om 20.15 in D’n Donk. Voor deze avond komen de oude foto’s weer uit de kast en herinneringen zullen weer worden opgehaald. Laat even weten als je wilt komen door een telefoontje te geven aan Nard van de Rijt, tel. 513 1508. Hopelijk tot dan, Scouting St Jan. Momenteel bestaat de beverleiding uit Suzan ne Helmons, José van Hees, Judith de Laat en Yvonne van Griensven. Deze leiding is van plan om het bever-jubi- leumjaar niet zomaar voorbij te laten gaan. Met name in het voorjaar en in de zomer zult u vast en zeker nog het een en ander vernemen van de bevers. De eerste Welpengroep in 1963... Op de bijzondere datum 9-9-1999 bestaan de bevers 10 jaar in Moergestel. Het is dan ook de hoogste tijd om ook iets te vertellen over de nog jonge geschiedenis van de kleinste scouts. Op 9 september 1989 begonnen Monique Tet- teroo, Suzanne Helmons, Monique Smits en Martijn Drubbel met de bevers. We begonnen met ongeveer 10 a 15 bevers, maar dit werd snel! meer. De grens werd gelegd bij de 20 be vers. De overige kinderen moesten helaas op de wachtlijst. Deze lijst bestond dus al vrij snel. Gemiddeld staan er door de jaren heen steeds ongeveer 10 kinderen op die lijst. Dit wordt mede veroorzaakt door het lage ver loop bij de bevers, wat weer wordt veroorzaakt door, het enthousiasme en de grote inzet van de beverleiding. In de afgelopen 10 jaar is er helaas wel wat ver loop geweest in de leiding. Enkele personen welke een grote invloed hebben gehad op het beversdeel in de afgelopen jaren zijn: Petra van Haaren, Frank Smits en Sandra van de Wiel. Zij zijn alle drie vele jaren betrokken geweest bij de bevers. En nog zijn zij bereid om indien nodig bij te springen. Net als alle andere (oud)leiding. Opvallende zaken welke veranderd zijn in de afgelopen 10 jaar zijn onder andere het uniform en de speelruimte. In 1989 bestond het beveruniform nog uit een bevertrui. een das en een beverpet. En ook de leiding was voorzien van een bevertrui, een das en barret. Tegenwoordig is voor iedereen de trui voldoende met de beverdas. De scouting- das is overigens indertijd speciaal voor de be vers aangepast. De das was toen nog oranje. Aangezien dit zou vloeken op de rode bever- truien, werd de gehele scouting in Moergestel voorzien van blauwe dassen. In de eerste jaren speelden de bevers in één lo kaal dat ze moesten delen met alle andere Moergestelse Scouts. Van een eigen Huize Hotsjitonia was toen dan ook geen sprake. Toen enkele jaren geleden den Donk volledig in het beheer kwam van de Scouting, kregen de bevers de voormalige peuterspeelzaal aan gewezen als speelruimte. Dit was de kans voor de leiding om een prachtig huize Hotsjitonia te creëren. Het kostte toen veel tijd en energie maar het resultaat was ernaar. Er verscheen een echt huis in de speelruimte. Nog steeds ziet het beverlokaal er zeer gezellig uit voor de kin deren. De bevers voelen zich er dan ook met een op hun gemak. PAGINA 9 Ieder jaar heeft elke groep hun eigen zomer kamp. Normaal gesproken gaat iedere groep dan ook naar een andere plaats. Zo gaan de esta’s eigenlijk altijd naar een blokhut van een andere scoutinggroep. De scouts bivakkeren dan een week op een terrein in de bossen. De explorers bezoeken zoveel mogelijk een terrein in ‘t buitenland en de bevers hebben hun kamp meestal in de vorm van een weekend op ons eigen clubhuis. Omdat we in 1998 ons 35-jarig bestaan vier den besloten we het dit jaar eens heel anders te doen. Gezamenlijk op kamp. En om het extra mooi te maken zou een kamp in ‘t buitenland wel heel erg leuk zijn. Na enkele mogelijkheden bekeken te hebben werd besloten om naar Duitsland te gaan. We konden terecht op een internationaal scouting-terrein in Bendorf- Sayn. Dit ligt vlak bij Koblenz. Langs een klein riviertje door een dal strekte zich aan weerszij den hiervan diverse terreinen over een lengte van enkele kilometers. Ook was er de beschik king over een gebouw met keuken en douche ruimte. Al snel bleek dat het organiseren van zo’n kamp nogal wat voeten in de aarde had. We moesten tenslotte met bijna 100 personen (kin deren, leiding, kookstaf) en bijna al onze ten ten en materialen naar Duitsland. Dat dit niet in een aanhangertje past werd al snel duide lijk, er moest iets groots komen. Zo konden we van Spierings in Hilvarenbeek een gesloten container ‘lenen’ voor een week en Bruurs uit Moergestel zou voor het vervoer hiervan zorgen. Van de firma vd Sande uit Ber- kel-Enschot ‘kregen’ we een touringcarbus. Jo Nouwens reed ons keurig heen en weer. 25 juli was het zover, het weer was schitterend en het was ‘s morgens om half negen al een drukte van belang bij D’n Donk. En zo gingen die dag een bus, een vrachtwa gen en diverse auto’s op weg naar ons kampter rein in Duitsland. Een hele rit maar niemand die ook maar één wanklank had. Eenmaal aangekomen ging ie dere groep z’n eigen terrein opzoeken en het kamp opbouwen. Iedereen liep wel te sjouwen met tenten, bagage, pionierhout, kooktoestel- len en wat al niet meer. Tevens was het de eer ste keer dat we onze gloednieuwe groepstent op gingen zetten. Een mooie blauwe tent waar in met het grootste gemak ruim 20 esta’s een goede slaapplaats konden vinden. De explorers zetten hun karakteristieke iglo- tentjes op en de scouts gingen voornamelijk aan de slag om met houten palen en touw weer schitterende keukens te bouwen. De Bevers zouden pas woensdag aankomen en zouden hun slaapplaats in ‘t gebouw vinden. Zo gingen er drie prachtige dagen voorbij waarbij iedere groep hun eigen programma draaiden en toch iedereen bij elkaar was. Helaas, helaas begon het dinsdag te regenen, en ook woensdag viel ons nogal wat hemelwa ter ten deel. Op deze dag kwamen ook de Be vers aan. Donderdags was de gehele club com pleet en deze dag was het weer wel weer schitte rend. Dit werd ook meteen aangegrepen om met de hele bubs op stap te gaan. Zo kwamen we terecht in een dierentuin waar we de hele dag doorgebracht hebben. Vrijdags moesten we (snik, snik) al weer voorbereidingen treffen voor de terugreis op zaterdag. Zo moesten de scouts al hun keukens afbreken en werd er al zoveel mogelijk ingepakt. Omdat iedereen zo druk bezig was had de kookstaf een verrassing in petto. Normaal zorgde dit trio lieve dames voor eten en drinken voor deze bevers en de esta’s. De scouts en explorers kunnen tenslotte zelf koken. Maar vandaag verzorgde de kook staf een complete maaltijd voor iedereen. En compleet was het, we hadden gerust wat gas ten uit kunnen nodigen, heerlijk en ruim vol doende. Ja en aan alles komt een eind en zo gingen we tegen de middag weer huiswaarts. Op d’n Donk stonden om 16.00 uur al vele ouders te wachten en het was wederom een drukte van jewelste. Het was een geweldig kamp en iedere groep zou een krant vol kunnen schrijven over wat ze allemaal wel niet gedaan hebben en over alle dingen die er zijn gebeurd op dit kamp, maar dan zou er wel een hele dikke ’Moergestel- Nieuws’ bij u in de bus vallen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 9