10 boomkwekerij udenhout tlt *ti liii|ii»i|iiii ÜRP 55055 100-jarige Rabobank hield 86e algemene ledenvergadering Boomkweker! j-medewerkers RONDOM DE KERK GEEF EMFYSEEMPATIENTEN MEER LUCHT Astma Fonds Bedankt... bedankt... Uit het dagboek van een herder Momenteel hebben wij enkele vacatures voor: l PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 OKTOBER 1998 M.O. AW Boomkwekerij Udenhout BV is een toonaangevend bedrijf op het gebied van het kweken van Laan- en Parkbomen, met een oppervlakte van 100 Ha. en ongeveer 35 medewerkers Rabo-voorzitter Drs. HJL.F. Wijffels, rechtstreeks van het scherm ’geplukt’... Toch sprak hij van een voor de bank succes vol jaar en hij bedankte de directeur, de me dewerkers, het bestuur en de Raad van Toe zicht voor hun inzet. Na de voorzitter kwam directeur Frans van der Poel aan het woord. Hij ’vertaalde’ het finan cieel verslag dat al schriftelijk was neergelegd in het Jaarverslag dat de leden hadden toege stuurd gekregen. Vervolgens stonden de verkiezingen voor be stuur en Raad van Toezicht op de agenda. De invulling bleef daarbij hetzelfde, alleen met die kanttekening dat Jac Donkers zijn laatste pe riode ingaat, zoals hij zelf aangaf. “Merkwaardige voorvallen en opmerkelijke gebeurtenissen” uit het Registrum Memoriale van de parochie St Jan Onthoofding in Moergestel. Hoewel de school openbaar was, werden in die tijd uitsluitend katholieke leerkrachten be noemd. De pastoor werd dus gekend in de sollicitatieprocedure. In 1874 werd voor meester van Gooi een op volger gezocht. Zo als hier nu blijkt was de invloed van de pas toor niet zo groot dat hij zijn voorkeur door kon drukken bij het gemeentebestuur. De pastoor, wiens voorkeur niet uitging naar meester van Mierlo, moet gegniffeld hebben toen bleek dat van Mierlo na zijn aanstelling voortdurend in onmin lag met het gemeente bestuur en zelfs geschorst werd, omdat hij een kritisch artikel in de Bossche Courant plaatste, waarin hij het gemeentebestuur he kelde. Hier volgt het artikel: Lezer, ik heb een rupsenzonde begaan. Stomme kerel, zul je zeggen, en zoo is het ook. Voor eenige weken spoorde ik in de Landbouwclub dezer gemeente den land bouwer aan, het harnas aan te gorden en op leven en dood krijg tegen de rupsen te voe ren. Nog meer: ik verzocht den schoolkinderen, de vogels te willen sparen, maar daartegenover de rupsennesten uit te roeien en er mij een paar van te bezorgen. Ook dit geschiedde. Ik ontleedde eenige nestjes, ontblootte de tonnetjes, waarin de popjes verborgen wa ren, en toonde aan, hoe uit die popjes de vlin der, van dien vlinder de eitjes, uit de eitjes de rupsen kwamen. Tot overmaat van boosheid beloonde ik den leerling, die met zoveel zorg de nesten uit de boomen verzameld had. Die nesten bewaar de ik als een kleinood, opdat de leerlingen weldra de kapellen zouden zien, overtuigt als ik ben dat een woord spoedig vervliegt en het zien meer blijvende indrukken achterlaat. Dan, dit lag niet in de raadsbesluiten mijner verstandige schoolcommissie, in wier ogen dit bewaren van eenige popjes terecht als eene rupsenzonde van het hoogste ressort werd aangemerkt. Hoewel ik, misschien we gens het vochtige en koude weder, niet heb kunnen bespeuren, dat een enkel popje nog is opengegaan, verklaarde de veldwachter met eigene ogen gezien te hebben, dat in mijne letterlijk verrotte school, die evenals het schoolhuis, vijf en dertig jaar geleden, van binnen alleen gegrondverfd is, verklaarde de veldwachter, zeg ik, dat hij daarin eenige ka pellen had zien rondfladderen. Hoe gevaar lijk niet waar, voor die grondverf, die wellicht bevlekt zou kunnen worden. Genoeg, de aanklacht des veldwachters werd bij de schoolcommissie ter tafel ge bracht, en het vonnis geveld. Innig voldaan over de gunstige resultaten zijner natuurkundige ontdekkingen, bracht gemelde veldwachter den rupsenzondaar de volgende cacografie: Aan den heer J. Van Mierlo, hoofdonderwij zer te Moergestel. Van wege de veldwachter vernomen hebben de, dat gepasseerde Zaturdag bij het ope nen der school een aantal zomervogels zich daarin bevonden die zich in de opene lucht begaven. Waarschijnlijk komen deze te voorschijn uit de rupsenpoppen die u in de school in be waring hebt. U wordt bij deze verzocht die rupsenpoppen uit de school te verwijderen. De Schoolcommissie, Jacobus van de Wouw (burgemeester) Inlichtingen of uw sollicitatie te richten aan: Boomkwekerij Udenhout BV t.a.v. dhr. de Jong of dhr. de Groot Schoorstraat 23, 5071 RA Udenhout Tel. (013) 511 7500 Redactie: Ton van Elsdingen Sjef Nijtmans Jo van Os Ireen Stieger Peter Verheijen Ad Wolfs Harry van Boxtel (part-time mogelijk) 1874 In het begin van dit jaar stierf onze school meester Adr.s van Gooi en werden opgeroe pen in een vergelijkend examen alle de solli citanten, vele en zeer brave en geleerde jon gens kwamen op omdat hun tractement werd verhoogd tot f. 600 behalve vrije woning en nog andere onzekere inkomsten. De pastoor met zijne twee kapelaans hebben hun test gedaan om eenen zeker goeden en godvruchtige meester te krijgen, maar het ge meentebestuur heeft niet geluisterd en heeft eenen anderen gekozen, die vroeger op eene normaalschool zijn onderwijs had ontvangen en of deze nu goed of niet goed zal wezen zal de ondervinding moeten leren. 1976 De hoofdonderwijzer van Mierlo, waarover in 1874 reeds sprake is geweest, werd om zijn schrijven in de couranten - wat als verzet te gen de overheid werd beschouwd - geduren de 2 maanden door de schoolcommissie/bur- gemeester en wethouders geschorst met ver lies van tractement gedurende 3 maanden. 5 en oud-directeuren Toon Dirkx en Piet Huij- ben. Tevens kreeg iedereen een beeldje, ge maakt door onze plaatselijke kunstenaar Hans van Brunschot. Voor het echter zover was had voorzitter Hooghiemstra de vergadering al gesloten en vond er een informeel samenzijn plaats on der het genot van een door ’Den Boogaard’ uitstekend verzorgd buffet en natuurlijk het bijbehorende drankje. STEUNPUNT VOOR 1.6 MILJOEN NEDERLANDERS Plaatselijk kunstenaar Hans van Brunschot maakte het beeldje van het kenmerk van de Rabobank: de persoon op de zonnewijzer, ’n Presentje van de jarige Rabobank aan haar leden. Op het sokkeltje het gebouw van de bank in Moergestel, aan de beide zijkanten resp. de molen en de kerk, ten teken dat de Rabobank midden in de samenleving staat. Wijziging statuten Zoals hierboven gemeld kon daarover geen rechtsgeldig besluit worden genomen vanwe ge het eenvoudige feit dat er te weinig leden aanwezig waren. Concreet betekent die wijzi ging o.a. de afschaffing van het verplichte lid maatschap. Dat moet nu een bewust eigen keu ze van de klant gaan worden. Criteria dienaan gaande moeten nog gesteld worden en ook de Boek en beeldje Bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan kre gen alle leden van de Rabobank een 350 pagi na’s tellend boek, getiteld: ’Het coöperatieve alternatief’ mee naar huis waarvan tijdens de vergadering de eerste exemplaren min of meer officieel waren overhandigd aan Kees Geerts, Willeke van Esch, oud-voorzitter Wim Helmer Aan de oproep van het bestuur van Rabobank Moergestel om naar de 86e Algeme ne Ledenvergadering te komen gaven zo’n 250 mensen gehoor. Voor het aantal leden dat de Rabobank heeft was het niet voldoende om een rechtsgeldig besluit te nemen ten aanzien van de wijziging van de Statuten. Daarin was o.a. opgenomen dat het verplichte lidmaatschap werd afgeschaft. Die statuten echter vereisen dat 3/4 van het aantal leden daarover moet beslissen. Die waren er dus niet, zodat een tweede vergadering nodig is die plaatsvindt op donderdag 12 november. inhoud en waarde van het lidmaatschap ’nieu we stijl’ moeten nog vastgesteld worden. Ze ker is dat de aansprakelijkheid zoals die het lid maatschap met zich meebracht, ook al was dat slechts ’n formaliteit, komt te vervallen. Hier over komt dus op 12 november a.s. ’n tweede ronde. Na de opnames in Utrecht wordt de montage van het interview met Rabo-topman Herman Wijffels, vóór uitzending donderdagavond, nauwkeurig bekeken door cameraman/technicus Hans van Brunschot (l.), interviewer Martien Oerlemans (m.) en Wim Wolfs (r.) namens Rabobank Moergestel. Feestelijk tintje Na de pauze kreeg deze ledenvergadering, zo als trouwens in de uitnodiging was aangekon- digd, een feestelijk tintje i.v.m. het 100-jarig bestaan van de Rabobank Nederland. Een vi deopresentatie was daarvoor in het vooruit zicht gesteld, maar wat die precies inhield was van tevoren niet bekendgemaakt. Hectisch jaar Voorzitter Louis Hooghiemstra opende de ver gadering met uitgebreid aandacht voor het voorbije jaar 1997. Hij ging o.m. in op de di rectiewisseling binnen Rabobank Moergestel: het afscheid van Piet Huijben die werd opge volgd door Frans van der Poel en de benoe ming van Kees den Teuling tot Hoofd Bedrij ven. Voor de sector ’varkenshouderij’ sprak Louis van 'n absoluut rampjaar. Zonder de andere sectoren in de agrarische sector, MKB en anderen, te kort te willen doen, lijkt het hem absoluut op z’n plaats om, vooral gezien de huidige ontwikkelingen, bij deze sector wat langer stil te staan. Brabant, waar de varkenshouderij stevig ge worteld is, fungeerde jarenlang als motor van de ontwikkeling van de landbouw op de zand gronden. Technisch, financieel, maar vooral ook sociaal en emotioneel, zijn er de voorbije jaren ontwikkelingen geweest die binnen de sector diepe sporen getrokken hebben. Louis schetste verder de gang van zaken die zich he- fet voorgedaan vanaf het moment van de cri sis, de discussies en later de besluitvorming in het parlement. Een combinatie van factoren die leiden tot een sterke aantasting van de ren tabiliteit en daarmee ook de financierbaarheid van de varkenshouderijbedrijven. De jaarlijkse opbrengst van de collecte voor de Nationale Colecte Verstandelijk Gehandicap ten heeft weer plaatsgevonden in Moergestel. De opbrengst was dit jaar 2.796,-. We hopen dat we het volgende jaar weer een beroep op u mogen doen. Voorzitter Louis Hooghiemstra schetste de aankondiging van de video enigszins cryp tisch. Het idee was gelanceerd Rabo topman Drs. H.H.E Wijffels, voorzitter van de Hoofd directie van Rabobank Nederland, uit te no digen voor deze vergadering in Moergestel. Uitvoering geven aan dit idee lag wat moe lijk. Onder het motto: ’Als Mohammed dan niet naar de berg kan komen, dan gaat de berg wel naar Mohammed’, gaf hij aan dat ’n delegatie van Rabobank Moergestel samen met Hans van Brunschot en Martien Oerlemans afgelo pen maandag naar de hoofdvestiging in Utrecht waren geweest om er een interview te maken met directievoorzitter Herman Wijf fels. De zaal keek aandachtig naar de video en luisterde nauwlettend naar wat Wijffels, die per 15 maart 1999 voorzitter wordt van de SER, voor antwoorden gaf op de vragen. Uiteraard in dat vraaggesprek aandacht voor de malaise in de varkenshouderij. .ai.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 7