KORFBAL^ Armoede in Nederland Moergestel beleeft onvergetelijk weekeinde Wethouder van Roessel opende met enkele ’kunststreken’de eerste Wiekentkunst. Twee deelnemers, Bert Boogaers en Geert Bierkens, omringd door geïnteresseerde dames... Mirlitonfanare ’De Klomp’vond zondagmiddag aandachtig gehoor in Huize Stanislaus... kunst komt terug. Elk jaar en steeds op een vernieuwende en verrassende manier. Rest eigenlijk nog een opmerking en dat is een dankwoord aan de inwoners van Moer gestel. Wiekentkunst was zo geslaagd om dat zij zo enthousiast waren, omdat Moerge stel zo massaal op was komen dagen. Be dankt en de volgende keer vergeten we de worst voor Clara zeker niet. Uitslagen: Pup. F: Euro Girls - Roef1. 5-3; Pup. E: Rosoio - Roef! 2-1; Asp. C: Nijnsel - Roef! 3-1; Asp. B: Zigo - Roef! 7-6;Jun. A: Hilko - Roef! 0-13. Programma 15 oktober: Recr.: Roefl - Euro Girls Programma 17 oktober Pup. F: DSV - Roef! Pup. E: DSS - Roef! Asp. C: Geho - Roef! Asp. B: Boskant - Roef! Jun. A: DDW - Roef! 19.30 Vertrek: 10.00; 9.00 10.00; 9.00 12.30; 11.15 13.00; 11.45 14.00; 13.00 Het is moeilijk om objectief vast te stellen wat armoede is, omdat armoede vele aspecten kent. Er is materiële' en niet-materiële armoede. Maar hoe wordt armoede door de mensen be leefd? De definitie van de Europese Unie stelt dat mensen arm zijn “als hun middelen zo be perkt zijn, dat zij uitgesloten zijn van het normale levenspatroon in het land waarin zij leven”. Arm zijn in Nederland betekent: 1. Weinig inkomen hebben 2. Niet kunnen investeren in de persoonlijke ontwikkeling; geen geld hebben voor deel name aan sport, recreatie, cultuur en maat schappelijk leven 3. Dit tekort aan inkomen strekt zich uit over langere tijd Wie zijn arm en waarom? Meer dan 12 van de 100 Nederlanders moeten gedurende langere tijd rond zien te komen van een (te) laag inkomen. In Nederland zijn dat bijna 2 miljoen mensen. Ouderen met een AOW en een klein pensioen hebben steeds minder te besteden. De koop kracht van de mensen met een minimum in komen is de afgelopen tien jaar flink afgeno men. De bezuinigingen van die periode heb ben geleid tot de huidige armoede. Maar, arm worden kan iedereen overkómen. U kunt te maken krijgen met een ongeluk, een echtschei ding, ontslag of het overlijden van uw partner, met als gevolg een snelle daling van uw inko men. Stichting miMax organiseert van 13 t/m 27 oktober een fototentoonstelling over armoede in Nederland in het Gemeentehuis in Oister- wijk. Zoals U wellicht weet zijn wij zeer nauw betrokken met de problematiek van de armoe de. Mocht U naar aanleiding van de fototen toonstelling of in het algemeen nog vragen hebben, kom dan donderdagmiddag van 13.00-17.00 uur naar miMax, Poirtersstraat 5. Telefonisch kunt U ons bereiken via onze voice-mail 522 0320, wij bellen U dan zo spoedig mogelijk terug. “Moergestel mag trots zijn op dit initiatief’, zei wethouder drs. W. van Roessel dan ook toen hij zaterdag, uitgedost als een schilder, de ope ning verrichtte van een cultureel evenement zoals Moergestel dat nog nooit heeft meege maakt. Tussen de 2.500 en de 3.000 belangstel lenden, dus zeker meer dan de helft van het aantal inwoners, togen naar de verschillende lokaties waar Wiekentkunst zich afspeelde. Contstant kon men groepjes mensen, gewa pend met een plattegrond, door het dorp zien lopen. De meesten kwamen uiteraard uit Moergestel, maar ze kwamen ook uit Etten- Leur, Waalwijk, Waalre, Veldhoven, Tilburg en uit nog veel andere plaatsen. Bamisweer Zondag liet niemand zich weerhouden door het slechte weer, waarvoor Paul Spapens tijdens zijn geslaagde lezing in de kerk over de heili genbeelden ten overstaan van 150 bezoekers wel een verklaring had: de organisatie van Wiekentkunst was vergeten een paar kilo ver se worst naar de Clarissen te brengen. Dat het treurige ‘baomisweer’ absoluut geen spelbre ker was, bleek ook mooi uit de belangstelling voor de cultuur-historische wandeling onder leiding van Noud Smits. “Van een beetje re gen smelten we niet in Moergestel”, zei ie mand. Smits had met zijn wandeling zoveel succes dat de lokale radio volgens Leon Ver hoeven voornemens is deze in een serie uit te gaan zenden. Er waren veel meer opmerkelijke geluiden op te tekenen. Zo was iedereen uitermate onder de indruk van de gastvrijheid die bij de zusters werd genoten. Slechts één voor beeld dat boekdelen laat spreken: “We heb ben vandaag alleen al tien containers koffie en thee gezet”, aldus vrijwilligster Jo Jansen zondag aan het eind van de middag. De zus ters zijn dan hun kamers aan het opzoeken. Zichtbaar tevreden passeren ze een Cas van Houtert die zo mogelijk nog tevredener is. Hij heeft veel van zijn obejcten verkocht. Ook an dere deelnemers hebben zaken kunnen doen. Met onverholen trots vertelt Geert Bierkens Bij het verlaten van een ’kunstplek’ kon men de bevindingen en!of complimenten kwijt... vonden hebben”, aldus Eddie die net als Marco van Herck, Leon Verhoeven, Jan van den Hurk, Hennie van Schooten en Paul Spapens veel tijd heeft gestoken in het op zetten van Wiekentkunst. De organisatoren zitten er glunderend bij. Als in De Roozendries dan de verhalen losko men, blijkt dat Moergestel met Wiekentkunst inderdaad iets bijzonders in huis heeft gehad. Of het nu gaat om de geinige reuzenkijkdoos in de Hertog Jan, de Pluk-tentoonstelling (on der meer) in de Graaf van Ursel (een paar teke ningen van vroeger zijn op dit moment onder weg naar Amerika), de levende standbeelden (onder andere) in de Bienekeboiders en de graffiti-kunst bij de scouts: iedereen komt woorden te kort om het succes tot uitdrukking te brengen. “Dit evenement was voor mij de enige gelegenheid om te laten zien wat ik pre cies maak”, zegt Roger Hurkmans, die Wiek entkunst heeft aangegrepen om zijn driedi mensionale schilderijen bij hem thuis aan de Postelstraat te laten zien. Zoete inval Ook bij hem is het net een zoete inval, een type ring die voor de meeste lokaties geldt. Hans van Brunschot en zijn vrouw schenken in zijn atelier een lekker glas wijn. Zo kunst kijken is gewoon tof. Corrie en Jos van den Heuvel hebben hun gargage zo gezellig ingericht dat het net een huiskamer is. De kloffie staat klaar, terwijl Jos tijd te kort komt om zijn draaibank draaiende te houden. Een lief voorbeeld van ergens welkom zijn is de mand met noten die door de bezoekers mogen worden gekraakt. Ook Toine Verheij en, die eveneens thuis ex poseerde, is dik tevreden: “De bezoekers schui felden de gang uit”, omschrijft hij met verba zing in zijn stem de drukte. Wiekentkunst in alle opzichten geslaagd Bij John Steijger en Jehudi van Herck aan de Oisterwijkseweg stonden ze letterlijk in de rij om hun miniatuur-kermisattracties te kunnen bewonderen. Het zaaltje van het parochie centrum waarin de fotoclub diorama’s toonde, was soms gewoon te klein. De zusters van Huize Stanislaus wisten niet wat ze overkwam toen de Mirlitonfanfare hun beroemde mu ziek (sinds ze op het Journaal zijn geweest) liet horen. Ziedaar slechts een paar grepen uit de ervaringen met Wiekentkunst, toen Moergestel zich weer eens van de allerbeste kant liet zien. Dit evenement was werkelijk een groot succes en gaat zeker herhaald worden. dat hij de molen van Moergestel van de hand heeft gedaan. Wanneer hij met enig ongeloof wordt aangekeken, verduidelijkt hij: “Nie d’n échte meulen, mar de meulen zoals ik die ge schilderd heb.” Glaasje bier Geert is een van de exposanten in De Roozen dries waar zondagavond de deelnemers en or ganisatoren aan en van Wiekentkunst kort bij elkaar zijn gekomen om de indrukken met een goed glas bier en een wijntje van zich af te pra ten. Er is daar heel wat afgebuurt en dat kan dan weer in De Roozendries omdat de rust is weergekeerd na een drukte die Eddie Hurk mans “versteld” heeft doen staan. “Elke keer opnieuw moesten we van al die bezoe kers horen hoe geweldig mooi dat ze het ge- Toon van Gils bespeelde het kerkorgel, de har monie gaf een praclit-.g concert en zo overtrof Moergestel zichzelf. Zélfs was er een homma ge aan de overleden Joop Deelman, van wie schilderijen te zien waren in het door Chris van de Bijgaart en vriendin Monique ter beschik king gestelde voormalige gemeentehuis. Uit de vele reacties kon worden opgemaakt dat de inwoners de werken van Deelman als een Moergestels kunstbezit beschouwen. Menigeen vroeg zich af waarom deze schil derijen niet een permanente plaats ergens in het dorp kunnen krijgen. Ook gingen er ste mmen op een flink deel van de werken, die toch maar in het gemeentehuis in Oisterwijk liggen, te verkopen. Met de opbrengst zou een Moergestels fonds kunnen worden ge sticht waaruit activiteiten als Wiekentkunst gefinancierd kunnen worden. De moraal Hoe dan ook: een ding staat vast. Wiekent- Voel je thuis in je sportJ iè. F A V's* A PAGINA 9 L MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 14 OKTOBER 1998

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 9