e Vennen Theo kwam achterom Activiteiten schaatsclub ’De Vennen’ IVN-dialezing over ’De Brand’ VAN DAM DIABETESFONDS NEDERLAND ^Moergestel Toespraak van Noud Smits, fractievoorzitter van Algemeen Belang, uitgesproken tijdens de raadsvergadering van 8 oktober 1998 ter gelegenheid van de herdenking van Theo op ’t Hoog. Za 31 okt. Zoersel en Beringen(Paal); Zo 01 nov. Hilvarenbeek, Nieuwkuijk, Weel de, Eindhoven, Neerpelt en Mol(Zilvermeer); Za 07 nov. Épen(Limburg) ,Wageningen, Nunspeet, Rijkevorsel, en Kerkhoven (Lom- mel); Zo 08 nov. Alphen(N.Br), Valkenswaard, Neerpelt, Neeroeteren en Brecht. Over een 4-tal weken zullen we weer een over zicht van de toertochten publiceren. Gezien de vele mogelijkheden is er alle rede nen om u zich in het weekend eens van de spor tieve kant te laten zien. Voor eventuele nadere informatie kunt u te recht bij M. Bruurs tel. 513 1888 en andere moutainbikende leden van “De Vennen” ’De Vennen’ succesvol in Hart van Brabantloop Op zaterdag 26 september werd onder ideale weersomstandigheden de Hart van Brabant loop gehouden: een estafetteloop over 103 km door het mooie Midden Brabant. In totaal 98 teams bestaande uit 10 heren en 5 dames ver schenen om 7.30 uur bij de KUB aan de start. Zo ook vaardigde Schaatsclub “De Vennen” een jeugdig team (4 lopers onder de 17 jaar) af ter voorbereiding op het komende schaatssei zoen. In de 2 voorafgaande jaren was “De Vennen” al het sterkste team van Moergestel. Voor het andere Moergestelse team (Physique) leek het gezegde “driemaal scheepsrecht” dit jaar uit te komen, omdat het team van “De Vennen” te kampen had met een aantal geb lesseerden. Toch wist “De Vennen”de knappe prestatie van vorig jaar te evenaren en weder om een 16de plaats te behalen. Mountainbiken bij ’De Vennen Nu het zomerseizoen ten einde is en de we reldkampioen 1998 bekend is, hebben vele le den van “De Vennen hun mountainbike weer voor de dag gehaald. De komende maanden zijn weer een aantal activiteiten gepland. Op zaterdagmiddag vertrekt vanaf het Sint Jansplein om 15.00 uur een groep voor een rondje in de omgeving. Op zondagmorgen vertrekt eveneens vanaf het plein een groep; afhankelijk van de bestem ming wordt om 8.00 uur of in overleg vroeger of later vertrokken. Mogelijke bestemmingen op zondag (even tueel zaterdag) zijn de volgende ATB-toert- ochten: Za 17 okt. Oud-Turnhout en Peer; Zo 18 okt. Bladel, Vosselaar, Nuenen, en Lummen; Za 24 okt. Apeldoorn en Schaffen; Zo 25 okt. Eindhoven, Schijndel, Tielen, Es sen, Houthalen, As en Driebergen; steed aan de dieren- en plantenwereld. U ziet fraaie opnamen van de interessante soorten maar ook het “gewone” komt aan bod. De dia-lezing wordt verzorgd door de fotograaf Harrie Stokwielder. De spreker bij de beelden is Piet de Jongh, die als lid van verschillende studie- en adviescommissies al jaren nauw bij de ontwikkeling van het Nationaal Park de Loonse en Drunense Duinen, waaronder de Brand valt, is betrokken. De dialezing is gratis toegankelijk voor iede re belangstellende en duurt tot plm. 22.30 uur. sprak er mensen over aan en kwam dan, goed gedocumenteerd en gefundeerd, met zijn versie van de zaak. Ook in zijn privéle- ven wist hij de vrijheid, die Corrie en Theo elkaar gunden, enorm te waarderen. Dat “eigen plekje” in huis, waar hij zichzelf kon zijn. Niet zozeer die eigen stoel, die eigen plek aan tafel, maar dat plekje dat voor hèm was en niet zonodig elke dag opgeruimd moest zijn. Dat wilde hij op zijn minst voor zichzelf. Evenals Slauerhoff heeft Theo het avontuur gezocht. Het leven was voor hem één grote uitdaging en vaak bleef hij de jongen die hun kerde naar avontuur. Hij vertrowde mij dan ook toe, dat hij bepaalde zaken nog wel eens zou willen overdoen. Zoals Slauerhoff de zee ën bevoer, zo zwierf Theo uit en deed elders levenservaring op. Wie de film van Theo’s leven aan zich laat voorbij gaan, kan dan ook niet anders dan tot de conclusie komen, dat hij alle aspecten van het leven tot in het diepst van hun essentie geproefd heeft. Hij heeft door zijn intens leven als geen ander aan woordem de oerkracht gegeven, de gevoels- zin en een instinctgeladen uiting, die soms bij vlagen naar de oppervlakte doordrongen. Wij mochten daar ook hier allen getuige van zijn. Evenals Slauerhoff rebelleerde Theo tegen het geordende leven van onze beschaving, te gen een regelmatig bestaan, dat voor hem niets wezenlijks van het leven meer bevatte. Dat kwam vooral tot uiting in de vele ge sprekken die ik met Theo mocht hebben op zijn spaarzaam rustige momenten. Zo dien de hij eens het gezag als “dienaar van Sint Hermandad”, maar zocht daarentegen ook de confrontatie met de gevestigde orde. Theo “zeilde” - evenals Slauerhoff - zon der kompas. Hij schreef niets op in een agenda. “Een agenda heb ik niet nodig,” zo zei hij. “Ik vergeet toch alles!” Het kon dan ook wel eens voorkomen, dat hij afspraken met zijn vrienden vergat. Bij thuiskomst zal hij dan ongetwijfeld plezier beleefd hebben aan het afluisteren van zijn “voice-mail”, waarop hem in niet mis te verstane - overi gens goed bedoelde - bewoordingen kond werd gedaan van zijn geschonden afspraak. Evenals Slauerhoff was Theo begaan met het lot der “kleine luiden”. Het zat ongetwijfeld in de familie. Immers, zijn vader Toon op ’t Hoog, die in Moergestel gemeenteraadslid was van 1931 tot 1939, informeerde op 5 april 1933 bij de voorzitter van de Raad, te weten burgemeester Bardoel “of het juist is hetgeen hem is meegedeeld, dat aan de bij de gemeen te te werk gestelde werkloozen een dagloon van slechts 1,50 wordt toegekend met een kindertoeslag van 0,10 per kind. Hij vindt dit loon laag en zou eenige verhooging billijk vinden.” Op het gedachtenisprentje van zijn in 1986 overleden broer Pater Leo op ’t Hoog lezen we, dat Leo “de mensen opzocht, wanneer er moeilijkheden waren en probeerde met hen weer begaanbare wegen te zoeken.” Mis schien is het feit, dat ze thuis bij Theo met zovelen waren niet vreemd aan het zich soli dair weten met de zwakkeren in deze maat schappij. Met velen weten te delen en dan nog in een tijd dat er sprake was van een crisissi tuatie en oorlog, maakt je niet alleen creatief in het zoeken naar oplossingen voor penibele Dit kwam vooral doordat een aantal, met name jeudige lopers, boven zich uitstegen. Deze pres tatie is mogelijk gemaakt door de geweldige ondersteuning van Adviesbureau Van Dam. Het team van Physique eindigde als 21ste, ook een prestatie die er mag zijn. dichter Slauerhoff had een romantisch ver langen naar het avontuur van het onontdekte en was afkerig van iedere binding die zijn persoonlijke vrijheid belemmerde, telkens weer wegzwierf van zijn land en het tenslotte toch nergens kon vinden. Hij haatte de zelf voldaanheid van het burgerlijk bestaan en de stilstand ervan. Een parallel tussen Theo en deze dichter is daarom op zich niet vreemd, doch het betreft duidelijk parallellen, want ieder mens is uniek, zo ook Theo. Dat rusteloze zat in zijn karakter en kwam tot uiting in alledaagse voorvallen. Zo kocht hij een vishengel om in alle rust met zijn “maat” te gaan vissen, maar hij kwam er niet toe. Hij maakte meer dan eens kenbaar overal mee te stoppen, maar hij kwam er niet toe. Ook in de politiek kende hij die rusteloos heid. Hij heeft in zijn politieke loopbaan deel uitgemaakt van diverse politieke partijen. Hij was dan wel landelijk lid van de Partij van de Arbeid, maar hij vond, dat hij “zijn ideeën” het best kwijt kon in een lokale partij, omdat die in zijn optiek dichter bij de mensen stond. Toen hij op 1 maart 1981 zijn lidmaatschap van de toenmalige PG.B. opzegde, deed hij dat in de raadsvergadering van 27 februari met de navolgende woorden. Ik citeer. “Da mes en Heren, door mij is met ingang van 1 maart 1981 mijn lidmaatschap van de Partij voor Gemeenschappelijke Belangen beëin digd. Dit betekent niet, dat ik mijn zetel in de raad van Moergestel beschikbaar stel. Op grond van de verkiezingsuitslag van mei 1978 acht ik het juist als ik deze behoud. De rede nen van mijn besluit zijn niet te zoeken bij de PGB, maar bij een wezenlijke verandering van mezelf ten aanzien van de politieke ver houdingen in onze gemeente. Eveneens heeft hierbij een rol gespeeld dat vertegenwoordi ging van dat deel van onze bevolking waar voor ik denk te staan een duidelijke plaatsbe paling vraagt. Een duidelijkheid die ik tot nu toe vanuit de positie die ik tot nu toe innam niet of niet voldoende heb kunnen geven. Op korte termijn betekent mijn besluit niet meer dan dat ik duidelijk richting aangeef. Ik ga niet als dwarsligger fungeren, ook niet als struikelblok. Ik wil dat nader toelichten, ik wil daarmee niet zeggen dat de mensen die dat eventueel zouden verwachten dan mogen verwachten dat ik initiatieven zal nemen om veranderingen aan te brengen in de structuur zoals die op het moment is. Het lijkt me on zinnig om in die bestaande situatie, die om verschillende redenen en op verschillende manieren door ons allen geschapen is, veran dering te brengen of het zou moeten zijn om zeer dringende redenen. Persoonlijke voor keuren kunnen en mogen geen redenen zijn.” Einde citaat. Tot aan de verkiezingen in 1982 bleef Theo als eenmansfractie in de raad om vervolgens in die raad terug te keren, eerst namens de Sociale Volkspartij en later na mens de Sociale Partij Moergestel. Zijn uitverkiezing in 1990 tot wethouder, een functie die hij slechts kort mocht bekleden, zag Theo als een persoonlijke triomf: het uit komen van een jongensdroom. Evenals Slauerhoff was Theo afkerig van iedere binding die zijn persoonlijke vrijheid belemmerde. Hoewel hij een mens was die graag met anderen klussen wilde klaren, wilde hij óók graag soleren. Hij beet zich vast in de materie, worstelde dossiers door, Collecte Diabetes Fond Nederland 1998 Van 1 tot 7 november a.s. wordt de landelijke collecte van het Diabetes Fonds Nederland gehouden. In Nederland hebben 500.000 men sen diabetes. Onder het motto “Geef ‘s voor diabetes” vragen wij een bijdrage in de bestrij ding van diabetes (suikerziekte). Met de op brengst van de collecte wordt het wetenschap pelijk onderzoek rond diabetes en de mogelij ke complicaties betaald. Wetenschappelijk on derzoek is de enige weg om diabetes te gene zen en te voorkomen. Help ons en meld u eventueel aan als collec tant voor in uw wijk, of straat, voor één of twee avonden per week. Diabetes Fonds Nederland. Collecteleider Rien Bertens Het slijt, zegt men en dan doelt men op het afnemen van het verdriet naarmate men vor dert in de tijd. Immers, de tijd heet alle won den te helen. Zeker, de scherpe kantjes gaan er af. Verdriet maakt plaats voor herinnering en men put daarbij - ieder voor zich - uit de momenten die men samen of met anderen beleefde met en rond Theo op ’t Hoog. De voorbije dagen heb ik stilgestaan bij het plotselinge verlies van onze fractiegenoot en vriend Theo. Samen met anderen ook, waar bij het onvoorstelbare van dit heengaan werd afgewisseld met gedachten rondom hem, ge dachten die ons deels plezier verschaften en deels verdriet bezorgden. We hebben heel wat afgelachen, want hij heeft het er ook naar gemaakt. De wijze waarop Theo op bepaalde zaken reageerde ontlokte bij velen een schaterlach, bij an dere gelegenheden werd een glimlach ont futseld of een twinkeling in de ogen teweeg gebracht. Steeds echter die min of meer ontspannen sfeer die hij in zijn contacten met anderen wist op te roepen, of het nu in een discussie plaatsvond, tijdens een gela den debat, in een gewoon onderonsje, in een terloopse opmerking, het was er! Plezier ook, want in onze contacten met Theo nam de manier waarop hij invulling gaf aan zijn leven, een onuitwisbare plaats in. Verdriet ook, omdat wij zijn niet aflatend optimisme en kijk op het leven moeten mis sen. Theo heeft zich gedurende zijn bijna zestig jaren op deze aardbol doen kennen als een kleurig palet, een mens die rijk was aan men selijk contact, aan sociale bewogenheid, aan zorg voor de zwakkere, aan energie, aan werk lust, aan rusteloosheid ook, aan creativiteit. Theo hield van mensen, van menselijk contact en hij kwam daarom bij voorkeur achterom. De afstand in af te leggen me ters was weliswaar langer, maar de weg naar het hart was korter en daar draaide het bij hem om. Hij kwam en was weer weg. Hij wipte overal even binnen of aan, dronk een “bak” koffie, leende een luisterend oor en gaf altijd een advies af, zoals “Hou het recht!” en “Doe het kalm aan!”. Met zijn stereotiepe gang slofte hij dan weg, een vin ger opstekend, een zwaai met zijn hand en zijn sonore stem riep “Houdoe!” en weg was hij. Dat “kalm aan doen” was zeker niet op hem zelf van toepassing. Zijn hele leven is geken merkt door een rusteloos zoeken naar een plek om zichzelf te vinden en als hij die dan gevonden dacht te hebben, dan verlegde hij zijn grenzen. Theo was als de Nederlandse dichter-schrijver Jan Jacob Slauerhoff, van wie Anthonie Donker zegt: “Hij is in een wereld van talloze kleine onrustigen een der weinige grote rustelozen, aangevreten en ge marteld door het raadselachtig besef van mens te zijn, bezeten door een felle drift om alle zeeën van den aardbol te bevaren.” De situaties, maar dwingt je er zelfs toe. Theo was creatief. Zijn creativiteit kon hij kwijt in het bedenken van spelletjes, waarbij zijn voorkeur uitging naar oude gezelschaps spelletjes met een nieuwe variant. Hij be dacht nieuwe uitdagingen voor de Komtoer, zodat hij niet alleen de coureurs maar ook het publiek iets spectaculairs te bieden had. Hij hield van muziek, maar zijn eigen muzikali teit destijds in het Bossche Mannenkoor moet menig zanger van de wijs gebracht heb ben. Hij was er dan ook puur voor de gezel ligheid. Zijn inbreng als sauwelaar, waarbij hij zich een grootmeester toonde in het spe len met woorden, hebben veel mensen de lachstuipen bezorgd. Ook dit jaar had hij zich aangemeld om een optreden in de ton voor zijn rekening te nemen. Zijn creatie deze keer zal voor ons altijd geheim blijven. Theo was wars van poeha. De uitdrukking “Kleren maken de man” kregen bij Theo een eigen inhoud. Het ging bij hem niet om de verpakking, maar om de mens in de kle ding. Hij zocht naar de waarden in het le ven en was niet behept met zucht naar materieel gewin. Theo was direct in zijn benadering van per sonen. Hij kon soms dingen zeggen op een manier, die van hèm geaccepteerd werd. Daarin mocht en kon men hem niet imite ren. Met mensen met wie hij een bijzonder contact had, wilde hij graag wat “dollen”, een beetje vriendelijk “stangen” om mensen bij elkaar te brengen. In onze fractie laat Theo een grote leegte achter. Zijn inzet, zijn gedrevenheid, zijn betrokkenheid, zijn deskundigheid, zijn kameraadschap, zijn humor zullen in dank baarheid herinnerd blijven. Hoezeer Theo hechtte aan een naam, moge blijken uit de speurtocht die hij onlangs nog verrichtte in Jeruzalem, waar hij met zijn vrouw was, op zoek in het Yad Vashem-mu- seum naar de bijgeschreven naam van een plaatselijke verzetsheld in de eremuur van de “Rechtvaardigen onder de Volkeren”. Thuisgekomen maakte hij de weduwe van de verzetsheld deelgenoot van de manier waar op men in Israël de naam wilde vereeuwigen. Zó belangrijk is het daarom om de naam van Theo op ’t Hoog te blijven herinneren, ge grift in de harten van onze fractie, de naam van een mens met een groot hart dat hij open stelde voor velen. Als symboliek heeft onze fractie gekozen voor een bloemenhulde, waarin wij Theo herden ken en als fractie afscheid van hem nemen. Een bloemstuk van rode rozen, de koningin onder de bloemen met een kleur van warme vriendschap waarin de witte rozen de over gebleven vier fractieleden symboliseren. Het moge geen toevalligheid zijn, dat de bloemen de kleuren in zich dragen van Brabant, want we hebben het over een échte Brabantse “meens” vol van eerlijke warmte en tevens de kleuren van de gemeente die hij naar bui ten vertegenwoordigde, Oisterwijk. De fractie Algemeen Belang betreurt zijn heengaan in hevige mate en zal in de geest van Theo doorgaan. Mogen zijn vrouw Cor rie, Tessel, Dave en Teun en wederzijdse familie de kracht ontvangen om het ver driet te kunnen verwerken en troost vinden in de wetenschap dat wij Theo in dankbaar heid zullen blijven herinneren. door Piet de Jong en Harrie Stokwielder dinsdag 20 okt om 20.00 uur in de KUNST KRING in OISTERWIJK Het natuurgebied de Brand te Udenhout is voor een deel gevormd door een van de vele riviertjes met de benaming De Ley in deze streek. Dit stroompje heeft een moerasachtig gebied doen ontstaan waar in vroeger eeuwen ’brandturf’ werd gestoken, vandaar de naam. De huidige moerassen zijn ondoordringbare wildernissen van riet, wilgenbosjes en open water. Naast deze natte delen kent de Brand ook graslanden en bossen. Door de bijzondere grondsoorten en de natte omstandigheden zijn alle biotopen bijzonder waardevol. Er groeien vele planten die we ken nen uit de rijke bossen van Zuid-Limburg. Ook herbergt het reservaat tientallen bijzon dere vogels, insecten en amfibieën. Meest spec taculair is de boomkikker die hier in een ge zonde populatie voorkomt. De Brand is eigendom van het Brabants Land- schap en omvat ca 600 ha. In de lezing wordt stilgestaan bij het landschap van de Brand en de ontwikkelingen die er komende jaren zich gaan afspelen. Ook wordt ruim aandacht be- i 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 14 OKTOBER 1998 PAGINA 7

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 7