9 Astma Fonds k RONDOM DE KERK D E Go infra informeert leerlingen van De Bienekebolders over infrastructuur Versterking landschapsschoon en vergroten verkeersveiligheid MEER SPONSOR VECHTERS Leerlingen van groep 7 en 8 van de Bieneke- boldersschool in Moergestel kregen op 22 sep tember bezoek van een Go Infra ambassadeur en het Inframobiel. De heer A. Stolpers vertel de op een boeiende manier over zijn werk voor heen bij Vissers Wegenbouw B.V. Drunen en over de infrastructuur in het algemeen. Vra gen als: wat is infrastructuur? Wat kun je wor den en welke opleiding moet je daarvoor vol gen, werden door Dhr. Stolpers beantwoord. Daarna konden de leerlingen meten en uitzet ten op het schoolplein, het Inframobiel bezoe ken of vragen beantwoorden over de video ’weg Uit het dagboek van een herder studie staan. De groepen zeven en acht van de basisschool krijgen het lespakket ’Tunnelen’, de leerlingen in de basisvorming van het voort gezet onderwijs krijgen het simulatiespel en in de bovenbouw kunnen leerlingen aan de slag met het beroepenspel. In de voorlichtingsbus staan diverse computers waar deze spelen en het SIM city spel op staan. Jaarlijks maken honderden scholen in het land op deze manier kennis met het begrip infrastructuur. van het water’. In heel Nederland is veel vraag naar jongeren die willen werken aan of voor infrastructurele projecten. De Delta werken, de HSL, de uit breiding van Schiphol, de verbreding van al lerlei snelwegen en de aanleg van de Betuwe lijn zijn slechts enkele voorbeelden van zulke projecten. De komende jaren worden er mil jarden guldens geïnvesteerd in deze en andere projecten. Maar om ze te kunnen uitvoeren moeten er wel mensen zijn, zeker in de toe komst. De Go Infra campagne is bedoeld om jongeren kennis te laten maken met de grond water- en wegenbouwsector en zo de instroom in die sector te verhogen. Scholen die dit willen kunnen een gastles aan vragen, zij krijgen dan bezoek van één van de ambassadeurs en de voorlichtingsbus van de campagne. De jongeren worden benaderd als ze voor belangrijke keuzemomenten in hun le verordening die gericht is op de bescherming van het Brabantse landschapsschoon. In 1988 is de toenmalige Verordening Landschaps schoon NoordBrabant ingetrokken. Uitgangspunt in de nieuwe landschapverorde ning is dat elk bord/afbeelding/aanduiding of constructies ten behoeve daarvan (zoals karre tjes met of zonder wielen, voertuigen etc.) in beginsel een aantasting vormen van het land schapsschoon. De verordening noemt tevens de borden en situaties waarvoor het algehele verbod niet geldt. Te denken valt hierbij aan verkeersborden, borden aan restaurants en ho tels, borden voor aanduiding van gebieden zo als grondwaterbeschermingsgebieden en stil- tegebieden, borden bij bedrijven waarop de naam van het bedrijf staat, borden bij een huis dat te koop wordt aangebonden, borden bij uit voering van werken en borden bij boerderijen voor de verkoop ter plaatse van agrarische pro ducten. Het is de bedoeling dat Provinciale Staten in december van dit jaar de ontwerp-verordening behandelen. De statencommissie voor milieu, natuur en landschap zal de verordening in haar vergadering van 23 november 1998 bespreken. Vanaf 8 oktober ligt de verordening geduren de vier weken ter inzage. De datum van inwer kingtreding zal nader door Gedeputeerde Sta ten worden vastgesteld. De ontwerpverorde ning kent een overgangsregeling voor borden die vóór de datum van inwerkingtreding van de verordening zijn geplaatst in overeenstem ming met destijds ter plaatse geldende regel geving voor de bescherming van het land schapsschoon. GEEF ASTMAPATIENTEN LUCHT G\r0 55055 Gedeputeerde Staten willen borden in buitengebied van Brabant weren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben het ontwerp van de Landschapsver- ordening Noord-Brabant 1999 vastgesteld. In de verordening is een algeheel verbod opge nomen voorborden in het buitengebied. Bor den die op basis van een wettelijk voorschrift zijn voorgeschreven, dan wel uit maatschap pelijke overwegingen geaccepteerd moeten worden, zijn vrijgesteld. Het verbod geldt niet voor gebieden binnen de bebouwde kom of gebieden die daarmee gelijk te stellen zijn, zoals bedrijfsterreinen. Gedeputeerde Sta ten willen met het weren van borden in het buitengebied, het landschapsschoon in Bra bant versterken. Ook draagt het niet aanwe zig zijn van reclameborden langs wegen, bij aan het vergroten van de verkeersveiligheid. In Noord-Brabant is momenteel sprake van een aantasting van de landschappelijk kwali teiten van het buitengebied door een wildgroei van reclameborden. Vanuit het provinciaal be leid is dit voor het college een ongewenste si tuatie. Gedeputeerde Staten hebben daarom besloten aan deze wildgroei een eind te maken door het opnieuw invoeren van een provincia- 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 7 OKTOBER 1998 PAGINA 8 1 “Merkwaardige voorvallen en opmerkelijke gebeurtenissen” uit het Registrum Memoriale van de parochie St Jan Onthoofding in Moergestel. In maart 1944 werd de school der Eerw. Broe ders in beslag genomen. Er kwamen een 200 Russen (krijgsgevangenen) in die iedere dag in Oisterwijk moesten gaan werken. 3 Juni 1944 kwamen hier veel Duitschers, die in Rusland gevochten hadden, om uit te rus ten. Groote inkwartiering in ons dorp, alle scholen in beslag genomen, ook ‘t klooster van de Eerw. Brs., ook de pastorie. Mr. Kape laan woonde circa twee maanden in het gast huis, zooook de Broeders. Mijn personeel en ik vonden een tehuis bij Mej. Martina Rijnen, vlak bij de Kerk. (1 augustus kon ik naar de pastorie terug). Heel veel menschen, rijk en arm, groot en klein, hielpen ons met uit het huis te halen wat er uit mocht - ‘t was mooi om te zien. Er moest volop gepoetst worden, voor ik er 1 augustus introk; het was erg vuil. Toen we wederom gehuisvest waren kwam het be vel ‘s avonds morgenvroeg om 6 uur moest de pastorie vrij zijn voor de Duitschers. Toen is er weinig uitgehaald kunnen worden en hebben ze heel wat van mijn spullen meege nomen en vernield, bijv, het marmer van een pendule lieten ze staan, het uurwerk namen als mij gisteren door twee marechaussees, die toezicht hielden, werd gezegd werden er geen slechte films vertoond, maar ze werden door mijn menschen druk bezocht. Goeds zullen ze er, geloof ik, niet veel leren. Zonder het Kerkbestuur te spreken werd ook de Vereeniging door Z. Edelachtbare ver huurd als lokaal voor de distributie van bon nen voor f. 10,- per maand. Op mijn ouden dag ga ik niet gaarne meer met Mr. J. Bar doel in strijd. Ik heb eens gemoeten en de schuld lag niet bij mij. ze mee. Een mooie barometer braken ze in stukken, alle kasten werden opengebroken, bedden, peluws, kussens, dekens, potten en pannen, potten en pannen inmaak en mijn laat ste wijn. Heel ons huishouden werd opnieuw door Mej. Martina Rijnen opgenomen en we zijn er zeer goed geweest. Door de Engelschen (omdat er Duitschers in het Klooster Stanislaus zaten, die aanhoudend op de Engelsche vliegtuigen schoten) werd 22 september ‘44 het klooster gebombardeerd. Het zag er verschrikkelijk uit en men mag het bijna een wonder noemen dat er geen dooden vielen. Heel hunne boerderij brandde toen ook af, we deden er school in; alle banken en schoolgerief, boeken, borden etc., alles ging verloren. Dinsdag 4 October komt mijn neef Mr. Robert Schoepp onverwacht bij me tot mijn grote vreugde. Als gijzelaar had hij gezeten in het seminarie St. Michielsgestel, in het gevangen kamp Vught en Amersfoort. Van Bilthoven was hij komen fietsen. Hij was Burgemeester van Son en wist niet hoe het daar was met zijn vrouw en kinderen en met den toestand van zijn dorp. In Moergestel waren Duitschers, dan weer veel, dan weer weinig, dat varieerde. Engelschen lagen in Best en Oirschot, we zaten tussen twee vuren: Duitsche kanonnen in Moergestel, in Best en Oirschot Engelsche. Er werd geweldig geschoten en er vielen hier ook zes dooden. Broekzijde en Heuvelstraat moesten geëvacu eerd worden naar het dorp. Meestal werd er in kelders geslapen in die dagen, tot Goddank 24 October vanuit Oirschot tegen 11 uur ‘s morgens de Engelschen ons kwamen bevrij den. Wat een vreugde en wat een tanks en wat een uitrusting. Het was geweldig hoe de Duit schers in '40 voor den dag kwamen, maar nu waren hun tegenstanders de baas. Robert ging die dag ook naar Son. ‘s Avonds tevoren hadden de Duitschers de brug over de Reuzel in de lucht laten springen. Ze was veel te zwaar geladen met dinamiet, zoodat het gasthuis werd vernield. De muren bleven staan, maar alle ruiten stuk, binnenmu ren kapot, plafonds naar beneden, zooook de huizen in de omgeving, ook natuurlijk de pas torie, Vereeniging, kostershuis etc. Zelfs wer den ramen van het priesterkoor nog voor de grootste helft vernield. De pastorie zat toen vol vluchtelingen uit Best en Oirschot, die er een tijdlang gezeten heb ben, tot ze naar hun gemeente terug konden. Bij die geweldige ontploffing gelukkig niet een gewonde. We mogen God en O.L.V.v. Alt. Bijst- stand wel bijzonder dankbaar zijn dat we er zoo goed zijn afgekomen. Er is hier geeneen boerderij afgestookt. De grootste ramp was het springen van de brug. Tilburg werd bevrijd op den feestdag van St. Peerke Donders; in Broekhoven nogal wat hui zen vernield, ook de Sacramentskerk getrof fen, maar voorspoedig bevrijd. 's-Hertogen- bosch had veel meer schade; huizen, station en St. Leonarduskerk b.v. St. Jan zoo goed als niets geleden. Ruim twee jaren zaten eenige Paters Assump- tionisten met hun noviciaat in ons dorp. Tot drie maal toe moesten ze “Hoogerhuizen” ontrui men. Ze verleenden hier ook assistentie in de kerk, gasthuis en bij de Eerw. Broeders. Ik hoor dat ze hier wel een bijhuis willen stichten, dat was dunkt me toch beter van niet. De men schen zijn ook voor deze Paters zeer goed geweest. Voor vestiging hier voorgoed ben ik geen voorstander, zulks heb ik Mgr. W. Mut- saerts medegedeeld. Mgr. Mutsaerts was er ook niet voor. Ze kregen een huis in Breda’s bisdom. De oorlog 1940 -1945 (2) Tot mijn grote spijt heeft de Burgemeester (secr. van het Kerkbestuur) ons Vereeni- girigslokaal aan de Duitschers verhuurd om films te draaien zonder dat ‘t Kerkbestuur er iets van wist. Was zulks niet gebeurd dan was het filmen in mijn parochie misschien een paar keer gebeurd in een herberg. Maar ja, nu het lokaal van de Kerk was, kwamen de kinderen (1ste voorstelling) en ‘s avonds de grooten. Nooit is er door mij in de Vereeniging ge mengd publiek geweest. Er zijn prachtfilmen afgerold, missiefilms, Die Niebelungen, etc., maar wel voor kinderen ook. Nooit voor ge mengd publiek (kwam na den middag vrou wen en meisjes; ‘s avonds mannen en jon gens). Toen de zaal zoo verhuurd was, ben ik naar den Burgemeester gegaan en heb hem ge zegd dat dit lokaal zoo niet verhuurd mocht worden, of het ongedaan gemaakt kon wor den. Dat ging niet meer. De Burgemeester wist niet waar die mensen woonden etc. Zoo- Redactie: Ton van Elsdingen Sjef Nijtmans Jo van Os Ireen Stieger Peter Verheijen Ad Wolfs Harry van Boxtel AiSS 1 Ag

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 8