BIBLIOTHEEK ent stichtingmpenbare Thema-expositie ’50 Jaar Land Rover’ Pesten, een plaag NCRV-Document brengt documentaire- serie ’De kinderen van De Hondsberg’ Foto’s en opname van het pand Binnenkort marktonderzoek in het kader van de Wet Onroerene Zaken Op grond van de wet waardering onroerende zaken (woz) is iedere gemeente verplicht om een zogeheten marktanalyse te verrichten. Daarmee zal in de gemeente Oisterwijk bin nenkort een begin worden gemaakt. Dat bete kent onder meer dat alle koop/verkooptransac- ties zullen worden onderzocht. Alle woningen en bedrijven die in 1995 tot en met 1998 zijn verkocht zullen in dat kader worden gefotogra feerd. Daarmee wordt in de komende weken begonnen. Vervolgens worden alle in 1997 en 1998 ver kochte onroerende zaken opgenomen. Op kor te termijn kunnen de betrokkenen daarvoor een bezoek van een medewerker van taxatie- ‘Werkpaarden’ in element tijdens 4x4 spek takel Autotron Off Road ’98. ROSMALEN - Wie een showroom binnen loopt van een willekeurig automerk, zal heden ten dage vreemd op kijken als de vertegen woordiger de vraag of hij ook terreinauto’s ver koopt met “nee” beantwoord. De vierwielaan- gedreven krachtpatsers zijn er in alle soorten en maten en luisteren naar namen als: Fron- tera, Vitara, Fun Cruiser, Cherokee, Defender, Freelander, Pajero, Rocky, Terios, Feroza, Rocsta, Korando, Musso en Patrol. ’50 Jaar Land Rover’ In samenwerking met Rover Nederland en de Land Rover Club Nederland zal de thema-ex- positie ’50 Jaar Land Rover’ worden gereali seerd. In de Spykerhal geeft deze unieke expo sitie een compleet overzicht van de roemruch te historie van dit Britse terreinautomerk. Deelname met de eigen 4x4 aan het spektakel kost 65 gulden. Voor dit bedrag ontvangt elke equipe 4 toegangskaarten voor het evenement, die tevens recht van toegang geven tot het veel zijdige Autopretpark. Als extra attractie biedt Autotron geïnteresseerden de mogelijkheid actief kennis te maken met de Quad-sport. Jong en oud kunnen een spectaculaire rit op deze vierwielige motoren maken. Ook mensen die niet over een eigen fourwheel-drive be schikken, zijn van harte uitgenodigd naar Au totron te komen. Verschillende merken zullen demonstratieauto’s inzetten. Inschrijfformulieren voor Autotron Off-Road ’98 kunnen worden aangevraagd via telefoon: 073-521 9050, per fax: 073-521 6795 of per e- mail: info@autotron.nl Autotron is zaterdag 3 en zondag 4 oktober geopend van 10 tot 17 uur. Toegangsprijs voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar 17,50, vanaf 12 jaar 19,50. Dit najaar zal de bibliotheek in Oisterwijk een cursus Moderne Wereldliteratuur organiseren. Deze cursus is vooral bedoeld voor mensen die geïnteresseerd zijn in literatuur en meer in zicht willen krijgen in de ontwikkelingen op dit gebied. De eerste bijeenkomst heeft een inleidend ka rakter. In de volgende vijf bijeenkomsten staat steeds een roman centraal. De volgende boe ken zullen besproken worden: -Isabel Allende: Liefde en schaduw -Marguerite Duras: Zomerregen -Marianne FrederikssonAnna, Han-na en Jo hanna -E. Annie Proulx: De accordeonmisdaden -Susanna Tamaro: Anima mundi De bijeenkomsten vinden vanaf eind oktober begin november om de drie weken plaats in het Oisterwijks bibliotheekgebouw aan de Dis- telstraat en wel steeds op maandagavond vanaf 20.15 uur. Een bijeenkomst duurt ongeveer 2 uur. De kosten voor de totale cursus bedragen fl. 175,00. Bij voldoende belangstelling (mini maal 10 inschrijvingen) zal de cursus in het najaar van start gaan. Opgeven kan tot en met 29 september via het inschrijfformulier uit fol der, die verkrijgbaar is in de bibliotheek! Voor meer informatie Openbare bibliotheek, M.L. Geven 528 3239. bureau Houdringe Rentmeesterskantoor bv. tegemoetzien. Marktonderzoek Door het marktonderzoek wordt de gemeente in staat gesteld om bij de komende herwaarde ring waarden te taxeren die aansluiten bij het heersende prijsniveau en die tevens leiden tot correcte onderlinge waardeverhoudingen. De gegevens die tijdens het marktonderzoek ver zameld worden, zullen door de gemeente en het taxatiebureau uiteraard met de grootst mogelijke discretie gebruikt worden. Overi gens kan iedereen gegevens over verkoopprij zen gemakkelijk achterhalen. Verkoopprijzen van onroerende zaken zijn immers openbaar en door iedereen te vragen bij het kadaster. Herwaardering In 1995 is de Wet Waardering onroerende Za ken (Wet WOZ) in werking getreden. Deze wet vormt de basis voor een aantal belastingheffin gen ten behoeve waarvan de waarde van uw woning of bedrijfspand wordt getaxeerd. U kunt daarbij denken aan de onroerende zaakbelastingen, de vermogens- en inkomsten belasting en de waterschapsomslag gebouwd/ ongebouwd. Met de feitelijke taxaties (her waardering) zal evenals in de rest van Neder land spoedig worden begonnen. De waarde- peildatum van deze herwaardering is 1 januari 1999. 1 januari 2001 is de ingangsdatum van het belastingtijdvak waarvoor die waarde zal gelden. Vragen Heeft u nog vragen over dit onderwerp, dan kunt u contact opnemen met de gemeente, af deling belastingen, tel. 529 1319. Zaterdag 3 en zondag 4 oktober is off-road- minnend Nederland op Autotron in Rosma len van de partij voor het 4x4-spektakel Off Road ’98. Uit onderzoek blijkt dat nog altijd negentig procent van het Nederlandse 4x4-wagenpark nooit de officiële weg verlaat om de beschikba re pk’s en mogelijkheden aan te spreken. Ongetwijfeld zal daar ook het beperkte aantal terreinen debet aan zijn. Reden waarom Au totron enkele jaren geleden besloot een groot schalige off-the-road-happening op touw te zetten. En met succes; Het aantal Off-Road- Trophy deelnemers, bezoekers die met hun ei gen terreinauto deelnemen aan het evenement, vertoont nog altijd een stijgende lijn. Dermate stijgend dat Autotron nu ook gebruik gaat maken van de Adventure World 4x4 circuits op de Beekse Bergen Hilvarenbeek. De totale lengte van de off-road circuits zal dit jaar dan ook ruim verviervoudigd worden! Beide par koersen worden onder auspiciën van de Stich ting Nederlandse Terreinsport Associatie, NTA, en Adventure World uitgezet. Op elke school wordt gepest. Iedereen kent het uit zijn eigen schooltijd. Soms is het een tijde lijk probleem, maar er zijn ook kinderen die na verloop van tijd altijd voorop blijken te lo pen als er gepest wordt en kinderen die altijd gepest worden. Dat kinderen elkaar soms pla gen is heel gewoon. Maar bij pesten is er een slachtoffer waarover andere kinderen de baas spelen. Eén op de acht kinderen wordt regel matig gepest. Pesten gebeurt overal: op straat, in de club, thuis, maar het meest op school. Pesten kan openlijk gebeuren door schelden, slaan, uitlachen, bezittingen vernielen, geld eisen. Minder openlijk pesten gebeurt ook door een kind nooit ergens aan mee te laten doen, buiten te sluiten, nooit uit te nodigen voor feestjes. Als niet wordt ingegrepen kan het pesten jaren achter elkaar doorgaan. Dit kan nu of later, ernstige gevolgen hebben voor het kind. Het leidt vaak tot psychische en soms ook lichamelijke klachten. Pesten grijpt heel diep in op het leven van een kind. Ook als een kind nooit over pesten vertelt, kan het toch gebeuren. Je merkt het aan andere dingen. Het kind wil niet meer naar school of sportclub, speelt niet graag meer buiten, klaagt over hoofdpijn en buikpijn, slaapt slecht, neemt nooit vriendjes mee naar huis, raakt regelma tig dingen kwijt, wordt angstig. Het is lang niet altijd gemakkelijk om erachter te komen welke rol een kind heeft als het om pesten gaat: is het slachtoffer, pester of zit het in de grote middengroep die zwijgt, toekijkt of meedoet? Volwassenen zijn zich over het alge meen wel bewust van wat er zich afspeelt. Soms gebeurt er echter te weinig om het pesten te laten stoppen. Wat zouden volwassenen hier aan kunnen doen? Neem het pestprobleem se rieus. Bespreek het pesten met het kind en zoek samen naar mogelijkheden om het te stoppen. Neem contact op met school, andere ouders, trainers etc. om samen iets aan het pesten te doen. Ook kunt u voor hulp en meer informa tie terecht bij de GGD. In De Hondsberg wonen kinderen met zeer complexe problemen. Enerzijds verstandelij ke, anderzijds ook ernstige psychische en ge dragsproblemen als pyromanie en destructief, agressief en opstandig gedrag. Niet zelden communiceren de kinderen slecht, praten niet of functioneren moeilijk binnen een groep. Ze zijn vaak achter in hun ontwikkeling, sommi gen zijn extreem angstig, teruggetrokken, ge sloten of autistisch, of willen niet alleen gela ten worden. Veel kinderen in De Hondsberg hebben een voorgeschiedenis waar je werke lijk koud van wordt: mishandeling, incest, al lochtonenproblemen, aanraking met justitie, sociaal zwakkere en drugsmilieus, vluchtelin gentrauma’s. psychiatrische en zwakzinnigen- zorggeschiedenis van de ouders etc... Regisseur Roel van Dalen heeft enkele kinde ren die in de Hondsberg wonen gedurende bijna één jaar met de camera gevolgd. Dit heeft geresulteerd in de vijfdelige documentaire ’De kinderen van De Hondsberg’. De serie schetst een indringend beeld van een andere, totaal geïsoleerde wereld, waar alleen die mensen die er mee te maken hebben (gehad) een idee van hebben. Aflevering 1: Terrence Carola 5 oktober 1998 Terrence woont al meer dan een jaar in De Hondsberg. Naast zijn aangeboren verstande lijke handicap heeft hij als klein kind ernstige trauma’s opgelopen, waarmee hij worstelt. Eigenlijk wil Terrence het liefst zo snel moge lijk verhuizen naar een ander instituut, want hij vindt het hier een beetje saai worden. Maar dan krijgt hij verkering! Over de verwerking van het verleden en dromen over de toekomst. Verder ziet u in de diverse afleveringen ook groepsleidsters uit Moergestel, zoals o.a. Chantal Pellis en Ellen op ’t Hoog. E.ls Gel- den-Koks ziet u in diverse afleveringen als gezinstherapeut/maatschappelijk werkster. OISTERWIJK EN MOERGESTEL Rabobank Moergestel Gratis het 'Boek van Ikke'bij een Rabo JongerenRekening. PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1998 Met de Rabobank kun je meer. Een geboorte blijft iets heel bijzonders. De emoties,de spanning, het begin van al die eerste Stapjes... Spaarzame momenten die je voor altijd bijblijven. Een goed moment om te beginnen met Sparen. Open daarom een Rabo JongerenRekening,de rekening die meegroeit met uw kind. Nu spaart voor uw kleintje en over een paar jaar is het 'ikke zelf doen'. >-^4***’

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 5