8 Nieuw! Kwarkbol H. Verkooijen o KORFBAL^ Puddingbroodjes *>50 Banketbakkerij ’tFijne komt van de Banketbakker...! VAKGARAGE DONKERS RONDOM DE KERK Weekendreclame vrijdag en zaterdag: Ondernemers, bedankt! 3 stuks Expositie BOVAG L i u voor KPJ MOERGESTEL OFFICIEEL SUBDEALER SEAT - Onderhoud en reparatie alle merken Ondernemers, bedankt! I Wij zijn gecertificeerd voor inbouw van SCM-TNO goedgekeurde beveilingssystemen Langs deze weg willen wij de volgende personen en bedrijven hartelijk danken: Programma Pup. E: Roefl - Fortuna ’68 Asp. C: Roefl - NKV Asp. B: Roef! - Flash Jun. A: Roef! - DSV Rootven 23, Moergestel, Tel. 513 3788 De gehele week geopend. Alleen woensdagmiddag gesloten. PW je thuis in je sport f Aanwezig: 11.30; 11.00 11.30; 11.00 13.00; 12.30 10.00; 9.30 Uit het dagboek van een herder M. Pijnenburg-Oerlemans inz. Herdenking Oorlog en Bevrijding Pastoor Muskenshof 5,5066GM Moergestel. Met Uw bijdrage kan de herdenking gestalte krijgen. De “Werkgroep Herdenking Oorlog en Be vrijding” heeft onlangs de ondernemers van Moergestel benaderd voor een financiële bij drage in de viering van de herdenking van de bevrijding op 25 oktober a.s. Gezien de vakantieperiode was de Werkgroep genoodzaakt een herinnering te doen uitgaan aan diegenen die het verzoek mogelijk over het hoofd gezien hadden. Op dit moment kunnen wij U meedelen, dat de navolgende ondernemers positief gerea geerd hebben, zodat zij ons nu al een beetje op weg geholpen hebben om verder inhoud te kunnen geven aan de viering eind oktober. De exacte invulling van de herdenking, waarin een bijzondere plaats is ingeruimd voor de jeugd en welke muzikaal opgeluisterd zal wor den door deels een afvaardiging van onze Har monie “Prinses Juliana” en het landelijk be kende doedelzak-korps “Dutch Pipes and Drums”, zal nader in “Moergestel-Nieuws” bekend gemaakt worden. Voorlopig gaat onze dankbaarheid uit naar onze gulle gevers, t.w. - Rabobank Moergestel, die een flink bedrag in het vooruitzicht heeft gesteld; - Ondernemend Moergestel, de organisatie die haar leden aanspoort positief te reageren; - Aannemersbedrijf A.M.J. op ‘t Hoog; - Schildersbedrijf Th. Verbakel; - Zuidgas B.V. (Ton Aarts); - CSO BV., Centrale Schachten- en Onder- werkmakerij; - Adviesburo Van Dam; - Taxibedrijf E. v.d. Loo; - Schildersbedrijf H. Kerkhof; - Cirred Lederwaren; - Interieurbouw De Kring; - Jumbo Supermarkt Denissen; - Mariën Consultancy; - Fotografie Chris v.d. Bijgaart; - Donkers Autoschade; - Slagerij Ketelaars; - Bakkerij Van Hulten; - Assurantie- en Administratiekantoor ASMI; - Frans Becx Tuinmachines; - PVS Meubelen; - Tapperij De Schouw; - Café ‘t Draaiboompje; - Café ‘t Stokske en - ETB Frans van Velthoven. Enweet U? Voor de overige ondernemers is het rekeningnummer van de “Herdenking Oorlog en Bevrijding” bij de Rabobank nog steeds 13.45. 43.351 ten name van Van vrijdag 2 oktober tot en zondag 1 novem ber a.s. exposeert in “In De Drye Swaentjes’ De Lind 42 te Oisterwijk: Astrid Verhaegh Koenders uit Zoelen met schilderijen en Syl via Vrooyink met uit haar collectie: bronzen beelden, glassculpturen en keramiek. De tentoonstelling is geopend op vrijdag, za terdag en zondag van 13.00-17.00 uur. De toe gang is gratis. Kinderen onder de twaalf jaar zijn welkom onder begeleiding. 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1998 PAGINA 10 4 1 2. AW. 1/ en verder alle medewerkers en buurtbewoners die het Touwtrekweekend 1998 mede tot een groot succes hebben gemaakt! Familie Wolfs, Heuvelstraat Familie Bierkens, Heuvelstraat Familie Meurs, Heuvelstraat Rabobank Moergestel Bouwbedreijf Mulders, Moergestel Bouwbedrijf Jonkers Welten, Haghorst Ortho Bouwmaterialen verkoop en verhuur, Biest-Houtakker Loonbedrijf Bruurs Moergestel Cementbouw Tilburg Bloemisterij Wim Willems Boerenbond Moergestel Familie van de Wouw, Heuvelstraat Gilde St. Catharina Wim Ketelaars Bestratingen, Moergestel Het herdenken van de bevrijding van Moer gestel in oktober is een passende gelegen heid om pastoor Jos. Janssen aan het woord te laten. In twee afleveringen geven wij u zijn aantekeningen in het Registrum over de vijf oorlogsjaren. Het is boeiend over zijn ervaringen te lezen, waarbij misschien een enkel keertje twijfel rijst over de historische juistheid van wat hij schrijft. Zeker zullen zijn aantekeningen bij velen een glimlach oproepen, omdat zij “de tijd van toen" erin zullen herkennen. Vooral vele ouderen zullen door de woorden van hun oude pastoor, waarin afwisselend bezorgd heid, opluchting, angst, blijdschap, maar ook vertrouwen en dankbaarheid doorklinken, gegrepen worden. Deze woorden voegen iets toe aan de herdenking van de bevrijding die deze maand plaats vindt. Redactie: Ton van Elsdingen Sjef Nijtmans Jo van Os Ireen Stieger Peter Verheijen Ad Wolfs Harry van Boxtel toonde mij zijn krans, waaraan een mooi kruis- ke hing en de medaille van Maria. Mijn familie maakte ook veel mee. Mijne zuster, die stervende was in Grave, moest evacuee- ren en kwam door den dokter Canters zelf uit medelijden gebracht in Geffen. Daar viel een bom en bij het klooster stierf een heele familie - 14 personen uit Grave. Mijn neef Jos Janssen, Kapelaan te Blerick, had den eersten brief onzer bisschoppen ver spreid. Hij werd opgepikt en zit bijna twee jaar gevangen; het grootste gedeelte te Dachau. Wonderbaar heeft God hem behouden en is wederom Kapelaan te Blerick. Mijn neef Rob Schoepp, burgemeester te Son, werd begin ‘44 wegens een moord, gepleegd te Son, meegenomen als gijzelaar en zit thans (20 Januari '44) in Seminarie Beekvliet. Ik zal op advies van Mgr. een nieuw hoofdstuk beginnen; er is nog plaats genoeg in dit boek. Dan noteer ik als God het wil het voornaamste nieuws. Ik denk wat heb ik het goed gehad O.L. Heer; niets heb ik ondervonden, integendeel, maar wat kan er nog komen? De oorlog 1940 -1945 (1) Pinksterdag 12 mei 's nachts circa half drie kwamen de eerste Duitsche soldaten aan de pastorie bellen. Sie móchten etwas zu essen bekommen und etwas schlafen. Sie waren so müde! ‘s Zaterdagsavonds kwam tegen een uur of acht de ouddeken van Venray, rustend pries ter in het klooster Horst, de Heer J. Thielen, bij me dienen. Hij was gevlucht, menende hier alles rustig te vinden. Dien avond had ik oor log in huis; mijne dienstboden waren zo ze- Schoolstraat 60 5066 EE Moergestel Tel. (013) 513 11 10 “Merkwaardige voorvallen en opmerkelijke gebeurtenissen” uit het Registrum Memoriale van de parochie St Jan Onthoofding in Moergestel. nuwachtig, oorlog aan de deur. Daar stond een meisje in nachtcostuum, Cato Z. die krankzinnig was geworden. Ze stond zonder ophouden, ook in de nacht, te zingen, te bel len en tegen de deur te bonzen en ‘t was dan oorlog buiten. De Duitsche soldaten hebben goed gegeten en wat geslapen en circa 11 uur 's morgens verlieten zij het huis. Gelukkig ben ikzelf vrij gebleven van inkwar tiering. Er hebben hier lang Duitschers gele gen in de scholen - de Vereeniging was can- tine. Later was Moergestel vrij tot opnieuw een vijftigtal manschappen met 75 paarden bij de boeren op Vinkenberg, Heuvelstraat en Broekzijde bij de boeren binnentrokken. Op ‘s Zaterdags 9 mei waren reeds eenige Fransche soldaten hier op motorfietsen ge komen, later ook een paar tanks. Toen het Hollandsche leger gedeeltelijk door Moerges tel naar Tilburg trok, achtervolgd door de Duitschers, en de Franschen de brug wilden laten springen over de Stroom, de Reuzel, was het een kritiek oogenblik voor ons dorp. Gelukkig trokken de Franschen naar Tilburg, zoodat het, na wat schieten uit vliegmachi nes, wat rustiger werd in het dorp. De schrik zat er volop in bij de meesten - 2/3 van het dorp was dien nacht gevlucht naar de boerderijen. Ik was zulks niet van plan en ben blij thuis te zijn gebleven; waar de men sen thuis waren is niets gebeurd en niets ge stolen, wel waar de Duitschers niemand thuis troffen. Er lagen in ons dorp den heelen tijd nog wat Duitschers; eene afdeling met vrachtauto’s - de Dreef en de speelplaats stond vol met auto’s. In de Vereeniging en de oude school lagen de manschappen. Er waren verschil lende inkwartieringen, waarvan ik gelukkig vrij ben gebleven. Eén nacht sliepen op stroo in den wintertuin 24 soldaten. Die mannen ver trokken en toen kwamen een 70 man met kar ren en paarden die met hun paarden bij de boeren binnentrokken. Die zijn ook een maand of drie hier geweest en verdwenen toen. Nadien hadden we geen strijders meer in het dorp, tenzij eenige wachten om de lood sen te bewaren die tegenover Maria Hoeve waren gebouwd. Er viel een bom op een plan ken woning van Henr. Damen, een arm gezin. Alles lag overhoop in huis, kasten en deuren stuk, maar O.L. Vr. van Alt. Bijstand hielp. Nie mand werd gewond, zelfs de vijf kinderen en de twee geiten kregen geen schram. Er vielen nog wel eens bommen in het dorp, maar zon der schade te veroorzaken. Ook viel in het dorp een vliegmachine neer. Sedert de ruim drie jaar oorlog (het is heden 24 Juni 1943) is onze plaats merkwaardig gespaard gebleven. Hier keerden de soldaten die in België en Frankrijk bij het begin van den oorlog terecht kwamen, allemaal terug; er is tot nu toe nog geen enkele Moergestelsche soldaat gesneuveld. Thans is er heel weinig vlees te bekomen, dito melk, boter, eieren. Rijke menschen betalen voor een pond boter tot fl. 27,-, voor een ei tot 80 cent, voor een sigaartje fl. 1,70 (vroeger 6 cent), later zelfs fl. 3,50. De parochianen heb ben in het levensonderhoud van de geestelij ken buitengewoon goed gezorgd. In ‘43 moesten veel Hollanders in Duitschland gaan werken. In Juni moesten alle Nederlan ders hun radiotoestel inleveren. In Juli zal het Nederlandsche leger in krijgsgevangenis naar Duitsland moeten; kwam er maar spoedig een einde! In September 1943 kon iemand vier pond ta bak, Heerenbaai, die fl. 1,20 per pond kostte, verkoopen voorfl. 1000,- dus fl. 250,- per pond! Voor een sigaar van vroeger 8 cent geeft men fl. 2,50, fl. 4 - 5,50! Een fietsband is niet te koop - prijzen tot fl. 300,- Er is veel ruilhandel, bijv, fabrikanten ruilen schoenen, die tot fl. 90,- betaald worden, met sigaren of textielartikelen en textielfabrikanten koopen eetwaren met kledingstoffen. Mijn pa rochianen, naar ik hoor, vragen ook dikwijls te veel geld, maar lang niet allemaal. Voor ons geestelijken, nogmaals gezegd, zijn ze buiten gewoon goed. Ik had ook een paar studenten een acht dagen in mijn huis - die waren gevlucht. Er kwam ook een Duitsche generaal (uit Baieren) bij me biechten en liet me zijn lidteeken zien, die hij had opgeloopen in Rusland. Een brave, jonge vent die zijn ouders verloren had in den vori- gen oorlog en meende alleen te zijn. Ik heb hem getroost en gezegd: “jongen, ge hebt twee Vaders en twee Moeders, God en Maria en vader en moeder in de hemel.” Hij zeide me dat hij iederen dag zijn rozenhoedje bad en hij In Februari 1943 werden uit den kerktoren ge haald op last van de Duitsche Regering: 1De groote klok, wel 1000 kilo, er stond op; Ik roep tot God die Spreekt - So niemand komt is Hij die het wreekt. Ik ben gegoten in de hof van A. van den Boer te Moergestel anno 1782. W.H. van Kelckhoven. Henricus Petit me fudit (Petit was een klokkengieter in Aar- le-Rixtel). De middelste, er stond op: Moergestel. Alexius Petit me fudit. Anno 1754. 3. De kleinste, er stond op: Petit en Fritsen me fuderunt. Anno !877. Kruisbeeld (erop). 4. De Engel des Heerenkiok hing boven het priesterkoor, er stond op: Petit en Fritsen fu derunt me. Anno 1889. Deze klok is zeeker van de kerk meen ik. Torenuurwerk en klok ken in den toren waren van de Gemeente Moergestel. Deze klokken waren gehaald 16 Februari 1943, mogen ze terugkomen. Men zegt dat ze nu, 26 Januari 1944, nog in Tilburg staan. Er werden ook meegenomen een klok van de Zusters en van de Broeders. Als Angelusklok kwam in den toren terug voor het uurwerk (slag werk) een klokske uit Goirle. 525 I LID AUTO

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 10