WIEKENTKUNST MOERGESTELD Eerste hoofdprijzen Audacia-jubileumloterij overhandigd Beekse Marathon Expositie Cas van Houtert, Marion Helmer, Hennie van Schooten en Johan Vermeer Schilderijen, sculpturen en glas-in-lood in Stanislaus Johan Vermeer Cas van Houtert Marion Helmer Hennie van Schooten MOERGESTEL-NI EU WS’ -WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1998 t Wiekentkunst is een gratis toegankelijke manifestatie op zaterdag I0 en zondag I I oktober, dagelijks van I2.I5 tot I7.00 uur. Tijdens Wiekentkunst laten Moergestelse kunstenaars, amateurs en professionals, hun werk zien en horen aan hun dorpsgenoten. Erik Welten kreeg de reischeque van f 1.S00,- uit handen van Rabo bank reisadviseuse Brechtje van der Sande De familie van Ommeren woonachtig in Retie B.) won de breedbeeld televisie van de fa. van Velthoven. Martin op ’t Hoog voelde zich al op z’n gemak in de relaxfauteuil van PVS Meubelen. “Ik wil gewoon altijd creatief bezig zijn. Of het gaat otn koken in de keuken of werken in de tuin, als ik maar iets kan maken; daar leef ik van”, aldus Cas van Houtert (60), een van de vier inwoners van Moergestel die tijdens Wiekentkunst exposeert in het Stanislaus-kloos- ter. De anderen die in deze bijzondere gelegenheid hun werk laten zien zijn Marion Helmer met textiele schilderijen, Hennie van Schooten met gouaches en nat-in-nat-schilderijen en Johan Vermeer met zijn glas-in-loodramen. in-nat-schilderijen zijn geïnspireerd op de Edda-verhalen uit de Noorse mythologie. Hoe komt een gepensioneerd eigenaar van een administratiekantoor er toe om glas-in-lood ramen te gaan maken? Daarop heeft Johan Ver meer (58) een heel duidelijk antwoord: “Vijf tien jaar geleden kreeg ik een hartinfarct. Dan ga je over je leven nadenken. Je komt tot het besef dat het leven bestaat uit meer dan wer ken, werken en nog eens werken. Ik wilde meer met mijn leven gaan doen. Ik ben glas-in-lood ramen gaan maken omdat me dat trok. Waar om? Omdat je met je handen mooie dingen kunt maken.” Toen Johan Vermeer zich dertien jaar geleden door middel van een eerste cursus in De Werckwinkel in Hilvarenbeek op glas-in-lood ging toeleggen, was deze kunst ’uit’ zogezegd. De laatste jaren is glas-in-lood echter weer be hoorlijk in opkomst. Het zijn moderne ramen die Johan Vermeer in Stanislaus laat zien. “Heiligen, zoals te zien op kerkramen zijn wel interessant en mooi om naar te kijken, maar in mijn eigen werk word ik geïnspireerd door kunstenaars als Gustav Klimt en Wassily Kan dinsky.” Over zijn deelname aan Wiekent kunst, zegt Johan Vermeer: “Het is leuk om aan de inwoners van Moergestel te laten zien waar je mee bezig bent.” De hele familie Groenendaal mocht op de foto met de scooter van de fa. Bijvelt-van de Ven. Atletiekvereniging Achil ’87 te Hilvarenbeek organiseert op zondag 20 september 1998 de Beekse Marathon. Start en finish zijn op de atletiekbaan van sportpark “de Roodloop”, Uranusstraat te Hilvarenbeek. U kunt indivi dueel deelnemen of in estafette-vorm met als wisselpunt de atletiekbaan. Aanvang is 11.30 uur en inschrijven kan voor af op telefoonnummer 505 1897 of vanaf 9.30 uur in de kantine. Uiteraard zijn er ereprijzen en er is een loterij op startnummers en voor alle deelnemers is er een fraaie herinnering. U kunt kiezen voor de afstanden 10,21 km en 42 km 195 m. Na afloop kunt u gebruik maken van de douches en kleedkamers van ons sportpark. Voor informatie kunt U terecht op telefoon nummer 505 1897 of 505 4453. De vier exposanten in het Stanislausklooster met van links naar rechts Hennie van Schooten, Marion Helmer, Cas van Houtert en Johan Vermeer. (Foto Martien Oerlemans). PAGINA 9 Ondernemers, bedankt! De onlangs opgerichte Werkgroep Herdenking Oorlog-Bevrijding heeft in juli een aantal brie ven doen uitgaan, onder meer naar de gemeen te Oisterwijk in verband met subsidie, naar de plaatselijke Rabobank, naar de belangenorga nisatie “Ondernemend Moergestel” en in au gustus naar alle Moergestelse ondernemers af zonderlijk. Het verzoek gold een financiële bijdrage om de herdenking op 25 oktober a.s. mogelijk te maken. Rabobank Moergestel, die verzoeken, die bij dragen aan bestendiging van de wezenlijke identiteit van de eigen gemeenschap, een warm hart toedraagt, reageerde als eerste met de me dedeling, dat een financiële bijdrage in het vooruitzicht gesteld zou worden. “Ondernemend Moergestel” deelde mee het initiatief van harte te ondersteunen en sprak de hoop uit, dat een benadering van de indivi duele ondernemers een stimulans zou zijn voor haar leden om het initiatief van de Werkgroep financieel te ondersteunen en zou dit ook als zodanig aan haar leden meedelen. “Ondernemend Moergestel” die zich ook steeds een warm pleitbezorger heeft getoond voor behoud van eigen identiteit, heeft inmid dels als organisatie een financiële bijdrage overgemaakt. De bijdragen van de individuele ondernemers komen inmiddels ook binnen op de bankreke ning van de Werkgroep Herdenking Oorlog- Bevrijding. Tot op dit moment hebben de na volgende ondernemers positief gereageerd door een bedrag over te maken op de bankre kening van de Werkgroep: Fotografie Chris v.d. Bijgaart, Adviesburo Van Dam, Donkers Autoschade, Frans Becx Tïiinmachines, Taxibedrijf É.v.d. Loo, Slagerij Ketelaars, Schildersbedrijf Th. Verbakel, PVS Meube len, Mariën Consultancy, Centrale Schach ten- en Onderwerkmakerij CSO en Bakkerij Van Hulten. De Werkgroep is in afwachting van de respons van de overige ondernemers, die daarop een hernieuwd verzoek hebben ontvangen. Wij vragen ons af: - Is de brief zoekgeraakt tussen het vele folder materiaal? - Ligt de brief nog ter afwerking op Uw stapel te verwerken post? - Is de vakantie debet aan het feit dat U nog niet gereageerd heeft? Geen nood. Wilt U daarom alsnog Uw bij drage overmaken op: Rekeningnummer 13.45.43.351 t.n.v. M. Pijnenburg-Oerlemans inz. Herdenking Oorlog-Bevrijding Pastoor Müskenshof 5, 5066GM Moergestel, dan kan de Werkgroep Herdenking Oorlog- Bevrijding verder met het uitwerken van het programma en het vastleggen van afspraken voor wéér een stukje eigen identiteit. Ondernemers, bedankt! aanboren van de creativiteit in de mens, is ze initiatiefneemster geweest tot Wiekentkunst. Het spreekt dan eigenlijk ook een beetje van zelf dat Hennie van Schooten met eigen werk op deze culturele manifestatie present is. In Stanislaus hangen van haar drie gouaches en vier schilderijen die zijn gemaakt volgens de bijzondere nat-in-nat-techniek. De eerste drie werken zijn abstract, de overige vier zijn een combinatie van abstract en figuratief De nat- Expositieruimte voor hedendaagse kunst Het Voorportaal, Koestraat 133 exposeert schilde rijen van Ellen Brouwers. Presentatie van de installatie Movement van Ellen Brouwers op zondag 20 september om 03.00 uur. Daarna elke zaterdag en zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur tot 11 oktober. De maand er op volgend, enkel op afspraak. Entree gratis. Van Cas van Houtert staan onder meer beeld jes gemaakt van delen van oude landbouw werktuigen in de gang van deze Moergestelse kloostergemeenschap. Een prachtig voorbeeld daarvan is een beeldje gemaakt van een heg genschaar. Ander werk dat hij exposeert in het Stanislausklooster zijn geboetseerde naakten en sculpturen gemaakt van messing en koper. Cas van Houtert is leraar Engels en maat schappijleer. Een kwart eeuw geleden volgde hij zijn eerste kunstzinnige opleiding bij het Duvelhok in Tilburg; daarna is hij cursussen blijven volgen. Moergestel heeft een jaar of vijf tien geleden voor het eerst kennis gemaakt met zijn kunstzinnig werk, toen schilderijen zijn tentoongesteld tijdens Moergestel Creatief. Het driedimensionale werk dat is te zien tij dens Wiekentkunst is een primeur voor Moer gestel. Net als Van Houtert kent ook Marion Helmer (44) die onweerstaanbare drang om iets crea tiefs te doen. In het verleden heeft ze “van alles gedaan”, zoals ze dat zelf zegt. Ze geeft ’pop pen maken’ en schilderen als voorbeelden. “Totdat ik hier tegenaan liep”. Met ’hier’ be doelt ze haar zeer bijzondere manier van schil deren. Voor Marion Helmer, moeder van vier kinderen, blijkt het maken van ’textiele schil derijen’ de ideale combinatie. “Ik heb altijd graag met stof gewerkt en geschilderd. Beide technieken heb ik nodig voor textiele schilde rijen.” Op een wit vlak maakt Marion Helmer, oor spronkelijk maatschappelijk werker en bezig heidstherapeute van beroep, een compositie van verschillende soorten witte stof, dik, dun, grof, glanzend, mat enzovoorts. De vlakken worden geschilderd en vervolgens worden bij voorbeeld kant, en draad geverfd en aan de compositie ’toegevoegd. “Een textiel schilde rij ontstaat al werkend”, ligt ze nader toe. “Ik ben er altijd ontzettend lang mee bezig. Als een schilderij klaar is, sta ik er altijd versteld van dat ik dat kan.” Van Marion Helmer zijn in het Stanislausklooster zes textiele schilderijen te zien. “Spelen is belangrijk in je leven. Kunstzinnig werken is spelen, met vormen, kleuren, vlak ken en lijnen. Dit spreekt iets totaal anders in de mens aan dan kennis. Helemaal opgaan in kunstzinnig werken is plezierig.” Hennie van Schooten (43) weet waarvan ze spreekt als ze deze lofzang op creativiteit aanheft. Zij is na melijk creatief therapeute met een eigen ate lier aan D’n Duyp in Moergestel. Verder oe fent ze dit beroep uit op een kinderdagverblijf in Moergestel en gaf ze onder meer ook les aan de tekenclub van de ouderen in De Roozen- dries. Indachtig het belang dat ze zelf toekent aan het 1 V 1 «t '*1 I V if yf Reiuheque t*joo ki*Mheh».t 750 (2

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 9