1» De geschiedenis van de mirliton en de mirlitonfanfare 25e VRIJMARKT Regio- kampioerischappen Touwtrekken Midden-Brabant KPJ Moergestel I Uit de brochure die ter gelegenheid van het mirlitonconcours in Moergestel verschijnt en die op 6 september te koop is. Muziekvereniging Prinses Juliana organiseert Stichting Vluchtelingenwerk Bestuursleden gezocht Van de middeleeuwse ’ui-fluit’ tot de ’Fanfare van de Armen’ ar T'.y «r- PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1998 De groep uit het Belgische Wetteren met de twee reuzen. a.s. Zondag te zien in Moergestel. dat ze dacht dat men zich daarom noodge dwongen van namaakinstrumenten moest be dienen. Ocharm, die Bossche Kikvorschen... Op zondag 13 september aanstaande organi seert muziekvereniging ‘Prinses Juliana’ haar jaarlijkse vrijmarkt. De levendige, bekende en daardoor altijd druk bezochte markt wordt dit jaar voor de 25ste maal georganiseerd. De markt vindt plaats op het Sint Jansplein en is open van 10.00 tot 16.00 uur. lijkt aannemelijk dat met behulp van deze na- maak-instrumenten al in de middeleeuwen ’schertsmuziek’ door ’schertsgroepen’ a la de mirlitonfanfares is gemaakt. Het voor zover bekend oudste, gedocumenteerde voorbeeld daarvan is van een meer recente datum en be treft het ontstaan van het ’houten muziek’ uit het Vlaamse Wetteren. Deze mirlitonfanfare is rond 1870 opgericht, bestaat nog steeds en is op 6 september een speciale gast op het con cours in Moergestel. Een paar van de allereerste instrumenten heeft de groep nog in zijn bezit. Deze worden mee naar Moergestel gebracht. De membraan is gemaakt van gedroogde darm. Midden-Brabant De oprichters van de oudste mirlitonfanfare van Nederland, De Kikvorschen uit Den Bosch, hebben zich vermoedelijk laten inspire ren door de toentertijd bekende komieken- groep ’De Fratellini’s’. Deze naam lijkt niet voor niets behoorlijk Italiaans te klinken, aan gezien in dat land in die dagen ook mirli- tongroepen bestonden. Overigens zal uit het artikel dat in deze brochure aan De Kikvor schen is gewijd, blijken dat het merendeel van de muzikanten tegenwoordig echte instrumen ten gebruikt. Uit historische overwegingen is een beperkt aantal mirlitons in de groep opge nomen. Van De Kikvorsen uit Liempde kan ongeveer hetzelfde verhaal worden verteld. Een en ander betekent dat Nederland nog slechts drie volledig originele mirlitonfanfa res rijk is: De Klomp uit Moergestel (de oudste van de drie), Wij Maken Het Zelf uit Oisterwijk en De Natuurvrienden uit Til burg. Deze drie plaatsen liggen vlak bij elkaar in Midden-Brabant. Voor de ’concentratie’ van mirlitonfanfares in deze regio is een histori sche verklaring te geven. In de twintiger en dertiger jaren stond een stel Tilburgse markt kooplieden op de markt in Den Bosch. Zij maakten daar kennis met De Kikvorschen en raakten daarvan zo begeesterd dat door hen in 1930 ook een mirlitonfanfare werd opgericht onder de naam De Blauwe Kielen. Deze naam sloeg op de kleding, bestaande uit een blauw kieltje, een bonte zakdoek en een boerenpetje. Daaruit blijkt dat het Bossche voorbeeld niet klakkeloos werd nageaapt. De Bosschenaren namelijk droegen het zondagse pak van de boe ren uit De Meierij van rond 1900. De Klomp uit Moergestel kleedt zich exact hetzelfde als de Tilburgers. Vreemd is dat niet. Het is aannemelijk dat de Moergestelse initiatiefnemers hun idee in Tilburg hebben opgedaan. Op hun beurt strekten de Moer- gestelnaren de Oisterwijkers weer tot voor beeld. Uit een afsplitsing van Wij Maken Het Zelf uit Oisterwijk zijn de huidige Tilburgse Natuurvrienden ontstaan. En zo is de Midden-Brabantse cirkel rond van wat in de jaren dertig in Tilburg en omgeving bekend stond als de ’Fanfares van de armen’. Doordat geen gebruik werd gemaakt van dure échte instrumenten en doordat men geen noot muziek hoefde te kennen, was de mirlitonfan fare bij uitstek een bron van vermaak voor mensen die weinig of geen geld hadden. Juist in die tijd was dat van belang doordat de Cri sisjaren zoveel werklozen telden. Het feno meen van de Fanfares van de armen bleef ove rigens niet beperkt tot Tilburg en omgeving. Ook in andere delen van Nederland en in Vlaanderen hebben ze bestaan. De meeste zijn in de oorlog of vlak daarna verdwenen. Hoe gewoontjes de groepen ook waren, dat wil de zeker niet zeggen dat ze niet tot mooie pres taties in staat waren. De Blauwe Kielen uit Til burg namen tijdens carnaval 1931 deel aan een carnavalswedstrijd voor mirlitongroepen in Antwerpen. Men won daar eventjes een vaan del. Zo trots was het gemeentebestuur op de verrichtingen van dit allereenvoudigste gezel schap dat het van het station werd afgehaald door Jan van Rijzewijk, wethouder en lid van de Tweede Kamer. ’Houten muziek’ De meest bekende ’mirliton’ is ongetwijfeld de kam met het vloeitje, dat iedereen in de kin derjaren wel eens heeft gemaakt. Door tegen het sigarettenpapiertje aan te brommen, te zoe men of te neuriën, ontstaat een heel typisch geluid dat ook zo kenmerkend is voor de mir liton of de kazoo. De membraan vibreert met de geluidstrillingen mee en geeft de enigszins nasale klankkarakteristiek. De mirliton wordt gerekend tot de ’membra- nofonen’, hoewel het geen muziekinstru ment in de strikte zin is. Dat was volgens de populaire versie van de ontstaansgeschiede nis de reden waarom de Bossche Kikvor schen in 1927 een muziekgroep formeerden waarvan de leden nagemaakte instrumenten met mirlitons bespeelden. De Bossche gemeenteraad verbood de carna valsprins met levende muziek in te halen. De mirlitonfanfare moest men wel toelaten omdat een mirliton geen officieel instrument is. Een paar exemplaren van de ’Eunuch-fluit’ zijn bewaard gebleven. Deze zijn destijds al uitge voerd om net-echt te lijken, precies zoals de instrumenten van de hedendaagse mirliton fanfares. Sommige van deze oude fluiten heb ben om die reden gaatjes voor de vingers. Het In het weekend van 19 en 20 september is het weer zover. Dan organiseert KPJ Moer gestel voor de 15de keer het touwtrekweek- end. Dit jaar is het, vanwege het jubileum, in een ander jasje gestoken. Jawel, deze keer zijn de echte kampioen schappen van Midden-Brabant naar Moer gestel gehaald. We starten op zaterdagavond 19 september met een feestavond. Niemand minder dan de Ha venzangers zullen er een spetterend optreden verzorgen. Natuurlijk m.m.v. Radio Fantasy. En niet te vergeten: van 20.30 tot 21.30 uur is er Happy Hour. Zondag 20 september starten vanaf12.00 uur “de regiokampioenschappen TOUWTREK KEN Midden-Brabant”. Teams bestaande uit 6 touwtrekkers of 6 touwtreksters en 1 coach kunnen zich nog opgeven bij Jan van Korven tel. 513 3460. Henk Wijngaard komt traditiegetrouw het weekend afsluiten met een kei-gezellig optre den. Voor de kleintjes is er een zandbak aanwe zig en kunnen ze geschminckt worden. Dit alles zal plaatsvinden in de feesttent aan de Heuvelstraat in Moergestel. Dus: Tot ziens bij KPJ Moergestel! Een zeer oud instrument Het gebruik van namaakinstrumenten waarin of waarachter de mirlitons zijn verborgen is het belangrijkste kenmerk van deze fanfares. De jubilerende De Klomp uit Moergestel bijvoor beeld bedient zich van gefiguurzaagde trom petten, saxofoons, pistons, baritons en schuif- trombones. De instrumenten van de Natuur vrienden uit Tilburg zien er veel echter uit, hoewel ze zijn gemaakt van onder meer pvc- electriciteitsbuizen en van die grote pepermo lens die in bistro’s wel eens op tafel worden gezet. Elke fanfare heeft verder als vast instrumen tarium een grote trom en een paar kleinere, een paar bekkens en een accordeon. Vooral dat laatste instrument is zeer belangrijk. De muzieklijn wordt ermee uitgezet. Secretaris Riet van Oijen-Onasse van Mirlitonfanfare ’Wij Maken Het Zelf’ uit Oisterwijk zegt zelfs: “De accordeonist is het belangrijkste van het hele gebeuren. Zonder accordeonist geen repetities en geen optredens.” De mirliton, ook wel kazoo genoemd en als zodanig bekend van de bluesmuziek, heeft zeer vroege voorlopers gekend in verschillende we relddelen. Verschillende Oost-Aziatische flui ten zijn gebaseerd op de mirliton. Natuurvol keren, in het bijzonder in Afrika, gebruikten of gebruiken het instrument in religieuze of in magische rituelen. Een bekende toepassing van het principe van de mirliton is de marimba, een xylofoon achtig slaginstrument. Dit instrument kent in Afrika een groot verspreidingsgebied. De slaven brachten het mee naar Zuid-Ameri- ka. Onder elke toets van de marimba is een kalebas aangebracht met daarin een mem braan van organisch weefsel. De kalebassen versterken de resonantie. Andere instrumenten die met behulp van membranen werken zijn de Chinese ti-tzu-fluit en de Indiaase nyastaranga, een bronzen trompet. De oudst bekende mirlitoninstru- menten uit Europa dateren van de middeleeu wen. Een bijzondere was de ’Eunuch-fluit’ waaraan men het kenmerkende kazoo-geluid ontlokte met behulp van een membraan dat was gemaakt van het taaie velletje van een ui. Dit type werd daarom ook wel ’uifluit’ ge noemd. Andere materialen die voor de mem braan werden gebruikt zijn zijde, perkament en het omhulsel van het zakje waarin spinnen hun eieren leggen. Voor mirlitoninstrumenten zijn zélfs muziekstukken geschreven, zoals door Marsenne in 1636. Stichting Vluchtelingenwerk Oisterwijk en Moergestel heeft zich met name tot doel ge steld het geestelijke en maatschappelijk wel zijn van vluchtelingen en asielzoekers te be vorderen in de gemeente Oisterwijk (daaron der begrepen de kernen Moergestel en Heuke- lom) door activiteiten te ontwikkelen ter be vordering van hun sociale en economische zelf standigheid. De belangrijkste activiteiten in dit verband zijn: - de opvang en integratie van vluchtelingen en andere nieuwkomers; - de begeleiding van in de gemeente gehuis veste vluchtelingen zonder verblijfsstatus; - vergroten van het draagvlak binnen de loka le samenleving voor de opvang en integratie van vluchtelingen en nieuwkomers. Voor het uitvoeren van de taak ’opvang en in tegratie’, alsmede voor ondersteuning van het bestuur en verzorgen van de administratie, maakt Vluchtelingenwerk gebruik van de diensten van Stichting De Twern, afdeling Oisterwijk. Het uitvoerende werk is in handen van beroepskrachten, stagiair(e)s en vrijwilli gers. Het actieve klantenbestand omvat ruim 150 personen. Het bestuur bestaat momenteel uit vijf perso nen. Drie van hen, mevr. I. de Vries (kern Moergestel), dhr. A. Graafmans en dhr. L. Edel (kern Oisterwijk), hebben aangegeven hun werkzaamheden voor Vluchtelingenwerk, na meerdere jaren, te willen beëindigen om per soonlijke redenen. Om die reden is Stichting Vluchtelingenwerk Oisterwijk en Moergestel op zoek naar mensen die het bestuur willen versterken. Eén van de vacatures betreft de functie van penningmeester. De taken van het bestuur richten zich met name op de beleidsmatige kant van het werk, op het onderhandelen met de lokale overheid en op de draagvlakvergroting door het organi seren van voorlichtingsactiviteiten. Het be stuur vergadert doorgaans circa achtmaal per jaar. Bestuursleden ontvangen voor hun werk geen beloning. Uiteraard kunnen wel afspraken ge maakt worden met betrekking tot het vergoe den van gemaakte onkosten. Er is een aanspra kelijkheidsverzekering van kracht voor alle medewerkers van Vluchtelingenwerk. Tevens is er een uitgebreid programma van cursussen van Vluchtelingenwerk Nederland, waarvan ook bestuursleden gebruik kunnen maken. Belangstellenden kunnen voorinformatie con tact opnemen met de voorzitter van Stichting Vluchtelingenwerk Oisterwijk en Moergestel, dhr. A. van Bemmel, tel. 528 3188. Schriftelijke reacties kunnen gericht worden aan: het bestuur van Stichting Vluchtelin genwerk Oisterwijk en Moergestel, Kerk plein 28, 5061 EB Oisterwijk. Bernard Passier, directeur van de gelijkna mige muziekzaak en conservator van het Muziekinstrumentenmakers Museum, bei de aan de Veldhovenring te Tilburg, verkoopt ze nog volop: de mirlitons. Van Dale vertelt van de mirliton dat het een Frans woord is voor een rieten kinderfluitje dat met een vliesje is afgesloten. En inderdaad, Passier’s grootste groep mirlitonklanten bestaat uit kinderen die met dit instrumentje feestjes opvrolijken. Om die redenen kopen volwas senen ze trouwens ook. Speciaal voor feest- doeleinden zijn de mirlitons geinig vorm gegeven. Gemaakt van kunststof of metaal zijn ze verkrijgbaar in de vorm van uiteenlo pende muziekinstrumenten. Passier en ook het Oosterhouts Speelgoedmusuem hebben zoveel verschillende mirlitons beschikbaar dat er een leuke tentoonstelling van zou kun nen worden ingericht. Naast de kinderen en de volwassenen onder scheidt Passier nog een tweede groep mirliton- kopers, de mirlitonfanfares. Een grote omzet haalt hij daar niet mee, want veel van deze fan fares zijn er niet meer. In Moergestel treden er op 6 september zes op, vijf uit Nederland en één uit Vlaanderen. De organisatie van dit eer ste mirlitonconcours heeft in de voorbereiding oproepen geplaatst in onder andere Belgische en Nederlandse muziekbladen. Deze speur tocht heeft deze zes groepen opgeleverd. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen dat er in de Lage Landen niet meer mirlitonfanfares bestaan. Met recht en reden spreekt voorzitter Jan van Elderen van De Klomp uit Moergestel dan ook over een uniek evenement. Dun gezaaid Wel zijn er muziekgroepen als Folkcom uit Wageningen, gespecialeerd in Nederlandse historische volksmuziek, die bij sommige nummers mirlitons gebruiken. “Als afwisse ling van onze muziek, die verder gemaakt wordt op accordeon, gitaar, fluiten, trom en meerstemmige zang”, aldus Laurens van der Zee van Folkcom. Als een terzijde merkt hij op dat een muziekgroep uit Venray recent een paar mirlitons bij hem heeft aangeschaft. Hoe interessant ook, mirlitonfanfares zijn het niet. Ook buiten Nederland en Vlaanderen zijn ze zeer dun gezaaid. De schaarse literatuur die over dit fenomeen bestaat, geeft geen buiten landse voorbeelden. Een belangrijke informatiebron in deze is se cretaris Leo Glaudemans van De Kikvor schen uit Den Bosch. Deze groep is opge richt in 1927 en is daarmee de oudste mirli tonfanfare van Nederland. Waar het gaat om optredens in het buitenland hebben De Kik vorschen een lange staat van dienst. Veel lan den in Europa zijn bezocht, benevens Cana da en Israël. Slechts één keer ontmoetten De Kikvorschen soortgenoten, in Zwitserland. Een aardige anekdote speelt zich ook af in dat land. Een Zwitserse dame, aldus Glaudemans, meende serieus dat de Bossche groep zo armlastig was

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 9