Jubilaris organiseert uniek concours in Moergestel tv CURSUSSEN FRANS beginnen eind september Mirlitonfanfare 'De Klomp' bestaat zestig jaar Tel. inl.: (013) 513 2942 Fax: (013)513 2986 OPEN DAG: 10 SEPTEMBER Vraag de brochure aan. GEMEENTE BELANGEN Prachtig succes voor P.H.V. ’De Veiligheid’ Open dag Poppen atelier Betty Nagel Uitslag ballonnenwedstrijd Roef! korfbal l iWl WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1998-23e Jaargang-Nr. 1015 Mirlitonfanfare ’De Klomp’ uit Moergestel bestaat op zondag 6 september Rootven 35, Moergestel, Tel. 013-513 2221 Wij werken op afspraak! Namens bestuur en leden van PH.V. ’De Veiligheid’ Met Frans op school gestopt? Volg dan Cursus semi-beginners Ook privé- en grammaticalessen, luister- en spreekvaardigheid. HEUKELOM MOERGESTEL OISTERWIJK Wat betreft De Kikvorschen uit Den Bosch is dat zeker het geval. Deze groep, die al vele malen in het buitenland heeft opgetreden, is in 1927 uit protest tegen het verbieden van het openbaar carnaval opgericht. Uitgerekend deze groep kleedt zich in het zondagse pak van de boer uit de Meierij van rond 1900. Zondag a.s., 6 september is het weer zover. Er zal wederom een open dag gehouden worden in “De Roozendries”.Betty zal zelf een aantal recente eigen poppencreaties tentoonstellen maar ook cursisten krijgen de gelegenheid hun kunnen aan het publiek te tonen. Er zal tevens een video-opname getoond worden over het maken van poppen. Er zijn doorlopend work shops waarin belangstellenden kunnen probe ren of zij gevoel en inzicht hebben voor het maken van poppen. U kunt dan ook terecht met eventuele vragen. Een unieke gelegenheid om kennis te maken met deze geweldige hob by. Vanuit de regio verwacht men evenals vo rig jaar vrij veel bezoek. Een bezoek is zeker de moeite waard. Men kan er terecht tussen 10.30 en 16.30 uur en voor iedereen staat het beken de kopje koffie klaar. Hb Op zondag 21 juni werden een honderdtal bal lonnen de lucht ingelaten bij de afsluiting van het jeugdweekend. De wind heeft aardig mee gewerkt en zo konden de ballonnen een heel eind wegzweven. Een aantal kaartjes zijn te ruggestuurd, zodat de volgende uitslag tot stand kwam. 1. Fam. Trompenaar, vindpl. Barnsdorf, Did. 2. Kees Lommens, vindpl. Saasveld, Twente. 3. Mariska Michielsen, vindpl. De Steeg, Gld. 4. Giel Huijben, vindpl. St. Oedenrode Alle prijswinnaars nogmaals hartelijk gefelici teerd! Op maandag 7 september a.s. komt de fractie van Gemeente Belangen bijeen voor de voor bereidingen van de komende commissieverga deringen. Tijdens deze vergadering zullen de agenda’s van de commissievergaderingen van dinsdag 8 september, woensdag 9 september en donderdag 10 september besproken worden. Aanvang van deze vergadering is 20.00 uur in het gemeentehuis, 2e etage, kamer 7. Graag nodigen wij U uit om over deze agenda’s van gedachten te wisselen. Voor de agenda’s van deze vergaderingen verwijzen wij U naar de gemeentepagina in dit blad. Voor meer informatie kunt U zich richten tot een van onze raadsleden: Ruud Hora 528 85 26; Jan Oerlemans 513 22 39; Jac Meerbach 528 36 70; Piet Meeuwis 528 46 78 of bij het secretariaat: Frans van lersel 528 25 00. Tot maandag 7 september in het gemeentehuis. U bent van harte welkom. Vrijdag 10 juli jl. was Kees van de Wouw met zijn Mechelse Herder Roy in Heeswijk-Din- ther op de keuring voor Politiehonden. De nog maar 3-jarige Roy behaalde een zeer goed certificaat met lof: Politiehond I met maar liefst 435 punten van de maximaal te behalen 440 punten! Roy gaat waarschijnlijk de hondenbrigade van de politie in de regio Tilburg versterken. Wij wensen Kees van harte proficiat met dit prachtige resultaat en wensen hem nog veel succes! Eenvoudig De eenvoudige boerenoutfit van de meeste groepen (De kledij van de Natuurvrienden uit Tilburg heeft iets jagerachtigs) is een regel rechte verwijzing naar de oorsprong van dit fenomeen. Mirlitonfanfares zijn in de jaren twintig en dertig vrij massaal opgericht door mensen met weinig geld. Tegen zeer geringe kosten konden zij toch gezamenlijk musiceren. De muziekgroepen werden daarom ’fanfares der armen’ genoemd. Van de drie Midden-Bra- bantse groepen is De Klomp de oudste. Het Oisterwijkse ’Wij Maken Het Zelf’ is van 1944 en ’De Natuurvrienden’ uit Tilburg zijn daar veel later weer van afgesplitst. Optreden in het openbaar doen de meeste groepen slechts spo radisch. Een buitenkansje dus voor Moerge stel om deze bijzondere muziekgroepen met deze rijke historie bezig te zien. ook zeer terwille geweest. De organisatie was niet alleen een hele toer, maar is ook tame lijk kostbaar. De Belgische groep bijvoor beeld komt in een gecharterde bus en met een lichte vrachtwagen. Daarin worden twee ’reuzen’ meegevoerd, poppen van ongeveer drie meter hoog, aangekleed in het uniform. De reuzentraditie gaat terug tot in de Middel eeuwen. De poppen worden vanaf Den Boog aard meegedragen in de stoet en zullen daar aan zeker een extra cachet geven. De Vreugde- broeders zijn opgericht in 1867 en zijn daar mee het oudste gezelschap dat in Moergestel zijn opwachting maakt. Namaak-instrumenten De muziek die mirlitonfanfares ten gehore brengen wordt gemaakt met mirlitons, een Frans woord voor een instrumentje dat ook wel als kazoo bekend staat. Het geluid ontstaat door in het mondstuk te neuriën of te ’zoemen’. Daardoor gaat een membraampje trillen. Deze eenvoudige instrumentjes zitten verborgen achter de namaak-instrumenten. De Klomp bijvoorbeeld beschikt over een instrumenta rium van trompetten, saxofoons, pistons, bari tons en schuiftrombones. Deze zijn uitgefi- guurzaagd. De Natuurvrienden uit Tilburg hebben de imitatie dusdanig geperfectioneerd dat de nep lijkt op echt. En Wij Maken Het Zelf uit Oisterwijk doet de naam eer aan door dat zelfs de mirlitons zelf worden gemaakt. De overige groepen kopen deze in de muziek winkel. Tijdens het concours zijn de schellen bomen van De Klomp te zien. Het zijn bijzon dere dingen omdat ze dateren van het oprich tingsjaar en destijds gemaakt zijn van afde- dankte spullen. Met behulp van een paar trommels, bekkens en een accordeon wordt er dan muziek ge maakt. Het geheel komt zeer apart over. Ze ker ook door de kleding, die van vrijwel alle groepen dezelfde is: een boerenkieltje, een p Huidverzorgingsinstitu Aphrodite Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 bonte zakdoek en boerenpetten. De Klomp ontleent zijn naam aan de witte klompen die tot het standaard-tenue behoren. Deze kle dij suggereert dat de mirlitonfanfares iets met carnaval te maken zouden kunnen heb ben. zestig jaar. Deze zeer bijzondere muziekgroep heeft voor Moergestel een al even bijzonder cadeau in petto. Aanstaande zondag wordt vanaf 12.00 uur een concours gehouden voor mirlitonfanfares. Vijf daarvan komen uit Nederland, één uit België. Meer van deze muziekgroepen die muziek maken met nagemaakte instrumenten zijn er niet meer. Het is de eerste keer dat een derge lijk concours in Nederland gehouden wordt. Het is gratis toegankelijk. “Wij zijn er zeer trots op dat wij zoiets unieks op hebben kun nen zetten”, zegt voorzitter Jan van Elderen van Mirlitonfanfare De Klomp. Het concours bestaat uit twee onderdelen. Om 12.00 uur stellen de zes deelnemende fanfares zich op voor Den Boogaard. Vandaar gaat het over het St. Jansplein, het Rootven, de (versierde) Oisterwijkseweg en de Indus trieweg naar de Molenstraat waar de merk waardige processie eindigt bij camping De Bosfazant. Op het terrein van deze camping, waar De Klomp thuis is en repeteert, staat een grote tent waarin de hoofdmoot van het programma wordt afgewerkt. Reuzen uit België Tot 18.00 uur vinden hier de optredens plaats van De Klomp uit Moergestel, ’Wij Maken Het Zelf’ uit Oisterwijk, ’De Natuurvrienden’ uit Tilburg, De Kikvorschen uit Den Bosch, De Kikvorsen uit Liempde en ’De Vreugdebroe- ders’ uit het West-Vlaamse Wetteren. Het in ons land nooit eerder vertoonde programma wordt aan elkaar gepraat door Noud Smits, gemeenteraadslid en voorzitter van de heem kundekring. Hij en de Moergestelse schrijver- joumalist Paul Spapens hebben De Klomp met raad en daad terzijde gestaan bij de organisatie van het concours. Paul Spapens (Brabants Dag blad) schreef bovendien een brochure over de geschiedenis van de mirliton en de mirliton fanfares. Het is de eerste keer dat deze onder werpen zijn onderzocht. De met foto’s verluchtigde brochure is voor een gering bedrag te koop in de concours tent. De opbrengst is een van de middelen waarmee De Klomp het concours wil bedrui pen. Sponsors uit Moergestel zijn de groep Moergestel nieiis G8 13 Astérixque Ij] Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G Z.) Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave/redactieBuro '76, Oisterwijkseweg 43,5066XC Moergestel, Tel. (013) 513 2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond K

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 1