Recreëren op de fiets geniet ongekende populariteit Tips voor onderweg Modieus comfort voorde recreatieve fietser to SW. MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1998 PAGINA 10 Vakantiegedrag Beschertning Recreatieve wensen Cabrio Outdoor outfit Buitencocoonen Bij Spanje denken we aan stierenvechten, bij Zweden aan blonde dames, bij Rusland aan wodka en bij Nederland aan... Windmolens? Klompen? Vraag een buitenlander die ons land recentelijk bezocht heeft eens wat hem of haar het eerst opviel. Tien tegen één dat het antwoord luidt: al die fietsen de mensen. Hoewel vrijwel ieder gezin tegenwoordig over minstens één auto beschikt, heeft fietsen bij lange na niet aan populariteit ingeboet. Wie op fietsvakantie gaat, bereidt zich doorgaans zorgvuldig voor. Ook voor fietsers die dagtochten maken, is het echter niet onverstandig goed geprepareerd op weg te gaan. Een paar tips voor onderweg. Accessoires iets Deze fietskleding voor de vrijetijds- fietser is gemaakt van synthetische stoffen die vochtafvoerend, isolerend, sneldrogend en kreukvrij zijn. Reke ning houdend met weersomstandig heden en gemak hebben korte broe ken, shirts, fleece truien en jacks de voordelen meegekregen van ‘echte’ fietskleding. De nieuwe kleding is vooral sportief en comfortabel. De ‘casual’ shirts zijn bijvoorbeeld niet aërodynamisch, maar vallen ruim. De fietsbroeken, lang of kort, zien eruit als ‘normale’ broeken. Groot verschil is dat er een zeemleren binnenbroek ingenaaid is om zadelpijn tegen te gaan. Veel regenjassen zijn bovendien zodanig vormgegeven dat ze ook als sportief jack gedragen kunnen wor den. ten. De kleding combineert mode en comfort. Geschikt om urenlang mee op de fiets te zitten, maar ook op een terrasje valt u er niet mee uit de toon. We rijden onszelf fit op de racefiets, crossen een eind weg op de moun tainbike en maken ontspannen tocht jes in de vrije natuur op de toerfiets. Vooral deze laatste bezigheid, re creatief fietsen, neemt een enorme vlucht.' De generatie 5G+ gaat ons hier letterlijk en figuurlijk in voor. Niet alleen dagtochten op de fiets, maar ook fietsvakanties worden steeds po pulairder. Dit blijkt onder meer uit een onderzoek van het NIPO. wat Shimano u te bieden heeft. Shi- mano brengt namelijk een complete fietskledinglijn op de markt. De kle dingstukken hebben alle voordelen die hiervoor beschreven zijn. Mode én comfort staan centraal. De kleding stukken - van hemd tot sokken - zijn vervaardigd van hoogwaardige mate rialen, die prettig (blijven) aanvoelen en transpiratievocht op effectieve wijze afvoeren. Afgedekte ritssluitingen maken de kleding nog beter wind proof. Shimano verkoopt zelfs schoe nen die speciaal ontworpen zijn voor de recreatieve fietser! lénders. In de afgelopen vijf jaar (1993-1997) koos bijna eenderde van de Nederlandse vakantiegangers voor een actieve vakantie. Vooral fietsva kanties bleken populair. In 1997 trok maar liefst een half miljoen mensen er op de fiets op uit. Het overgrote deel (78%) van deze sportieve vakantie gangers bleef in eigen land. Maar ook dagtochten op de fiets zijn voor steeds meer mensen een favoriet tijdverdrijf. In 1995 en 1996 maakten we, zo blijkt uit cijfers van het CBS, met z’n allen maar liefst 43 miljoen dagtochtjes waarbij de fiets een prominente rol speelde. Dit is een stijging van maar Verkiest u het bezichtigen van een historisch stadje boven een picknick in het bos? Dan is de Gouden Cirkel echt iets voor u. Op de fiets langs de vele schil derachtige havenstadjes langs het Ijsselmeer, van Medemblik tot Stavoren. Maak tijdens een rust dag eens een tochtje op een vis sersboot. Of kien het zo uit dat u één van de talrijke feesten, fes tivals of markten kunt bijwonen, zoals de Havenfeesten in Mon- nickendam en Marken of de Vis- serijdag in Spaken! Bel voor meer informatie de Zuiderzee- lijn, tel: 0320-23 23 23. is. Recreatief fietsen is dus ook nog eens een bezigheid waarmee de gezel ligheid wordt opgezocht! De Bock Dekker spreekt al van een nieuwe trend: buitencocoonen. Een zakmes komt altijd van pas. Al is het maar om onderweg een appel tje te schillen. Draag een identiteitsbewijs bij u. Als u onverhoopt een ongeluk krijgt, kan het thuisfront op de hoogte gesteld worden. Vergeet ook niet een eventuele medicijnverklaring mee te nemen. Van de ‘Stichting Fiets’ en de ANWB zijn erg leuke fietsroutes te krijgen (in de ANWB-winkels). In het voorjaar, als alle fruitbomen in bloei staan, is bijvoorbeeld de Betu weroute aan te raden. Ook de VVV’s kunnen u altijd wel aan een routekaart voor een mooie fietstocht in de omgeving helpen. len aan, schakelen de versnellingen niet goed door of werken de remmen niet goed, dan kun je er zeker van zijn dat dit het fietsplezier danig zal beder ven, hoe hard de vogels ook fluiten en hoe enthousiast de zon ook schijnt. Wat heeft de Fietselfstedentocht vóór op de traditionele schaats tocht langs de inmiddels wereld beroemde elf Friese steden Weer of geen weer, we kunnen ervan op aan dat deze tocht élk jaar op tweede pinksterdag wordt gere den. Met zo’n 220 kilometer op één dag blijft er echter niet veel tijd over om de pittoreske elf ste den te bezichtigen. Daarom is er nu de elf steden “Op Eigen Houtje"-tocht. Dit pakket bestaat onder meer uit een routekaart, een Fries paspoort met allerlei kortingsbonnen en een stempel kaart. U kunt zolang over deze elfstedentocht doen als u zelf wilt en tóch het felbegeerde elfste denkruisje veroveren! Bel voor meer informatie 0900-92 22 of een van de VVV-kantoren in de elf steden. Natte kleding, een blote onderrug door een te kort shirtje of zadelpijn kunnen het plezier van een dagje fietsen danig verpesten. Voor racefietsers en ‘All Terrain Bikers’ is er al geruime tijd speciale fietskleding in de handel. De recreatieve fietser die niet al te veel in het oog wilde springen met een flit send wielrennerstruitje. moest het ech ter doen met een gemakkelijk zittende broek of katoenen T-shirt. Maar geluk kig is hier inmiddels verandering in gekomen. Sinds kort kan ook de recre ant fietskledij aanschaffen die speci aal is afgestemd op zijn of haar behoef- Het NIPO deed in 1997 onderzoek naar het vakantiegedrag van de Neder- Wilt u (nog) geen geld uitge ven aan speciale fietskledij? Besteed dan wat extra aan dacht aan de kleding die u tijdens het fietsen draagt. Het verdient de voorkeur ‘gelaagd ‘gekleed te gaan. Meerdere lagen dunne kle ding beschermen goed tegen de kou, maar zijn ook gemakkelijk uit te trekken als het zonnetje ineens gaat schijnen. Donkere kleding waarborgt tegen opvallende smeervlekken. Let er ook op dat uw kleding transpiratievocht kan afvoe ren. Het wordt al snel erg oncomfor tabel als dit niet gebeurt. De praktijk leert dat een lichtgewicht, ademende regenjas die de ergste buien opvangt, te verkiezen is boven potdichte regen kleding! Het aanschaffen van een goede fiets is dan ook een eerste voorwaarde, zeker als u geregeld langere tochten maakt. Maar wat is een goede fiets? Het aanbod is overweldigend: stads- fietsen, racefietsen, mountainbikes en van alles ertussenin. Shimano, een fabrikant van fietsonderdelen, is de recreatieve fietser te hulp geschoten. De fabrikant heeft nauwgezet in kaart gebracht aan welke eisen een goede toerfiets zou moeten voldoen. Bedie ningsgemak, veiligheid en duurzaam heid staan bijvoorbeeld hoog op het verlanglijstje. Op basis van de resul taten van dit onderzoek heeft Shimano een nieuw fiets(onderdelen)concept ontwikkeld: de STB (Sport Touring Bike). De naam zegt het al: een fiets die diverse recreatieve wensen vervult. De STB moet zowel een slingerend onverhard bospad als een geasfalteerd fietspad probleemloos aankunnen. Op basis van het STB-concept ont wierp Shimano een specifieke onder- delengroep: NEXAVE (samengevoegd uit Next Generation en Avenue). Deze vernieuwende onderdelengroep moet de fietser vooral plezier bezorgen. De STB is zo avontuurlijk als een jeep, zo wendbaar als een sportmodel, zo seizoensbestendig als een cabrio en zo comfortabel als een limousine. Het is de moeite waard niet alleen bij de aanschaf van een goede fiets, maar ook bij het samenstellen van een geschikte ‘fietsoutfit’ eens te kijken Recreatief fietsen, ‘de paden op, de lanen in’ maar dan op de fiets, is vooral een favoriet tijdverdrijf voor ‘jongere ouderen’. Trendbureau De Bock Dekker onderzocht in het kader van een cultuurtrendonderzoek, wie waarom op de fiets stapt. Van de grote groep recreatieve fietsers blijkt maar liefst 70% tussen de 45 en 60 jaar. Waarom is recreatief fietsen zo po pulair bij deze mensen? Het antwoord op deze vraag ligt vooral in het feit dat het niet alleen een gezonde, maar ook een gezellige hobby is. U blijft fit en geniet tegelijkertijd van de natuur. Het stijgende aanbod van fietsevene- menten en fietstochten in vereni gingsverband wijst erop dat het voor veel mensen ook een groepsactiviteit liefst 15% ten opzichte van 1990 en 1991. Verklein de kans op pech onderweg door de fiets van tevoren goed na te (laten) kijken. Let daarbij op rem- blokjes, remkabels, spaken, banden, ketting en verlichting. Schaft u een nieuw rijwiel aan, dan is een fiets met Shimano-onderdelen die, vol gens het Sport Touring Bike-con- cept speciaal zijn afgestemd op de behoeften en wensen van de recre atieve fietser, een goede keuze. Denk aan een bandenplaksetje en een pomp. Controleer voor vertrek of de pomp het ook echt doet! Zorg voor voldoende eten en drin ken onderweg. Water, energiedran- ken of andere vloeistof kunt u het beste vervoeren in bidons. Lichte, niet al te grote fiets tassen bieden ruimte aan regenkleding, reserve onderdelen of een lunchpakket. Zorg bij zware bepak king wel dat de bagage goed over de tassen verdeeld is. Een klein rugzakje is handig, helemaal als fietstassen of snelbinders ontbreken. Een kaartenstandaard aan het stuur is praktisch. Dit voorkomt dat u elke keer af moet stappen om de kaart te lezen. Boven dien blijft de kaart intact. Een eenvoudige zonnebril is niet alleen prettig tegen de De verkoopcijfers van fietskleding, fietstassen en andere accessoires wij zen uit dat de recreatieve fietser graag geld uitgeeft aan goede, degelijke spul len. Een sleutelbegrip bij dergelijke bestedingen is comfort. Recreanten streven naar ontspanning door inspan ning. Ze willen niet ‘afzien’ of door weekt thuiskomen en hebben geen behoefte aan sleutelen aan een kapotte fiets. Vrijetijdsfietsers willen tijdens het fietsen genieten van de frisse lucht, het landschap en de onderlinge gezel ligheid. Een hoofdrol binnen dit onbe zorgd recreëren is natuurlijk wegge legd voor de fiets zelf. Lopen de wie- felle zon, maar voorkomt tevens dat u vliegjes of stof in uw ogen krijgt. Neem, ook al maakt u een korte tocht, altijd een (simpel) slot mee om de fiets even vast te kunnen zet ten voor een sanitaire stop of een kopje koffie. Zorg dat u ook altijd wat geld bij u heeft, zelfs al blijft u binnen een straal van tien kilometer van uw huis. Niemand vindt het prettig ergens te stranden en vervolgens te moeten bedelen om een kwartje waarmee u het thuisfront kunt bel len! En zelfs tien kilometer blijft een flinke afstand met de benenwagen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 10