4 Een nieuw land een nieuw leven J PV ’Over Berg en Dal’ Toer-Mee op zondag 30 augustus Belgische vluchtelingen bouwen een nieuw bestaan op. Marie Vogels-Van Herck Lieneke van Haaren-Van Herck Anna van Elderen-van Herck Mie den Beis, geflankeerd door zoon Fons en diens vrouw Martha Geboortekaartjes? Europa brandt. Een Servische heethoofd. Gabriel Princip, pleegt in Serajewo een aanslag waarbij Frans Ferdinand en diens vrouw het leven laten. België, dat nagenoeg lijdzaam moet toezien, hoe via haar grondgebied Duitsland de aanval richt op aartsvijand Frankrijk, wordt ’gemangeld’. Veel Belgen ontvluchten het oorlogstoneel en trekken naar Nederland. Engeland en Frankrijk. In deze bijdrage mil ik (in 'n viertal afleveringen) stilstaan bij de vlucht van de Belgische familie Van Herck. die. in plaats van terug te keren, besloot in Moergestel te blijven. Om hun vlucht en hun beslissing om hier te blijven beter te begrijpen is het zinvol om een en ander in een breder, historisch kader te plaatsen. Grote keuze en persoonlijk advies! Met dank aan Noud Smits die ons dit artikel ter beschikking stelde. Redactie Moergestel-Nieuws’. de familie Van Herck domicilie gekozen in Moergestel. De kinderen trouwden: Rikus met Sjaan van de Loo, Sjef met Bertha van Straal- en, Fons met Martha van Kollenburg, Marie was al getrouwd met Jan Vogels en Anna trouwde met Jan van Elderen. Lien had zich gevestigd in Óisterwijk en ging als caféhoud- ster onder de naam Lieneke van Haaren, ge trouwd met Toontje van Haaren, door het le ven. Oisterwijkseweg 43 Tel. 513 2268 Uitslagen: M. van de Wiel 1-4-5-16-17-28-30-31-32 (23 mee) A. Westgeest 2-14-18 (23 mee) Th. Colsen 3-21-22-24-26 (24 mee) J. van Drunen 6-12-20-23 (19 mee) L. Kënnes 7-10-11-25-33 (15 mee) A. van Hulten 8-9-13-27-29 (16 mee) L. van de Branden 15-19 (9 mee) Op de Rosep Hoeve verdiende men 10,- per week met de kost erbij. Bij thuiskomst infor meerde Mie steevast of ze goed gegeten had den, maar de jongens lieten hun handen zien en vertelden haar dat het hard werken was. ’Dat is niet erg’, zei Mie, ’als je maar goed te eten krijgt!’ Op een dag moest Sjef vanuit de Rosep Hoeve met paard en wagen naar het sta tion in Óisterwijk om graan te gaan laden. Bij het spoorwegemplacement aangekomen bond Sjef zijn paard vast, voorzag het van een zak haver en toog naar de N.V. Lederfabriek ’Óisterwijk’, beter bekend als de leerlooierij. Hij ging solliciteren. Toen hij 's avonds bij de Rosep Hoeve terugkwam en men zijn lege wa gen ontdekte, heerste alom opperste verbazing. ’Ik mag morgen terugkomen. Ik heb ander werk en dat verdient 6,- per week meer,’ zei Sjef en zo kwam hij op de leerlooierij te wer ken. Zijn beide broers, Rikus en Fons werkten ook op de leerfabriek. Inmiddels, in 1923, had Piet Maes was inmiddels als kantonnier van de gemeentewegen in Moergestel actief. Hij heeft zelfs tot op zijn tachtigste levensjaar de weg bij HanneScHorrevorts opgeschoond. Het feit, dat de Van Hercken van oorsprong een voudige boerenmensen waren, verloochende zich ook in Moergestel niet. Fons bijvoorbeeld hield nog graag wat kleinvee en had een stuk grond gepacht bij het Goorven van de familie Van den Bergh bij wie zijn dochter Irma als dienstbode ’diende’. Overigens, toen op 25 oktober 1944 de Schotten Moergestel binnen trokken, was Fons present om assistentie te verlenen aan de bevrijders om de Reusel over te trekken. De brug was immers de dag tevo ren door de Duitsers opgeblazen en de toege stroomde bevolking probeerde onder meer met telefoonpalen de kloof te overbruggen zodat de tanks zouden kunnen passeren. Fons was één van de noeste werkers toen. Zowel Rikus, Sjef als Fons hadden zich hele maal overgegeven aan ’veugeltjes’, niet alleen als duivenmelker maar ook allerlei vogeltjes die in een volière gehouden werden en Sjefke schroomde niet af en toe humoristische ’acts’ op te voeren. den wordt kunnen de alternatieve tocht van 20 km. fietsen. Onderweg komt u een aantal posten tegen waar gestempeld moet worden. Bij deze stempel posten wordt u ook iets lekkers aangeboden en er wordt voor de kinderen een leuk spelletje gedaan. Het ligt in de bedoeling dat de deelnemers aan de tocht zich laten sponsoren. Speciaal de kin deren in de lagere schoolleeftijd worden opge roepen om sponsors te zoeken, want de M. 0. V. -groep heeft dit j aar vrij kaartj es gekregen van de Beekse Bergen en van het Land van Ooit. Deze kaartjes worden verloot onder de kinde ren met het hoogste gesponsorde bedrag. Er kan echter ook mee gefietst worden voor een minimumbedrag van fl 5,— per persoon en fl 12,50 per gezin. Informatie en startkaarten zijn verkrijgbaar tot zaterdag 29 augustus bij Huize Stanislaus, Kloosterdreef 3 in Moergestel. Op zondag 31 augustus zijn startbewijzen nog verkrijg baar bij de start- en finishpost, voor Den Boogaard in Moergestel. Gelegenheid tot starten is er tussen 11.00 uur en 13.30 uur. Voor 17.00 uur worden alle deel nemers weer terug verwacht bij de finish. Mie legde met haar kruiwagen de weg naar de Oisterwijkse bossen te voet af om er ’maa- stedöllekes’ te rapen en sprokkelhout te verga ren. Op haar terugweg leverde zij een deel van de vracht af bij haar dochter Marie, die, ge trouwd met Jan Vogels, inmiddels op de Oirschotseweg woonde. Regelmatig zag men Mie bij de ’boterfabriek’ de sintels zeven, die zij daarna voor haar eigen kacheltje wist te ge bruiken. Menige keer is het daarbij voorge komen, dat Mie haar handen verbrandde, om dat zij in haar ijver niet wachtte tot de sintels voldoende afgekoeld waren. De Belgische vluchtelingen van weleer had den zich door hard werken een volwaardige plaats weten te verwerven in de Moergestel- se gemeenschap. De volgende generaties zijn zo volledig geïntegreerd, dat de aandui ding van de Belgische nationaliteit voor hen al lang tot het verleden behoort. Verenigingsuitslag van de wedvlucht gehou den op 18 juli 1998 vanuit Peronne over een afstand van 240 km. Aan deze wedvlucht na men 129 jonge duiven deel. Ze werden gelost om 7.30 uur bij een temperatuur van 14 gra den Celsius met zuidwesten wind 6, de Eerste Wereldoorlog. Bij zijn dood vondhn ze nog een kogel in zijn lichaam, die heeft hij zijn hele leven meegedragen.’ Trien, de oudste dochter, die vanwege haar ver loving destijds in België was gebleven, over leed te Schoonbroek op 16,juli 1969. Lien van Haaren - Van Herck overleed in Bla- del op 4 september 1973; Rikus van Herck stierf in Moergestel op 17 oktober 1976, hij was getrouwd met Adriana (Sjaan) Maria van de Loo, geboren op 13-02-1906 en gestorven op 15-05-1986; Sjefoverleed op 7 september, even eens in Moergestel, hij was getrouwd met Hu- bertha (Bertha) van Straalen, geboren op 21- 03-1903 en gestorven op 06-06-1956; Fons kwam te overlijden in Tilburg, op 6 juli 1971, hij was getrouwd met Martina (Martha) J. van Kollenburg, geboren op 12-10-1911 en gestor ven op 25-08-1991 Marie Vogels - Van Herck overleed op 28 februari 1953, zij was getrouwd met Johannes (Jan) Vogels, geboren op 20-07- 1898 en gestorven op 16-04-1970) en Anna van Elderen - Van Herck overleed in Moergestel op 8 november 1990, zij was getrouwd met Jo hannes (Jan) van Elderen, geboren op 06-02- 1906 en gestorven op 30-11-1961. Sjef van Herck, de komiek De tweede man van Mie, Piet Maes, stierf op 10 augustus 1939 te Moergestel, bijna éénen- negentig jaar oud. Mie was zesentachtig gewor den toen zij op 3 mei 1953 in Moergestel kwam te overlijden. Haar oudste zoon Jan, die des tijds als soldaat in België moest blijven, over leed te Oud-Turnhout op 3 februari 1957. In het interview met journalist Paul Spapens in 1988, vertelde Anna: ’Als dienstplichtig sol daat overleefde Jan veel verschrikkingen van De uit België gevluchte familie Van Herck stond in Moergestel bekend als ’D’n Beis’, zo dat iedereen sprak over Mie d’n Beis en ook haar zonen werden op grond van hun natio naliteit zo aangeduid. De familie Van Herck ontpopte zich als een hardwerkend gezin, dat alles aanpakte om zich er bovenop te werken. Fons ging op zaterdag met Herman en Sjaak van Hulten bij de boeren mee slachten en zelfs De werkgroep Missie-, Ontwikkelings-, en Vredeswerk, kortweg M.O.V.-groep ge noemd, organiseert op zondag 30 augustus 1998 voor de achttiende keer de Toer-Mee. Deze sponsorfietstocht vindt traditiegetrouw plaats op de laatste zondag van augustus en de opbrengt komt ten goede aan het werk van Pater Theo Raaymakers. Pater Raaymakers werkt sinds enige jaren in Zuid-Amerika. In Cochabamba in Bolivia is een opvangcentrum voor straatkinderen, waar hij zich met hart en ziel voor inzet. Voor de Toer-Mee wordt in de omgeving van Moergestel een prachtige, 40 km. lange fiets tocht uitgezet. Degenen die 40 km. te lang vin- door NOUD SMITS PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 29 JUL11998 Geraadpleegde literatuur en bronvermelding: Paul Spapens, Artikel in ’Het Nieuwsblad van het Zui den’, d.d. 17-12-1988 met als titel ’Anna van Elderen bleef in Moergestel plakken.’ Edward de Maesschalck, ’150 Jaar Belgen’, Uitgeverij Mercatorfonds Cultura Brussel 1980 Karei van Isacker, ’Mijn land in de kering 1830-1980’, deel 2 ’De enge ruimte 1914 -1980’, Uitgeverij De Ne- derlandsche Boekhandel Mr. J.J.G. Wintermans, ’Belgische vluchtelingen in Eindhoven’, Brabantse Historische Cahiers, Tilburg 1985 Prof. Dr. Theo Luykx, ’Politieke Geschiedenis van Bel gië van 1789 - heden’, Elsevier Amsterdam/Brussel 1973 Prof. Dr. H. van den Eerenbeemt e.a., ’Geschiedenis van Noord-Brabant’, deel 2, 1890 - 1945, ’Emancipatie en industrialisering’, Boom Amsterdam/Meppel 1996 Maria Dries-Van Campfort in ’Corsendonca’ over ’Het gezin Van Herck-Van Campfort’ Gesprekken met Ad Vogels, Gerard Vogels, Mien Vo gels, Johan van Herck. Foto’s afkomstig van: Mien Vogels, Ad Vogels, Gerard Vogels, Johan van Herck, Grada van Doveren-Van Herck, Ad van Elderen, Bets van Nuenen-van Herck en Noud Smits.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 9