euro Rabobank Moergestel/Oisterwijk mooi tweede bij Streekspel Eikenprocessierups is verpopt, maar de brandbaren blijven Augustus: Vakantie pret in Madurodam Natuurimpressies in het St. Elisabeth Ziekenhuis Bezoekerscentrum Oisterwijk De ploeg van Moergestel/Oisterwijk heeft het afgelopen zondag uitstekend gedaan tijdens het Omroep Brabant Streekspel. Wethouder Schoenmakers, Noud Smits, Trees Verhoeven, Niels van de Ven en Kurt van de Sande sleepten er, samen met onderstaande kinderen, een mooie tweede plaats uit. Winnaar werd Gemert die met veel voorsprong het spel won en wel eens een serieuze kandidaat zou kunnen zijn voor de eindoverwinning. Het Streekspel werd gespeeld op de Beekse Bergen. In 2002 kunt u de euro als betaalmiddel mee op vakantie nemen. Het eurojournaal is, evenals de redactie van ’Moergestel- Nieuws’, even aan vakantie toe en zal de komende drie weken niets van zich laten horen. Namens Rabobank Moergestel wensen wij iedereen een prettige vakantie in binnen- of buitenland. Tot over drie weken! Moergestel KABOUTERS IN HET OISTERWIJKSE BOS Heeft uw kind al eens met de kleuterklas het kabouterpad gedaan En had daar enthou siaste verhalen over! Dan heeft u nu de kans om samen met uw kind het kabouterpad te lo pen. Dat kan op woensdag 5 augustus om 14.00 uur. Dan staat het kabouterpad klaar bij bezoekerscentrum Oisterwijk van Vereniging Natuurmonumenten. Dit keer is het pad niet bestemd voor scholen of groepen, maar voor alle kleuters en ouders. Zintuigen Kleuters ervaren en ontdekken de wereld met al hun zintuigen. Om de kleuters de natuur te laten ervaren, heeft het bezoekercentrum sa men met het IVN afdeling Oisterwijk voor deze groep kinderen het kabouterpad ontwik keld. Dit kabouterpad is een natuurpad vol opdrachten en spelletjes, waarbij de kabouters zelf als gids optreden. Het lijkt alsof de kabou ters zelf de teksten hebben bedacht. Deze sprookjesachtige sfeer spreekt erg aan in de kleuterfase. Het gaat er niet om de kinderen allerlei kennis over de natuur bij te brengen: het beleven en ontdekken van die natuur staat centraal. Wel is het belangrijk dat tijdens het kabouterpad het sprookjesachtige erin gehou den wordt. Als je zin hebt, moeten je ouders je snel aan melden, want er kunnen maar een beperkt aan tal kinderen mee doen. Deze tocht is bedoeld voor kleuters en hun begeleiders. De kosten zijn fl 1,50 per kind. te bereiken via onze voice-mail 5220320, waarna wij U zo spoedig mogelijk terugbellen Natuurlijk kunt U voor de subjectsubsidie ook bij het Gemeentekantoor, afdeling Sociale Za ken terecht om Uw aanvraag te doen. Tentoonstelling olieverfschilderijen Hermine Meijs In bezoekerscentrum Oisterwijk van Vereni ging Natuurmonumenten is van 19 juli t/m 28 augustus werk te zien van Hermine Meijs uit Drunen. De innerlijke beleving van de natuur en wat haar daarin boeit zijn in al haar schilderijen terug te vinden. Een blik op haar werk vertelt ons meteen wat haar passie naast het schilde ren is: De Natuur. Ze schildert deze dan ook in al zijn wisselingen der seizoenen. Haar on derwerp is eenduiding doch zeker niet eento nig; elk schilderij is een verhaal, een stemming op zich en kan een sfeer oproepen van stilte en licht. Het kleurgebruik is uniek, soms uitbun dig dan weer gedempt in tere kleur schakeringen. Daar het aspect van het licht zo prominent aanwezig is, is de relatie tot het werk van impressionisten niet ver te zoeken, wat je als algehele invloed op haar werk zou kunnen aanmerken. Zoals alle rupsen verpopt ook de eiken processierups zich. Deze rups wordt een nachtvlinder. Op dit moment zijn alle eiken- processierupsen reeds verpopt. De poppen zitten in de nesten. De brandbaren zitten niet alleen in de nesten, maar ook in de di recte en wijdere omgeving van de bomen. En juist die brandbaren kunnen voor overlast voor mens en dier zorgen. Deze zijn de afge lopen jaren in grote mate vrijgekomen en verspreid door verkeer, weer en wind. Ze blij ven vijf tot zes jaar actief en worden bijna niet afgebroken in de natuur. Gezondheidsklachten De brandbaren van de eikenprocessierups kunnen ’allergische’ reacties veroorzaken op huid, ogen of luchtwegen. Dit kan zich uiten in buitjes, pukkeltjes of met vocht gevulde blaasjes op de huid en kan ge paard gaan met hevige jeuk. Als brandbaren in de ogen terecht komen, kunnen deze een heftige pijnlijke reactie geven van het oog- bindvlies enlof hoornvlies, met zwelling, roodheid en jeuk. Na inademing kunnen de brandbaren een irri tatie öf ontsteking van de bovenste luchtwe gen geven. Behandelingsmogelijkheden Klachten verdwijnen in het algemeen vanzelf binnen enige dagen tot weken. Probeer niet te krabben of te wrijven. Was de huid goed met water. Eventueel kunt u aangedane huid (kort na de aanraking) strippen met plakband om de brandbaren te verwijderen. Aangedane ogen kunt u met water uitspoelen. Bij lichte klachten zijn verder geen medicij nen nodig. Bij hevige jeuk kunnen anti-jeuk- middelen zeker verlichting geven. Te denken valt aan een zalf of crème op basis van kamfer of menthol. Deze middelen zijn verkrijgbaar bij apotheek of drogist. Bij aanhoudend ern stige klachten kunt u beter contact opnemen met uw huisarts. Voorzorgsmaatregelen Als u gaat wandelen of fietsen in bossen of langs routes waarvan u weet dat er eikenbomen voorkomen, neem dan een t-shirt met lange mouwen en een broek met lange pijpen mee (of doe dit al aan). Ook een sjaaltje om de hals te bedekken is handig. Ga niet picknicken op plaatsen waar eiken bomen staan. Probeer ook honden uit de buurt van eikenbomen of oude nesten te houden. Het is niet verstandig om de was buiten te dro gen wanneer in de omgeving eikenprocessie- rupsen voorkomen. De brandbaren worden immers door de wind verspreid. Madurodam is altijd een feest voor jong en oud, maar tijdens de komende zomervakantie is het voor kinderen een nog groter feest om naar Madurodam te komen. Vakantieprerweken 1 t/m 23 augustus In de tweede helft van de vakantie is het iedere dag feest in de kleinste stad van Nederland. 23 dagen lang is tussen 1 1.00 en 16.00 uur enter tainment. Zo is er een clown die ballonfiguren draait en grappen en grollen met de kinderen maakt en een schminkster die de kinderen kan omtoveren in bijvoorbeeld een clown of kat. Tevens is er naast de speeltuin een groot spring kussen geplaatst en zijn er poppenkast voorstellingen. Bovendien krijgen alle kinde ren van 4 t/m 1 1 jaar een treinkaartje, waar mee ze tussen 1 1.00 en 1 6.00 uur een ritje kunnen maken in een echte mini-stoomtrein! Madurodam, het grootste plezier in het klein ste Nederland Alle kinderen van 4 t/m 11 jaar krijgen een Madurodam-paspoort dat hen speurenderwijs door de miniatuurstad voert. En wellicht mogen ze langer opblijven zodat ze Madurodam ook eens kunnen zien als de miniatuurstad verlicht wordt door meer dan 50.000 lampjes. Uiteraard is ook de speeltuin 's avonds verlicht! Statenkwartier festival 22 en 23 augustus De bekende Haagse wijk Statenkwartier or ganiseert eik jaar een festival. Dit jaar is het thema: Architectuur en Wonen. Dit komt tot uiting in tal van activiteiten in onder andere het Omniversum, het Museon en in de be roemde Haagse winkelstraat de Frederik Hendriklaan. Ook in Madurodam is dit thema terug te vinden. Alle kinderen kunnen kiezen uit een extra speurtocht/vragenlijst, één over wonen en één over architectuur. Uiteraard heeft Madurodam een speciale kinderprijs (4 t/m 11 jaar) van 14,00; 0-3 jaar gratis. Iedereen van 12 jaar en ouder betaalt f 19,50 en 60+-ers betalen f 16,00 per persoon. Madurodam is het hele jaar geopend. Van 1 juli t/m 31 augustus van 09.00 - 22.00 uur. SUBJECTSUBSIDIE Mensen met een uitkering komen steeds meer in een maatschappelijk en sociaal isolement. De kosten om als gezin deel te nemen aan al lerlei activiteiten zijn voor mensen met een nunimumuitkering niet meer op te brengen. Daarom heeft de regering de subjectsubsidie ingesteld. Wat kun je met de subjectsubsidie doen? De gemeente heeft de mogelijkheid om een bij drage te geven om deelname aan maatschap pelijke en culturele activiteiten te bevorderen tot maximaal f 200,- per persoon per kalendeijaar (van 1 januari tot 31 december). Wie komt voor de subjectsubsidie in aanmer king? Elke inwoner van de gemeente Oister wijk, (dus ook degenen die in Moergestel en Heukelom wonen) die een minimum-inkomen of een uitkering hebben, Waarvoor kunt U subjectsubsidie krijgen? Een bijdrage in de kosten is mogelijk voor alle acti viteiten die zijn gericht op het onderhouden van sociale contacten buiten de eigen woon omgeving, zoals bijvoorbeeld: - vereniging (voetbalclub, biljarten, schaken e.d.) - culturele cursussen (Krekul, muziekschool) - zwem - schaatsabonnement - abonnement Willem 11 - abonnement op een krant of een tijdschrift - kindervakantieweek - peuterspeelzaal - incidentele activiteiten (kinderknutselclub bij wijkcentra) - niet beroepsgerichte cursussen (Sonnevanck) - abonnement Efteling, Beekse Bergen e.d. Als U twijfelt of de door U gekozen activiteit voor subjectsubsidie in aanmerking komt kunt U dat gerust bij Sociale Zaken gaan vragen. Ook kunt U voor vragen over de subject subsidie altijd donderdagmiddag van 13.00 tot 17.00 bij miMax langskomen, Poirtersstraat 5. Wij hebben ook aanvraagformulieren voor de subjectsubsidie, die we graag samen met U in vullen. Telefonisch zijn wij de rest van de week Van 20 juli tot en met 22 augustus 1998 expo seert mevrouw Riet Kreykamp-van Berkom in het St. Elisabeth Ziekenhuis. Natuurliefhebster De thans 80-jarige kunstenares schildert al vele jaren, voornamelijk in de natuur. Iedere dag, als het weer het toelaat, trekt zij er met haar schildersezel op uit. Resultaat hiervan zijn de vele impressionistische landschappen en stil levens, die nu in de hoofdgang van het zieken huis en het personeelsrestaurant te bewonde ren zijn. Academie voor beeldende kunst Riet Kreykamp-van Berkom werd op 6 januari 1918 geboren. Na haar middelbare school stu deerde zij in 1 940 af aan de academie voor beel dende kunst in Tilburg. Zij volgde de oplei ding tekenen, schilderen en beeldhouwers. Zij trouwde met de beeldhouwer Jacques Kreykamp, die in 1954 het St. Elisabethbeeld bij de hoofdingang van het ziekenhuis maakte. Schilderes en zelfstandig beeldhouwer Ook tijdens haar huwelijk bleef Riet van Berkom als zelfstandig beeldhouwer werken. Ze heeft vele kruis- en Mariabeelden in hout en steen gemaakt, met name in opdracht van diverse kerken. Inmiddels heeft ze zowel het beeldhouwers als het vervaardigen van keramiek opgegeven, en heeft ze zich geheel toegelegd op de schilderkunst. Veel aandacht Het motto waaronder het St. Elisabeth Zieken huis jaarlijks een aantal kunst-evenementen organiseert, is: “Het St. Elisabeth Ziekenhuis geeft kunst en cultuur meer kans”. De centrale gang en het ontmoetingscentrum van het zie kenhuis vormen een belangrijk ontmoetings punt, en zijn dus bij uitstek een gelegenheid om aandacht te geven aan uitingen van kunst en cultuur. In het ziekenhuis komen namelijk dagelijks een paar duizend mensen, zowel pa tiënten, bezoekers als medewerkers. PAGINA 7 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 29 JUL11998

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 7