Over twee jaar zijn wij het gastland tijdens de E.K. Far away from home? Opruiming 2 halen - 1 betalen! Jan Michiels Woninginrichting is al jaaaaaren gastvrij op het gebied van dus wij blijven de onbetwiste kampioen inrichten en wonen! MEUBELEN SLAAPKAMERS •VLOERBEDEKKING •TAPIJTEN •VITRAGE ZONWERING •ETC. op nagenoeg de gehele collectie Cor en Piet Heuvelmans-de Vries Bet Bakker-Mulders opent uw ogen COMPLETE WONINGINRICHTER JAN MICHIELS Kerkstraat 18 - Haaren - Telefoon 0411-621217 Rootven 36 - Moergestel - Telefoon 013-5131234 Mieke Bouwmans Rootven 9, Moergestel, Tel. (013) 513 3664 A. Westgeest 3-8-9-12-24-30-34 (22 mee) A. van Hulten 4-11-16-26 (16 mee) Th. Colsen 7-15-17-21-22-23 (31 mee) J. van Drunen 10-25-27-28-29 21 mee) Midfond 1998. Aangewezen l.H. Schepens, 2. M. van de Wiel. Onaangewezen 1. H.Schepens, 2. M.van de Wiel. Duif kampioen midfond H 97-1753238 eige naar M. van de Wiel. Overal ter wereld komt men Nederlanders tegen. ’Moergestel-Nieuws’ was in Ca nada en kwam daar zelfs een aantal Moergestelnaren tegen die jaren geleden emi greerden naar dit zo enorme grote land om te proberen hier de kost te verdienen. Wij denken dan dat zij ‘far away from home’ zijn maar Canada is hun thuisland geworden omdat zij er al zo lang wonen en ook hun nazaten daar wonen en werken. Wij waren op bezoek bij Cor de Vries (70) getrouwd met Piet Heuvelmans (74) uit Diessen. Ook zochten wij Bet Mulders (73) op en luisterden naar hun wel en wee in Canada waar beiden al een dikke veertig jaren wonen en inmiddels van hun vrije tijd genieten na een arbeidzaam leven. Zij huurden daar een huis en keken rond voor een boerderij. In 1957 kwam Kees toevallig op het Postkantoor van Manotic om een pakje af te halen voor een buurman en hoorde dat er een levensmiddelenwinkel te koop was in Ma notic Station. Een oude winkelierster was van plan te stoppen met haar ‘general store’. Bet had geen greintje ervaring, er ook niet voor geleerd, toch zijn ze samen aan de klus begon nen. Piet had in Nederland echter een midden- standscursus gevolgd, wat toen al een behoor lijke ‘bagage’ was en daar deed men het mee. Na zovele jaren kent iedereen Bet Bakker en Bet kent ook bijna iedereen met naam en toenaam. Zij leefde ook altijd mee met het ‘wel en wee’ van de klanten en was ook dik wijls het ‘doorgeefluik’ van familienieuws aan de andere Nederlanders die in haar win kel kwamen. Al hun kinderen, Dick, Henry, John, Catherine zijn in Canada geboren en zijn dan ook echte Canadezen. De familie Bakker heeft dag en nacht gewerkt om de kost te kunnen verdienen en uiteinde lijk een heel mooi bedrijf opgebouwd. Tot op de dag van vandaag is de winkel nagenoeg het zelfde gebleven en men staat er versteld van hoeveel verschillende artikelen er in een voor Nederlandse begrippen kleine winkel staan. Kees de Bakker is in ’91 jammergenoeg gestor ven na een ziekbed van 5 maanden en toen vond Bet het ook tijd worden dat zoon Henry de zaak overnam. Henry had intussen de stu die ‘special business’ achter de rug en was er klaar voor. Aan de winkel heeft ook hij maar weinig veranderd. Samen met zijn van oor- PV ’Over Berg en Dal’ Verenigingsuitslag van de wedvlucht gehou den op 4 juli 1998 vanuit Nijvel over een af stand van 122 km. Aan deze wedvlucht namen 133 jonge duiven deel. Ze werden gelost om 8.10 uur bij een temperatuur van 17 graden Celsius met zuidzuidwesten wind 3. Uitslagen: M.van de Wiel 1-5-6-13-18-19-20-31-32-33 (24 mee) L. van de Branden 2-14 (9 mee) heeft oog voor mode... Cor de Vries en Piet Heuvelmans Van enige gereserveerdheid was sprake toen wij zomaar ineens, na een kort telefoontje, voor de deur stonden. Enige uitleg van onze bezoek was nodig en toen sloeg de gereserveerdheid om in een gastvrij onthaal en reken maar dat ook wij hiervan hebben genoten. Piet Heuvelmans waagde de oversteek in 1951, de toch al niet te ‘vette’ na-oorlogse jaren, om Canada te verkennen en er te gaan werken. Maar in 1953 kwam hij voor 6 maan den terug om een vrouw te zoeken. In mei 1954 trouwde hij met Cor de Vries en samen vertrokken zij toen voorgoed naar Canada. De hobby van Piet is nog steeds meubelmaken wat niet zo verwonderlijk is omdat hij eigen lijk van beroep timmerman was en het vak in dertijd op de Tilburgse ambachtschool aan de Spoorlaan geleerd heeft. Hij vertrok naar Ca nada omdat hij persé boer wilde worden en daar thuis in een gezin met dertien kinderen met twee boerende broers geen sprake van kon zijn ondanks dat hij de tweede oudste was. Zonder veel nadenken ging hij destijds weg vooral omdat hij erg jaloers was op zijn twee broers die wel ‘boerden’. Cor de Vries ging in 1954 dus met hem mee omdat zij het avontuur wel zag zitten en heeft zij hiervan nooit spijt gehad. Heimwee heeft zij ook nooit gekend. Indertijd gingen zij samen weg met ene Jac ques van Doormalen. Piet heeft, gezien zijn vakopleiding, eerst huizen gebouwd in de om geving van Ottawa en Manotic en huurde pas later een boerderij in Quebec, het Frans-talige gedeelte van Canada. Ruim 18 jaar hield hij daar koeien en handelde tussendoor in hooi en aanverwante veevoeders. De kinderen werden groter en daarom ver huisde men in 1975 naar Marvelville even ten zuiden van Ottawa in Ontario, een En gels sprekende provincie van Canada. Hun drie zonen en een dochter begonnen na ver loop van tijd op eigen boerderijen, die zij kochten, te boeren. De jongste zoon Heuvel mans heeft een aantal jaren geleden de boer derij van Jaoneke Mulders (ook een Moer- gestelnaar) gekocht en hij boert hier ook op. Alle bedrijven liggen kort bij elkaar en Cor en Piet hebben in de loop der jaren de nodi ge hand- en spandiensten bij de kinderen verricht. Joaneke Mulders was tijdens ons bezoek op va kantie in Europa en Nederland bij de broers Jan en Denis en wij konden hem dus niet be reiken. Sinds twaalf jaar zijn de Heuvelman- sen nu gepensioneerd en hebben een mooi bungalowtje vlak bij de bedrijven van hun kin deren. Voorheen heeft Piet altijd het gras maaien verzorgd bij de kinderen en Cor heeft nu en dan de kleinkinderen, zes in getal, opge vangen. Cor wordt nagenoeg iedere week voor zien van nieuws per brief door Toos v.d.Wouw - de Vries die in Moergestel woont en zij krijgt ook elke week lange brieven terug. Zodoende is Cor erg goed op de hoogte van het wel en wee in ons dorp en zij praatte daar ook uitvoe rig over. De gezondheid is goed te noemen ondanks het feit dat hier vorig jaar bij Piet een rim peltje in kwam. Nu was hij herstellende van een staar-operatie die goed gelukt was het gaat hem nu dan ook uitstekend. Gezellig keuvelend onder het genot van een ‘Brabants bèkske’ vertelt Cor over haar hobby ‘poppen maken’ en wij hebben deze prachtige kunsti ge schepselen ook werkelijk kunnen aan schouwen. Pietliet vol trots de eigen gemaakte eiken meu belen zien die er ook zijn mogen en daar straalt de degelijkheid ook beslist vanaf. Bij de kin deren werken is er nu niet meer bij maar dat hoeft ook niet want zij vervelen zich geen mo ment of komen liever gezegd tijd tekort. Bet Bakker-Mulders Of zoals zij zelf zegt: “Bet van Jèntje van ‘t Heerengoed. Met haar broers Theo (Riel), Knillis (Goirle), Denis en Jan (Moergestel) en haar zusters Marie (Haaren), Jo (Oisterwijk), Mien (Moergestel Vinkenberg) en Bertha (Udenhout) heeft zij nog erg veel contact. Haar sinds een paar jaar overleden man Kees Bakker uit Spoordonk vertrok ook in 1951 naar Canada en werkte daar al die tijd op een meelfabriek. In 1954 kwam hij naar Nederland ook om een vrouw te zoeken. In 1955 trouwde hij met Bet Mulders en zij ver trokken eveneens voorgoed naar Manotick onder Ottawa. sprong Russische vrouw Elena en hun 2 kin deren zijn zij altijd druk bezig met de winkel en de benzinepomp. Bet is echter nog regel matig in de winkel te vinden en zij heeft zoals altijd haar schort aan tot zelfs thuis in haar vrije tijd. In een buitenwijk van Ottawa heeft zij nu een heel mooi en groot huis waar zij dan wel alleen woont maar er soms ook een gedeelte van verhuurt en van aanloop van familie, vrien den, en kennissen ook niet te klagen heeft. Dat is ook niet zo moeilijk want je voelt je er met een thuis en je kunt er ook nog eens erg moei lijk wegkomen. Zij spreekt nog steeds Engels en Moergestels door elkaar maar iedereen begrijpt haar en dat is toch het voornaamste. Toen wij haar opzochten vertelde zij dat zij net een “vors bèkske koffie ha gezet” en dat smaakte vele malen beter dan de koffie die in Amerika of Canada in eethuisjes of koffieshops wordt geschonken. Dit bakje koffie ‘stond’ terwijl het anders soms meer leek op donkere thee met een koffie- smaak, zo ‘slap’ was de koffie dan. Zij is een aantal keren op vakantie naar Nederland ge weest maar gaat daarna ook graag weer terug. Tijdens de ziekte van Kees zijn familieleden ook regelmatig in Canada op bezoek geweest. En reken maar dat die ook niets tekort zijn gekomen want een gastvrouw is zij zeker. Wij van ’Moergestel-Nieuws’ wensen beide families alle geluk en voorspoed in wat voor hen toch hun, zij het ‘tweede’, vaderland is geworden. Hb ‘BOEÏI'EK VOKIÏA J) '-'sieve PAGINA 3 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 15 JUL11998 8V PALETTI Boetiek Bonita

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 3