Café De Brouwer! Café De Brouwer! Café De Brouwer! Nederland-Mexico Dat ging beter! Donderdag 16.00 uur... Jachthoorn Blazersgroep Horrido PV ’Over Berg en Dal’ Nachtvlinders in ’t zonnetje PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS WOENSDAG 24 JUN11998 Moergestel, Raadhuisstraat 9, (013) 513 6373 Voor voordelige reizen gaat u naar de Rabobank. Rootven 35B Moergestel Rabobank Reizen Kom donderdag het Nederlands Elftal aanmoedigen dat u ziet spelen op groot videoscherm! Natuurlijk in We gaan weer voor de volle winst met het Nederlands Elftal? Komt dat zien op groot videoscherm!!! Natuurlijk in Kom bij ons genieten van de wedstrijd Nederland-Mexico op groot videoscherm! Natuurlijk in Op maandag 18 mei was het weer zover, insig ne blazen voor goud en zilver of brons. Een zevental jachthoorngroepen was te gast bij Horrido. Deze zeer bedreven hoornblazers kwamen uit heel Nederland naar de thuisba sis van Horrido ’Restaurant d’n Marcanhoef’ in Oisterwijk. Een zeventig jachthoornblazers lieten de be groeting ’muziekstuk’ galmen over de Oister- wijkse bossen, het is een lust voor het oor om deze natuurtonen van deze groep te horen. Daarna begon het meer spannende gedeelte, een zeer deskundige jury van de Nederlandse vereniging van Jachthoornblazers, luisterde naar elke blazer die een voor een alles uit hun hoorns haalden om dat fel begeerde insigne te halen. Voor brons waren geen geslaagde, voor zilver, dhr. W. v. Lierop, voor goud, de heren A. v.d. Laar, A. Ervan en A. Oerlemans, van harte pro ficiat namens Horrido. Na het uitreiken van het behaalde insigne heb ben alle blazers nog eens goed van zich laten horen. Het was een gezellig samenzijn met dank aan de jachthoorngroepen, Horrido, St. Bavo-grensland, Polderluid, Hertog Jan, Kem- pische Jachthoorn Blazers, Waalsdorp en de groep Capriolus. Ook dank aan de Fam. Rijnen en medewer kers van Restaurant d’n Macanhoef voor deze voortreffelijk verzorgde avond. Op 27-06-1998 is er een kerkdienst in de St. Jans Onthoofding kerk in Moergestel, deze kerkdiensten zal geheel worden omlijst door jachthoorn muziek, u bent van harte welkom, aanvang kerkdienst 19.00 uur. Verenigingsuitslag van de wedvlucht gehou den op 13 juni 1998 vanuit Etampes over een afstand van 408 km. Aan deze wedvlucht na men 93 oude duiven deel. Ze werden gelost om 6.40 uur bij een temperatuur van 13 graden C met Zuiden wind 3. Uitslagen H. Schepens 1, 2, 5, 6, 7,11, 12, 15, 16, 18, 19 (35 mee); Th. Colsen 3,13,20 (5 mee); M. v.d. Wiel 4,10,17,21,23 (9 mee); A. van Hul ten 8, 14 (10 mee); L. van Boxtel 9 (12 mee); J. van Drunen 22, 24 (11 mee). met Johan van Oosterhoud Genieten van de vogels 142 Bij wijze van uitzondering dit keer geen schrijfseltje over een wandeling. Vanuit onze bungalow in het vakantiepark van Landal Green Parks te Kell am See (zie artikel van 23 april) keken we uit op een grasveld met bomen en struiken. Achter dat veldje ligt een stuwmeer (vandaar de naam Kell am See). We hadden al heel gauw in de gaten, dat er veel vogels op dat kleine terreintje kwamen. Wilde eenden waggelden voorbij, richting stuwmeer. Veel Vinken waren van de partij: een enkele Roodborst werd waargenomen. Veel Koolmeesjes, waarvan er soms een bru taalweg op het raamkozijn ging zitten en naar binnen keek. Nee, hij tikte niet met z’n snavel tegen het raam! Wanneer je goed oplet zie je het verschil tussen het vrouwtje en het man netje. De zwarte band overlangs in het mid den is bij het vrouwtje smaller dan bij het man netje. Natuurlijk waren er óók Pimpelmeesjes met hun mooie blauwe kapjes. Het lijkt wel of ze een petje op hun kopje hebben. Het aantal merels was groot, mannetjes en vrouwtjes. Tussen het gras pikten ze regelma tig wormen uit de grond. Soms zagen we een Huismus. Linnaeus gaf hem de mooie naam Passer domesticus. Zwermen vogels, op trek, vlogen voorbij en ze pauzeerden hoog in de bomen. Determineren lukte niet. Wat zagen we tijdens ons drieweekse verblijf nog meer? Eén keer namen we een Koperwiek waar en op ’ons grasveldje’ landde een Zwarte Kraai. Brutale Vlaamse Gaaien waren de schrik van alle aanwezigen. Op een keer snaai de een gaai een netje met pinda’s en vloog er mee weg. Toch is de gaai een prachtige vogel. Een Grauwe Gors vertoonde zich eveneens op het toneel. De kleuren van dit vogeltje waren veel mooier dan de afbeelding in ons vogel boek van Peterson. Tot onze niet geringe verrassing kwam een Appelvink aanvliegen. De Appelvink heeft een grote, dikke snavel. Hij is een zaadetende vo gel met een korte staart, die eindigt met een witte rand, die bij de vlucht duidelijk is waar te nemen evenals de witte vlekken op de schou ders. Een Zwartkop kwam een paar keer op bezoek. Hij hing een paar keer aan onze no- tennetjes. de zomer het Jacobskruiskruid volledig kaal. Ze zijn zwart met geel gestreept; daarom wor den ze ook wel Zebrarupsen genoemd. De nachtpauwoog in geuren en kleuren Om de Nachtpauwoog te zien moet u tussen half april en half juni in de namiddag of avond een wandeling over de hei maken. Met enig geluk ziet u ze dan met grote snelheid langs vliegen: mannetje op zoek naar vrouwtjes, dit stil in de heidestruiken hangen. Met een grote geveerde antenne, die als neus doet, ruiken de mannetjes de geur die de vrouwtjes met hun geurkleur verspreiden, al op enkele kilometers afstand. De Nachtpauwoog is een vijf centimeter grote vlinder met prachtig getekende vleugels in pasteltinten grijs, wit purperen en roestbruin. Op elke vleugel prijkt een groot, donker oog, angstaanjagend genoeg om de vogels mee af te schrikken. Iedereen kan aan dit project meedoen. Het is de bedoeling dat waarnemingen van de acht dagactieve nachtvlinders uit dit veldstudiepro- ject op een speciale waamemerskaart worden ingevuld en opgestuurd. Deze kaart met kleu rige afbeeldingen en duidelijke omschrijvin gen is gratis af te halen aan de balie van het Milieu Educatie Centrum Midden-Brabant, Spoorlaan 434, Tilburg (tel. 013-5361040) of aan te vragen bij de KNNV, Oudegracht 237, 3511 NK Utrecht (tel. 030-2314797). Voor vragen over vlinders en vlinderprojecten kunt u bij De Vlinderstichting terecht, tel. 0317-467346. Heeft u maat 42 of 44? Dan is deze collectie afgesprijsd met 30%, o.a. in cn Stretchbroekennu van 89,-mm 30% Blouses, T-shirts, wikkelrokken, truien enz. nu 30% korting! In de toekomst begint onze collectie v/a maat 46 t/m maat 60! EEN SPECIALE AANBIEDING: Badpakken v/a maat 44 t/m 56elk 2e badpak V2 prijs T-shirts v/a maat 44elk 2e shirt V2 prijs Loopt u gerust vrijblijvend binnen...! Dit jaar organiseren de KNNV, vereniging voor veldbiologie, De Vlinderstichting en de Jeugdbonden voor Natuurstudie NJN en JNM het landelijk veldstudieproject ’Nacht vlinders in 't zonnetje’. Deze organisaties wil len zoveel mogelijk waarnemingen van deze soorten verzamelen. Het doel is mensen ken nis te laten maken met nachtvlinders, meer informatie te verzamelen over deze soorten en het gebruik van de kennis over nachtvlinders in het natuurbeheer te stimuleren. De Sint Jacobsvlinder en de Nachtpauwoog zijn twee van de acht dagactieve nachtvlinders, waarvoor aandacht wordt gevraagd. De oneetbare Sint Jacobsvlinder In mei en juni kunt u de Sint Jacobsvlinder tegenkomen op zanderige plaatsen: langs we gen, fietspaden, in de duinen op en de Veluwe. U herkent hem aan zijn metaalzwarte kleur met rode stippen en een streep. De felle oor logskleuren van de vlinder hebben een func tie. Hiermee maken ze duidelijk dat ze oneet baar zijn. De waardplant (Jacobskruid) van de rups bevat giftige stoffen, die de rups in zijn lichaam opslaat. Deze stoffen zijn ook in de vlinder nog terug te vinden. De Sint Ja cobsvlinder is een slechte vlieger. Hij fladdert onzeker door de lucht om al snel weer op een plant te landen. De rupsen van de Sint Jacobsvlinder eten in Rabobank Reizen selecteert de leukste en voordeligste last-minute reizen voor u. Zon, zee en strand, een actieve vakantie of een culturele reis. Met de auto, bus, boot of vliegtuig. Onze aanbiedingen staan elke zaterdag ver meld in de reisbijlage van de Telegraaf. U kunt ook kijken op internet: www.rabobank.nl waar u de meest actuele aanbiedingen vindt. Maar u kunt ook altijd even bij ons binnenlopen. Alvast een prettige vakantie.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 5