r Pastor van den Broek 65 jaar 00 fflM L ^0 Wijding zonder moederlief Op het seminarie Hoera, een Heeroom Herman was de zoon van een adjudant bij de politie. Hij moet vroeger een bleek en schraal uitgevallen manneke zijn ge weest. Op de Lagere School schijnt hij re delijk goed te hebben kunnen meekomen. Toch viel hij hier niet erg op. Een speelse rakker of een geboren sporter was hij be slist niet. Wel plukte hij jongens en meis jes van de straat af om bij hem thuis op zolder misdienaar te spelen. Daar op die zolder had hij zowaar een altaar met alle kleding en attributen om de mis te kun nen doen. Een zekere roeping was dus al vroeg te bespeuren. Het zat er dik in dat hij voor priester wilde gaan leren. Al op dertienjarige leeftijd ging Herman naar het Pastoor Herman van den Broek mag dan nog zo bekend zijn bij zijn parochianen, van zijn prillejeugd en laterejaren tot aan zijn priesterwijding weten ze nauwelijks iets. Waar is hij geboren Uit wat voor mi lieu komt hij Hoe was hij als kind en als Herman Jozef de jonge kapelaan Anke hoorde een aantal jaren later van een vriendinnetje dat die een echte ‘Heer oom’ had en dat maakte Anke niet wei nig jaloers. Toen moeder Joke vertelde dat oom Herman ook ‘Heeroom’ was kon haar geluk niet meer op. Echter oom Herman wilde tot haar verdriet niet als ‘Heeroom’ aangesproken worden. scholier? En daarna op het seminarie ?En waar kwam bij als priester voor het eerst terecht SjefNijtmans en Harrie van Box tel werden er op uitgestuurd om daar eni ge klaarheid over te krijgen. Zodat niet al leen over zijn volwassenheid alspastor enig licht zal schijnen maar ook over zijn ja ren als jong Broekje. Op een dag toog Sjef, ooit langgeleden ‘bijna buurjongen’ van onze pastor, samen met Harry naar de ge boortestreek en geboorteplaats van Her man. De parochiekerk van Ooy, waar hij als kapelaan begon... Herman’s moeder heeft zijn wijding tot zijn groot verdriet niet mogen meema ken. Zoals al gezegd overleed zij op vrij jonge leeftijd, toen Herman de priester opleiding nog volgde. Vader van den Broek was buitengewoon trots op zijn jongste zoon als priester. Zoals al geme moreerd moest Herman op het semina rie behoorlijk ‘aanpoten’ maar hij redde het en vervulde daar ook regelmatig de rol van koster en baas over de missiewin- kel. In 1958, veertig jaar geleden, werd hij dus tot priester gewijd en droeg hij in Boven-Leeuwen onder grote belangstel ling zijn eerste plechtige mis op. Schraal menneke, maar pa mooi wel politieman Verkenner tegen wil en dank Tijdens een van Herman’s vakanties kwa men de plaatselijke verkenners een lei der tekort. Daarom moest Herman maar als plaatsvervanger optreden. Dat deed hij desgevraagd met tegenzin maar wel met vaart en verve. Met het gezin van zijn broer Jo en diens vrouw Joke ging hij ook wel eens in Loos- drecht op vakantie. Dat waren de JoJo- ke-dagen. Zijn broers en zussen konden alleen maar in augustus trouwen omdat Herman dan zomervakantie had en er bij kon zijn. Misschien wilden ze al pronken met een ‘aankomend Heeroom’. Op het seminarie moest er hard geblokt worden. Het was zwaar maar Herman voltooide de studie met redelijk succes. Dat was mede te danken aan zijn hang naar orde en netheid, die in zijn beoor delingen steeds als ‘zeer goed’ gekwalifi ceerd werden en aan zijn gedrag en ijver waarvoor hij altijd een ‘acht’ scoorde. Mien Kuypers-van den Broek zag Her man in die tijd als een kwetsbaar en heel teer ventje, vooral omdat hij er nogal bleekjes uitzag. Later sterkte Herman ech ter goed aan en toonde hij als een flinke kerel. Zelf zegt Herman wel eens spot tend dat de helft van hem maar ‘gewijd’ is omdat de andere helft er pas nader hand is aangegroeid. Zus Mien wilde ook nog kwijt dat Her man graag met meisjes speelde en wijt dat aan Herman’s hobby, het lezen van ‘missen’. De jongens waren voor dit werk niet altijd zo ‘in’ en daarom kwamen toen misschien wel de eerste niet mannelijke misdienaars aan bod. Om meerdere redenen, die elders in deze jubileumkrant worden genoemd, was het haast vanzelfsprekend dat Herman pries ter zou worden. Gesproken werd onder meer met Herman’s broer Jo. Die zei vroeger altijd dat Herman zijn jongste broer was en dat hij dan weer de jongste broer van Herman was. Volgens Dora van Os, die al vele vele jaren in de buurt te genover de genoemde kerk woont, was Herman een rustig jongetje. Zij heeft hem maar weinig meegemaakt omdat hij in 1946 naar het Seminarie Beekvliet ging en alleen in de vakanties thuis was. De kinderen van den Broek Seminarie ‘Beekvliet’. Schoonzus Joke van den Broek-van Eek, kan zich nog herin neren dat haar dochter Anke geboren werd in het ziekenhuis in Tiel. Vanwege een borstontsteking moest zij daar een tijd lang blijven en haar pas geboren dochter tje Anke ging voorlopig naar haar schoon familie. Herman en zus Thea waren toen nog thuis en Anke werd door Herman ‘Schabolleke’ genoemd, naar een gelijk namig stripfiguurtje uit die dagen. Herman Jozef van den Broek zag het levenslicht op 27 maart 1933 in Boven Leeuwen, een gemeente in het centrum van de streek ‘Land van Maas en Waal’. Een gewest dat in het voorjaar pronkt met prachtige fruitboombloesems. Daar in Boven Leeuwen, om precies te zijn in de Molenstraat, schuin tegenover de parochiekerk van de H. Willibrordus, stond zijn wieg. Herman maakte als jongste telg, met drie broers en twee zussen, deel uit van een echt katholiek gezin. Daar waren naast hem Mien, Arnold, Gerard, Thea en Jo. Moeder van den Broek overleed erg jong, op 60-jarige leeftijd. De kinderen konden dus lange tijd alleen op vader van den Broek terugvallen en hebben hun moeder heel erg gemist PAGINA 4 'MOERGESTEL-NIEUWS' JUBILEUMUITGAVE PASTOR H. VAN DEN BROEK - WOENSDAG 3 JUNI 1998 Van Boven Leeuwen tot Ooy Boven Leeuwen in het land van Maas en Waal

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 8